I DE VOLKSGAZET Ons goeï liberale Burgerij. opnieuw een paar artikels over de werk staking. Den een is al wat democratischer dan den anderen, maar wij vinden er geen enkel woord in, over al of niet. de werk staking in de Viscosefabriek gewettigd of ongewettigd is. Wij wachten te vergeefs naar de for- meele verklaring of de werklieden er te veel uren werken, of zij er een voldoende loon winnen, en of het wens5helijk is, dat de meisjes van 1,50 fr. tot 2 franken daags betaald worden, voor 10 1/2 uren werk, en dan nog voor een werk. waardoor er bij dozijnen en dozijnen op één dag ziek vallen. Neen, hierover blijven zij ons het ant woord schuldig, en zij reppen er dan ook geen woord over. Het eerste artikel is een algemeen arti kel, het spreekt niet over de werkstaking in het Viscosefabriek, het spreekt Over de Werkstakingen en schrijver blijft ook in dien rol Nogthans zouden wij eene opheldering willen van dien schrijver, die A. B. tee- ktnt, en dit, wanneer hij zegt, dat hij niet wil spreken van de in-troebel-water-vis- schers, die van den ellendigen toestand van het werkvolk ten hunnen voordéele willen gebruik maken, maar gelukkig nog al spoedig door de werkers ontmaskerd worden. Hier is dubbelzinnigheid in't spel, en we vragen aan schrijver, alle dubbelzin nigheid van kant te zetten en zich duidelijk uit te drukken. En ziehier waarom Wanneer men op 't fabriek werkt, en men mede in strijd gaat, dan kan men niet beschuldigd worden van den el lendigen toestand van het werkvolk ten zijnen voordeele te willen gebrui ken, want men verliest ook zijn loon of ten minste toch gedeeltelijk wanneer men dan nog vereenigd is. Dus hier moeten de leiders der syr.di- katen bedoeld worden en hierom vragen wij ook klare uitleggingen. Wat nu het artikel getiteld KAPITALISTEN betreft, in dit zelfde nummer der Volks gazet, dit is in den zelfden reactionnai- ren zin geschreven als al de voorgaande en 't zal weldra gaan noodig blijken, dat de liberalen van Aalst nog een blad stich ten, zoodanig dat ze één hebben om de belangen der kapitalisten te verdedigen en ook één voor de werklieden. Want nu gaat het toch niet op, dat men inéén en hetzelfde blad, een artikel schrijft nog al democratisch en daarneven een re- actionnairen. Welnu mannen, zooals de liberalen van Aalst evenals de katholieken die moeten zwemmen tusschen twee waters, kunnen niet anders en hebben daarenboven eene zeer moeilijke taak. Nu ter zake Schrijver van dit artikel weet, dat het in twee zalen van 't Viscosefabriek zeer on gezond is, en dat het een ongezond werk zal blijven. Eerst en vooral zijn de volgende plaat sen ongezond het soude, de sulfuratie, de spinnerij, de kelder, den bain, dit zijn al zalen voor het mansvolk en dan hebben wij nog voor 't vrouwvolk de zalen waar zij met dozijnen ziek vallen, dus, ge ziet, dat schrijver spreekt over het Viscose fabriek gelijk een blinde over kleuren. Maar hela, manneken, als die werk plaatsen nu niet zullen kuntien gezond gemaakt worden, waarom pleit ge dan met ons niet de vermindering der werk uren, en waarom verdedigt gij met ons niet dien eisch Ha, ge neemt het onzen Ziekenbond euvel, dat wij voor de Viscosebewerkers het failliet niet willen, met hen in den Ziekenbond niet meer te aanvaarden, en gij hebt geen enkel woordje van afkeuring voor die patroons die de gezondheid hun ner werklieden niet het minst behartigen enkel hunnen geldzak vooi oogen hebben, en na hunne werklieden afgemat en zieke lijk gemaakt te hebben nog harteloos ge noeg zijn om die zieke menschen, dokter en geneesmiddelen re weigeren. Maar neen, dit zijn kapitalisten, en tegen uwe vrienden geen woord, niet waar? Maar wel tegen onzen vriend Anseele, omdat hij niet zooals andere werklieden, honger lijdt en hij op dezen oogenblik een weinig kan genieten, van datgene wat de kapitalisten zoo lang hebben, met luiaard te spelen. Anseele wint 11,500 franken zegt ge, en ge benijdt dit Welnu, zeg ons dan eens waarom er in ons arrondissement zoo nijdig is gekampt geweest onder de rijke liberalen vooreen kamerzetel, en niet het minst door uw boezemvriend M. Odilon, die alhoewel miljonnair zijnde, toch nog aast om representant te zijn. En komt ons niet zeggen, dat dit is, om dat M. Odilon wenscht zijne bekwaam heid en welsprekendheid in de Kamer ten toon te spreiden, want dan barst geheel Aalst los in een schaterlach, behalve M. Odilon. En als ge daar spreekt van een postje te hebben in den socialen winkel, dan ver geet ge het postje van den liberalen win kel, dat M. Anné bekleedt. Of aanziet ge dit postje als een handen werk en neemt ge dit manneken soms als een hondje In den socialen winkel leert men per velo.... rijden Ja, en ge vergeet iets wat ik u nog wil