BEDANKING. Nog de liberale Volksgazet en den strijd der Viscosebewerkers. De reis onzer Kolonie Voor de stakendeViscosebewerkers. :e, at en Lef iet de In naam der Socialistische Partij van Aalst, bedanken wij langs dezen weg, de talrijke partijgenooten, vrienden en ken nissen, die als blijk van erkentenis den vriend De Meeter Jan tot aan zijne laatste rustplaats hebben vergezeld. Zelfde bedanking van wege de vrouw De Meeter en de familieleden. <te Er :ne fr. er fr. ;ne '.ek. ij ze :rd. zal erd de per irdt e in :ing fr. ge ring ©f de e nu eene lag, ;ene iilos auit- eekt erk- eene ■.per Een onzer vrienden schrijft ons het volgende: Het artikel Werkstakingen in de Volks gazet van Zondag is een ware flater. Ze spreken er in over den strijd in Dene marken In Denemarken is er geen strijd, het is in Zweden a. u. b. Ze vergissen zich eenvoudig weg van land, een bewijs hoe die mannen zich met de wer kerskwestie bezig houden. Hun vertelsel over Wetteren, is eene groole leugen Al wie dien strijd gevolgd heeft weet dit heel goed. 't Zijn enkel de Aalstersche liberalen die dit niet weten, enkel den laster overnemen van katholieke bladen en het als klinkende munt hunne lezers opdisschen. Wat nu hunnen raad aan de werklieden be treft, wel wij socialisten doen niets anders dan in dien zin spreken tot het volk. Waarom dan dien laster op hen iMaar als de socialisten bij middel van on derhandelingen werken om verbeternis voor de werklieden te bekomen en de heeren pa troons geven geen gehoor aan de gegronde opmerkingen en eischen, wat staat er dan de werklieden te doen Zeg, heeren liberalen, welk middel vindt gij Welk is u*e oplossing Gij hebt er geene, □iet waar Tenzij de eeuwige verduldigheid en de eeuwige braafheid der werklieden, wat gij wenscht omdat ge u met geen verbeteringen Voor de werkende klas bezig houdt, omdat ge enkel den geldgod aanbidt. De strijd duurt nu drie weken, en het eer ste artikel ten voordeele der strijders, de eer ste letter om de grieven te laten kennen en wat verbetering te vragen moet nog verschij- len in hun blad, maar integendeel wel een artikel om laster en verdachtmakingen te wer- >en op hen, die zich de werkerszaak ter harte pemen. Het is van belang aan te stippen hoe de democratie van de Vólksgazet van vroeger n 't water valt, om vervangen te worden door reactie in 't belang van de rijke menschen. Zulks moeten wij in den bol planten. t). aat opperbest. Ze zijn Donderdag uit Aalst vertrok- :enna dat er van den groep eene foto- rafie is gemaakt die op postkaarten zal vergebracht en verkocht worden ten oordeele van de strijders. Om io uren stapten zij op naar Wette en en onderweg viel hen de meeste sym- athie tê beurt, en vele liedjes wierden an den man gebracht. Te Oordegem waar uitsluitelijk land- ouwers wonen, daar ontvingen zij eene erste maal iets te nuttigen. En in Wetteren, daar waren ze reeds tigerust, en meenden ze dat de kolonie iet zou opmarcheeren, daar ze zoolang 'eg bleven ('twas reeds i 1/2 ure) en de ataten met stoverij stondtte wachten. Hadden onze vrienden zulks moeten eten, zij zouden voorzeker zoolang niet ja weggebleven, want zich een buikje 'ogen vuile?, in iets wat ze dagelijks niet nutten hebben, dat is iets buitenge- oons. vooral root hongerige magen. De ontvangst in Wetteren was dus goed, het logement voortreffelijk de vrouwen sliepen in de huizen der partij genooten, de mannen in 't lokaal en den verkoop redelijk goed, gezien zij er reeds verleden maandag een mooi somme tje hadden