Naklank der Werkstaking Marchant. De Loopbeweging in 't Groot Fabriek. n PT ITT Cl Verleden week hoorde ik bij toeval de volgende samenspraak. Twee, nog jonge vrouwen, stonden aan den hoek eener straat te praten over de duurte van het brood, groenten, enz. en van de moeilijk heden om door de wereld te geraken. Terwijl zij daar zoo aan 't parlementeeren waren, komt eensklaps van achter den hoek eene zonderlinge gedaante. Een jonge man bleek als een lijk, mager als een graat, met zijne klak diep in het aangezicht ge trokken, met een zakdoek in de hand welke hij bij wijlen gebruikte om zijne oogen af te drogen, net juist alsof hij weende wankelend met onzekere stappen strompelde hij de vrouwen voorbij huis waarts heen, en ziehier naar welke samen spraak hen dit zien van dit beklagens waardig wezen leidde. Om goed te verstaan, noem ik de vrou wen A en B. A) Och erme toch, waarom zou dien jongen mensch toch zoo vreenen 9 Pierken heeft in twee artikels trachten weg te nemen, de afkeuringswaaidige houding van den christen vakbond, of beter gezegd van hunne leiders, in zake dezer stakingen en de uitspraak van het gerecht, dat mij veroordeelde tot i maand en So franken boet, (niet 6 maanden zoo als Pierken den leugenaar schrijft). Ik heb vastgesteld dat de christenen niet bij sprongen om ons te verdedigen, wanneer wij vervolgd zijn, en met eens de uitspraak van het gerecht niet afkeurden. Wij die slechts handel den door den wil van het Gemengd Comiteit, dus ook van de christenen, in het voordeel van al de werklieden, voegde er aan toe, dat de stil zwijgendheid der chiistene leiders ons liet ver onderstellen, dat het hun genoegen deedt, dat wij veroordeeld werden, om het gevaaflijk werk te doen waarin de christenen achteruit zijn ge bleven, en waarvan zij de dringende noodzake lijkheid kenden om te doen uitvoeren Om deze feiten weg te praten, geeft hij twee artikels in 't prullebladje, om de goede dutsen die in hem gelooven als de grootste waarheid spreker, dat hij met liefde en de meeeste offer willigheid hunne belangen verdedigd Hij zegtde christene vakbonden hebben wel hun plicht gedaan, en hij somt eenige feiten op. (Hierover zoo hard niet geroepen, manneken Wacht nog een beetje) Coppens was ook aangeduid, zegt hij, om naar Waesmunster te gaan, maar hij kon niet Dus in het heetste van den strijd, laat een ffi- cier zijne soldaten alleen in volle vuur, overgele verd aan de geweldige aanvallen zijner vijan den Maar tot verschooning nemen wij nu aan, dat het voor Coppens gansch onmogelijk was mede te gaan, waren er dan geene andere der chris- tt-ne vakbondleiders, om hem te vervangen, om de onderkruipers van Waesmunster te gaan spreken, het werk der stakende wevers niet lan ger in te nemen P. VAN SCHUYLENBERGH.de algemeene schrijver der christene vakbonden van Aalst, deze kon ook niet mede gaan zeker Tweemaal is Pierken geroepen door mannen hunner ver- eeniging, waaronder de genaamde Temmerman, om met ons de vreemde onderkruipers die in de stad op logist waren, te gaan spreken. De eerste maal gaf hij uitstel de tweede maal zegde Pier, dat wij, socialisten, het alleen ook zouden goed gedaan hebben De derde maal, toen er dreigden een 25 tal wevers van We'teren te komen, om het werk der stakende wevers in te nemen, ben ik zelf mede gegaan met Temmerman, een lid des christenen weversbonds, naar de woning van Van Schuylenbergh, en is hij mede gegaan met mij naar Wetteren. Daar heeft hij met bestuur leden der christene wevers gesproken er. hen over het gebeurde ingelicht Om 7 ure 's avonds heb ik Van Schuylenbergh met nog een 5 tal mannen van Wetteren