til 9e Jaar. N° 39. Prijs per nummer 2 centiemen. 26 September 1909. m> WPi i I li 1 ill Vergadering. j HET SCHOOLJAAR De Werkstaking der Viscosebewerkers. DE ROODE LEEUW. Q» RS» mi m $g &m Weekblad vcav. het Arrondissement Aalst. RE E EN ADMINISTRATIE ElD NIOHBLS, Maanstraat, 18, AALST. WIJKCLUB JAN VOLDERS. Heden 1 Zondag onr 3 ure, algemeene vergadering bij Frans Bicqué, Ajuinstraat. Voor de controlleurs om 2 1/2 ure juist. PRIJSKAMP. Heden avond om 6 ure, bij Josse Nichels, St-Jobstraat, groote prijskamp op den bak, ten voordeele der stakers, naar een schoon en goed zakuurwerk (Roskopf). PRIJSLOTING. Zondag 3 October, heeft de Tombola plaats, in het lokaal De Roode Leeuw, Korte Zoutstraat, welke verleden winter uitgesteld was door verschillige sterfgevallen. Komt allen, vrienden medespelers, er zijn schoone prijzen te winnen. zal weldra beginnen, en wij willen onze vriendenpartijgenooten op het hart druk ken, wel te overwegen naar welke school ze hunne kinderen zullen zenden. Ha, kameraden, denkt er goed op na. Den eenigsten .schat die ge uwe kinderen kunt nalaten is een gezond lichaam en een weinig onderwijs. Beide schatten zijn er zoo brood noodig om door den wereld te geraken, en wat ook is een kloeken mènsch zonder ge leerdheid. Zeg moeders en vaders, hoe menigmaal hebt ge niet getreurd omdat ge niet kunt lezen, niet kunt schrijven, omdat ge niets weet van al wat er gebeurd, tenzij van hooren zeggen. En daarenboven is kunnen lezen en schrijven voldoende Neen men moet ook kunnen denken, en daarom is het noo dig dat den geest van 't kind van jongs af niet gekneedt wordt, maar wel ontwik keld. En naar welke scholen dus uwe kinde ren zenden Wel is het noodig, het te zeggen Waaruit komen de beste en be kwaamste leerlingen Waar zijn de goede en de bekwame leermeesters Ha het antwoord laat zich niet wach ten zelfs de ouders die gedwongen zijn hunne kinderen naar de katholieke scho len te zenden, zullen u antwoorden uit de Gemeentescholen Om leermeester te zijn in de Gemeente scholen, moet men een diploma bezitten, en voldoen aan de voorschriften der wet. Om leermeester te zijn in de aangeno- mene scholen, is het voldoende, de eerste klas gedaan te hebben, in eene aange- nomene school, iets wat gelijk staat met de derde klas onzer gemeente scholen, en een diploma gefabrikeerd te zijn, voor eene katholieke jury, die er uit deelt naar beliefte en zich weinig bekom merd om de bekwaamheid van hen, die zullen geroepen worden, om de werkers kinderen te onderwijzen. Denkt ge vriend lezer, dat de katholie ken gelden offeren, uit liefdevoor het on derwijs van het volk? Ge zijt er wel mede! Hunne leermeesters zijn eerst en vooral slecht betaald, zoodanig dat, wanneer er eenen bekwamen onder hen gevonden wordt, hij spoedig de vlucht neemt, naar de officiëele stadsscholen, en zoo blijven in de katholieke scholen enkel de kroeten. De katholieken bouwen scholen, om in die krochten, den geest der kinderen te kneeden, om ze zoo weinig mogelijk te laten genieten van het onderwijs, dat men zoo brood noodig heeft. Wij geven dus aan al onze vrienden en partijgenooten den raad, hunne kinderen naar de officiëele scholen te zenden. Ha, wij weten het wel, ons gemeente bestuur is zoo slecht, zoo fanatiek, zoo in genomen om het volk dom en onwetend te houden, dat het de kinderen als haringen in eene ton opstapeld in de officiëele scho len, om ze aldus te dwingen naar de aan- genomene scholen te gaan. Nogthans i.ameratien, wij moeten die fanatieke dompers beschaamd maken en onze kinderen naar de officiëele scholen zenden, zelfs als wij weten dat men ze zou móeten weigeren. Dit is een kaakslag in hun aangezicht en dit moet het zijne bij brengen om het officieel onderwijs te be vorderen. Dat men u niet spreekt van geuzenscho len, want het onderwijs is er zoo gods dienstig als in de aangenomene scholen, en daar dus niet naar geluisterd. Zendt dus al uwe kinderen naar de officiëele scholen, het is een zeer duurza- zamen plicht. In den