In de Vereeniging Een zonderling Recept IN DE TABAKNIJVERÏÏEID. EEN EN ANDER. Voor de uitgestotenen van Ecaussines. Voor de stakende Viscosebewerkers. Onverwacht vertrek .Maar kunnen de heeren, het als een on verwacht vertrek aanzien, wanneer de werklieden sinds weken en weken in onder- aandeling zijn, met de heeren, en dezen ge urig met beloften paaiden Dit onverwacht vertrek moesten die leeren wel voorzien hebben en zoo met hun eduld den spot niet drijven door te laten be richten, dat eerst in September den beheerraad samen kwam. Dat die schrikaanjaging niet het minste uit werksel zal hebben is zeker M Mai chant zondt werkkleederen en 't geld zelfs met den post naar huis van de stakende wevers, zij waren ontslagen en patati en patata, en de wevers behaalden de overwinning, zooals nu de werklieden van het Viscosefabriek de over winning zullen behalen. WOENSDAG avond had er in Hand aan Hand eene meeting plaats en de zaal was bomvol, alsmede de ijdezalen en een gedeelte moest plaats zoeken op den trap. De gezellen Flips, Lefevre en Samyn hebben er het woord gevoerd en in krachtige termen de eischen der werklieden verdedigd. In eeue stikkende hitte opeengepakt als haringen in eene ton, luisterden de aanhoor ders aandachtig en hunne herhaalde bravo's, landgeklap en toejuichingen bewezen dat zij allen met de sprekers instemden en 't publiek de strijders genegen is Eenieder trok wel gezind en vol geestdrift ïuiswaarts en wij hoorden met genoegen zeg den met een volk dat zooveel liefde ;n geestdrift toont voor den strijd moet men den slag winnen, al was den vijand nog zoo sterk. DONDERDAG norgend was het opnieuw algemeene vergade- ing in Hand aan Hand voor de stakers, waarop en toesland wierd besproken en gezien er jeene verandering aan te stippen was, of nog ;eene tijding om te gaan onderhandelen was osgekomen, zoo nam men de noodige maat- egelen, die wij nu aan 't klokzeel niet heb- ien te hangen. In den namiddag trokken de stakers en itaaksters in groep naar Hofslade en Gijsegem en pak manifesten over hunnen strijd mede temende om uit te deelen en een aantal lied- es over hun afmattend en ongezond werk, im te verkoopeo ten voordeele van hunnen itrijd. VRIJDAG heeft het volk geld en werkboek gehaald. Er uren 10 gendarmen. De o'rde is niet gestoord. Het volk lijft eensgezind en geestdriftig. no.-t men treden van het oogenblik dat men len voet in 't fabriek zet om te werken. Dat moeten de ouders heel wel indachtig ;ijn, want als men in 't fabriek werkt is men iltijd in gevaar,ofwel werkeloos te vallen,ofwel n strijd te moeten gaan of in een strijd mede- lesleept te worden. In al die gevallen moet men tegen het loon crlies verzekerd zijn en die verzekering heeft nen in de vereeniging. Het mag niet zijn dat men er enkel aan le.nkt zich te laten vereenigen op het oogenblik at er een strijd uitbreekt of dreigt uit te bre en. Altijd moet men het gevaar voor oogen lebben, want evenals eene brandassurantie ;eene huizen verzekert op het oogenblik dat zij loor 't vuur worden vernield, zoo ook kan de ereenigiog geene werkmenschen verzekeren ip hel oogenblik dat zij in strijd gaan. Als een kind ter wereld komt, dan denken lijna al de Aaistenaars er aan dit kind onder bermhertigheid te doen zetten dan be- aalt men reeds voor de dood. Waarom het elfde niet gedaan als het werkt op het fabriek na in geval van nood vergoed te worden Dat moet eenieder zich ia 't geheugen pren- en, maar ongelukkiglijk ondanks obs herhaald