aan de s*atie gevonden. Ik had reeds al de namen van deze die naar Aalst zouden gaan werken hebben, (zij, de christenen, hadden nog niets) wij hebben ons de namen ver deeld, de christenen en wij, socialisten, zouden er elk een deel gaan van bezoeken ten hunnen huize Van Schuylenbergh lieert dan gezegd tot zijne vrienden van Wetteren. schrijfr mij dezen avond nog een kaartje, hoe het onderzoek afloopt en hij vertrok teiug naar Aalst. Ik zegde dat ik bij mijne kameraden bleef en aan 't werk zou mede helpen, dat ik aldus de zekerheid zou gehad hebben, dat het werk goed gedaan wordt. Wij, socialisten, hebben denzelfden avond 3 coupons afgekocht, dat de wevers kosteloos ontvangen hadden, ook eene kaart van den heer Marchant aan Bogaert afgeleverd, om 20 wevers te zoeken in Wetteren om naar Aalst te komen werken. Een dag daarna zijn er nog 3 coupons door onze mannen afgekocht Zeg nu eens Pierken, hoeveel er door uwe mannen afge kocht zijn, en het getal onderkruipeis die door uw werken zijn weggebleven Dat is geene stoefferij zooals Pierken doet, die het werk van anderen laat doen. De coupons en kaart hebben wij nog in ons bezit en op het gemengd Comiteit gebracht. Als Pierken wilt kan hij ze komen zien. En juist omdat wij aldus gewerkt hebben ten voordeeie der stakers, zijn wij veroordeeld, waarvoor Pierken geen afkeurend woord vindt, om de eenvoudige rede, dat hij deze zou moeten aanpakken wiens knecht hij is, de klerikale regeering die een strafartikel in zwang houdt, die dezen treffen welke de onderkruipei s hunne misdadige handelwijze doen inzien, hij mag niet op het feit wijzen, dat artikel 310 tegen de werk lieden is gericht in 't voordeel van de bazen. In de plaats van de werklieden hunne oogen te openen, op het gevaar dat hun dreigt, dat zij moeten opkomen tegen het tergend artikel van het strafwetboek, zegt hij schijnheilig, dat zij de feiten niet kennen waarvoor ik gestraft ben, en er dus oók geen oordeel kan over vellen Kan men slechter Waarom is hij niet mede gegaan met mij naar Waesmunster Pierken zou dan alles gehoord en de feiten ge kend hebben Heef; Coppens getuigd voor Cldat zou er nog mi eten aan ontbreken, dat men een jongen zou laten veroordeelen, beticht voor feiten op eene plaats waar hij niet was, en hij op 't zelfde oogeeblik met Coppens zitting had in het Ge mengd Comiteit. Maar denkt gij niet dat er voor een gemengd werk ook de kosten samen moeten betaald wor den Welnu, niet alleen zijn de proceskosten m ar ook het dagloon aan Coppens moeten be- t»aid worden door onzen vakbond. En zoo heb ben de socialisten voor hun ieveng werken al de gebtoken potten mogen betalen. Zegt nu ook eens Pierken, wie van u heeft de onderkruipeis van Nieuwerkerken t'huis gehou den. waarover gij ook spreekt, en gij weet im mers wel dat onze mannen dit hebben bewerkt. Zegt ons erbij, hoeveel vergaderingen gij tij dens de i3 weken strijd met de wevers hebt ge houden Waren uwe leden niet verplicht bij ons naar de vergadering te komen, zooniet ken den zij weinig of niets van den strijd elke dag dikwijls hielden wij 1 uren en nog meer verga dering met de stakers. Wij zouden aldus nog kunnen voorts gaan, om te doen zien met feiten die gjj vraagt, wat de socialisten in den strijd zooals in vroe gere stakingen gedaan hebben, om de overwin ning voor de werklieden te bezorgen, en o ik wat de christenen (katholieken) gedaan en niet ge daan hebben. Nog iets willen wij er bijvoegen nopens de staking der wevers. Voor de staking verschenen er nog al hevige artikels in 't prullebladje, die de leden van den christenen weversbond tegen over onze leden