opgehaald. Nu hadden zij 52 franken en daarbij 25 franken van de Broederlijke Wevers van Wetteren. En toen ik Vrijdag morgend om 7 uren bij hen te Wetteren kwam, stonden ze reeds aan de statie mij op te wachten en ze drukten roet volle tongen hunne op rechte tevredenheid uit. De solidariteit onder het belgische volk blijkt langs om meer, geene doode letter te zijn, want toen er hulp noodig was voor Wetteren waren de Aalstenaars niet in 't zoeken, want goede sommen geld, wa gens met brood en eene koe om soep te maken, wierd er hun door ons geschon ken. En nu om 8 uren, blaasden de clairons den aftocht, en den vriend Crombeen met nog een paar kameraden van Wetteren vergezelden ons tot in Quatrecht, alwaar zij de kameraden vergastten op een glaas je bier, tot afscheid. Moeten wij het zeggen, dat het wel is waar, eene mooie en gezonde wandeling is, maar dat men op zoo een tocht, toch ook wel eens de oogen opent en de herse nen laat werken. Zoo passeerden wij het Blauwselfabriek, dat eveneens een zeer ongezond fabriek is en ook de werklieuen te vroegtijdig naar 't graf sleept, evenals in het Viscose- fabriek. Maar toch dat gaat weinig de werkge vers aan, vele dividenden is alleen hoofd zakelijker. Wat verder groote uitgestrekte weiden waarop vele koeibeesten staan, en hun buikje mogen vullen naar goeddunken, hoe meer ze eten, hoe liever men het heeft, te vroeger zijn ze vet in Aalst, in Ecaus- sines, in Zweden, gansch de wereld door, moet den werkman strijd voeren, om eene bete broods Daar nog wat verder het kasteel van Beernaerts, van dien uitbuiter die gehol pen door de dompers destijds zijn volk uithongerde dit kasteel vóór het welk de kinderen zijner werklieden zijn gefoto grafeerd, om den honger te ontvluchten hun aangedaan door hem. Dan een groot schoon pensionnaat 't is dit der Josefieten, waar de burgers kinderen ter school gaan een schoonen prachtigen hof met bloemen en groen, be- tooverend en benijdenswaardig Voor de werkerskinderen is het veel, veel minder. Neen neen, de tegenstellingen zijn te groot. 't Is 12 uren en wij komen aan in Ons Huis, en ook de Gentenaars hebben er voor gezorgd. Eene smakelijke tomatten- soep, patat en met gestoofde princeskens en rosboeut zooveel ze wilden, met een paar glazen bier Lekkerbek wat zegt ge En zoo zal de reis voortgaan, en ter wijl dezen gioep overal een goed onthaal zal vinden, zal ook de opbrengst goed zijn, om de andere vrienden te helpen en te steunen. Morgen Maandag zijn wij weg naar Deinze. Over den strijd eigentlijk niet veel nieuws. Blijven de heeren koppig het zij zoo Wij bereiden ons goed voor Nog- thans, wij zoowel als eenieder betrachten niets beter dan eene spoedige en voldoen de oplossing, dit in 't belang van werk lieden en patroons. A. Nichbls. Van Ninove Rondgehaald door het verkoopen van liedjes 122,30. M. Van Impe 5,00. De lustreerders van S tichel - mans 2,45. Nog van verkochte liedjes te Ninove 5,97. Bravo voor de vrienden van Ninove. Verzekeringen tegen Brand en op 't Leven. Be Partijgenooten die begeeren ingelicht te zijn, over Brand en Levensverze keringen, wenden zich tot Pkirus NICHELS, Grooten Bolleweg, 35, die hen bereidwillig alle ophelderiagan zal geven. IS in :t- Overdracht 312,62. S. Lauwereys van eene kas sigaren 10,00.Van een onbekenden vriend 2,00 F.De Coninck o 25. Rondgehaald bij De Winne 0,65. Gezongen door J. De Smedt bij P. Podevyn 1,87. Gezongen door denzelfden bij J. De Smedt 0,72. Gezongen door denzelfden bij Buys i.i5. Rondgehaald