aaodringen, vergeten er nog zoovelen hun plicht. Er zijn zelfs vereenigde, menschen die voor hun zei ven het nut der vereeniging begrijpen, maar het over't hoofd zien voor hunue kinders. Dat den strijd die in 't Viscosefabriek is uit gebroken hun tot les strekke en dat elk eens rond zie of hij zich aan geene onverschilligheid plichtig maakt. De moeders vooral moeten er goed op naden- len, want telkenmale zij man of kinderen heb- ien die hun werk verliezen of in strijd moeten in, zijn zij het die ook het loon op 't einde der week missen en nogthans den last hebben voor den kookpot te zorgen en den blok voor l gat hebben te slijpen. De vereeniging is eene spaarkas waaruit men put als men in nood verkeert. Moeders, vaders, denkt daar aan het is in uw eigen relang en in 't belang uwer kinderen. Het nut der vereeniging is onschatbaar Ze schenkt macht en kracht aan de werklieden, ze verhoogt bet loon, ze vermindert de werkuren, ze doel de grieven verdwijnen, ze bezorgt het volk een beter bestaan. Denkt daaraan en weest er niet aan onverschillig. de overtuigde partijgenooten aange boden. Ik ben dokter, noch plaasterplekker 'k Ben ook geen pillenfabrikant Geen kwakzalver, noch tandentrekker 'k Heb van die zaken geen verstand Maar toch kan ik veei menschen helpen Met een recept die ik geven zal Waarmtê ik veel lijden kan stelpen Als't goed gevolgd wordt bovenal. Ik vraag eerst aan u, overtuigde gezellen Om dit allen goed te prenten in uw geest En om er denkens uw aandacht op te stellen Wanneer gij dit zonderling hulpmiddel leert Gij hoeft daarvoor naar geen apotheker te loopen Om fleschjes of doosjes en wat weet ik al Gij moet met uw centen geen prullen gaan koopen Maar eer:voudig volgen 't geen ik hier schrijven [zal. Ziehier wat ik vraag om tot mijn doel te geraken Dat is de medehulp van elk oveituigde gezel Om altijd standvastig propaganda te maken Als gij de gelegenheid hebt evenwel Gelijk alwaar gij u ook moogt bevinden Op werkhuis, op straat ofwel op de fabriek Moet gij altijd aan uwe weifelende vrienden Doen inzien dat hun geest gevaarlijk is ziek. Verspreidt onze schriften, verspreidt onze blaren Verplant onz' gedachten, werpt her goede zaad Daarmeê zullen verdwijnen zeer vele gevaren Zooals tweedracht, verdeeldheid en broederhaat Aan vrienden en kennissen moet gij uitleggen De toekomst van 't bewuste proletariaat Gij tracht hen vaarwel aan domheid te doen zeg- Hen 't nut doen begrijpen van het S3'ndikaat. [gen En met dees recept moeten wij gaan bezoeken De verdoolde schapen van den werkersstand Wij dringen er meè in de donkerste hoeken Van het in 't duister gehulde Vlaanderenland En om onze broedeis te kunnen beschutten Moeten wij verkondigen ten alien kant In stegen, in krochten, in stulpen en hutten Hoe wij kunnen verbrijzelen den slavenband. En dra zal een licht donker Vlaanderen omgeven Den uitslag veropenbaard zich in 't kort Ik durf er u stout de verzekering van geven Wanneer mijn recept goed nageleefd word Dan is het gedaan met ellende te lijden Van zwak maken wij het volk reuzensterk En dan zullen wij ons mogen verblijden Dan kunnen wij zeggen zie dat is ons werk. Gij ziet, ik kom niet vragen Of dat gij duiten hebt Maar kosteloos alle dagen Bied ik u dees recept Menigeen zal genezen Veel lijden wordt verzacht Gelukkig zullen wij wezen Als ons werk is volbracht. Een Jonge Werkman. Bij M. Borreman-Mally, tabakfabrikant, Lange Zoutstraat, is er eene werkstaking uitgebroken onder de bladerenwerkers. M. Borreman, verplichtte de bladerenwerkers hunne bladen ook in de toppen te splitsen, het geen vroeger niet moest gedaan worden en de kleine die reeds' 20 centiemen min winnen dan de grootere bladerenwerkers, berichtte hij levens dat hij hun tarief zou verminderd hebben Hierover verbitterd staakten de bladerenwer kers het werk, niettegenstaande zij verleden jaar nog eens in staking zijn geweest, en Van Scnuy- lenbergh alsdan hun aan 't werk dreef, negen slachtoffers latende vallen. 