zeggen, dat dien velo toebe hoort aan den Ziekenbond en dient om de control bij de ziekenen te doen Wat weet ge daar op af te dingen En men gaat op reis Wel, wel Vroeger, beelden wij met de kinderen, toen ze ten tijde van werkstakingen bij partijgenooten in andere steden wierden geplaatst. Men rukt ze weg van de moeder enz., enz. en nu, dat het groote menschen zijn, die van stad tot stad reizen, om den strijd te kunnen volhouden, nu is het ook al niet goed. Het best van al, is dit der liberalen, die doen niets, niet waar Ha, vrienden, men verwijt ons in de liberale Volksgazet dat wij de hulp afsmeeken van de kapitalisten Ha, wij ondervinden het dagelijks, op onze reis, hoe mild wij ondersteund wor den door de kapitalisten Hun broek zak is altijd toegenaaid, wanneer wij hun eene postkaart aanbieden. Maar wacht, er schiet mij nog iets te binnen, en mogelijk is het dit wat men ons wil verwijten. M. De Blieck heeft 5 franken gegeven, toen naen hem eene postkaart aanbood en M. Odilon heeft na lang prengelen van een staker eene kaart gekocht en tien centiemen er voor gegeven Is 't misschien wel dit wat men ons verwijt Zoo ja, dan geven wij onze vrien den den raad, de liberale kapitalisten met rust te laten, want als zij door hunnen steun zullen moeten overwinnen, dan zal het toch niet waar zijn, want zij geven zoo... mild. Nu een beetje min toupet ware geraad-vel zaam voor den schrijver van het artikel injat de Volksgazet, want op 't slot van zijiwn artikel zegt hij dat zij vrijg mannen zijn,5Cb die de waarheid zeggen aan de rijken en^ai de werklieden yev Eerst en vooral vrije mannen, zoudt gejier kunnen veranderen in kapitalistischeftui slaven, die men beter kent onder den[)ie naam van broodschrijvers. Ta Tweedens om de waarheid te zeggen?31 aan de kapitalisten moet men oorlof heb-f>ös ben, of de waarheid kennen en ze dan nogt33 niet verkeerd opvatten, want ik heb nogt»01 nooit de waarheid aan het adres der kapi-l taiisten gelezen in de Volksgazet en ik go wenschte wel dat men mij eens die num-jp mers voorbracht, waarin schrijver de |en waarheid aan de kapitalisten zegt. Niet verwarren hein de bladen met laffe aanvallen en verdachtmakingen aan 't adres der socialen, hebben wij met de vleet dus die hebben wij niet meer noo dig. 't Zijn enkel die nummers waarin de waarheid aan de kapitalisten wordt gezegd. 'k Zal zeker nog lang moeten wachten NICHELS Alfred, Villa La Populaire, Place Verte, Luik. Nu weten wij waarom nu alle weken de Volksgazet zulke hatelijke artikels schrijft tegen de werkende bevolking van Aalst en vooral tegen de stakers van de Viscose. Op den gevel van het liberaal blad prijkt wel het uitsteekberd Liberaal democra tisch weekblad, maar daar binnen schrij ven en bevelen een klieksken verstokte doctri nairs, de mannen die zeggen dat zij in hun woorden en in hun werken zich niemand moeten aantrekken dan ons goei liberale burgerij Die goei liberale burgerij dat is 't do zijn en half alweters welke men ontmoeten kan overal waar er kan gekabast worden op het werkvolk of waar er gepronkt kan worden met nieuwen rijkdom gewonnen met het zweet en het bloed van werkman en kleinen burger. Parvenus die naar den Bastiaan niet kun nen gaan of naar de statie als zij niet gevolgd worden op eerbiedigen afstand door eenen af stammeling van ons goei liberale bur gerij die hun pijlkas draagt of hun sakochken. Parvenus die metsers, witters, schaliedekkers, verwers, smeders, enz. voor loondieven en voor deugnieten uitmaken om te kunnen spre ken van hun huizekens. Parvenus die tegen de fabriekwerkers donderen eD naar de werksta kers hun fernijn spuwen om te kunnen spre ken van hun akties en van hun obligaties. 'Die goei liberale burgerij voor een pollenhandjen van M. den baron, van M den senateur of M. den representant, voor een kruisken of voor een plaatsken doen alle plat- zakkerij voor de dompers voor een centiem- ken beterkoop bevoordeeligen zij de katholieke 1 neringdoeners en stielmannen en hunne meis- kens gaan naar de damdemarie en hunne jongens naar 't kollegie, omdat de Meiskens en de jongens van M. den baron, van M. Romeng, enz. enz. daar gaan en dat zij hopen aldus in aanraking te kunnen komen met de Aristokra- sie. Zij trekken er zelfs van onder als hun ma dam, al was 't dat deze vroeger ook als meid haar brood moest verdienen, geene vriendin nen kan vinden onder de madammen van de katholieke Aristokrasie. Voor die goei liberale burgerij moet alles zwichten en uit den weg gaan. En och Gottekens, waarvoor is zij eigentlijk toch goed t' Is zij die in den tijd van advokaat Polka en Cu de liberale partij in Aalst naar den dui- ;ijt ïei iVi oie De re >n 'ei

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2