If 9e Jaar, N° 38. Prijs per nummer centiemen. 19 September 1909. Weekblad vooa ket Arrondissement Aalst. Naar Geeraardsbergen. ontvangst Triomfantelijke Steunt de Stakers. WAAROM GEVEN DIE NIET asa mi ALFRED NIGHELS, Maanstraal, 18, AALST. Zondag 20 September, neemt onze fanfare Hand aan Hand deel aan de Socialistische feesten in Geeraardsbergen. Wij geven er ook een Concert op den kiosk der Groote Markt. De partijgenooten die de reis verlangen mede te maken, kunnen zich laten inschrij ven in Hand aan Hand tot Donderdag avond. Prijs 1,15 fr. Heen enterug. Vertrek om 10,01 ure 's morgens. 3» un ik ge- a*n )en en edele werk dat zij kelijk souper, gevolgd van een kort bal, I dan ging er een gejuich op, dat hooren en zien verging. Deze schoone triomfantelijke betooging en meeting is dus opperbest gelukt en zal ook vruchtdragend wezen. van onze Kolonie, die Vlaanderen doorreisde gedurende 17 dagen, om den strijd der Viscosebewerkers te laten kennen, en géiden in te zame len voor de te huis geblevenen Was me dit een stoet, eene beweging verleden Zondag Hoelang is het geleden vrienden Aalstenaars, dat ge zoo eene massa volk bijeen hebt gezien Maar moest het niet zoo zijn Waren het niet de moedigsten onder tie moedigen die terug naar hunne haardstede keerden, na eene afwezigheid van 17 dagen, na 17 da gen gescheiden ie zijn geweest van vrouw en kinderen, van moeder en vader, van broeders en zusters, vrienden en kennis sen, en al wat hun duurbaar is Dienden zulke vrienden niet triomfantelijk te wor den ingehaald Moest de gansche werkers bevolking van Aalst niet te been gebracht worden, om hulde te brengen aan de mannen en vrouwen onzer Kolonie, die 17 dagen marche hadden gedaan en dan nog te voet, die den weg van Aalst tot Roubaix gaan en keeren te voet hebben afgelegd, om den geestdrift voor hunnen strijd overal op te wekken, en de mooie som tot ondersteuning bijeen te zamelen van 25oo franken Wij zeggen dus die gulle ontvangst, die triomfantelijke inhaling van de eerste Kolonie was oprecht verdiend. 't Was dan ook van in den vroegen morgend eene oprechte begankenis op de Geeraardsbergsche straat en steenweg, en de velo's die den groep tegen kwamen op den weg van Ninove was groot in ge tal. 't Waren ook die Wielrijders die de depechen over brachten, die het volk kwa men verwittigen, dat den groep in aan tocht was, en hij weldra den voet op hun geboortegrond ging zetten. En daar heeft de eindelijke ontmoeting plaats De fanfare Hand aan Hand speelt de Internationale, de pelgrims zwaaien met hun rood vlagje, zingen en dansen, voldaan zijn over bewust van het als bewijs dat zij zeer hunne afgelegde reis, schoone, het goed hebben volbracht. De stoet stelt zich in beweging en daar bemerken wij de volgende opschriften die gedragen worden Hulde aan onze pelgrims. Hiddc aan onze heldhaftige mannen en vrouwen die voor 17 dagen hunne haardsteden verlieten om brood te gaan zoeken voor hunne zusters en broeders. Gegroet, bedelende reizigers, door u is den honger gestild bij de strijdende Viscose- bewerkers. Op gansch den doortocht was het eene dubbele haag van volk, en is het noodig te zeggen dat er geweend is geworden Welk een gedacht moet de burgeuij zich geven bij het bestatigen van zooveel moed en wilskracht, bij het zien welk solidari- teits gevoel de werkende klasse in zich draagt Waar zijn dc burgers en werklieden, die zich nog vijandig durven toonen tegen over de Socialistische coöperatieven, nu, dat ze niet alleenlijk het bewijs hebben, dat men in de Socialistische coöperatie ven goede en goedkoope waren verschaft, maar dat de overblijvende winsten enkel ten goede komen van de werklieden zelf en dat de Socialistische coöperatieven wagenwijd open staan om de werklieden in strijd tegen hunne uitbuitende fabri kanten te ontvangen, hen te voeden en te herbergen en aldus de strijders in de gele genheid stellen, steun op te halen