GROOT BAL 9® Jaar. N° 35. Prijs per nummer 2 centiemen. 29 Augusli 1909. ik De Werkstaking- in het Viscosefabriek. Wijkclub J an Volders. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. RKFAKTIE EN ADMINISTRATIE ISTICHELS, aanstraat18, AALST. do®r Ongetekende brieven worden niet opgenomen. Bertólirfen over werkstakingen en grieven moeten >®r de Vakvereenigineen gestempeld zijn. STAD -A_ LST Lokaal Hand aan Hand OP HEDEN ZONDAG Begin om 6 ure 11 n ge- aan ien- alst. ism Er zal een kleerkamersrecht geëischt worden van 0,25 fr. ten voordeele der stakende Viscosebewerkers. Hoe staat den strijd? YVeirig verandering. L)e heeren blijven koppig en de werklieden stellen zich kloek aan. Om zich nu kloek te weer te stellen, hebben onze mannen besloten in groepen van dertig tallen propaganda reizen te doen, aldus overal hunnen strijd latende kennen en zooveel mo gelijk op hun doortocht liedjes over hunnen strijd handelende te veikoopen om gelden in te zamelen ter ouderst-uning, want een grout gedeelte zijn onlangs vereenigd en een ge deelte was het zelf niet, toen de strijd uit brak. Met een groep van vijftig mannen en vrou wen trokken zij verleden zaterdag naar Ninove, en huune ontvangst was er hartelijk zoowel van Burgemeester en Schepenen, als van de bevolking Schepenen Van Impe gaf hun zelfs als blijk van svmpathie 5 franken. Dank voor dien liberalen hrer. die erg afsteekt met de houding der liberale Volksgazet van Aalst Hun ontvangst beliep in Ninove 135 fran ken en 's avonds wierd de groep uitgeleide ge daan met eeriige muzikanten Bravo voor de Ninool'sche vrienden voor hunnen milden steun, en aan 'l Schepen-college voor hunne welwillendheid. Dit goed onthaal te Ninove zette de vrienden aan eene omreis in Vlaanderen te ondernemen en met 80 mannen en vrouwen togen zij verle den maandag op naar Wettereu en Gent. Die reis was niet georganiseerd, den tijd had zelfs ontbroken de vreemde vrienden te verwittigen van de komst van zoo een groot'en groep, en dezen waren dus ouvoorbereid om slapen te bezorgen aan hen. Zij keerden dus van Gent terug, en nogthans hadden zij reeds de ronde som verzameld van 128 franken. Dinsdag is die reis in de bestuurzilting dei- Federatie te berde gekomen en samen rnet het stakerscomiteit is de volgende vraag nu ontwor pen, die reeds verleden donderdag is begon nen. Alvorens te vertrekken is de ganscbe groep stakers en slaaksteis gephotografieerd door Alfons Van der Meirsch waarvan er postkaar ten zullen gemaakt en ten voordeele van den strijd verkocht worden. Met een paar clairons en voorafgegaan van een opschrif!: Te Aalst zijn er 480 Visco- sebewerkers in staking. Steunt Steunt zijn zij vertrokken naar Wetteren. Er waren 25 mannen en 7 vrouwen. De Partij-sekretaris Nichels doet de omreis mede. Vrijdag 27e zijn zij te Gent, alwaar zij ver blijven tot maandag moreend 30 Oogst. In üeinze zijn zij maandag (30 Oogst). In Kortrijk Dinsdag (31 Oogst) In Meenen Woensdag (1c September). In Wervick Donderdag (2® September). In Komen V rijdag (3® September) In Tourcoing Zaterdag (4® September). In Roubaix Zondag (5® September). In Mouscron Maandag (6e September). In Ronse Dinsdag 7® September en Woens dag 8e September. In Lessen zij» zij Donderdag (9®Seplembeij. In Geeraardsberger. Vrijdag (10®September). In Ninove Zaterdag (l 1® September). Li Aalst Zondag (12® September). In Aalst zal den groep worden afgehaald met de fanfare Hand aan Hand. In Vooruit en Le Peuple zullen wij regelma tig verslag geven van onze reis en ontvangst in de vreemde steden. Middelerwijl vragen wij de kameraden in Aalst zelf, mild le steunen en het hunne bij te brengen om den strijd tot de overwinning te leiden. Moedig voorwaarts