Prijs per nu miner 2 ceutiewt Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. t Leden van den ReizigersclubDe Rid ders van den Arbeid, opgepast Reizen op 15 Qogst 1909. De Zitting van 't Midden-Comiteit Klimmende belasting of diefstal Dat is de titel van een artikel in Dender- bode, en natuurlijk getrouw aan zijne roeping al wat domper is en aan den sleep hangt der katholieke partij, moet de belangen der rijke menschen verdedigen bekampt hij die rechtvaardige hervor mingen, die den werkman zoo voordeelig moet zijn. Inderdaad, is er iets rechtvaardiger dan dezen te doen betalen aan den Staat die er warmpjes inzitten Hedendaags gaat het zoo, dat de meeste lasten op zulke wijze worden geïnt, dat ze rechtstreeks of onrechtstreeks moeten komen uit den zak van het werkende volk. En zulk stelsel is voor Denderbode en de katholieke partij heel goed Neen, heeren dompers, wij denken er heel anders over, en wij meenen dat dezen moeten afdokken, die leven in weelde en overvloed. Inkomrechteu, patenten, contributiën, dat alles wordt voor het grootste gedeelte door de werkende klas betaald, omdat zij ook ver uit het grootste leger is, dus ver uit bet meeste verbruikt. Inkomrechten, patenten, contributiën dat alles verhoogd den prijs der waren, en maakt het leven der werklieden rnoeië- lijker en doet hen soms wel eens den broek riem wat nader toe halen, maar ziet ge, dat is niet in 't nadeel der rijke menschen en dat vindt Denderbode heel rechtvaar dig Er gebeurd maar diefstal, en dit is, wanneer er spraak is van de rijke men schen hunne groote beurs aan te spreken, niet waar Denderbode Nsèn Denderbode, niets is rechtvaardi ger dan de klimmende belasting, omdat die belasting dezen ontslaat die maar ge noeg winnen om te leven, en dezen die als burgerkens er door geraken, maar voor heel weinig aansprakelijk worden ge maakt. Zal een rijken mensch die jaarlijks een dertig duizend frankskens te verteeren heeft, er niet gemakkelijk een vijf duizend tal kunnen afstaan En zou dezen die honderd duizend franken per jaar inko men heeft, er niet gemakkelijker 30 dui zend kunnen missen Ha, Denderbode, ge vindt dit onrecht vaardig en 't is een diefstal, wanneer de werkende klas eischt dat de kapitalisten, die een onbekommerd leven slijten en schatten stapelen, dank den arbeid der werklieden dat zij een deel van hunne on verdiende schreeuvver.de winsten zouden afstaan om 's lands inkomen te verzeke- keren, terwijl gij het heel rechtvaardig vindt, dat de werkjongens het soldaten- pakje mogen dragen om de rijkdommen en schatten dier rijke menschen te verde digen, terwijl zij zelf te laf zijnde, zich met eenige bankbriefjes vrij koopen Lasten dragen voor de rijke menschen is onrechtvaardig, maar over drie en vier stemmen beschikken, tegenover den werk man één, dat is goed Neen, neen, Denderbode, dit spelletje is uit, want de werklieden willen een einde gesteld zien aan al die voorrechten van de rijke klas, en dit zal gebeuren ondanks Denderbode en de gansche klerikale pers en partij. Het algemeen stemrecht is in aantocht en dit houdt ge niet tegen, want het steunt op de rechtvaardigheid zelve. Dat dit den sleutel is van alle democra tische hervormingen, dit weet ge wel, niet waar Denderbode Algemeen stemrecht, volledige evenre dige vertegenwoordiging, persoonlijke dienstplicht, om later veranderd te worden in het alleman soldaat met den kortst mo gelijken diensttijd, klimmende belasting op het inkomen, dat zijn van die hervor mingen die niet meer tegen te houden zijn en die de werkende klas zal veroveren, kost wat kost en zelfs ondanks de verra dersstreken van zekere Christene demo craten die uit eigen belang hunne vroegere princiepen in den zak steken en de werk lieden nu zeem aan den baard willen strijken. Lang genoeg is het werkende volk be drogen en bestolen, lang genoeg drukken al de lasten op