Werklieden van Aalst Steunt Steunt Aan de Werklieden van Aalst. Voor ds stakende Viscosebewerkers. Niettegenstaande dit alles kan men te Arques omliggende geen voldoende personeel nden. om in bet Yiscosefabriek te werken. ioms mist men 1/3 van het noodige perso- [eel- Gehuwde vrouwen werken niet in het ibriek, weinige mannen vindt men er die wee jaren vast blijven werken, 't Is een on- ekwaam personeel dat er binnen gaat om le perken, als er nergens arbeid te bekomen is, den honger er hem toe dwingt. Gesteund door wat er te Arques-la-Bataille ;ebeurd en wat wij hier in onze stad zien, an de werklieden die in het Viscosefabriek rerken, dat hunne gezondheid ondermijnd rordt op eene wijze dat ieder mensch doet luiveren, bij het vernemen der talrijke ziek ^vallenen dat een gevaar is voor de toekomst an de gansche bevolking, hebben wij van in e maand Juni de vragen aan de Heeren van iet Viscosefabriek gesteld, om le bekomen verkorting van den werkdag op 8 uren, met leboud van loon in de meest ongezonde werk- alen 2. voor een deel van personeel 10 iren werken, met eene loonsverhooging van centiemen per uur 3.het meer reinigen en erluchten der werkzalen 4. het verschaffen an werkkleederen, zooals voorschooten, loefen, enz. 5. het inrichten van eenen oeden geneesdienst. Deze vragen zijn in niets overdreven, ge ien de werklieden overtuigd zijn, dat wel in üindere mate, maar toch niet in zijn ;eheel, het gevaar voor de werklie- len door de Viscose zal kunnen ge weken worden. Op de zoo gewettigde en noodzakelijke vraag Ier werklieden, hebben de heeren na her- laalde uitstellen en beloften in twee maanden ien correct weigerend antwoord aam hunne verklieden gegeven, wat de oorzaak is van en strijd Dit onzinnig antwoord der heeren verbitter- e zeer erg de werklieden, die eerst hoopten oor de schoone beloften, dat de zaak op vre- elievende wijze zou opgelost worden. De werklieden hebben zich deerlijk bedrogen, sts wat ons doet veronderstellen, dat de hee- en omringd worden door mannen, die zeer lechte raadgevers zijn HET S TA.EEFtS- COMITEIT. IDE KOLONIE Verzekeringen tegen Brand en op 't Leven. De Partijgenooten die begeeren ingelicht te zijn, over Brand en Levensverze keringen, wenden zich tot Pmas NICHELS, Grooten Bolleweg, 35, die hen bereidwillig alle ophelderingen zal geven. Sporting Club Aalst. Volledige lijst der ontvaagene gelden gedurende de reis in Vlaanderen. Wetteren Eenige sigarenmakers 1,00. Liedje» en kaarten 83,89. GentEen russische partijge noot 2,00. Liedjes en kaarten 624,05. Vlasbe- werkersvereeniging 25,00. Een lied gezongen door K. Meert bij Jonge A 0,66. Deinze Gezel Gevaert 2,00. Een jonge partijgenoot 1,25. Nog een partijgenoot 0,60. Liedjes en kaarten 53,7.5. Kortrijk De Weerdt Clemence 1,00. Gezongen door Cock Angelus o,65. De Smedt Eduard 1,00. Windeis 1,00. Gezongen door Cornand Jeannette 1,80. Vrouw Broeck 0,60 Liedjes en kaarten 136,73. NINOVE Zondag 29 Oogst van verkoch te portretten 77,84. Gezongen door Snel Ph. bij Demiddeoau 0,61. Bij de zelfde door H. Adriaens 1,04. Gezongen door H. Adriaens bij Isidore Stevens 0,99. Door Snel Pb. bij de zelfde 0,68. Door Henri Adriaens bij de zelfde 0,97. Door Snel Ph bij de zelfde 1,04. Door E V. D. B. bij Van den Berg 0,60. Door Henri Adriaens bij dezelfde 0,30. Door Snel Ph. bij de zelfde 2,15. Door den groep bij de zelfde 1,10. Door Henri Adriaens bij de zelfde 0,76. Door Joseph Evenepoel het lied Gerechtigheid bij De Coster 1,17. Rond- gehaald door Ph. Snel en Roeland Th. op de straat 5,67. Rondgehaald met portretten en liedjes door den groep van Ninove in de Geeraardsbergschestraat op Maandag 30 Oogst 9,83. Verkoop van liedjes Zaterdag te Ninove 69,15 