kïnaTwassin EEN EN ANDER. B) Maar mensch lief, dien jongen weent niet. A) Wordt gij zinneloos, ol ziet gij niet klaar. Ziet gij niet, hoe hij met tusschen- poozen blijit staan om de oogen af te va- gen Bj Ja wel, ik zie het, en toch durf ik bevestigen dat hij niet weent. A) Wat doet hij dan, lacht hij misschien B) Lachen doet hij heel zeker niet, want moest gij in zijn hart kunnen lezen, gij zoudt zien welke droefheid het bevat, gij zoudt dan weten met welken wrok, hij in wendig het noodlot doemt, dat hem zoo de oogen en het lichaam doet verzwakken. A) Gij spreekt zoo zonderling, leg mi] eens uit hoe het komt dat die jonge mensch er zoo droef en vertwijfeld uit ziet, en waarom hij altijd aan de oogen wrijft, net juist alsof hij weent. B) Zie, ik zal u dat eens gaan vertellen, ge weet toch wel ginder ver op den Tragel dat fabriek staan, de Viscose genaamd. A) Is dat ginder, waar het zoo fel stinkt als ge passeert. B) Ja, daar is 't hewel op dit fabriek is daar eene zaal, de spinnerij dat ze zeg gen, mijn man werkt er ook in, omdat hij elders geen werk kan krijgen, want anders zou hij er niet werken nog voor geen 10 fr. daags. Hewel om voort te vertellen, er gaat daar schier geen dag voorbij of men ziet daar jonge schijnbaar afgeleefde man nen buiten komen, juist gelijk als dien sukkelaar die ons daar gepasseerd is mijn man is overtijd ook alzoo naar huis gekomen en mijn hart scheen alsof het ging breken; als ik hem daar zoo zag zit ten met oogen rood als bloed en zijne vuisten wringend van de pijn en ons klein Karlientje begon te weenen. Ze sloeg hare kleine armpjes om mijnen hals en vroeg onder onophoudend snikken, paken lief waarom weent gij Zie mensch, als ik dat zag, 'k meinde dat ik in den grond ging zinken A) Oei, oei, oei, is dat daar zoo erg Zwijgt er af. Voor dat mijnen Louis daar ging werken, durf ik verzekeren, dat hij een van de kloekste en gezondste men- schen was, en nu, hij werkt daar eene maand of zes, en ge moogt mij gelooven mensch, hij is er niet u'helft meer van 't geen hij vroegef was. A) Op al zoo'n korten tijd. B) Ja, ja, mensch, dat is alzoo, en als hij 's avonds t'huis komt kan ik hem bijna niet gerieken, met zoo 'nen vuilen reuk is hij doordrongen. Alle dagen moet ik hem een schoon hemd geven, alle dagen wascht hij zich de beenen en dan krijgt hij nog brand op de huid. A) Dat dit mijn man moest zijn, hij mocht er zijn voet niet meer in zetten. B) Ge peist ge dat kind, wij kunnen wij toch niet verhongeren, ge moet gij toch zien dat ge door den wereld geraakt, rnrjn hart doet zeer genoeg dat ik hem daar moet zien naartoe gaan. A) Dat is ook waar dat ge zegt, ge moet toch kunnen leven, maar zouden ze daar geen verbetering kunnen aan brengen. B) Volgens dat mijn man zegt, is er juist eenen uitweg en dat is dat al de werk lieden zich sterk zouden vereenigen en malkander verstaan om het acht uremverk te vragen. Ze gaan al klappende voort. Gemeenteraadszitting Morgen Maandag, om 5 1/2 ure namiddag Kunst-Concert. Het is heden zon dag dat onze fanfare Hand aan Hand, ter ge legenheid van Ninove-Kermis een betaald Kunst-Concert zal uitvoeren op den kiosk der stad. Het Kunst-Concert begint om 5 uren na middag. De Fanfare Hand aan Hand vertrekt om 2 1/2 ure namiddag. 't Is wonder. Te Ninove worden wij betaald om een Concert te geven in Aalst wordt het ons verboden wanneer wij dit kosteloos aanbieden. Moesten al de Staatsbedienden zich abonneeren op 't Beknopt Kamerverslag en dit met aandacht lezen, zij zouden alras hunne vijanden kennen. Zij zouden spoedig ondervinden, dat de katholieke partij altijd stokken in de wielen steekt, telkenmale er ten voordeele van hen iets, door de socialisten in de Kamer wordt voorgesteld. Thans zijn er nog vele van die mannen, die hoovaardig op hunne blinkende knoppen, vergelen dat zij werklieden zijn, evenais de fabriekarbeiders zij vergeten dat zij uitgebuit en miskend worden, door de katholieken, die 't bewind in handen hebben en aan wiens zijde zij zich scharen. De Socialistenbah... 'tzijn enkel werk lieden, gemeene soortzoo denken en zeg gen er zoovele staatsbedienden, en hierom schamen zij zich socialist te noemen Een handdruk van M. den Baron, eene be loftein den wind, dat hebben ze zoo graag Geiukkiglijk zijn allen niet zoo, maar moes ten zij zich allen abonneeren op 't Beknopt Kamerverslag, en hunne hersenen laten wer ken, er kwam wel weldra, eene gansche om- keering bij de staatsbedienden, die zoover ten achteren zijn op politiek gebied, tegenover hunne Waalsche broeders. Daar is er niet zooveel huichelarij, noch flamakerij, daar eischen zij eerbied en recht voor hun werk. Een goed werkman moet een vrij man zijn, die durft spreken waar hij moet. Het Beknopt Kamerverslag bevat in 't kort de redevoeringen uilgesproken door de Kamerleden, de wetsvoorstellen die er wor den neergelegd, de verbeteringen die er voor hel werkende volk worden gevraagd enz., enz en het kost enkel voor drie dagen 5 centiemen per week. Wie zich van zijn onwetendheid een weinig wilt ontdoen, leze het Beknopt Kamerverslag Te verkrijgen bij de verkoopers van Voor. uit. Pieken den overgeloopenen trekt het in eene zwans, wanneer wij hem herinneren dat hij ons destijds uitschold als goeileversen vetbetaalden en wij hem nu voorstellen het onderzoek te doen, nopens zijn loon en dit der Socialistische secretarissen Hij zegt dat hij jaarlijks tmsschen de 25 3!