VERGADERINGEN. 9y Jaar. N° 33. Prijs per nummer 2 centiemen. 15 Augusli 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ZIEKENBOND. Woensdag 48 Augusli, om 8 1/2 ure 's avonds, bestuurzitting. TABAKBEWERKERS. - Zaterdag 21 Oogst, om 8 ure 's avonds, in het lokaal Hand aan Hand. De Schrijver der Landelijke Tabak bewerkersfederatie zal tegenwoordig zijn. GLADSLIJPERS. Zondag 22 Oogst, om 40 ure's morgeus, algemeene vergadering in het lokaal Hand aan Hand. Tusschen de Kamer en 't Senaat is den toestand erg gespannen, en den af loop van die zaak kunnen wij nog niet met vastheid bepalen. Nogthans hier is voor de werklieden eene duurzame les uit te trekken. De Senaat .is eerst en vooral eene in stelling die dient te verdwijnen en die maar gesticht is, om de democratische hervormingen in de Kamer gestemd te verminken of te dwarsboomen. De Senaat is eene zaal van oude man nekens, want men moet ten minste 40 jaar oud ziir. om er voor kiesbaar te zijn en daarenboven jaarlijks aan den Staat ten minste eene som van 1200 franken lasten betalen. Het is dus meer een eeretitel dat die Staatsmannen dragen, maar zij hebben ook daarom het laatste woord. Nu eene vereeniging van oude pruiken en dan nog rijke, zal zich meest altijd tegen doeltreffende hervormingen verzet ten en dit is nu eene andere maal gebeurd in het Senaat met de wet op de werkrege- ling in de mijnen. Maar er is meer De dompers afgevaardigden gesteund door enkele liberale doctrinairs hebben in het Senaat hun afkeer getoond niet tegen over alle mijnwerkers, maar wel tegenover de kolenvóerders in de mijneo zelf. Voor de kolenkappers is de negen urigen werkdag gestemd, zelfs door de oude pruiken in het Senaat en waarom Wel .de kolenkappers zijn de walendie zich altijd heel goed hebben gesyndikeerd, die zich altijd mannen hebben getoond en bovendien socialistisch gestemd. Zelfs de oude pruiken in 't Senaat we ten, dat die walen durven z'hebben daar zelfs reeds meermalen bewijzen van gegeven en ook hierom worden zij buiten de wet niet gesloten. Maar de kolenvoerders en ophalers in de mijnen Wel dat zijn de Vlamingen, die in stad of dorp geen bestaan vinden, die door werkeloosheid zijn getroffen, en die naar de koolputten trekken om niet van honger om te komen. Maar de Vlamingen zijn ook dezen die weinig of niet van 't syndikaat wilden weten, die als er te stemmen was, maar hunne stem gaven aan blauwe en gele dompers en die nu, om hunne braafheid en eeuwige gelatenheid ook door die hee- ren worden beloond met uitsluiting van de wet 't Besluit Toont dat ge moedig zijt, dat ge het slavenjuk moede wordt, dat ge recht wilt doen geschieden, en ge zult zooniet volle dig dan toch voor een groot deel voldoe ning bekomen. Zijt integendeel braaf en verduldig, hangt aan den sleep der rijke menschen en men zal u niet vreezen, maar men zal u slachtofferen en buiten de wet sluiten, zooals het nu tegenwoordig gebeurd met de 27000 kolenvoerders en ophalers in de mijnen De walen durven en zijn bovendien socialistisch en zij bekomen iets de Vla mingen zijn braaf en meestal klerikaal en zij bekomen niets Zoo handelen de dompers en zij foppen het volk. Werklieden, trekt daar uw nut uit en keert hen den rug. Weest fiere Vlamingen en eischt met uwe waalsche broeders RECHT. MAAR BEREIDEN WIJ ons van nu af goed voor. Met October aanstaande komen de Kamerleden bijeen in buitengewonen zit tijd, om aan de militaire kwestie eene op lossing te brengen. Ongetwijfeld zal dan ook de wet op de werkurenregeling in de mijnen ter sprake komen en wij hopen het ten zeerste, de Kamer zal bij zijne ziens wijze blijven en zooals ze de eerste maal deedt, het wetsontwerp opnieuw naar de Senaat onveranderd terug sturen. Die heeren zullen zich voorzeker eene andere maal in hunne waardigheid ge kwetst gevoelen, de wet niet aannemen en dan Wel onvermijdelijk eene ontbinding, eene herstemming het gansche land door zoowel voor de Kamer als voor 't Senaat en dan komt de Socialistische partij met een rein geweten en een eervol gedrag voor het kiezerskorps, terwijl de katholieke partij verantwoordelijk staat voor de da den van hare mannen