li 9e Jaar. N° 36. Prijs per nummer 2 centiemen. 5 September 1909. VERGELIJKING. Denkt er goed aan Vrienden. h r#i jM A Weekblad vook met Arrondissement Aalst. Maanstraal, 18, AALST. Loonschaal der machinisten en stokers Belgische Staat Fransche Staat. Fransche Staat. Belgische Staat. Fransche Staat. Rustdagen Pensioen België Dienstkaarten Bureel van Weldadigheid Staatsbedienden kunnen van het Weldadig heidsbureel hier niets bekomen, omdat dit zijn de mannen van de dikke preê. De strijd in het Viscosefabriek moet de werklieden eene andere maal klaar doen ^-zien, en dit onder verschillige oogpunten. Eerst en vooral het volledig akkoord der fabrikanten, want zij weigeren werk lieden van 't Viscosefabriek te aanvaarden. omdat het er strijd is Hier rekenen die heeren, dat zij door hunne onmeedoogenloosheid, het volk zouden kunnen dwingen, geprangd door den honger, het werkte hernemen, zonder voldoening Hier zijn de fabrikanten niet verdeeld in Christenen en niet Christenen bij die mannen komt er geen godsdienst te pas hun geldzak komt alleen in aanmer king Maar bij de werklieden, daar mag geene eendracht zijn voor hen moeten de christene vakbonden gesticht worden Christenen Hoe beulen ze met dit woord Wat. komt dit te pas in econo mische strijden En van den anderen kant waarom noe men zij zich Christenen Moet elk ge- loovig en godsdienstig zijn, als men wil deelmaken van de Christene Syndicaten Moet elk regelmatig ter kerks gaan Op tijd te biechten en te communiceeren Ge zijt er wel mede Geeft u aan als lid in een zulker vereenigingen en men spreekt daar geen woord over. Zijt vandaag lid der Socialistische ver- eeniging ge zijt een goddeloos mensch, slecht volk, en al wat niet deugt maar gaat morgen bij de Christenen en in eens wordt ge godsdienstig, een braven man, al waart ge ook den grootsten zatlap, den slechtsten mensch. Is het niet dom, zulks te durven denken en nogthans 't is zoo In deze werkstaking zijn er mannen, die vóór het uitbreken van den strijd nog in 't leger stonden der socialisten, doen onlangs vereenigd en uit schrik niet te ge nieten, of door 't gedacht bij de dompers wat meer te ontvangen, er henen liepen, en daar in eens aan 't hoofd der beweging staan. In plaats van eendracht te bewerken, stellen zij zich tegenover hunne vroegere vrienden en laten ^ich op sleeptouw nemen van een sluwen kerel, gekend om zijne overlooperij en zijne vroegere daden. Ge begrijpt dus goed lezer Heden god deloos omdat zij bij de socialisten zijn morgen Christenen en zelfs leider der Christenen omdat ze zijn overgeloopen Welk ongelijk hebben de werklieden niet, hun zoo te laten verdeelen en niet beter hunne belangen te begrijpen VVeest niet bang, vrienden, de dompers zullen geene Christene bazenvereeniging stichten, waarom Wel omdat de bazen beter hunne belangen voorstaan en de dompers enkel voor doel hebben de ver deeldheid der werklieden te bewerken in 't belang der heeren fabrikanten. Het woord Christen in eene vakver- eeniging bestaat niet, maar dient alleen lijk om zwakheid en verdeeldheid te bren gen en desnoods, om de heeren te behagen en een vuilen rol te kunnen spelen. En nu de onverschilligen I Die zijn meermalen den grootsten strui kelblok. Spreekt men van lid te worden van hunnen vakbond, dan hebben zij on telbare uitvluchten, ofwel, 't zal geen ANNONCEN Rechterlijke x fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen «likwijk herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpennmg moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHBLS, Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeien door de Vakveresnigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden'r. 0,40 6 0,75 Een jaar 0° Buiten België Een jaar 4>°° Men abonneert zich op alle pos tb sir celen. Stokers 5e klas 90 fr. per maand 4C klas 100 3e klas 110 2" klas 120 i« klas 130 Het maximum kunnen zij bekomen na 25 jaren dienst. Stokers 7*= klas 112,50 fr. per maand 6e klas i25,oo 5e klas i36,6o 4e klas i5o,oo 3C klas 162,50 2e klas 175,00 xe klas 187,50 Het maximum bekomen zij na 22 jaren dienst. Vergelijkt, Staatswerklieden Belgische Staat. Machinisten 7 klas 140 fr. per maand 6 klas i5o 5 klas 160 4 klas 180 3 klas 200 2 klas 220 1 klas 240 Dit maximum ku'.nen zij bekomen na de ba gatelle van 40 jaar en half dienst. Lees goed maar 40 jaarkes en dan nog een halfjaar. Machinisten 6 klas 150 fr. per maand 5 klas 175 4 klas 200 3 klas 3 klas 225 2 klas 25o 1 klas 275 Dit maximum bekomen zij na 20 jaren dienst. Nietwaar, de werkmenschen zijn slechter be taald in het goddelooze Frankrijk dan in ons door en door braaf katholiek gouvernement. De mecaniciens-instructeurs winnen van 180 tot 280 fr. maximum, na 30 35 jaren dienst. De chefs-mecaniciens (machinisten), winnen van af 225 tot 350 frank maximum, na 20 ja ren dienst. Er is dan nog eene categorie, prin cipale chefs machinisten, die van 300 tot 470 frank winnen. Werkuren. De stokers en machinisten van België zwoe gen 13 Uien daags, soms 14 en 15, zonder ver goeding van overwerk. De stokers en machinisten van Frankrijk wer ken 10 uren daags en de wet verbiedt hun lan ger te werken. België Volgens de wei op de Zondagrust mogen die werklieden slechts i3 op 14 dagen werken. Il-ran rustdagen zijn berekend op 28 per jaar Frankrijk De werklieden hebben volgens dienstorde, ver schenen op 1 September 1907, jaarlijks 52 dagen rust, Diet medegerekend de 15 dagen vacan- tie met solde, hoor De Belgische Staat pensioeneert zijne stokers en machinisten na 35 en 40 jaren dienst zoowat op 7ojarigen ouderdom, als ze rijp zijn voor 't pekeshuis Frankrijk Pensioen na 25 jaren dienst, al is men maar 5o jaren oud. België 12 reiskoupons maar Frankrijk Van af 1 juli 1901, eene kaart om op al de lij nen te reizen. De vrouw, de vaders, de moeders-, de kinderen, de kleinkinderen, hebben recht op 4 reizen, heen en weer, gelijk om welke reden, op heel het spoornet. De kinderen hebben zelfs treinvervoer gratis voor het schoolgaan. In Frankrijk, van af het 3e kind wordt aan de agenten, die min dan i5o fr. per maand winnen, 5 fr. per kind gegeven, wie er 4 heelt, 10 fr., 5, i5 fr. enz. Zeg, wie za't nog doen de De katholieke Regeering Of hoort de niet goed of brilt ge Werklieden, oordeelt nu zelve over Frankrijk, telkens zoo ïot afgeschilderd door de klerikale bladen Vergelijkt iVAAR KOHTRIJIC Op Zondag 12 September wordt de vriend Coole, die voor 6 maanden in 't gevang te Kor- trijk opgesloten zit, in vrijheid gesteld. Te dier gelegenheid wordt er eene groote be tooging gehouden, waartoe wij onze vrienden aanzetten er deel aan te nemen. Het Bestuur van de Reizigersclub heeft beslo ten dat aan de oude leden, die willen deelnemen aan de betooging, een frank bijleg zal gegeven worden De prijs per coupon is voor de partijgenooten 2,35 Ir. cn voor de leden der Reizigersclub 1,35. Men kan zich laten inschrijven tot Woensdag avond, 9-September.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1