zetteden, die met geduid maar krachtig wilden werken, en als er niets anders te doen was den strijd tot het uiterste zouden voeren. Hierom wierden verwijtsels naar het hoofd onzer leden geslingerd, dat er geen geld bij ors in kas was, en zij Nichels met hun centen bockskens moesten laten drinken en sigaren smooren, (de gewone prietpraat van 't prulle bladje). Zeg eens, Pierken, zijn onze wevers niet 13 weken vollen trok betaald En zijn deze van uwe bonden, in 't bijzonder de wevers van Nieuwer kerken, tot het laatste hun vollen trok betaald De staking brak 14 dagen daarna uit en in de 14 eerste dagen van den strijd verscheen er niets in 't prullebladje over de staking. Dit is natuurlijk opgemerkt, en Temmerman sprak hierover met P. Van Schuylenbergh, de laatste antwoordde dat hij in 't blad der chris tene vakbonden plaatste, wat hij wilde Ik zelf heb dit opgemerkt op een Zaterdag morgend, in algemeene vergadering der stakers, waar Coppens en nog een ander bestuurlid tegen woordig was van den christenen weversbond. Ook Bocqué heeft dit in eene zitting opgemerkt, dan heeft Coppens gezegd, dat er voor den vol genden zondag zou over geschreven worden in 't prullebladje, maar toch niet veel, gezien er plaatsgebrek was. Dus een man heeft het recht te handelen, met een blad die door de christene vakbonden zeer duur betaald wordt. Wat zegt gij daarvan lezers, van den man die zich aanstelt als de redder der werklieden en al dus met hunne belangen omspringt. Doet de handelwijze van die mannen kennen aan de werklieden die verdwaald zijn, in de christene zoogezegde vakbonden. H. F. Meermalen waren de werklieden ons komen kennis geven van sommige werkplaatsen van het groot fabriek, dat er nieuwe en verbeterde machienen wierden geplaatst, en de oude ver snelt, die van de werklieden meer vlugheid èischten. en hierdoor eene grootere productie voortbrengen. Dit heeft het bestuur aangezet, van wat ons ter kennis was gebracht nader te onderzoeken, waardoor wij vaststelden, dat er in een groot getal werkplaatsen eene meerdere voortbrengst door de werklieden geleverd wordt, dan voor de staking 2 jaar geleden. In 6 bestuurzittingen en ig afzonderlijke zit tingen met werklieden per werkplaats opgeroe pen, alsook in 2 vergaderingen voor aide werk lieden van het fabriek, is de kwestie van meer voortbrengst, en ook de manier van werken, waar een deel van het personeel zeer over te klagen heeft, besproken het oordeel van al de werklieden is, dat de tijd er is om een opslag van loon te vragen aan de heeren. Gansch het onderzoek is nog niet gedaan, zoo als het behoort, nog van twee plaatsen moet men ons nader kunnen inlichten, doch de cijfers die wij nu in handen hebben, laten ons toe te zeggen, dat er op 2 jaren tijd eene besparing op de loonen is gedaan van iedere week, circa 1900 franken, dit te verdeelen aan 1100 werklieden (zoo schat men het getal) maakt voor ieder werkman of vrouw, jongen of meisje, 1,72 fr. per week die de heeren aan hunne werklieden in meer loon zouden kunnen geven, zonder een centiem minder winsten voor hun, volgens de loonen betaald 2 jaren geleden. Er zijn reeds 74 mannen die gezamenlijk een opslag hebben bekomen van 72,30 fr. per week, dit maakt nog niet een frank per werkman en per week. Gezien de meerdere winst, hopen wij, dat de reeds gegeven opslag nog zal verhoogen en al de werklieden eene loonsverhooging zul len bekomen in evenredigheid van de meeidere voortbrengst. Op de algemeene vergadering der katoenbe werkers van heden Zondag, zal de loonsbewe- ging besproken worden. H. F. ---

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2