in 't Senaat, even als de liberale partij zal te verantwoorden hebben voor hare oude doctrinaire werk liedenvreters, die de dompers in hun vuil werk hebben geholpen. Bereiden wij ons dus ten strijd, en brengen wij van nu af het onze bijom de werklieden in te lichten over de vuile en slechte werkzaamheden die klerikalen en liberalen hebben begaan. BERICHT, Aan de Bevolking van Aalst en Omliggende, ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED ISIICHEIjS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De leden der vakvereenigingen worden ver wittigd dat gezel Bocqué verleden Woensdag door ziekte zijne ronde niet heeft kunnen doen, en wij vragen hun deze week dubbel te geven. WERKLIEDEN, BURGERS Zooals ge weet is er Dinsdag achtermiddag eene werkstaking uitgebroken in het fabriek Le Viscose Opdat eenieder zich een gedacht zou kunnen geven, waarom die werkstaking is uitgebroken, schrijven wij dit manifest. Het Viscosefabriek is het ongezondste van de gansche stad. Dagelijks zijn ei mannen en vrou wen die ziek vallen, zoodat ze moeten huiswaarts keeren en velen onder hen blijven weken en maanden op het ziekbed gekluisterd,anderen ver liezen het veistand en bekoopen het met dedood. Wanneer het werk er zóó ongezond en doo- dend is, waarom dan niet elders gaan werken, zullen er wellicht naïeve menschen vragen, doch dezen moeten weten dat het moeiëlijk is om weik te vinden, dat het getal werkeloozen groot is, en den strijd om 't leven erg. Voor den boter ham van vrouw en kinderen, om den honger in 't gansche gezin te vei mijden, moet men zeer dikwijls zelfs, met een krop in de keel een werk aanvaarden, dat men weet dat zijne gezondheid ondermijnt en hem aan den boord van 't graf zal brengen. Wie kent er niet, wie heeft er niet al hooien spreken over 'r loodwit (sareuse) fabriek Daar gaat men werken wanneer men niet meer weet waar naartoe, en nogthans is het in het Vis cosefabriek veel ongezonder en slechter. Het is algemeen gekend en door niemand kan het worden tegen gesproken het Viscosefabriek ondermijnt de gezondheid der werklieden en sleept hun onvermijdelijk vroegtijdig naar 't graf. Om dit te verhelpen is er dus eerst en vooral gezondmaking der werkplaatsen noodig, en dringt er zich de werkuren vermindering op, en hiervan is ook het onvermijdelijk gevolg, op- Slag van loon. Smds weken, zelfs maanden zijn de werklieden t'akkoord met hun syndikaat en de Nationale Fedeiatie der Textielnijverheid, aan het onder handelen om hoogergenoemde hervormingen te bekomen en is er, om met meer kennis van zaken en met meer kracht over hunne eischen te kun nen spreken, een onderzoek ingesteld in Arques- la-Bataille in Frankrijk, alwaar het zelfde fabriek en de geheele zelfde nijverheid als hier te Aalst bestaat. Dit onderzoek heeft ons bewezen, dat in Arques la-Bataille, de werkplaatsen gezonder zijn dan te Aalst, dat de loonen die men er be taald veel hooger zijn en de werkuren minder dan in onze stad. Ondanks die ontegensprekelijke bewijzen, on danks het oordeel der geneesheeren, die aan de ziekenen van 't Viscosefabriek den raad geven zich elders van werk te voorzien, willen zij hunne gezondheid vrijwaren, bleef het Bestuur van dit fabriek altijd bij beloften en schenen zij weinig geneigd, veranderingen tc brengen. Nu verleden Vrijdag (6 AugustiJ bij het ont vangen van hun loon, bestatigden de mannen uit de sulferatie, dar er in de plaats van verbe tering voor hen een. aftrok bestond van 0,45 fr. per dag, en dat er een aantal werk lieden en werkmeisjes ongetwijfeld bij vergissing geld in hun pakje te kort stak. Eij het reklameeren hierover, vvierden zij heel brutaal ontvangen door den heer Comptable en natuurlijk was dit olie gieten op het vuur. (Ten titel van inlichting zullen wij zeggen, dat dien heer Comptable algemeen bekend is, als een zeer brutalen vent). Van daar het eenparig besluit der werklieden, om te toonen dat zij met de gestelde eischen ai- gemeen instemden, om tijdens de onderhandelin gen met het Beheer, op den koer te komen, het geen verleden Zaterdag (7 Oogst) gebeurde.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1