l)e Ziekenbonden en het Viscosefabriek. Het volgende affiche De Werkstaking in het Viscosefabriek. Dagelijks doen wij meer en meer de on dervinding op, dat de werklieden die in de Viscosefabriek arbeiden, ook de ruïne moeten worden van de Ziekenbonden en wij vragen ons af, wat er hiermede dient aangevangen. De werklieden die in 't Viscosefabriek werken, worden onvermijdelijk ziek, zelfs dikwijls en od zeer korten tijd. De ziekten komen voort van wege de ongezondheid der werkplaatsen, van wege het verwerken van zeer ongezonde en vergiftigende grondstoffen, zoodanig dat men er gezond en kloek binnentrekt en men op zeer kor ten tijd, bleek en mager wordt. De dokters kunnen die menschen reeds als goede klanten, en zelfs als er zich een nieuwen aanbiedt,dan ishet op 't zicht, dat zij zelfs vragen vriead, ge werkt zeker ook op de Viscose Welnu, terwijl in andere fabrieken het nog bestaat, dat de werkmenschen op kosten van 't fabriek, een visiet bij den dokter mogen nemen, zoo bestaat dit op het Viscosefabriek niet. Daar heeft men enkel den dokter kosteloos, wanneer het een werkongeval geldt. Nogthans al de werklieden van 't Viscose fabriek, die de hulp noodig nebben van een dokter, lijden aan beroepziekten, heb ben hunne kwaal opgedaan in het fabriek zelf, en men verleent hen geene genees kundige hulp. Al die kosten vallen ten laste van de Ziekenbonden, die niet alleen hieraan veel geld verspelen, maar die bovendien die ongelukkigen nog geldelijk moet vergoe den, het werkveilet dat zij komen te on dergaan, veroorzaakt door hunne beroep ziekten. Wat zal er onvermijdelijk gebeuren Wel eerst en vooral dat de Ziekenbonden geene werklieden van het Viscosefabriek meer zullen opnemen en dat dezen oie er tot heden in opgenomen zijn, veel gevaar loopen er te moeten gebannen worden. En dan Wel dan staat er die ongelukkige men schen enkel dit te doen, 't is zich te doen verzorgen op ue kosten van den Armen en elkeen weet dat dit tegenwoordig heel moeiëlijk gaat. Daar heeft men nog niet heel lang gele den een heelen boel veranderingen toege bracht, om het afleveren der medicamen ten te bemoeiëlijken, om zoo doende wat besparingen te doen, en daar zal men als dan bii^het ontvangen van dit nieuw kosteloos kliënteel, opnieuw naar andere van die middels zoeken, om in evenwicht te blijven met hunne zieke kas. Al die moeiëlijkheden die het personeel van het Viscosefabriek zullen oploopan, zal het verplichten zelf dokter en medica menten te betalen, en dit laat hun mager loon hen niet toe. Eersten vooral dientmen er in te voeren, dat de beroepziekten verzorgd worden op de kosten van 't fabriek. Dit is maai biliijk en eerlijk, en daar ook dient men naar uit te zien, want als de Ziekenbonden zullen moeten overgaan tot de uitsluiting der werklieden van het Viscosefabriek, dan zal dit in alle geval geene eer zijn voor dit fabriek zelf. Men denke daar eens ernstig aan. is door de zorgen van het Gemeentestuur aan geplakt Wij begrijpen niet waarom er van dien plak brief geen afdruksel aan de pers is gezonden als mededeeling. Thans hebben wij het bij toeval gezien en in die omstandigheden afge kondigd. In het manifest, dat wij deze week aan de 1 bevolking van Aalst en 't omliggende hebben verspreidt en dat wij ook in dit blad opne- men zullen de menscheQ kunnen zien heb ben, hoe en op welke wijze den strijd is aan- 1 gegaan geworden in dit fabriek. Hieronder laten wij de verdere werkingen volgen. Haags na