die zwoegende massa, die eindelijk gevoelt wat recht is, en zal ver overen wat zij wilt. Onze Fanfare Hand aan Hand te Ninove. Ter gelegenheid van Ninove-kermis, heeft onze fanfare Hand aan Hand verle den zondag een puik concert gegeven, op den kiosk der stad. Aan de statie wierden wij opgewacht door een aantal onzer vrienden en partij- genooten, alsook door de liberale harmonie en eene afvaardiging van 't Gemeentebe stuur. Na een kort toertje in de stad, wierden onze muzikanten en 't bestuur op 't stad huis ontvangen, door Burgemeester en Schepenen en wierd hen een glas cham pagne aangeboden en gedronken op den groei en den bloei onzer maatschappij. Nichels bedankt in naam der Socialis tische Federatie en wees op de bekrom penheid van ons katholiek Schepencollege dat ons in onze stad zelf, de toelating weigerde een kosteloos concert op den kiosk te geven, terwijl wij in Ninove de eer genieten, de kunsten die de werkmen- schen hebben opgedaan na een langen en afmaltenden werkdag, te mogen ten toon spreiden. Hij dankte het College van Burgemees ter en Schepenen hierom, dronk op zijn lang bestaan, op den val van 't katholiek gouvernement en op den triomf der één- making der kieswetten. HET CONCERT zelf was perfekt, alhoewel het programma getuigt dat het de moeiëlijksten moest bevredigen, wanneer de uitvoering niet te wenschen liet. En inderdaad, al wie iet of wat muziek kende, kwam ons de hand drukken en ons geluk wenschen. Algemeen was men uiterst voldaan over de uitvoering en het krapule van vroeger heeft eens te meer het bewijs geleverd, dat het ee kunst lief heeft en reeds groote kunstwaarde bezit. Was den ensemble heel goed, onze solisten waren uitmuntend en Pieters Henri, den buggel-solo, en Cornand Alfons met zijn fluitje, verdienden ons aller lof en behaalden uitbundig succes. Eere aan die werkjongens, die op kunstgebied het na hunne dagtaak, nog zoover hebben weten te brengen, dat zij voor geen enkelen burgers-muzikant moe ten onderdoen. Eere aan Louis Spitaels onzen muziekmeester, die bewijs levert van onze fanfare Hand aan Hand een waar kunste- naarsmuziek te maken. Onnoodigte zeggen, dat wij allen, zoo wel als 't volk van Ninove uitermate tevreden waren en wij zoo her als pauw- kens, achter 't Socialistenmuziek opmar cheerden. En nu is het zeker wel in 't kort eens onze beurt te Aalst, op de Groote Markt Waarom zouden wij onze kunstwaarde niet mogen laten schatten in onze eigene stad Laat ons hopen, dat ons Schepencollege stilaan van hare bekrompenheid zal af zien, en RECHT zal laten wedervaren, aan wie RECHT toekomt. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTÏE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de VakVereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buitbn België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. c c. a 1 'J 1 <S i i Reis Antwerpen Vertrek uit Aalst langs Dendei monde om 7,46 u.'s morgens terug uit Antwerpen langs Brussel om 10,16 u. 's avonds. Aankomst te Aalst om 12,53 u. 's nachts. Reis Blankenberg Oostende Vertrek uit Aalst om 6,40 u aankomst te Blankenberg om 8,28 u. Vertrek uit Oostende om 7,58 u. aankomst te Aalst om 9,46 u. 's avonds. Uitbetalingen Donderdag avond, 12 Oogst, van 7 tot 9 uren, voor de niet reizende leden. Vrijdag avond, i3 Oogst, van 7 tot 9 uren, voor de reizende leden. heeft deze week WOENSDAG, en niet Donder dag plaats, om 8 u., in 't lokaal Hand aan Hand. DAGORDE Het Arrondissements-Congres te Nmove,op 22 Oogst aanst.,om 3 u .namiddag. Op dit Arrondissements-Congres zullen tegen woordig zijn de gezellen Maes, schrijver van den Landelijkeu Raad, en Huysmans Camiel, lid van 't uitvoerend bureel van den Landelijken Raad. Alle groepen moeten zich doen vertegenwoor digen door ten minste twee afgevaardigden. Weest dus allen verwrtigd.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1