9e Jaar. N° 34. Prijs per nummer 2 centiem n. 22 Augusti 1909. HELPTSTEUNT De Werkstaking in het Viscosefabriek. ARTIKEL 310 EEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST. ALFRED NICHBLS, Maanstiaat, 18, AALST. Van morgen Maandag zal er een sta ker onzen vriend Bocqué op zijne ronde vergezellen met eene geslotene bus, ter ondersteuning der Viscosebewerkers. Wij rekenen op een goed onthaal bij de leden, want er moet geholpen en ge steund worden. Elkbegrijpe zijn plicht. VERGAQERIKG. ink apen- Sr Wij zeggen alleenlijk om de werklieden te treffen en dit is zoo waar dat, alhoewel er reeds honderden en honderden feiten hebben bestaan orn de patroons met dit artikel kennis te doen maken, daar zij in overtreding er van waren, er nog geen enkelen patroon hier door getroffen is. terwijl het getal der getroffene werklieden en leiders van syndicaten minstens duizenden en duizenden bedraagt. >®S ANNONCEN Reckterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen niet akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvet eemgingen gestempeld zijn. GLADSLIJPERS. Heden Zondag 22 Augusti, om 10 uren 's morgens, algemeene ver gadering in het lokaal Hand aan Hand. Wat aangaat hei manifest dat de dompers heb ben uitgegeven, moeten wij verklaren, dat het voor den oogenblik dom ware, moesten wij het voorbeeld van Van Schuyienbergh volgen,'t is te zeggen elkander 'bekampen, orn den stiiji der stakeis uit 't oog te verliezen. Doet Van'Schuyienbergh dit, voor ons is het goed maar wij volgen hem niet. Onze plaats en tijd, is voor het verdedigen en verrechtvaardi gen van den strijd. Hij schrijft dat men geroepen heett er is geen geld bij de socialisten. In geval het waar ware, dal men zulks roept, dan nog diukt men het niet in de gazet en mani fest, want dit is in andere woorden zeggen tot de patroons houdt vol, geeft niet toe, men kan het niet uithouden. Iemand die mot goede inzichten is bezield, en de strijde rs de overwinning wil bezorgen, die zwijgt en toept er de aandacht niet op van de bazen Pierken schelde ons ook uit in zijn manifest, dat wij sociaïistisehen vakbond, de werklieden verdeelen, omdat wij mei die mannen niet meer in nauwe betrekking wenschen te komen, daar- t- r'1* van is hun vei leden alleen de schuld. Met man- 1 aan|nen die recht in hum e schoenen gaan, kan zulks er door, maar niet met woordverbrekers zooals het gebeurde m de groote staking. Ons schtijven op de briev n door de katholie ken en andeten gezonden, heeft bewezen dat wij wel breed en op de 'hoogte mogen zijn van wat er door ons gedaan wordt. Cat is zoo waar dat de kristenen deze week besloten hebber, wel naar onze vergaderingen te komen, en een hunner mannen is toegelaten tot onze afvaardiging, om te onderhandelen met de heeren. De katholieken hébben het zelfde met ons gedaan, daaraan kan Ij het volk oordeelen, hoeveel waarde het manifest van Van Schuyienbergh heeft. DE METAALBEWERKERS die mede gestaakt hadden uit solidariteitsgevoel hebden verleden maandag het werk hernomen, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat bet Be heer moest onderhandelen met de stakersafvaar diging. Daarin is toegestemd geworden en deze week hebben er reeds een paar onderhandelingen plaats gegrepen De heeren schijnen weinig geneigd toe te ge ven, want verleden Donderdag is het volgende bericht aan de poort aangeplakt geworden De directie zal voortgaan met alle punten betreffende de gezondheidstoestand zoowel van het werkvolk als van de werkhuizen te verbeteren. De directie besluit eveneens het werk lang- ,?amer,hand te hernemen volgen? het,in orde brengen der werktoestellen zij zal ten dien einde het noodige werkvolk aannemen rujn Aalst, ensm ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenIr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Bij de onderhandelingen de meeste beleefd heid en geveinsde inschikkelijkheid, want zelfs de heeren wisten het, dat de werkplaatsen voor de staking zeer, zeer ongezond waren, en den Ingenieur zou er zelf niet willen in wer ken hebben, zoo verklaarde hij zelf. Nu echter zal alles beproefd en gedaan worden hm de werkplaatsen gezond en zelfs gezonder dan in andere fabrieken te maken Maar wat aardig schijnt is, dat die heeren nu geen opslag kunnen geven, geene vermindering van werkuren tot staan, omdat het werkvolk hun te veel schade heeft berokkend, door het werk te staken Dat is durven De werklieden stellen sinds maanden en maanden hunne eischen, bijna van week tot week ondet handelen zij en laten hunne grieven kennen, en gedurende al dien tijd van viede doet het bestuur van 't fabriek niets om 't vuur- ken te dooveti dat aan 't smeulen was, en zij doen het zelf ontvlammen, door hun onbezon nen antwoord de beheerraad komt maar in September samen om over uwe eischen te beslissen. En dan beroepen zij zich op de berokkene schade 1... Al de schade die ge hebt Mijnheeten hebt ge, gezocht, en z'is wel