In het Groot Fabriek. EEN EN ANDER. Hewel Pier dat misjonnen wij hem niet. Enkel zouden wij willen dat alle werkers het geluk hadden, alle jaren een paar weken vacantie te nemen in Oostende of andere ge zonde plaatsen, maar als de werkersklasse door u, dompers, daar moet aan geraken, dan zal het in 'tjaar ééa zijn als d'uilen preêken. Wat zijne 12 duizend franken per jaar be treft, als loon van schepene der stad Gent en volksvertegenwoordiger, dit is 60 a 70 jaren lang door rijke menschen alleen binnenge palmd of deden die het soms voor niets Dat hij daar niet op aast, dat bewijst heel zijn op offeringsleven ten voordeele der verdrukten. Of denkt gij soms dat hij zoo goed niet weet als gij, dat er meer te verdienen is met de zeilen naar den wind te keeren, dan zoudt gij hem eens kunnen zeggen, dat GIJ den oud luitenant van Priester Daens uit pure over tuiging weer naar de katholieken overgewaaid zijl en reeds van in den Osbroek, (het armste deel der stad) op de Keizerlijke plaats (het Oostende van Aalst) versukkeld zijt. En nu, lekkere Pie, wil ik u eens op mijne beurt iets vragen, hetgene gij hoop ik, ook zult beantwoorden Waarom in plaats van met uwen bode bij uwe arme leden doen rond te gaan met eene bus voor de werkstakers, waarom wendt gij niet liever naar de kerken, waar men soms aan houten beelden die prachtige gouden en diamanten sieraden ziet hangen Of waarom richt gij uwe schreden niet naar de talrijke kloosters onzer stad, die hunne rijkdommen niet kunnen weten door er te veel te hebben en waar de doode hand heerscht, die moeten dan nog niet benauwd zijn dat zij van hel hunne zullen geven, niet waar, Pier, en meteen zullen zij dan nog het gebod van Christus volgen, dat luidt de hongerigen spijzen en de raakten kleeden. Allons, Pie jongen, un bon mouvement. (Vervolg). Wij laten nu het vervolg voortgaan, van onze artikels verschenen in de nummers van 22 en 29 Oogst, hetwelk wij door over last van kopij hebben moeten verschuiven. DROOGMACHIENEN. 7 mannen bewerkten te samen 3550 kilos. Er moest aan loon betaald worden 17'5° fr- per dag. De voortbrengst is tot 388o kilos gestegen en de loonen blijven dezelfde, welke hierdoor met 1,62 tr. per dag zouden moeten verhoogen of nagenoeg voldoende om aan deze werklieden, door hunne meer voortbrengst, den gevraagden opslag te geven. BIJ DE LLJSTREERDERS is men sinds lang op zoek om de molens sneller te doen draaien,natuurlijk om eene grootere voortbrengst te bekomen. Aan de molen van Cumont, met 300 spillen, zal de voortbrengst voornamelijk in ruime mate toenemen. Met juistheid kan men tot heden hierover weinig zeggen ook zijn er nieuwe lustreermolens geplaatst die eene grootere voortbrengst geven. Dat zulks niet gebeurt zonder meer krachtinspanning der werklieden, zal de lezer wel begrijpen, en bovendien is zulks slechts mogelijk door de werklieden te doen arbeiden soms in eene temperatuur van 3o a 35 graden, hetwelk het laatste druppeltje zweet uit het iichaam der werk lieden perst. BOLLEKENS. In deze werkplaats hebben tot 70 A 80 meisjes gewerkt, nu zijn er nog hoogstens een 3otal. Men heeft bolle- kensmachienen geplaatst, ook het getal tubenmachienen is vermeerderd welke eene ongeloofbare meer voortbrengst geven,dit zonder eenige verbetering van loon aan de meisjes. BOBIJNENPLAATS. Het getal CoRNAND-machienen die nage noeg eene dubbele voortbrengst geven op de handmachienen, is hetzelfde gebleven door de kleinere tarief doet de firma hier een i2otal fr. loonsbesparing per week Het getal groote WiLD-mrtchienen,waar van de voortbrengst sinds enkele jaren be stendig is toegenomen, heeft men in den laatsten tijd verdubbeld er wordt voort durend plaats gemaakt om nieuwe mafhie- nen bij te brengen. Op de hand hebben de groote WiLD-machienen eene meerdere voortbrengst, minstens gerekend, van 4 maal meer voor 500 yards; 4 1/2 maal meer voor de 400 yards; 4 maal meer voor de 200 yards 4 maal meer voor de i5o yards 5 maal meer voor dc 100 yards. De tarief is voor deze machienen 4 tot 6 maal kleiner dan voor de handmachie nen. Hierdoor wordt er gerekenu dat de heeren minstens (1000) duizend franken loonsbesparingen doen KOLENVOERDERS. Deze twee mannen moeten nu voor 8 in plaats van voor 7 ketels, of iederen dag 10 wagonskens kolen van 5oo kilos meer bijbrengen. Door het meer werk zouden de heeren iederen werkman per dag 52 cen tiemen opslag kunnen geven. Nu spreken wij nog niet over verschil lende andere plaatsen waarvan de werklie den ons geene juiste inlichtingen konden verschaffen,betreffen de de meerdere voort brengst. Ook spreken wij niet over de tal rijke plakkers en bobijnenpolierders die, in een woord gezegd, door de machien verdwenen Ook niet over de katoenschei- ders, wiens getal zoo sterk gedund is, dat gepaard ging met