Op Post Werkstaking in de Viscose. BERICHT m WIE HET MNGUT. De liberale Volksgazet f Woensdag 15 September, om 8 ure 's avonds, is het vergadering voor de Volkskinderen (groote groep). DAGORDE 1. Regelen der Winterfeesten 2. Uitdeeling der rollen van het too- neelspel De Dweepster. Verschillige bijdragen zi$n door overlast van Kopij tot toekomen de week verschoven. Het Verbindings-Contrakt. De ondergeteekende verklaart kennis geno men te hebben van de reglementen der Jabriek en verbindt zich zijn werk te leverenals een goed en eerlijk werkmanaan de voorwaar den van die reglementen, tegen het betalen van een bepaald loon, volgens de hierin begre pen tarieven. Dit werkcontract is gesloten voor een tijd psrk van EEN JAAR, te beginnen van dezen dag. Het mag niet verbroken worden door den patroon dan voor de redens en in de voorwaar den aangeduid in de reglementen. De jwerkman verbindt zich bijzonderlijk het jabriek niet te verlaten of zijn werk niet te laten staan voor de eene of andere werksta kingsreden. of voor gelijk welke reden, tenzij voor geval van ziekte of een verlof toegestaan door het bestuur. Als de werkman of de patroon niet ver klaard hcejt de overeenkomst te brekeneene maand vóór dat de bepaalde tijd van het contract verloopen is, zal het voortduren voor een nieuw tijdperk van een jaar. Ten gevolge van hetgene voorgaaten op de uitsluitelijke voorwaarde, dat den werk man ten minste een jaar zal in dienst blijven der Mdatschappijen stipt zijne plichten zal vervuld hebben, zal er hem elk jaar eene ver goeding toegekend worden van tien ten hon derd van het loon dat hem zal betaald ge weest zijn. Deze som zal hem betaald worden per DERDE, in de eerste acht dagen die het verloopen jaar zullen volgen, de twee andere derden zullen achtereen volgend drie en zes maanden daarna betaald worden. (2) (1) Vóór de werkstaking hadden de werklieden uit de Spinnerij 1 i/2 uur rust poos nu wordt dit verminderd tot één uur, maar de rust wordt vergoed. Daarentegen wordt een aftrok gepleegd in den volgenden zin Vroeger betaalde men aan de spinners der nieuwe molens een prime van 10 centiemen voor de voortbrengst van 1750 strengen 20 centiemen voor 2000 stren gen 3o centiemen voor 2250 strengen 40 centiemen voor 2500 en 50 centiemen voor 2750 strengen. Nu wil men enkel nog betalen 10 cen tiemen voor 2000 20 centiemen voor 2250 30 centiemen voor 2500 40 centie men voor 2750 iets wat een aftrok daarstelt van 60 centiemen per week. Vóór de staking betaalde men aan de spinners der oude molens een vaste prime van 85 centiemen per dag, met een aftrok van 5 centiemen voor iederen mis lukten gateau. Hierover geen woord in het contract, iets wat ons laat veronderstellen, dat de Heeren zinnens zijn de prime der nieuwe molens te betalen aan de oude, die min der voortbrengen dan de nieuwe en wat dan ook een aftrok zou daarstellen van minstens 3 franken per week. Vóór de staking betaalde men aan de werklieden die de Trechters regelea, 10 centiemen voor iederen bewerkten mo len nu wil men nog enkel 5 centiemen bevalen, of een aftrok plegen van 55 centiemen per week. Dus die heeren hebben veel toupet, want in de plaats van verbeteringen te brengen willen zij nu nog ue loonen ver- minüeren. Daarbij niet de minste toege vingen aan de hongerioonen van l,5o fr. tot hoogstens 2 franken per dag, voor 't vrouwvolk. Niet de minste spraak van werkuren- vermindering, om de gezondheid hunner werklieden tc vrijwaren, neen hierover geen woord (2) ledeie werkman zou dus eene ver bintenis van één jaar moeten aangaan, en om zich te kunnen losrukken van hit on- gezonu fabriek of elders werk te kunnen gaan zoeken, ééne maand op voorhand üen opzeg doen, en dan nog wel de maand vóór net eindigen van 't contract Maar mij dunkt dat hier de heeren de lijfeigenschap opnieuw willen herinvoeren? Voor enkeie eeuwen waren er menschen die toebehoorden aan den grond die zij bewerkten, en toen dien grond verkocht vvierd, dan wierden die menschen mede verkocht, Als nu eenmaal dit fabriek ook zal ver kocht worden, wei dan ook zullen de werklieden van dit fabriek mede verkocht worden, want zooals de acten van eene assurantie-maatschappij overgaan bij over neming, zoo ook zullen de werklieden die het contract teekenen kunnen overge leverd worden Van den anderen kant, een werkman ondervindt dat hij het in dit fabriek niet kan uithouden, daar zijn gestel verzwakt, dank het ongezonde werk hij mag of kan het contract niet verbreken zonder dat de Heeren het willen. Een werkman kan in der. loop van het jaar eene andere goede werkplaats beko men hij kan ze niet aanvaarden, omdat hij zijn contract niet mag verbreken, en