het uitbreken van den strijd, zon den wij hieronderstaanden brief naar 't Beheer van 't fabriek Aalst, den Tl Augustus 1909. A an de Heeren Bestuurders van 't fabriek Le Viscose T/S. MIJN HEER EN, Verbitterd over het gedurig uitstellen der beloften, heeft het werkvolk gisteren namiddag het werk verlaten. j Ten einde aan dit treurig conflikt een spoe- dig einde ie stellen, zoowel in 't belang der t werklieden als in 't belang der Heerui zelf, en om de feiten en voorvallen in hun klaar dag licht te s te lien, zoo vragen wij U, waarde Heeren, zoo mogelijkheden morgend nog eene delegatie der werklieden te ontvangen, verge zeld van den Secretaris van 't Syndikaat en den Schrijver van de Nationale Federatie. Pas had het volk het fabriek verlaten giste ren namiddag of eene delegatie der Federatie met den S cretaris van T Syndikaat en eene delegatie der werklieden, heeft zich aangebo den om met den Heer Ingenieur te spreken. Wij betreuren geweigerd te zijn geworden op bevel van den Heer Comptable die zonder den Heer Ingenieur te raadplegen, ons liet zpggen, dat wij niet binnen mochten. Wij verwachten van U wat meer inschikke lijkheid Mtjnheeren, en verhopen van ons ge vraagd onderhoud een goeden uitslag. Met de meeste achting. Voor de Federatie. Voor 't Syndikaat. HLefevre. HFlips. N. B. Gelief aan drager dezer een ant woord mede te geven. Het volk wacht samen in hun lokaal Het mondelings antwoord hieron was, dat de werklieden wel zelf hunne zaak konden pleiten, dat er zich geene vreem delingen in hun conflikt te moeiën hadden, maar dat zij heden niet wilden onderhandelen eu dat zij hen zouden laten roepen. Kort daarop wierden de smedersen ajusteurs werk bevolen, dat nadeel aan de stakers kon berokkenen en op de weigering van dezer, moesten zij ook het weik verlaten. Nog denzelfden dag. wierd het volgpnde bericht op de poort van 't fabriek aangeplakt BERICHT. Het Bestuur maakt aan de werklieden ken baar, dat de betaling zal plaats hebben Vrijdag om 4 uren, en dat ter gelijkertijd aan de werklieden hun werkboekje zal gegeven wor den. Daar de grondstoffen en toestellen verloren of beschadigd zijn door het onverwachte ver trek der werklieden, zal hel werk gedeeltelijk hernomen worden en den datum tot het nemen van nieuwe werklieden later zal gesteld wor den. HET BESTUUR. Dat dit Bericht op een schaterlach is ont haald geworden, hoeft geen betoog. He werklieden zijn aan al die schrikaanja- gingen lang gewoon en zij stooren er zich wei nig aan. Maar toch mag het zonderling genoemd worden, dat die heeren van den eersten dag dat de staking uitbreekt hun persooneel zeu ontslaan, en dan nog onder voorwend sel van het onverwacht vertrek der werklieden. Hier bepaalde zich alles opnieuw bij belofte en men beloofde tegen Dinsdag 10 Oogst, ten bepaald en afdoende antwoord. Nu DinscUg was het eene zuivere afschep ping. De delegatie trok naar 't Bureel, het weik- volk stroomde op den koer van 't fabriek en de gemoederen stegen ten top, toen zij vernamen dat de Heeren in vacantie waren, en dat het eerst met September was, dat zij verga derden Men wilde niet meer beginnen werken, 't Is dan dat den secretaris van 't Syndicaat is bin nengelaten, en dat hij van wege den heer Inge nieur de belofte bekwam, dat den raad van be heer in zeer korte dagen zou zijn bijeengeroe pen om een bepaald antwoord te geven, en dat den secretaris dan ook na eene korte toesp'aak het volk in die omstandigheden naar het werk