KINA FOUASSIN KENT GIJ ZE NIET EEN EN ANDER. Voor de stakende Viscosebewerkers. Partijgenooten, Steunt de Viscosebewer kers in hunnen strijd. en rt- en me iet ti en lit :er in 1st se er der en sen aan IERS tijd ;ia ank i de zij ge iles ieic tge dlig on oene strijders treft, grootendeels veroorzaakt oor hunnen iever en opofferingen voor de werkerszaak en ook hierom leedt hij verduldig om zijne overtuiging en bleef hij standvastig en getrouw in de moeiëlijkste omstandigheden Vriend Jan, ge waart een echten martelaar iet was niet alleenlijk de vervolging die u deedt lijden, ook waart ge nog gekwollen door eene kwaal en uwen gebrekkelijken slaat, uwen ziekelijken en ongelukkigen toestand wierd zelfs niet ontzien, door uwe christelijke vervolgers. Schande, driedubbele schande over hen, die er zich destijds konden op roemen, eeD ongelukkig en gebrekkelijk man, te hebben vervolgd en doen lijden. WasJan een overtuigden socialist, een goe den propagandist voor de werkerszaak. Jan, was ook een beslist vrijdenker, en had zich osgerukt van het godsdienstig dogma. Jan leefde vrij, en is ook vrij gestorven, dit volgens eigen wil en overtuiging Volgens eigen wil en overtuiging zeg ik, en inderdaad 't is zoo Reeds zestien jaren gele den, schreef Jan De Meeter eigenhandig zijn laatsten wil, vertrouwde dien laatsten wil toe aan zijne bijzondere kameraden, aan wien hij den last opdroeg te waken op de uitvoering van dien laatsten wil, namelijk als vrijden ker begraven te worden. Dien laatsten wil is uitgevoerd beste vriend Jan, en de tahijke deelnemers aan uwe ter aardebestelling bewijst ons, dat de bevolking van Aalst eerbied begint te betoonen voor andersdenkenden, zooals de vrijdenkers het eischen en wenschen. Beste vriend Jan, mijne treurige taak eindigt en waarlijk het is eene treurige taak, aan den boord van 't graf een laatste hulde te moeten irengen aan hem, waarmede men geleefd en ge streden heeft voor de werkerszaak, aan hem die ons te vroegtijdig wordt ontrukt, wanneer ssa, hij nog zoovele diensten zou kunnen bewijzen hebben aan het sociaiismus, aan de werkende klas in 't algemeen. Mochten de jongeren moed putten in de herinnering van al uw lijden en strijden, mochten de jongeren uw goede voorbeeld vol gen en uw begonnen werk voltooiën, dat ware uw verlangen, dan ware uw wensch voldaan, tot nut en voordeel van het werkende volk. Eere en dank aan uwe teêrgeliefde vrouw, die uw wensch, uw wil kende en zich niet het minste heeft verzet, om aan uw laatsten wil te weerstaan. Beste vriend Jan, in naam der Socialistische Partij van Aalst, in naam der werkende kla» in 't algemeen, roep ik u een laatsten vaarwel toe. Rust zacht rust in vrede en dat de stof waarin uw lichaam zal vergaan zich mild rond strooit, opdat uwe nagedachtenis immer leve, en er vele mannen zouden opreizen als Jan De Meeter, dan ware weldra den triomf van t Sociaiismus daar. Vriend Jan, wij verlaten u, voor de wereld zijt ge dood, maar in de harten der socia listen, leeft ge immer en altijd. Vaarwel, rust zacht. de zonen der rijke menschen niet optrekken en is ook hun leven niet in gevaar 't Zijn me de werkmansvrienden Verzekeringen tegen Brand en op 't Leven. De Partijgenooten die begeren ingelicht ie zijn, over Brand en Levensverze keringen, wenden zich tot Petrus NICHELS, Grooten Bolleweg, 35, die hen bereidwillig alle ophelderingen zal geven. In ons gemeentehuis kan men een aanplakbrief lezen waarop eene bedevaart naar Lourdes wordt