Gezongen door Snel Ph in het lokaal De Redding 0,54. Door Luyckx Leonie, in De Redding 0,35. Door Snel Ph bij Stevens I. Koepoortstraat 1,25. Door Luyckx Leonia bij de zelfde 1,22. Gestort door Stevens Is. 1,00. Gezongen door Henri Adriaens bij de zelfde 1,64. Gezongen door Snel Ph. bij de Weduwe Pardaens 0,72. Eene wandeling in de Nederwijk om 10 1/2 ure 's avonds 3,14. Gezongen door Henri Adriaens bij Is Stevens I,75. Gezongen door Ph. Snel, bij Praet, Peperstraat 1,32 Gezongen door de zelfde bij de zelfde 0,55. Gezongen door Henri Adriaens bij V. Van Londerzele 0,99 In het voorbij gaan te Ninove 0,20. Door overlast van kopij, moet men een groot gedeelte strijdpenning alsook verschillende arti kels tot toekomende week verschuiven. De strijd der Viscosebewerkers moet den trijd der gansche bevolking zijn. Heden willen ij redden wat er voor hun nog te redden is. Ver- eet niet dat het huisvaders, moeders en kinde en zijn die in het Viscosefabriek werken, om- lat er nergens werk te vinden is, die luisteren jaar de hongerkrampen hunner kinderen Juders, broertjes en zustertjes voor wie zij be- éeren brood te winnen, en dank hieraan het lachtoffer zouden worden. Gedenkt dat wellicht de beurt aan u, uwe rouw en kinderen kan komen, om daar in het r'iscoseiabriek te gaan werken, en dat er u het lelfde zal wachten wat er nu door de Viscose lewerkers wordt geleden. De ingenieur van iet fabriek bekende zelf in eene onder tandeling, dat hij, voor de staking in iet fabriek niet zou willen werken heb ten. Dit zegt genoeg wat het in 't fabriek noest zijn Nu beloven de heeren wel dat er alles opper- iest zal gaan en geene werklieden meer zullen lek worden, doch de ondervinding heeft ons be- rezen, hoeveel waarde zulke beloften hebben )at er zich niemand toe leent, het werk van nderkruiper te vervullen, waardoor men de oekomst van een gansch volk vernietigd, die tot :euwige schande en schade der onderkruipers ar hun nageslacht zou dienen. Wij hopen voor de eer der Aalstersche werk ieden, dat er niemand zal gevonden worden, >m zulken lagen rol te vervullen. Volk van Aalst, steunt de stakers in hunnen trijd, 480 mannen en vrouwen moeten gehol- ien en gesteund worden, met hunne ouders en inderen. Bij geen enkel staker mag er honger jeleden worden, omdat hun-nen strijd een hei ige strijd is. Met de dikke kluiten der goede burgers en door ons werkvolk samen gebracht, zullen wij de strijders steunen, tegen de machtige en kop pige heerentot aan de overwinning der werk lieden. Dat het ordewoord zij "Weg met de onderkruiperij l Begeesteren en steunen wij de stakers N. B. Alle ingezamelde gelden worden in dank ontvangen in Hand aan Hand. De partijgenooten wiens boekje niet t'huis ligt, mogen ook de strijders niet vergeten, en zullen een kluitje tot ondersteuning bij hun boekje voegen. die reist in 't Vlaamsche land zendt bij middel van dit blad, haren broedergroet aan de Aalstersche vrienden en hunne lamilieleden. Zij zijn allen ten uiterste goed te vreden, en overgelukkig over het goed onthaal dat hen ten allen kant te beurt valt. Zij doen die reis met liefde en moed, omdat zij weten dat er in Aalst armoede wordt gele den, en omdat zij willen overwinnen trots de koppigheid der heeren fabrikanten. Hunne goede 'ontvangst verzacht hunne moeite en moedigt hen aan van dag tot dag. Hieronder volgt de rekening der ontvangsten van iedere stad en dit beloopt reeds een totaal van 911,32 fr. Nu hebben wij nog de rekening te. maken van Meenen, 't is Donderdag morgend maar ik voorzie dat er hier eene ontvangst zal zijn van 175 franken. Zoo komen wij tot het mooi sommeken van bijna 1100 franken. Laat de dompers maar schimpen als zij zul len durven, wij