en den zege is aan 't volk. De Mouwvagers De dompers hangen in al hunne schriften den goeië jongen uit Het zijn zij niet die ge staakt hsbben hunne mannen hadden voor ordewoord het werk niet te verlaten, wat ook het antwoord mocht wezen van 't beheer de socialisten zijn de schuld van alles, enz enz. Maar jongens lief, de socialisten hadden ook voor ordewoord niet te staken; zij ook moesten het ordewoord afwachten van 't syndicaat en de Federatie, en zij hebben zelfs naar ons laat ste woord niet geluisterd, 't is te zeggen nog te wachten tot er een besluit genomen was De socialisten en de dompers verkeeren in 't zelfde geval en de eenen zijn zoo tuchteloos geweest dan de anderen. Want ondanks bet verbod niet te slaken hebben de dompers het toch gedaan en ook naar 't ordewoord hunner leiders niet geluisterd. Die goeijongensstreken zijn dan ook zoo gemeen van wege de dompers en dienen enkel om de mouw te vagen. NAAFt ROFLTFtIJK Op Zondag 12 September wordt de vriend Coole, die voor 6 maanden in 't gevang te Kor- trijk opgesloten zit, in vrijheid gesteld. Te dier gelegenheid wordt er eene groote be tooging gehouden, waartoe wij onze vrienden aanzetten er deel aan te nemen. Het Bestuur van de Reizigersclub heeft beslo ten dat aan de oude leden, die willen deelnemen aan de betooging, een frank bijleg zal gegeven worden De prijs per coupon is voor de partijgenooten 2,35 tr. en voor de leden der Reizigersclub 1,35. Men kan zich laten inschrijven tot Woensdag avond, 9 September. i De leden van dezen wijkclub worden verwittigd, dat gezien het afsterven van gezel De Meeter en door het uitscheiden van 't bedrijf der Weduwe, dat er moet overgegaan worden tot het kiezen van een nieuw lokaal. Deze vergadering zal plaats hebben Zondag toekomende 5 September, om 3 uren namiddag, bij gezel Frans Bicqué, Ajuinstraat, 48. Elk moet op post wezen, om het nieuw lokaal aan te duiden. BRIEFWISSELING Meenen, den 23 Oogst 1909. Waarde Vriend Nichels Ten titel van inlichtingen zulks voor Uwe organisatie nuttig achtende, wil ik LI deze paar regelen zenden voor Uw blad Rechten Vrijheid». De vriend Flips over de houding der Heeren van het groot fabriek sprekende, stelt deze tegenover de houding van M. Ovigneur bij ons Laat me toe U te zeggen, dat de hou ding van M. Ovigneur is wat wij van hem gemaakt hebben door de macht der ver- eeniging. Om duidelijker te zijn, ziehier het geval. Den 17 Maart werd een opslug gevraagd voor de scheerders en scheersters van i5 0/0 en antwoord verlangende vóór den 24 Maart. Dien datum geen antwoord ontvangen hebbende, werd hem een nieuw schrijven gezonden en vóór den 27 Maart antwoord eischende. Dien dag nog niets ontvangen hebbende, werd den Heer Ovigneur in 2 regels bekend gemaakt, dat zijne scheer ders en scheersters slechts terug aan het werk kwamen, na volledige voldoening bekomen te hebben. De staking begon dus den 29 Maart en tegen 's middags was de Bestuurder al in het Volkshuis, om eene overeenkomst te verkrijgen. Afwezig zijnde moest hij wachten en werd er 's avonds volledige voldoening gegeven. U ziet dus dat dc werklieden juist zooveel weten te verkrijgen als zij weten af te dwin gen. Ik wenschte vurig dat zulks eene les voor alle onvereenigde werklieden zij De opgegevene cijfers van mijn vriend Flips nopens de meerdere voortbrengst zijn geheel juist, zulks gevoegd bij den opslag van 15 0/0 op hunne vroegere loo- nen. De argumentatie der Heeren van de F. et F. R. houdt dus geen steek en is deze van Ik ben den sterkste voor wie' de zwakken moeten huigen. Hartelijk Uwen A. Dierkens. ANNONCEN Rochterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,7 5 3o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1