de elfde maand zijn opzeg moet doen. De Heeren zullen ook een percent beta len, aan dezen die een jaar in het fabriek zullen gewerkt hebben, maar wacht een beetje dien percent zal enkel betaald wor den aan de werklieden^ die in 't fabriek blijven werken en een nieuw enga gement hebben aangegaan, en dan nog enkel om alle drie maanden het derde gedeelte te ontvangen. Dit contract is eene entrainage steek er uw vinger in en ge wordt gevat met ge heel uw lichaam. Ook als men dit contract teekent, dan ziet men af, van al zijne wettelijke mid delen, 't zij tot het bekomen van meer loon en mindere werkuren, en verbeteringen in 't fabriek. Maar is zulk een contract bindend voor de werklieden, het is het niet voor de hee ren, want het reglement is zoo gemaakt, dat het bijna onuitvoerbaar is voor de werklieden, en dus eiken dag door Mijn- reer kan verbroken worden, die dan ook recht heeft op wegzending. Ziehier het bewijs Art. 10. «De werklieden zijn aan de opzieners gehoorzaamheid verschul digd, zoowel voor wat de manier van wer ken betreft, als voor hun gedrag in 't al gemeen. Gedurende de werkuren moeten zij met ijveren nauwgezetheid hunne be- roepsbeeigheden nauwkeurig nakomen Art. 15. Het is aan de werklie den streng verboden te zingen, te schuife len, de orde te storen, iets te doen wat de welvoeglijkheid kan kwetsen binnen de fabriek sterke dranken te brengen, te roo- ken, solferstekjes bij zich te hebben, de minste drukwerken of schriften uit te dee- len, gelden in te zamelen met welk doel het ook zij, vereenigingen te vormen of betoogingen in te richten van welken aard zij ook zijn mogen Art. 21. De straffen worden toege past voor 1. Ongehoorzaamheid, nalatigheid in het uitvoeren van ontvangen orders of van die welke door het Bestuur uitgeplakt zijn voor de zekerheid van het personeel en het goed onderhoud van het materieel. 2. Voor slechte uitvoering en leveren van werk, bedrog in het gewicht, vrijwil lige beschadiging of verwaarloozing der machienen, gebouwen en eigendommen der maatschappij. 3. Voor welkdanig welkdanige welvoeglijkheid, misdrijf tegen de tegen de eer of goede orde der fabriek. Wij vragen welk een werkman kan aan zoo een reglement ontsnappen, wanneer men hem wii treffen Het contract is dus archi slecht, en kan of mag onmogelijk aanvaard worden. Al wie zich zou leenen om die contrac ten in toepassing te brengen is een lafaard en verrader van zijne klasse. Weg de onderkruiperij, weg de verra derij van waar zij ook korne. Het schijnt dat er hier in Aalst eene katho lieke weverij is, waar de meesterknecht zich veroorlooft zijne werklieden te verwittigen, waarvan er ouders of familieleden betrokken zijn in de werkstaking (Viscose) en deelmaken de van het socialistisch syndikaat.dat er gevaar bestaat hun werk te verliezen indien die sta kers geen vaarwel aan hun syndicaat zeggen om in dit der katholieken te treden. Is het wel uit eigen beweging dat bedoelde meesterknecht handelt ofwel op aandrang der heeren zelve zet baren veldtocht voort tegen de zoo diep getroffene werkstakers van 't Viscosefabriek. De geest van dit liberaal democratisch blad, is echt kapitalistisch. Wij hebben er nog geen enkel woord in ge vonden over het doodend werk zelf Nog geen enkel woord over de ontelbare beroepsziekten die de werklieden m dit fabriek onvermijdelijk moeten treffen, zoodanig dat de Ziekeubonden tot het pijnlijk besluit komen die arme lijders niet meer te kunnen vergoeden Nog geeD enkel woord over de kleine loonen en de zoo onontbeerlijke gezondmaking der werkplaat sen. Nog geen enkel woord over de verminde ring van den te langen werkdag Niels van dit alles komt er in voor, maar wel schimp, laster en verdachtmaking ten opzichte van hen, die zich het weinig belijdenalot dier werklieden j ter harte nemen. Ha, den schrijver van het artikel getiteld Werkstakingen, in het nummer van ver leden zondag heeft met verschillige werklie den van dit fabriek gesproken en 0 wondei der wonderen hij heeft nog niets vernornei van het ongezonde werk en de menigvuldig ziekten die de werklieden treffen I z a o fi ni w vc ee ge 70 aa gei rai Maar ook dat belangt niet de lezers van liberale Volksgazet aan. Wat scheelt bet hun dat de menschen er te vroegtijdig naar 't gra worden gesleept (er zijn immers werkelooze genoeg, die, door den honger zullen worde gedwongen er ook benen te trekken) als dividenden van hunne liberale vrienden aan deelhouders maar hoog zijn. Maar a propos, waar blijft den vooruitstre» venden vriend daar, die des tijds in dit reai zoc bes in rui 1 ook het 153 Gos onzi met goe« M aouc verb Wat gehu W;

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2