Aankomst der Reizende Stakers. Wal de reizen der Werkstakers ons leeren moeten. Werklieden leest aandachtig, leert uwe belangen kennen r5! èr 9e Jaar. N° 37. Prijs per mummer 2 centiemen. i2 September 1909. sm *zm sa®?% Weekblad Voor set Arrondissement Aalst. Oeden Zondag om 10 ure 's morgens, zal de eerste Colonie der reizende stakers van het Viscosefabriek in onze stad aankomen, oa 17 dagen op weg te zijn geweest. Aan die moedige vrouwen en mannen zal gansch de Aalstersche Werkershevolking hulde brengen voor hunne kranige houding. De partijgenooten zullen juist om 9 ure 's morgens in het Lokaal samen komen, om dan stoetsgewijze met het muziek aan 't hoofd, de Reizende stakers te gemoet te gaan, op den Geeraardsbergschen Steenweg. VRIENDEN, weest allen op post, om 9 ure, in Hand aan Hand. Si 1 &§l i SUfn - REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ^TIOÏÏBI.S, Maanstraal, 18, AALST. >t g» Wanneer er bcélutérf is, tot den pelgrimstocht van onze moedige mannen en vrouwen, betrokken in den strijd van het Viscosefariek, dan had dit een tweedubbel doel. Wij wenschten het gansche land door, bij middel van doortochten en meetingen overal onzen strijd en eischen kenbaar te maken, de aandacht van het belgisohe- en een deel van het franscne vuikop deze nijverheid te trekken, die door de te lange werkuren en lage loonen, het volk al daar ziekeiiik maakt en het te vroegtijdig naar 't eraf sleept. Wij deden ook dien pelgrimstocht zeventien dagen marche te voet om brood te gaan zoeken voor hen, die ongelukkig ol onzinnig genoeg zich niet op tijds hadden vereenigd of in geen en deele van de vereeniging hadden willen weten. Voor de niet gesyndikeerden is de les duur, vrienden, en wij bidden u, ze immer indachtig te zijn want zelfs een ezel schopt geen tweemaal op den zelfden steen. Maar er is meer, kameraden. Besluiten nemen om reizen te ondernemen, om in andere steden en dorpen gelden te gaan inzamelen en zelfs de vreemdelingen -sous te doen afdokken, dit alles is goed en wel, maar men moet oak rekening houden van de mogelijkheid der uitvoering. En hier vraag ik u Was zoo eene reis mogelijk, was er een oogenblik aan t-e denken zonder het bestaan der Socialistische coöpera tieven Neen kameraden, neen Op onzen doortocht hebben wij zoovele kerken en kapel len gezien, hebben wij verschillige kapitalistische coöperatieven ontwaart, zooveel burgers-lokalen gepas seerd en allen waren voor ons gesloten 't Waren arme drommels die op zoek waren achter brood 't waren arme stakers in strijd tegen hunne uit- uiters en gezondhtidsknakkende fabrikanten en nergens zijn wij geholpen, gehuisvest en gevoed geworden, dan in de lokalen der Socialistische partij Zonder het bestaan der socialistische coöperatieven kon den wij langs de baan kreveeren vrienden, en kwamen ook e honderde en honderde franken niet binnen, die wij nu ebben bijeengegaard voor de strijders te ondersteunen. En nogthans, hoevele werklieden zijn er niet die ofwel onverschillig ofwel vijandig tegenover de coöperatieven staan, omdat zij niet begrijpen, welke voordeden er in be sloten liggen, welk nut zij ons zoo menigmaal verschaffen. Ge zoude het moeten zien hebben, vrienden Aalstenaars en werklieden in :t algemeen, hoe gedienstig, hoe offerwiilig ten allen kante wij ontvangen wierden. met welke gene genheid men ons voedde en huisvestte, en dit alles op de kosten der socialistische Coöperatieven. En nogthans, men heeft er ons niet gevraagd, zijt gij christen of vrijdenker, zijt gij godsdienstig of niet Neen, 't was voldoende dat zij wisten, dat wij mannen waren in strijd tegen onze uitbuiters 't was voldoende dat men ver nam dat wij honger en gebrek, dat wij hunnen steun noo- dig hadden om te kunnen volhouden, om door onze broe ders en zusters geholpen te worden. De godsdienstige overtuiging kwam er voor niets tus- schen en men vroeg er ons ook niet naar. Onzen strijd was den hunnen, omdat wij recht op leven eischen, omdat wij arme verdrukte en uit gebuite werklieden zijn, in strijd tegenover de machtige kapitalistenklasse. En als wij er op wijzen, dat de prachtige kerken en de rijke kloosters hunne poorten voor ons gesloten hielden, dan is het vooral, omdat het daar is, dat men scheldt, schimpt en lastert op de socialisten en het volk verdeelt om het des te gemakkelijker door de kapitalisten te laten uit zuigen Door de Socialistische Vereenigingen en Coöperatieven zijn wij geholpen, door hen zijn wij gesteund daar ston den hunne lokalen wagenwijd open, daar vonden wij offer- willige partijgenooten om ons bij te staan en te geleiden daar wierden wij gehuisvest en gevoed en is het noodig te zeggen ALLES KOSTELOOS Welnu vrienden, wanneer we nu zien, dat er dank aan de coöperatieven, dank aan de syndikaten zulke schoone solidaire werken kunnen uitgevoerd worden, dan zouden de werklieden ondankbaar zijn, hunne eigene belangen met de voeten te treden ongeminderd de menigvuldige voordeelen die zij er bovendien genieten wanneer zij er geen deel zouden van maken. Daarom vrienden werklieden, allen in de socialistische vereeniging, allen lid geworden van de socialistische coöperatie. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regei. Rekiamen zo centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. pee regel. Andere annoncen worden opgenomen niet akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten eike week vóór Woensdag avond oin S ure, ingezonden worden. )ngeteékenae brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door cv. Va kvereerogingeri geNi-ornpeid zijn. ABONNEMENTSPRIJS maandentr. 0,411 6 0,7.5 Een jaar i.5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. O 33 Aal! ;ensi O O O

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1