door T. De Vleeschouwer bij C. Van Ket 1,40. De laatste dans bij V. Van der Meersch i,5r. Een bed gezongen door J. Veistraeten bij V. Van der Meersch 0,72. Een lied gezongen door A. Van der Meersch bij denze.lfdcn 0,28. Gezon gen bij A. Vereecken o,35. Op de maandagronde door Van Cauwenberg 13,33. Rondgehaald op het souper der vieze jongens in den bierbuik 2,02'. Gezongen door de blees bierbuik en rondgehaald door dezelfde 1,48. Ge zongen door A. Steenbout, het mouchardsmini- sterie 1,25. Gezongen Er is te zwijgen stil in 't Lancierken Dendermonüe o,ö5. Gezongen door Leon Strickx in 't Lancierken 0,60. Tijdens de reis te vo?t van Aalst naar Wetteren en Gent door een gioep stakers 128,95. Door Theophiel De Vleeschouwer bij E. Amant o,ë3. Bij De Haeck door P. Titjen 1,00. Bij Van der Meirsch door zijn broeder o,38. Gespeeld met de kaart bij Bombeeck, de twee eerste passen, de derde hon derd enz. 0,97. Een lied gezongen door E. Boe- laert 0,65. Opbrengst der dinsdag ronde 18,24 Een lied gezongen door Z. Geladen bij J. B. o.5o. Een lied gezongen door O. Engerite- bij Praet (Ninove) 0,75. Bij J. De Vidts 1,26 en 0,75. Gezongen door P. Scheersliep en zijne vrouw in de Eilandstraat 1,08. Een lied gezongen de Pletskop door C. Van der Keulen 1,11. Nog een lied door dezelfde 1,00. Een lied gezongen door R. Matthys bij Cornand 0,77. Van een posftim- ber 0,10 Weg met de onderkruipers der Stoof- straat 0,15. Gezongen door Van Essche August 0,64. Marcoen H. 0,40. Tabakbewcrkersbond 0,25. Gladslijpersbond 10,00. Landelijke Tex tielfederatie, eerste storting 200,00. Bij een on bekende rondgehaald 0,55. Woensdagbus 17,28. Weduwe De Meeter 0,80. Frans Bicqué 0,20. Vier liedjes door A. Claessens 0,60. Van de spinners en draadmakers Jebe 6,85. Omdat de kleinen Sis zulk schoon liedje zong o,3o. Omdat hij zoo hartelijk schreeuwt o,3°- Een lied gezongen bij Victor Van der Meirsch door Alfons Van der Mtuscb o,65. Gezongen door F. M. X. bij De Haeck 1,22. Door A. C. bij De Haeck i,3o. Gezongen De Bruiloftfeest door De Haeck en den vos L. bij De Haeck r,20. Van de bazin uit den Zandput 1,00. Dom. Bocqué o,5o.De Wolf en Snel A.o,3o. Bus Don derdag ronde 11,48 Van Jouret Oscar r,oo. Van Nuffel C. 1,00. Van verkochte klokken, C. Michiels 0,50. Louis en Jef is bij de nacht ploeg 0,10. De Groenstiaat heeft een nieuwe likeurwinkel 0,10. Jeannette vroeg hem te blanketten 0,10. Een lied gezongen door P. Herremans, op de trouwfeest zijner zuster 1,80. Van eene balkaart 0,25. Van Belle Krol 0,10. Werkbroeders van den buiten, helpt uwe broe ders van de stad 1,00. Bus vrijdagronde 15,56. Gezongen door Fachen bij Van Driessche 1,36. Witspoelers 1,45. Bobijntjes boTtkenfabriek o,65. Spaens o,3o. Dierickx o,3o. Matthys o,3o. Van Paemel o,3o. Heiremans o,2o. Van Braekel o,25. Rimbaut o,25. D'Herde 0,20. Van de Velde 0,20. Branteghem 0,10. Nog 0,10. Eenen die den strijd is genegen o,3o. Sonck Philemon 0,20. Omdat er onderkruipers zijn, die in het Viscosefabriek vooi hunne gezondheid dan komen werken 9,35. Eenige spoelsters Borreman 2,40. Wijkclub Cor nand 2,5o. Schutyzer o,25. Lippens 0,25. Van Vaerenbergh 0,25. Podevyn o.2Ö Vergeylen 0,25. Mertens 0,25. De Neef o,25. F. Flips 0,25. De Smedt o,25. H. F. 0,50. A. N. o.5o. A. Van der Meirsch 1,00. De Vlasmolekens Tragel 2.80. Samenwerkende Maatschappij Hand aan Hand» lOObrooden. Te zamen fr. 979,81. Voor Ecaussines. Van den gladslijpersbond 10,00. J. S. 0,50.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3