om den strijd te kunnen volhouden. Welaan vijanden der Socialistische coöperatieven komt uit uw schelp, be- kampt de menigvuldige voordeeien die de werklieden door de Socialistische coöpe ratieven bekomen, en 't belang dat zij heb ben, bij het groeiën en bloeien der zelfde. Mochten de werklieden die op dit ge bied nog hun plicht niet begrijpen, de oogen openen, en in hun eigen voordeel weldra getrouwe leden der coöperatieven worden, dan zouden zij ook het hunne bijbrengen om in tijd van nood nog meer te kunnen doen. Na een toer in de stad te hebben gedaan, landden wij aan in 't lokaal Hand aan Hand, alwaar er eene welkomsrede wierd uitgesproken door den vriend Bocqué, te genover de koionie, alwaar Nichels en Sanders spraken over de Socialistische coöperatieven en vakbonden, hunne ontel bare voordeeien en werkingen in 't belang der arbeiders en een aanmoedigend woord richtten tot de strijders van 't Viscose- fabriek en ook wekten zij het solidariteits gevoel der werklieden op, om nog milder te steunen. Deze toespraken wierden donderend toe gejuicht, en zullen ook vruchten dragen. Toen den vriend Bocqué kenbaar maakte dat den teruggekeerden groep, des ande rendaags uitgenoodigd wierd, tot een sma- Het souper van maandag voor den groep reizigers was puik en 't kort bal was zeer gezellig. Of ze goed gesmuld en zich deftig heb ben vermaakt En nu is 't de beurt AAN DEN WAALSCHEN GROEP als wij hem zoo mogen noemen. Deze karavaan doorreist het vvaalsch gedeelte, en ook bij onze waalsche broe ders valt hun eene gulle en goede ont vangst te beurt. Gezel Nichels is dezen groep gaan ver voegen, en zal ook regelmatig verslag van hunne reis geven in Vooruit En nu moedig voorwaarts en eendrach- tig gestreden tot den eindtriomf. Pierken zekerleep sprekende over onze roode Kolonie vraagt heel onnoozel, waarom de rijke socialistische kopstukken niet geven zooals Furnemont, Grimard, Van der Velde, Anseele, enz. Hewel, Pier jongen, wij doen dit niet, en wel omdat wij liever steunen op de hulp en de solidariteit aller zwoegeis Wij aanzien die hulp van onze werkmakkers niet als eene aalmoesgeverij, de werklieden welke onze werkstakers op hunne reis gesteund hebben, weten even goed als wij dat dit op onzen strijd best toepasselijk is heden wij, morgen gij- Neen, beste Pier, wij gaan niet bij de rijke kopstukken, omdat wij weten dat heel hun fortuin niets kan bijbrengen in de stakingen en uitsluitingen, die zich met den tijd verme nigvuldigen en grooter worden, naarmate de werkende klasse het bewustzijn krijgt harer macht. Zie naar Zweden, hoe ver uwe mees ters de kapitalisten het daar drijven, om de georganiseerde werkers er onder te krijgen. Ën hier hebben wij onze blikken maar te rich ten naar Ecaussines, waar de patroons gehol pen door uw domperssyndicaat alles in het werk stellen om eene ernstige organisatie te vernietigen. Wij zijn fier te mogen wijzen op mannen, zooals Van der Velde, Furnemont en anderen, die alhoewel riik, alles veil hebben en soms nog heel hunne toekomst vernietigen, en hunne familie trolseeren om de werkers bij te staan in hunnen lastigen bevrijdingskamp. Of zijn dit ook plaatskensjagers misschien Neen, Pier, aalmoezen geven dat laten wij over aan uwe meesters. Een voor allen, allen voor een dat is onze leuze. Ook spreekt gij van Anseele die 12 duizend franken 's jaars wint en die tegenwoordig in Oostende ligt. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent, per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe- ten elke week vóór Woensdag avond ora 8 ure, I ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België tr. o,,u O1,'/ 13o 4»°ö Men abonneert zich op alle postbureelen. 1 VERGADERING. Heden Zondag, 19 Sep- j /ember 1909, om 2 1/2 uren namiddag, vergade- Aing voor de Wijkclub, bij Frans Luyckx. J Dagorde Werkstaking Prijskamp. s a 1st

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1