toestand is er weinige verandering vast te stellen. De werklieden blijven even moedig en strijdlustig als den eersten dag der staking, ofschoon zij reeds 7 weken op het strijd veld staan. Dit geeft het bewijs dat de werklieden vóór de staking geweten hebben, waarvoor zij den arbeid neerlegden. Immers 7 weken strijd voeren met een klein inkomen, waardoor er in de stakers gezinnen veel ontbering geleden wordt met Vrouw en kindereD, zulke opofferingen ge troosten worden niet gedaan voor de nietigste rede, maar moeten wel gesteund zijn op ge gronde en ernstige grieven, om toestanden te doen verdwijnen ondragelijk voor de arbei ders waarin zij moesten werken. Zoo was het ook voor onze viscosebewer- kers. De talrijke gevallen van ziekte van man nen en vrouwen, die in dit fabriek gemaakt zijn, hadden de aandacht getrokken der gan- sche bevolking. Menige viscoselijders die aan hun ziekbed gekluisterd waren, hebben wij op hun lijdensstede bezoeken gebracht en al len waren aan de zelfde kwaal onderworpen. De geneesheeren zelf verklaarden aan de zie ken, dat zij moesten trachten elders werk te vinden buiten de Viscose nog meer, de Inge nieur van het fabriek deed de verklaring tij dens eene onderhandeling, dat hij er vóór de staking niet zou willen werken hebben, zooals onze mannen en vrouwen. Zoo ongezond was het er Na zulke gebeurtenissen gezien te hebben en formeele verklaringen te hooren, zal het niemand meer verwonderen dat de viscose- bewerkers met grenzelooze taaiheid en opoffe ringsgeest bezield zijn, om niet naar den arbeid te gaan alvorens er grondige verbete ringen worden gebracht aan de werkersvoor- waarden, waarin zij hunnen dagelijkschen atbeid te verrichten hebben. Het leven van de menschen is heilig Elke aanslag hierop gepleegd, is eene misdaad tegenover de menschheid. Welnu, onze viscosebewerkers willen voor heden boven alles hun leven en voor de toe komst dit v#o nog vele andere werklieden red den, door gezondere en betere werkvoorwaar- den af te dwingen. Hun stiijd wordt door de menschheid zelve ingegeven en mag dus een heilige strijd genoemd worden ten voordeele der gansche bevolking, die hun zal vrijwaren van veel smarten en weê. Tegen zulke hooggewaardeerde opvatting van ons werkende volk, stellen de heeren van het viscosefabrick zich koppig. Nochtans moeten zij zeer wel op de hoogte zijn van wat er in het fabriek gebeurde vóór de staking. In dit geval zouden de heeren wel moeten begrijpen waarom hunne werklieden den arbeid neêr- legden, na 3 maanden vruchteloos om verbe tering te hebben gevraagd, zonder de minste verandering die zoo hoogst noodig was, aan den onuithoudelijken toestand der werklieden te brengen. 't Is waar, de heeren zijn omringd van slechte raadgevers die hun alles op rooskleu rige wijze voorstellen, waar zij ongelukkiglijk maar al te veel waarde aan hechten, dit tot nadeel der werklieden maar ook van de hee ren zelf. Dat zij dit ook eens zeer wel in over weging nemen, de verbittering een oogenblik daar laten en hun hart als mensch laten spre ken, daardoor zal er rede komen waaruit slechts dat zal voortspruiten tot welzijn der heeren en werklieden Willen de heeren niet luisteren, 'l zij goed, onze schuld is het niet, wij doen onze plicht. Wanneer den strijd moet voortduren zullen wij er ons weten naar te regelen, en roepen nogmaals de Aalstersche bevolking toe, den strijd na te volgen en zich aan de zijde der stakers meer dan ooit te scharen, en te steunen in de mate der krachten. H. F. SPAARMAATSCHAPPIJ Morgen Maandag (laatste Maandag der maand) om 8 uren stipt, drijmaandelijksche vergadering, op boet van 25 centiemen, ten lokale De Roode Leeuw, Korte Zoutstraat. HET BESTUUR. I 4Ü&IËÉÉ* ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen inet akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om S ure, ingezonden worden. T"Cj J Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonreert zich op alle postbureelen. 2?

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1