Het doodend Werk. Het volgende Manifest WERKLIEDEN EN BURGERS, DE SOUDE De Sulfuralie. DE SPINNERIJ. Wasscherij en Bleeksrij. DE VROUWEN EN DE MEISJES mogelijk Dompers d'ergste, en mede. en dit werkstaking meer worden ofwel, zij zul len hun geld zelf sparen ofwel, men mag ten allen tijde op hen rekenen, nooit zullen zij den stok trekken, maar ook geen cen tiem willen van de vereeniging, enz. enz Welnu, eene andere maal moeten wij met treurnis bestatigen hoe deerlijk die menschen zich bedriegen. Waar zijn dezen die denken dat het geene staking meer zal worden Z'is nu nog uitgebroken, tegen ons en ondanks wij hen aanspoorden nog wat geduld te hebben, om de zaak zoo der minne af te handelen, en onvereenigden waren ze sleepten onze soldaten nogmaals zonder toelating noch van hun syndikaat, noch van hunne federatie. Nogthans wij begrijpen dit, de gemoe deren waren niet meer te bedaren de werklieden onderhandelden reeds maan den, en 't bestuur van't fabriek liet niet de minste goede inzichten blijken. Waar zijn nu dezen die zelf hun geld hebben gespaard Hebben zij geene ver eeniging noodig Welja, want een werk man kan onmogelijk sparen, en toch moet hij het doen bij middel van zijnen vak bond, te meer, omdat hij in strijd, niet alleen staat, maar achter zich een syndi kaat heeft, en bovendien eene nationale federatie, waar hij desnoods op Interna tionale hulp mag rekenen. Kijk wat er niet moet gedaan worden, om de onvereenigden te kunnen steunen. Omreizen 't doet wel goed om overal den strijd te laten kennen, maar toch wa ren er geene onvereenigden, men zou zoo spoedig niet moeten loopen om gelden in te zamelen, voor dezen die niet gespaard hebben. Wij doen het tot geen verwijt, maar wij halen dit aan, omdat het noodig is er op te wijzen, opdat in de toekomst dit tot les zou strekken. Onvereenigd is men niets, kan men niets veroveren vereenigd is men sterk en machtig. Volgen wij de bazen, die zich vereenigen en zelfs van geen godsdienst gewagen in hunnen bond, omdat dit hunne macht verzwakt. is deze worden De week in onze stad verspreid ge- Werkstaking in 't Viscose-Fabriek. De staking is van Dinsdag laatstleden zijne 4e week ingegaan 480 werklieden zijn in den strijd betrokken, waaraan er noch de minste verandering is vast te stellen de Heeren blijven koppig tegen de werklieden hunne zoo rechtvaardige en gewettigde vragen. Wij zeggen ue vragen der werklieden zijn rechtvaardig en gewettigd, dit zullen wij in dit manifest uitleggen, om aan de bevolking te toonen dat de eischen der Viscosebewerkers in niets overdreven zijn. De VISCOSE is een onbekend fabrikaat voor ons land, het eerste werkhuis is hier in Aalst, waar, met eene soort papier, bewerkt met acide, sulfuur, soude enz. allen chimieke stoffen, waarvan de kunst zijde vervaardigd wordt, uiterst nadeelig werken op de gezondheid der werklieden. is de eerste plaats waar men het papier in bakjes plaatst en zoo door de mannen in SOUDE te week gestoken wordt. Deze werklieden hebben handschoenen in caoutchouc om de handen niet te ver branden. (1) Dit werk is lastig, ongezond en gevaarlijk, wanneer er van dit vocht op de kleederen spat, verbrandt dit, (wat de werklieden veel noodig hebben). Soms gebeurt het zoo erg, dat de mannen hunne broek moeten uitdoen, om hun lichaam te besproeiën met overvloed van water om aldus te beletten dat zij groote brandwon den bekomen. In deze werkplaats wordt het papier voorts bewerkt en maakt men er eene soort pap af. De machienen, boratte en mixeurs bewerken dit met SULFUUR en SOUDE, dus eene opnieuwe versterking door de chimieke stoffen, die, het werk nier (in een woord gezegd) onmenschelijk maakt. Dit is een uiterst ongezond werk, als de boratten uitgetrokken worden kan men er onmogelijk blijven voor staan. De werk lieden worden dan dronken van de slechte geuren zij lijden ook veel aan bloedstui- pen die vloeien uit den neus en den mond, dit hebben de werklieden gewoonlijk als zij zich wasschen, ook gebeurde het dat werklieden hun hoofdkussen des mor- gends vol bloed vonden die des nachts in den slaap uit mond en neus vloeide. Deze mannen hebben bij het eindigen hunner werktaak zulke verzwaringen in de beenen, dat hun allen lust ontneemt zich met hun gezin te vermaken of een woordje met vrouw en kinderen te spre ken. DE KELDER, Hier wordt de Viscose bewaard in vergaarbakken en rijpt er. Er heerscht daar ook een verpestende stank, van de Viscose die in de greppen van den vloer blijft. De grond is er zeer vochtig en trekt hard naar zich toe, hetgeen de werklieden bang maakt het rhumatisme te kweeken de werklieden omwinden hun lichaam met linnen, om ervan bevrijdt te blijven. De salpeter hangt soms 5 centimeters dik