't Werk der bladerenwerkers wierd opgelegd aan de afleggers, en dat dezen mompelden eerst en vooral, omdat zij het werk van stakers moesten innemen en tweedens omdat zij als getrouwde mannen het werk van minderjarigen moesten doen, is nog al begrijpelijk. Ten gevolge van eene enkele opmerking, wierd er een aflegger de straat opgeworpen, en zijne makkers, wilden zich solidair stelien met hem. Van Schuylenberg wierd geroepen en dezen raadde hun, het werk te hervaiten en 's avonds in 't Brusselschhof eene vergadering te houden. Daar is er beslist dat de Federatie moest ver wittigd worden en het oordeel van diens schrij ven af te wachten. Middelerwijl loopen de bladerenwerkers op straat, blijft den aflegger buiten en 't blijft te zien of de dompersvereeniging hun boezemvriend M. Borreman die reeds zoo een lagen tarief be taald zal toelaten liet werk te verzwaren zonder verhooging van tarief en of zij het zal dulden dat er slachtoffers gemaakt worden om de waarheid te zeggen. N B. Over deze staking geen woord in 't bladje van Van Schuylenbeigh. Maar 't is een katholieken patroon en dan mag hij niet. Dat is vooruitgang maken Pierken den overgeloopene gaat bet huis be wonen, waar vroeger den Heer Notaris De Pauw gehuisvest was. Men verzekert ons, dat hij daar voor huis huur en contributie 11 a 1200 franken per jaar zal opbrengen. Dat is kunnen, 't Is reeds zooveel of meer voor huishuur alleen, als er vele werklieden te verleven hebben. Pierken doet sedert enkele jaren grooten vooruiigaug. Moest hij op één onzer secretaris sen aldus kunnen wijzen Nu zullen de werklieden toch wel gaan be grijpen, waarom Pierken is overgeloopen 't huif naar den wind volgens Klokke Roeland zelf en waarom hij ook het onderzoek wei gert, dat wij hem reeds zoolang voorgesteld hebben, om te weten wie er zich waarlijk vet mest op den rug der werklieden, hetgeen hij ons vroeger zoo menigmaal naar 't hoofd heeft geslingerd. Pierken jongen, g'hebt uwen vinger in uw oog gestoken, de werklieden zelf merken het al te goed. Een simpel vraagsken. Is het waar Pierken Naar men ons verzekert zoudt ge als algemeene secretaris der Christene vakbonden van Aalst, jaarlijks 1820 franken winnen, of 35 frankskens per week. Hierover een woordje uitleg a u. b. Overdracht i36,88. Van de sulfuratie Viscose 1,00 Een lied door E. Schockaert 1,75. Een lied door R. Van de Voorde bij Van Nieuwenborgh i,3g. R. Redant 0,20. Rondgehaald op de serenade 2,88. Totaal 144,04. Arth. Claessens 0,20. H. F. o,5o. Van twee liedjes 0,20. Van eenige vrienden o,5o. De Sade- leer Ph. van liedjes i,5o. Een groep witspoel- ders 1,70. Omdat andere werklieden ons voot- beeld zouden volgen, de Vlasbollekens 3,10, Spaens 0,30. Dierickx 0,20. Van Paemel o,25. Matthys o,3o. Heiremans o,i5.Vari Braekel <,,20. Rimbaut 0,20. D'Herde 0,20. Van de Velde 0,20. Ph. Snel van liedjes 10,71. J. De Smedt van lied- ii,23. Van een liedje 0.10. Marie Van der jes Meirsch. Totaal 33,24.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3