verdiend. Toont u inschikkelijker met uw volk. Nu toch kunnen wij die heeren iets verzeke ren. en dat is, da' er geene kunstzijde m°er in hun fabriek zal voortgebracht wcrdei zoolang den strijd duurt. Gelukkiglijk komen er geene onderktuipers, maar moesten er zich aanbieden hewel de Heeren zijn er van verwittigd, dan zijn de me'aalbewei kers daar, om zich opnieuw solidair te verklaren. Wanen de heeren zu h trots en gewonnen, hewel zij hebben het mis en zullen zich deerlijk misrekenen. Wat de heeren weten dat het zeer ongezond en niet uithoudedjk is in 't fabriek en gedurende dat het werk maicheert, en het volk verduldig wacht, doet men niets, iaat men het in staking gaan en dan verwijt men het hun Neen heeren, zoo gaat het niet, en aan de ver duldigheid van het volk komt ook een einde. De werkstakers en staaksters blijven bij hunne gestelde eischen, hunne gezondheid moet ge vrijwaard worden het mag niet dat er voor eenige franken meer dividenden, zooveel men- schenlevens, zooveel vaders, zooveel moeders, dochters en zonen, naar 't graf worden gesleept. Hierom moet en zal er verandering komen, omdat de werklieden overtuigd zijn, dat zij in niets overdreven eischen stellen, en met een beetje goeden wil er hun voldoening kan gege ven worden. Eendracht is en blijft er noodig en de goede verstandhouding van 't volk is ook zijn triomf. is een zeer schandig artikel van het strafwetboek dat door de kapitalisten in voege is gebracht alleenlijk om de werklieden te treffen. De Vrijë Werker klaagt nu een feit aan van wege de patroons pantoffelmakers die nu, ten ten tijde, van crisis, de onvereenigde gasten zou den bevoordeeligen tegen de vereenigden, door $e eersten werk te geven en de tweeden niet. Wij protesteeren met de Vrijë Werker, tegen over zulke slechte handelwijze, want een onver- eenigden bevoordeeligen omdat een vereenigden geniet van zijn synuikaat en van 't Stedelijk Werkeloozenfonds, dat is de onverschilligheid aanmoedigen en regelt echt werken tegen de kas der vereeniging. Het is niet te verstaan dat een vooruitziende werkman geslachtofferd wordt voor eenen die niet denkt op den dag van morgen, en 't is de vereeniging zelf die daar tegen maatregelen moet nemen. Maar de werklieden wijs maken, dat zulke han delwijze strafbaar is, door artikel 310, dat is wat sterk. En wij begrijpen niet waarom de Vtijë Werker gewaagt van attikel 3io in gevallen Waar dit ar tikel niet toep sseüjk is, terwijl hij zwijgt ais een graf. wanneer artikel 310 klaar en ontegenspre kelijk overtreden wordt door de groote bazen, door het syndikaat der bazenvereenigipg zelf. Ha toeir dit syndikaat tijdens de staking dei- wevers bij M. Marchanr, dien heer verbood een zekere wever nog te aanvaarden, dan schreef dit blad hier geen letter over, dan wierd het artikel 310 door hem niet ingeroepen, dan schreef het zelf geen letter om hier tegen te protesteeren Maar halt la, uari waren zijne beste patioons vrienden in 't spel betrokken en dan mocht hij van gewagen. Nogthans de zaak was hem heel goed bekend, want den voorzitter van het dompers-syndikaat was er zelf bij, toen M. Marchanr het zegde, dien wever in kwestie niet temogen aanvaarden, en hij zelf wist het bovendien uit den mond van heeren van het bazen syndikaat zelf. Over deze overtreding van artikel 3 to, dus geen woord in de Vtijë Werker, alhoewel dien aanslag op de vrijheid van het werk een der oorzaken was, dat den strijd der wevers voort duurde. Hier dus weeral een bewijs, dat den jongen den bek niet mocht openen, omdat het zijne vrienden goldt. Ook geen woord van proiestatie, wanneer onzen vriend Flips met andere werklieden door dit artikel 310 getroffen wierden, wanneer zij op verzoek van het onpartijdig comiteit zelf, in wet- king traden om de onderkruipers hun ongelijk te doen inzien. Neen, dan lachten zij zeil in hunne vuisten!... Van onze aanklacht tegenover de patroons vet - eeniging die zich aan artikel 3io schuldig hadden gemaakt, is er nooit een woordje gerept in 't dompersbladje. Voor die werkmansvrienden mocht de vrijheid van het werk belemmeid worden, door hunne hertelappen van de patroons 't goldt toch maar- een socialist Nu artikel 3io is gemaakt door de kapitalisten klasse om de werklieden te vatten, en de dompers die de macht hebben in Kamer en Senaat, die bovendien mogen rekenen op den steun dei- Socialistische Kamerleden en Senateurs om het te doen verdwijnen, houden dit artikel in zwang, waarmede ook wel eens de domperswerklieden in aanraking kunnen komen. Is het niet jammer dat er nog werklieden ge vonden worden, die hunnen steun geven, om eene partij aan 't bewind te houden, die niets voor hen doet Nu wij ook spreken van artikel 3:0, willen wij eene andere maal de werkstakers op het hart drukken, heel voorzichtig te zijn, zich kalm te gedragen, want mogelijk zal er worden gezocht om ongelukkigen re maken.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1