aangekondigd. Ais zulks toegelaten wordt dan zal men ons zeker niet verbieden, op die zelfde plaats, plakbrieven te hangen die socialistische betoo- giogen zullen laten kennen Eerst zien, zei den blinde. den kers ntal 'den ;ang leel, en i het i die de ieu- zoo efde igen aan eed- n en ïiten dan dan igen al- irger zijne luim er in ppen eden waar nken m de steu- over- ie uit raam ie ea Weeral groote vooruitgang in het Boorden- De vliegmachienen zullen nu zoo in gericht worden, dat ze in tijd van oorlog van in de hoogte de menschen iD gansche massa zullen kunnen vermoorden. Natuurlijk zullen daar weeral een aantal laillioenen voor noodig zijn in ieder land. Maar wat is 't De werklieden zullen betalen «ra dan nog in oorlogstijd hun bloed er te mogen inschieten. *t Is daarom dat de dompers, het rempla cement zouden willen behouden. Dan moeten ll tan ter Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw Woorden van VALSE. Muziek van een jon ge werkman. K. V. d. Meirsch. Kent gij ze niet die mannen neergebogen Nog allen jong maar reeds zoo zeer verzwakt Met paarsche lippen en verglaasde oogen- Hun wangen schijnbaar aan elkaar geplakt Hun bloed dat wordt hen zichtbaar afgezogen Weldra zijn zij gebroken en geknakt. Refrein. Kent gij ze niet dien groep verzwakte braven Die spoedig worden kreupel, blind of ziek Ehwel dit zijn jonge mannen die slaven Daar in dit ongezond Viscose-fabriek. 2. Kent gij ze niet die jonge tengre vrouwen Geen jeugdig rood versiert hun bleek gelaat Men zou hen als een kerkhofsprooi aanschouwen Als men hen ziet passeeren langs de 6traat Zij geven bloed en zweet in die gebouwen Dan worden zij nog veracht en versmaad. Refr. 3- Kent gij ze niet die droeve arme kleinen Die toch zoo vroeg de school wierden ontrukt Om gekweld te worden door smart en pijnen Spoedig zijn zij als bloemen afgeplukt Men ziet hen langzaam versterven en kwijnen Weldra zijn zij verwelkt en neergedrukt. Refr. 4- Kent gij ze niet die ondanks al hun lijden Samen als broers en zusters met verstand Voor lotsverbeteringen durven strijden Die vormen eenen sterken broederband Weieens zullen voor hen betere tijden Aanbreken als zij blijven hand in hand. Refrein. Kent gij ze niet die ondanks zij veikwijnen Hun stem durven verheffen in 't publiek Ehwel dit zijn mannen, vrouwen en kleinen Die langzaam sterven in 't Viscose-fabriek. (Den derden regel van het refrein achter het tweede couplet moet men zingen jonge vrou' wen, in plaats van jonge mannen, en achter het derde couplet moet men zingen arme kleinen). Overdracht 32,24. Liedjes Troch J. 2,5o fr. Verstraeten 2,60. Van de Maele J. 2,50. Verbestel Irma 2,5o Lammertin Louise 5,06. Thienpont Justin 5,00. Thienpont 2,5o. Van Cauwenbergh 2,70. Thien pont 1,20. De Smedt J. 9,50. De Meyst 7,40. CoppensG. 2,5o. Steenhout 2,5o. Vinck M. 1,70 Thienpont J. 1,20. Snei Al. 3,10. Van een vriend o,5o. De Meyst 5,10. Lauwereys 5,11. Welle- mans F. 2,5o. CornandJ. 4,42. Van Goethem E. a,5®. Vinck Maur. 5,00. De Wit F. 2,60. Thienpont 1,00. Vinck'M. 1,70. Van Goethem 2,5o. Temmerman M. 5,00. D'Haese C. 5,3o Roelandt 2,09. Thienpont 1,00. Van Goethem E. 2,50. Wauters A 4,10. Gezongen door De Vleeschouwer Theofiel bij Louis Cornand 1,37. Jan Wauters 5o liedjes 5,oo fr. Van Goerhem Eduard 24 liedjes 2,40. Snel Philemon 98 liedjes 9,80. Verbestel Irma 5o liedjes 5,00 fr. Door Irma Verbestel van gif ten 0,62. Thienpont Justine 5o liedjes 5,00. Een jongen van de Ledebaan 0,20. Vinck