aan de muren, daaraan kan men oordeelen wat het werk is in den kelder. De werklie den in deze drie plaatsen winnen gemid- del o,3o fr per uur, dit voor zoo een on gezond en gevaarlijk werk die de werk lieden veel kosten medebrengt aan kleede ren, dokters, apotheker en hierbij nog door hun ziek worden, loonsverliezen onder gaan plus de ondermijning hunner ge zondheid. In deze werkplaats wordt de VISCOSE samengebracht met de bains. De bains zijn eene vloeistof samenge steld uit amoniaque, sulfate d'amo- niaque en acide sulfurique Met de twee samengestelde stoffen wordt op dé spinmolens de draad kunstzijde ge vormd, dit moeten de spinners aangieten, doch dit is zoo een gevaarlijk vocht dat de werklieden met caoutchouc-vingerlingen werken dit belet niet dat de handen der werklieden opgevreten worden en bij de minste kwetsuur dringt zulks door tot op het been. Het samenbrengen van de VISCOSE en BAINS verwekt eene soortjvan GAS die naar boven stijgt en een verpestende stank verspreid in de werkzaalde werk lieden hebben die gas in het aangezicht, ook het minste dat in de oogen komt der werklieden, krijgen zij de ergste pijnen en het water loopt er dan in groote hoeveel heden uit, zij worden onbekwaam voorts te werken en worden dan door hunne makkers weggeleid, om de oogen te doen besproeien met spruitwater (Eau gazeuse). De werklieden wasschen iederen mor- gend hunne oogen met zoete melk, niette genstaande die voorzorgsmaatregelen zijn er geene werklieden die bevrijd blijven van de oogziekte, bijna iederen dag moe ten mannen het werk verlaten, gewoonlijk is dit voor een, twee of meer dagen, dit is zoo erg dat er soms met gansche dozijnen mannen onbekwaam worden hun werk te verrichten de laatste acht dagen voor de staking zijn er op 121 werklieden der spinnerij 47 gevallen vastge steld. Hier wordt de gemaakte kunstzijde ge- wasschen en gespoeid, elk zal begrijpen dat het niet aangenaam is iets te wasschen of te zuiveren, waar zulk vocht in vermengd is de slechte geuren hebben de werklie den in te ademen, hierbij staan deze met de kleederen en voeten nat, waardoor men kan flerecijn kweeken. Ook krijgen deze mannen er een soort blijnen tusschen de teenen, eigen aan de werklieden van het Viscosefabriek. die in verschillende werkplaatsen werken worden dikwijls getroffen door ziekten (onpas selijk). In de maand Juli was het zoo erg dat op den Dendermondschersteenweg (huizen Borre- mans) de vrouwen op de straat gekomen wa ren en de beweging volgden op den koer van het fabriek. Zij bespraken op de scherpste manier het werk in het fabriek, terwijl er moeders waren die de tranen wegpinkten, het eene achter het andere meisje bracht men weg uit de werkzalen op den koer, ofwel leidde men ze naar huis. Men is dan in Hand aan Hand de secretaris ervan komen verwittigen die zich spoede om ter plaatse te zijn en de meisjes ondervroeg vaD wat er gebeurde. Deze antwoordden dat er vele meisjes sinds twee dagen ongezond ge worden waren. Zij weenden bij het verhaal, dat zij pijnen hadden in den Luik ou hoofd, hun aangezicht was zoo bleek als een gekalkte muur. De werktoézicbter is alsdan verwittigd en heeft een onderzoek ingesteld, doch hier van kennen wij noch niets Een feit de meesters trachten zooveel mo gelijk de onpasselijke vrouwen en mannen in het fabriek te houden, dan heeft men zijn loon zeggen de meesters, zonder te werken dit gebeurt om geene opspraak in de stad te ver wekken. Ook zijn de werklieden in het algemeen onderworpen aan huid- of velziekten (brand) genaamd. Niettegenstaande dit alles, wat de heeren toch zouden moeten weten, loochenden zij voor de staking dat het werk in de fabriek ongezond was. De meesters dreven het zoover te schelden op de zieke vrouwen en mannen dat het plantrekkers waren. Zulke brutale verwijfsels kunnen natuurlijk niet anders dan de geesten der werklieden verbit teren, die van geneesbeeren zelf hoorden dat al de Viscosebewerkers aan de zelfde kwaal lijden, en menige viouwen en mannen voor raad gaven het Viscosefabriek te ontvluchten, zooniet dat zij er het slachtoffer zouden van worden en het met hunne gezondheid zouden bekocht hebben. Het zijn die voorvallen die ons doen hande len hebben, om een onderzoek in te stellen daar waar nog zulke fabrieken zijn. Dit ge beurde in Arques-la-Bataille, Frankrijk. Dit onderzoek heeft ons bewezen dat de loonen daar hooger zijn, voorde vrouwen de werkdag korter met betere werkvoorwaarden en er meer maatregelen ganomen worden,voor de gezondmaking der werkplaatsen. in (1) Het volk van Aalst weet hoe daar 3 maanden geleden een werkman zoo erg verbrand is, dat het zijn leven in gevaar bracht.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2