groote loonsbesparingen voor de heeren. De meerdere voortbrengst heeft de loo nen niet doen stijgen zooals het moest, in tegendeel is den arbeid der werklieden verzwaard. De heeren alleen hebben er de grootste voordeelen van genoten. De arbeiders hebben hun getai zien ver minderen en hierbij door de grootere voortbrengst zich zelf het slachtoffer ge maakt, wat hun met grootere snelheid en dieper in de crisissen dompelt, met hun nasleep van wee en smarten Wij vragen nu aan de heeren den begeer den opslag te willen onderzoeken, alsook hetgene wij aanhalen in onze 3 artikels indien het juist is denken wij,met de werk lieden,dat zij het recht hebben eene loons- verhooging te vragen, die ook door de heeren niet zal kunnen geweigerd worden. Immers de vlijt en bezorgdheid der werklieden is voor de heeren van groote waarde. Eene vraag, hierop gesteund, kan niet afgewezen worden, te meer als men weet dat de werklieden er tweemaal de tol moeten van betalen 1. door zwaarder en meerder werken 2. door de krisissen en werkeloosheid die er het gevolg van zijn. Mijnheeren, de opslag van 10 ten hon derd voor de stukwerkers en 25 centiemen per dag voor de daghuurwerkers zijn gee ne zotte vragen dat de werklieden zulks verdienen, dit toonen wij hierboven, want moesten al de loonsbesparingen aan de werklieden uitgekeerd worden dan zou den opslag bijna het dubbel kunnen zijn. Wij rekenen op den goeden wil der heeren en hopen dat zij zullen denken aan hunne werklieden, voor wien heden door de dure levensmiddelen het leven zoo las tig is. Heeren, gedenk zooals voorheen eene goede daad gaat nooit verloren. H. F. P. S. 't Schijnt dat men op zoek is ge weest om de juistheid mijner cijfers vast tfe stellen. Ik wil er bijvoegen dat men op di|e oogenblik dat ik schrijf, de voortbrengs nog hooger zal bevonden hebben bewijs dat ik onder de waarheid bleef. f< E eejjer, er. im ra luizen Pierken den overgeloopenen maakt rassemei vooruitgang, sedert hij bij de dompers is in gelijfd Het is nog niet heel lang, dat hij zich eene nieuwe drukpers kon aanschaffen, nu ook verhuist hij naar een groot pracbthuis, op de Keizerlijke Plaats, vroeger de woning van den Heer Notaris De Pauw. In die woning zal hij aan buur en lasten minstens jaarlijks 1200 franken betalen of zoo een i tal franken per werkenden dag, het loon van dezen, die hij reeds zoo menig maal als vetlegger heeft uitgescholden. Pierken moet dus heel rijkelijk betaald zijn, door dezen die hij vroeger zoo zeer bekampte, en ook in de gelegenheid gesteld worden veel geld te winnen op datgene wat hij mag leve ren. Hiervan hebben wij het klaarste bewijs, sedert het onderzoek heeft plaats gehad over het betalen van Recht en Vrijheid en De Vrije Werker. Het verschil was schromelijk en DAT geld wordt door de Christene Vakbonden zoo weg geworpen. Pierken verrijkt zich dus heei ras, en hij levert het bewijs dat de velleggers bij de dom pers huizen. Pierken zwijgt nu ook over de vetleggers. Of hij gelijk heeft er Kunt g'het gelooven 1 De dompers hebben een manifest verspreid, vol laster op onzen moedigen kampioen en strijdmakker JOZEF COOLE wiens in vrijheidstelling verleden Zondag in Kortrijk is gevierd. Jozef Coole, die om de grieven der werklie den van Kortrijk te hebben bekend gemaakt in de bladen, is hierom vervolgd en veroordeeld geworden, door de burgerlijke rechtbank, die hem het bewijs niet heeft laten leveren van 't gene hij had geschreven en den Cbrislelijken Heer De Kien, betaalde zelf om hem 6 maan den in '1 gevang te doen opsluiten. En nu komen de dompers dien armen ge- devoueerdeu werkersjongen belasteren en be spotten Foei, voor zulk gemeen en vuil ras, dat moet handelen op 't bevel der rijke men schen. COOLE zal zich daaraan niet stooren, want de duizende en duizende werklieden, die hem zondag zijn gaan groeten in Kortrijk, die hem hebben gefeest en gevierd voor zijn moedig karakter, de menigvuldige geschenken en pal men die hem zijn overhandigd, zijn de klaarste bewijzen dat hij den vriend, den held is der werkende klasse, en dus onvermijdelijk den vijand moet zijn der knechten van de rijke menschen, die de dompers zijn. Leve Jozef Coole, en al den laster en ver dachtmakingen der dompers kunnen hem niet treffen e le ril iii ir on te de pe ge te de w; n de va ra lii ze van belang aan te stippen dat de Volksgazet van verleden Zondag 't Is liberale niets schrijft tegenover de strijdende Viscose- bewerkers. Is er dien werkliedenfretter misschien een muilband opgezet Ln alle geval zijn wij benieuwd om te zien, of de Volksgazet van heden, niets zal antwoor den op onze uitdaging, die wij verleden Zondag haar hebben gedaan, namelijk te weten wat haar oordeel is «ver de ongezondheid ia 8 t ie< )U je le et

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2