weten en zijn overtuigd een pelgrimstocht te ondernemen in 't voordeel der werkende klasse en tot schande van de uitbuitersbende. En nu vooruit en moedig voort gestreden mannen van 't Viscosefabriek, en den zege is aan ons. Nog acht dagen en wij zijn bij u, en van nu zijn wij aan 't organiseeren eener andere af zijn wij aan 't organiseeren eener andere reis. Vooruit mannen, moed, courage, 't is voor onze gezondheid, 't is voor ons bestaan De Vlaamsche Colonie. N. B. Ook is het met een oprecht ge noegen dat wij het vertrek der Colonie voor het Walenland hebben vernomen. Eens te meer is het bewezen dat het weeral de socialistische bladen zijn, die met de meeste energie de stakers van het Viscosefabriek ver dedigen. Vooruit en Le Peuple hebben reeds zooveel artikels opgenomen, betrekkelijk de werkwijze en de ongezondheid die heerscht in dit fabriek die socialistische bladen verdedigen met vuur onze eischen en dagelijks geven zij verslag, over de reizen die de moedige koloniën in 't Vlaam sche en 't Walenland ondernemen. Zeg vriend lezer, welke dagbladen kent ge nog, die ten voordeele van uwen strijd hunne kolommen vullen Is het Het Laatste Nieuws, Nieuws vau den Dag, 't Volk van Gent, De Gazet van Ant werpen en zooveel andere prulleblaadjes die ongelukkiglijk nog zooveel door de werkmen- schen gelezen wordt Neen, niet waar Die bladen staan veeleer vijandig tegenover u, om dat zij de belangen der kapitalisten in 't oog houden en zich om u weinig of niet bekom meren Herinner u, het artikel der liberale Volksgazet van Aalst, dat wij om u te overtui gen in zijn geheel in Recht en Vrijheid hebben overgedrukt. Het is dus een plicht voor alle klaarziende werklieden, de bladen te lezen, die HUNNE belangen voorstaan, die onverpoosd strijd voe ren tot het bekomen van een beter lot voor het werkende volk en die bladen zijn Vooruit en Le Peuple. Groot Zwemfeest om 4 1/2 ure namiddag, in de Zwem kom te Aalst, onder de leden Tan de Sporting Club, op Zondag 5 September. 1 Roeien (lengte der zwemkom). 2 Lengte der zwemkom voor scholieren. 3 Op den rug (lengte der zwemkom). 4 6 maal de lengte der zwemkom. 5 Duiken naar tassen. Gezien de ingeschrevene zwemmers zal dit feest veel volk naar onze maar al te veel verwaarloosde zwe.nkom lokken. Overdracht 979,81. ERRATA Door Th. De Vleeschouwer staat er in de vorige lijst 0,ö3, het moet zijn 0,93. Tabakbewerkersbond 0,25 en moet zijn 25,00. Niet vermeld Camiel zijn blouse aan 0,10. Verschillende zetten Van Driessche 1,90. Van een vriend in De Roode Leeuw 0,50. H. Flips van postkaarten 6,60. Van twee postkaarten 0,20. Gezongen door Philemon bij P. Van Biezen 0,60. Ontvangen bij Henderickx 0,43. Op het huwelijksfeest van A. Redant i,3o. Omdat de wijven op hunnen trok waren 0,50. De wijven zijn voorts gegaan van Luycx bij Verhulst o,5o. Spaens, Gyssens, Van der Meersch en Schelck van liedjes 16,23. Omdat alle werklieden ons voorbeeld zouden volgen Gustaaf o,25. Marcel o,25. Louis o,i5. Camiel o,25. Kleine Êmile o,25. Dikke Sedonie o,3o. De Coninck 0,25. Rongehaald op het feest te Meenen 41,75. Van eene kaart Gyssens 0,25. Een lied gezongen door Verstraeten 0,45. De bazin uit De Roode Leeuw 0,10. Lied gezongen bij den zelfden 0,10. En zou zwijgen Van vrouw V. C. 0,10. Zijne dochter geeft 0.10. Van alle twee 0,10. Ch. is zijn duiven kwijt 0,10. Stuyver maakt hem kwaad 0,10. Krommen Je.f was er bij 0,10. Gespeeld door Verstraeten bij H. De Sterck i,58. Gezongen door J. Coppens bij B. Kiekens 0,47. Door dezelfde bij denzelfden o,5o. Op de inhaling der maatschappij De Gou den Botvink bij F. Luycx. Gezongen door J. Cornelis bij Borre i,25.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3