Marie 5o liedjes 5,00 fr. Vinck Marie 12 liedjes 1,20. Wasteels Frans 0,20. De Coriinck Felix 0,25. Een lied gezongen door Ed. Van der Straeten en rondgehaald door Lisa De Smedt, in de Drie Sleutelstraat 2, i5. Verbeeken Maria 5o liedjes 6,33. D'Herde Charlotte 52 liedjes 5,58. Temmerman Marie 5o liedjes 5,45. Lauwereys Serafien 2,50. Keppens Judocus 12,67. De Vleeschhouvver Theofiel 2,5o. De Vleeschhouwer Hipp. 2,75. Een lied door De Vleeschhouwer Theofiel bij D'Hondt, Peper straat 0,71. Lammertin J. 3.10. Wauters A. o,5o. Een lied gezongen door E. De Graeve, bij P. De Graeve o,65. Ter hand gesteld aan P. Nichels door C. Geladen 2,00. Een lied gezon gen door J. Wau'ers bij De Wit 1,00.-Door de zelfde bij De Wit 0,70 Bij de Weduwe Van der Poorten, door de zelfde 1,22. Een lied gezongen door J. Wauters, in den Zwarten Hoek i,35. Van liedjes J. Wauters 3,3o J. Verbestel van liedjes 5,00. Nog van J. Ver bestel 0,60. Lied gezongen door H. Verhulst bij Colson 1,54. Een lied gezongen bijDeNeve, Zwarten Hoek 0,70. Nog van een lied bij den zelfden, door Camu 0.41. Temmerman van lied jes 3,40. Verbeeren Ch. 5,00 Een lied gezongea door J. Cornand bij de Wed. Cornand 0,60. Een lied gezongen bij de Wed. Oosterlinck 0,65. Roelandt van liedjes 11,00. Liedjes verkocht door Roelandt 5,2<T. Gezongen door J. Pauwels bij Jozef De Smet 0,40. Een lied gezongen door J. Verbestel, De Zwid aan 't Hof 0,60. Een lied gezongen door den zelfden bij Ph. De Neef 0,97. Een lied gezongen door den zelfden, in den Haan o,8i. Bij den zelfden door Charel Driaen o,56. Bij den zelfden door J. Van der Straeten 0,55. J. Willems van liedj'es 5,00. Een lied ge zongen door Bombeeck, bij J. Woest 0,40. Door den zelfden bij J. D'Herde 0,49. Door den zeil den bij J. De Brul 0,69. Strijdlied Viscosebewerkers door J. Cornand bij de Wed. Cornand 0,57. Een lied door J. Pauwels, bij de Wed. Cornand 0,74. Een lied gezongen door kleinen Jaak bij L. Wauters 0,60. Stocken 1,00. Een lied gezongen door C. De Schryver, Eilandstraat 0,80. Een lied gezongen door E. Roelandt bij A. Van de Velde o,5g. Na het toonen der 4 zotten, 4 hazen en 4 vrouwen bij J. Petit 0,^5. De Graeve Camiel 1,17. Een lied gezongen door F. Meulebroeck bij J. Ghyssens 1,02. Gits Philemon o,5o. Een lied gezongen door E. Schelck, bij Manus te Erem- bodegem i,5g. Een lied gezongen door Frans Meulebroeck, bij den zelfden 1,29. Een lied ge zongen door C. B. bij den zelfden 0,96. Van een werkman 1,00. De nachtploeg der Groenstraat 0,35. De Vos Fr. 1,90. Een lied ge zongen door J. Camu bij Van Driessche 0,80. R. Redant 0,20. Een lied gezongen door J. B. bij C. D. 2,00. Rondgehaald door M. R. 1,66. Een lied gezongen door R. De Neef 0,54. De Witspoelders 1,76. Van eenige vrienden 0,55. Spaens o,3o. Dierickx o,3o. Matthys o,3o. Van Paemel o,3o.Heiremans 0,20. Van Braekel 0,25. Rimbaut o,25. D'Herde 0,20.Van de Velde 0,20. D. Bocqué o,5o. Lievens o,25. Troch 0,25. Gouchout o,5o. V'iane 0,25. Plas 0,25. Van Vae- renbergh 0,25. Corael o,5o. Fr. Callebaut 1,00. Closman o,5o. Sayes o,5o. Van nog enkele Viscosemannen 5,95. Van Hoeven o,5o. J.Loos o,5o. Lis den Beer o,5o. Eene kas sigaren van F. Strickx en J. Van Droogenbroeck. Omdat elk ons voorbeeld zou volgen, droog, machienen ea chasseurs 0,51. Twee drafmannen o,5o. Dikke Sidonie o,3o. A. N. o,5o. H.F,o,5o. N. P. o,25. A. V. d. M. o,5o. Wed. D. G. o,5o. C. C. o,25. Totaal 312,62 fr.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3