>,000 franken wint. Men zegt ons Pietje, dat gij dit zeker één- maai gewonnen hebt, maar of gij dit alle jaren wint en op welke wijze zulke sommen gewon nen worden, zouden wij toch willen onder zoeken. Wij hebben destijds samen een onderzoek gedaan met de boeken in de hand, over het drukken en betalen van Rechï in Vrijheid en De Vrije Wekeer 't is waar, er is dan be wezen geworden dat De Vkije Wkrkbr u pe perduur wordt beschommeld maar hierom zult ge zeker nu toch niet achteruit wijken als wij het publiek willen inlichten over uwe wekelijksehe winst en de ooie Wij zouden graag aan 't volk eens toonen, waar men de ware vetleggers vindt Voor wanneer dit onderzoek, Petrusken Voor de Lockoutées van Ecaussi- nes zou er moeten wekelijks een nickelstuks- ken gestort worden. Er zijn daar niet min dan 3000 huisgezinnen die door dit schandalig besluit der bazen zeer erg zijn getroffen. Er is daar een zeer hevigen strijd, 84 op honderd werklieden zijn daar vereenigd, en de bazen schrikken van de macht der syudika- ten thans willen zij die macht vernietigen en van daar dien hevigen strijd, die zooveel verlies voor de patroons veroorzaakt als er honger door de beproefde gezinnen wordt ge leden. Er is daar steun, veel hulp noodig, te meer omdat de dompers er eene andere maal zich aan de zijde der patroons scharen. Die eeuwige verraders loopen altijd in den weg en spelen het spel der rijke menschen. Geven wij dus onzen penning voor onze strijdende broeders, in lulte tegen hunne uit buiters. Verzekeringen tegen Brand en op 't Leven. De Partijgenooten die begeren ingelicht te zijn, over Brand en Levensverze keringen, wenden zich tot Petrus MCHELS, Grooten Bolleweg, 35, die hen bereidwillig alle ophelderingen zal geven. In 't fabriek La Couverture. Ver leden Zaterdag zijn daar 3 werklieden de straat opgeworpen. Bij het inkomen des middags, wierden zij belet in 't fabriek te gaan werk- kleederen en werkboek wierden hun gebracht en naar hun loon moesten ze wachten tot den be taaldag. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in c Hand aan Hand enRoode Leeuw Reden van wegzending wierd hun niet gege ven en daar zij bleven aandringen zoo snauwde M. Anné hun toe spoedt u dat ge weg zijt.of ik doe u met de gendarmen van 't fabriek leiden. Twee waren er bij ons gesyndikeerd, één bij de liberalen. M. Leveau is om inlichtingen ge gaan bij M. Anné, maar voor die zaak had hij geen tijd, om met M. Leveau te. spreken. In naam van ons syndikaat heb ik een brief geschreven, inlichtingen vragende, daar ons be stuur met kennis van zaken moet kunnen oor- deelen ol zij met of zonder reden werkeloos zijn gesteld, en hun dus vergoeding of niet moet uitr gekeerd worden. Hierop was het antwoord, dat hij geen gevolg aan ons schrijven kon geven Wij vinden het weinig ernstig, want met zoo handelen, laat men die werklieden onder de verdenking als zouden zij voor oneerlijke feiten hun werk zijn ontnomen. Algemeen spreekt men het hem schande. A. N. Filature et Filteries réuuies. Gezien de aanhoudende duürte van het brood, brengt het Bestuur der Maatschappij ter kennis, dat zij in den aard van hetgene gedaan is gedurende de laatste crisis, te beginnen van 28 dezer, bij de gewonnen loonen, eene tijdelijke bijlage zal voegen van 5 ten honderd. Aalst, den 26 Juli 1909. HET BESTUUR. Pus het Bestuur zegt uitdrukkelijk tot zijne werklieden gij moogt genoeg winnen om te eten, doch niets meer, want zoodra het brood ia prijs daalt, zijt ge ook uwen bijleg kwijt. Dit zal nogthans de beweging om een alge- rneenen opslag van loon in niets stremmen, want dien eisch is te rechtvaardig, gezien de meerdere voortbrengst van vroeger. M. Van der Smissen die de jute weverij St Anna bestuurt, drijft oprecht den spot met zijne werklieden, 't is reeds lang dat zijne wevers moesten wandelen, soms voor 34,5 dagen en meer. Een briefje om van het Werkeloozenfonds ie kunnen genieten, wilde hij zijne wevers niet geven, aldus zijn de werklieden van hunnen bij leg beroofd. En zulks laat het Bestuur van het Hulpfonds toe. Verleden Vrijdag morgend hebben de wevers met den heer willen spreken dat hij halsstarig weigerde. Gezien zij iedere week met kinderloo- nen naar huis werden gezonden hebben de 11 wevers in blok het werk verlaten. Ondersteuning voor Ecaussmes verschoven.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3