kreet:. Het uitvoerend bestuur der Tex-ielf jdeta- tie dat dien dag in Aalst zitting hield, bood ztch aan bij den heer Ingenieur en DIT bekwam de stelligste belofte van hem, eene vergadering van den beheerraad binnen de acht dagen te hou den.Dit voldeedt de werklieden niet, en op aan vraag van den Ingenieur, sprak een bestuurlid van de Federatie tot de werklieden om hen op nieuw aan 't werk te ktijgen. De werklieden zuiden gehoor gegeven heb ben aan dien oproep, toen den hoe: Ingenieur het ongeluKkig gedacht opvatte, dit bestuurlid te doen zwijgen en nu brandde het vuur volop Het volk verbitterd over zooveel onbeleefdheid verliet eensgezind en in bloc het fabriek. Bij hunne aankomst in 't 1 kaal. wierd er on middelijk eene delegatie vergezeld der secreta rissen van 't syndikaaten de Landelijke Textiel federatie naar 't fabriek gezonden, om in minne* lijke schikking eene eerste overeenkomst re slui ten en bij middel van wap. nstiistand eene op lossing te zoeken, doch op de vraag om met den heer Ingenieu'- te spieken, wees den Heer Comptable hen van de hand, zonder den Ingenieur te verwittigen. Hoe zonderling toch Dinsdag waren de Heeren van 't Beheer in vacanue en vergaderden zij maar in September; daarna was ev belofte binnen 8 dagen hen te doen vergaderen eri reeds heden Woensdag morgend enkele uren na de uitbreking der sta king kan den Beheerraad reeds bijeenkomen. Om de werkst; king te vóórkomen hebben die heeren geen tijd als de werkstaking er is, zijn zij aanstonds hijeen Wij hebben in klare, duidelijke en eerlijke termen den toegang der zaak beschreven, het publiek is nu ingelicht en het lijdt niet den minsten twijfel of het zal zich aan de zijde scharen der werklieden. Moeders zien hunne dochters erg getroffen door de beroepziekten van 'c fabiek huiswaarts brengen,- het lijden staat op hun aangezicht te lezen kloeke jongelingen zien hunne gezond heid van d-g tot dag, meer om meer ondermij nen vaders en echtgenooten ioopen met de docd op 't aangezicht, en zijn gedoemd cm in korten tijd rust in 'tgrat te vinden en tegen dit alles be statigt men eene lamlendigheid van wege 't Be heer, dat niet den minsten goeden wil betoont de zoo noodzakelijke hervormingen in te voeren Hiertegen moet de gansche bevolking met kracht protesteeren, en het hunne bijbrengen om den zoo gewettigden strijd der Viscosebewerkers te doen winnen.Wij rekenen dus op uw aller hulp. Voor het Socialistisch Syndicaat A. NICHELS. Voorde Landelijke Textielfederatie H. LEFEVRE. STAD AELST. Het College van Burgemeester en Schepenen Naarvolgens eene beslissing, genomen door den gemeenteraad in zitting van 2 dezer maand; Brengt efene openbare hulde van dankbaarheid aan al dezen die hebben medegewerkt tot het welgelukken van het prachtig leest dat de 5o° ver jaring der Stedelijke Muziekfeest heeft gevierd. Aan de Commissie die de inrichting van het feest heeft beleid en wier leden, inzonderheid haren Sekretaris M. Edmond Scheerlinckx, zich hiertoe geene moeite hebben ontzegd Aan de Uitvoerders van Koor en orkest, die onder de talentrijke leiding van den Bestuurder M. Gustaaf Pape op merkwaardige wijze de Rubens-cantate ten gehoore hebben gegeven Aan allen die de kunstroem van Aelst in dit feest hebben bevorderd, de eenstemmige toe juichingen van gansch de bevolking. De Secretaris, Aelst, 5 Oogst 1909. Oscar REYNTENS. De Burgemeester, M. L. GHEERAERDTS. n

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2