i Weekblad voor met Arrondissement Aalst. 9e Jaar. N° 40. Prijs per summer 2 centiemen. 3 October 1909. mks&ia PRUSLOTING Onze Waalsche Groep Socialistis che Verzekeringskas en Staats Verzekeringskas, i a 11 Maanstraal, 18, AALST, den komt dus Zondag aanstaande 10 October aan in Aalst, Da eene omreis gedaan te hebben van 41 dagen Toen men die reis ontworp, waren wij bijna allen in de overtuiging, dat dit tot het onmogelijke behoorde. Aan de werke lijkheid ervan, durfden wij niet denken, en ziedaar op den oogenhlik dat ge ons zult lezen, is het den 34' dag der reis Ha, wanneer er een prijskamp wordt uitgeschreven voor de velo's, dan is elk te been om.de medekampers te zien doorrij den of te zien toekomen. Doch wat is zulks in vergelijking met de reis onzer mannen, die alles te voet hebben afge legd, 41 dagen hunne vrouw, zusters, broe ders, moeder en vader, vrienden en ken nissen hebben verlaten, meer dan 500 kilometers weg hebben afgelegd, zonder rekening te houden van de ontelbare kilo meters, om kaarten te verkocpen in de straten der steden en gemeenten, waar wij doorgingen en toekwamen En dan nog, welk verschil tusschen het doel der velorijders en dit onzer kara vaan. De eersten om een prijs te winnen, reclaam te maken voor het een of ander huis dat velo's verkoopt De tweeden, om het doel van hunnen strijd uiteen te zetten, daar v/aar zij aan kwamen en doorpasseerden, gelden in te zamelen om hun rechtvaardigen strijd te kunnen volhouden, om van de kapitalisten af te dwingen wat er hun kan afgedwon gen worden. Het doel is dus geheel en al verschil lend, en dit der stakers is ver verheven boven dit van zoovele anderen, want zij wekken de solidariteit op onder de werk lieden, zij doen het werkende volk begrij pen dat het hun plicht is te steunen, wan neer er tegen de kapitalisten klasse in 't strijdperk wordt getreden. En de solidariteit der werklieden moet in zwang worden gehouden, want van dag tot dag stijgt ook de solidariteit onder de rijke kapitalisten klasse, die altijd één is in hun strijden, één als het er maar op aan komt de werklieden uit te buiten. Daarom moet die karavaan triomfante lijk worden ingehaald daarom moeten die moedige mannen en vrouwen de eer bewezen worden die ztj verdient, en daar om moet Zondag geheel Aalst te been zijn, uitgenomen de schrijvers der liberale Volksgazet die met ledige oogen zien, dat de werkmenschen het zoolang kunnen vol houden. Ha, het was een pulken stoet wanneer de eerste karavaan is toegekomen, (deze j was 17 dagen op toer geweest). Nu moeten de straten Zondag stroomen van volk. Zooveel moed en wilskracht van wege dien groep, moet met hulde vergoed worden en dit zal Zondag aanstaande de bevolking van Aalst. Van nu af dus, houdt u gereed Aalste- naars, vertel het voort, wekt uwe vrienden en kennissen op, en neemt Zondag allen deel aan den stoet. In den morgend zal den groep in Aalst toekomen deze week zal het uur nader bepaald worden en nu willen wij ook eens de omreis geven, die zij zullen gedaan hebben. Ze zijn op re September in Aalst ver trokken en ze zullén er op 10 October aan komen, na de volgende steden en gemeen ten bezocht te hebben. Ninove, Soignies, Nijvel, Pont-a-Celles Gosselies, Courcelles, Roux, Mons-sur- Sambre, Gilly, Auvelais, Namen, Hoei, Seraing, Luik, Montegnée, Flémalle- Grande.Ougrée, Beyne-Heusay, Sprirnont La Reide, Pepinster, Soumagne, Jupiile, Herstal, Ans, Waremme, Thienen, Leuven Brussel B. Wanneer er zooveel moed van die kameraden is te bestatigen, dan zullen alle Aalstenaars het zich ook ten plicht rekenen, dubbel te geven, om den strijd met zooveel te meer gemak te kunnen vol houden. Getal verzekerden L. Bertrand. /SSKigg 69 r-r. Vi ANNONCEN Rechterlijke i t'r. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE .A^LZFiRGELE) IvTICHELS, -g rmde brieven worden niet opgenomen. over werkstakingen en grieven moeten Or Be door geemgmgen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Heden Zondag, om 7 ure 's avonds, heeft de Tombola plaats, in het lokaal De Roode Leeuw, Korte Zoutstraat, welke verleden winter uitgesteld was door verschiilige sterfgevallen. Komt allen, vrienden medespelers, er zijn schoone prijzen te winnen. IV (Vervolg). Wij moeten ons toch afvragen waarom gij bijzonderlijk La Prévoyance Sociale aanvalt en waarom gij nooit gedacht hebt de tarieven en balans der talrijke belgische of vreemde in Belgie werkende verzekeringsmaatschappijen te beoor deeld) of nauwkeurig te onderzoeken. Zoo een gevoelen van eerlijkheid U mocht bezielen in uwen strijd tegen de uitbuiting der werklieden door een hoop panlikkers zoudt gij geen on derscheid maken tusschen de maatschappijen en zoudt gij juist die niet uitkiezen wier tarieven en voorwaarden mogen vergeleken worden met hetzij dewelke maatschappij die de volksverze keringen op het leven beoefent. Het verslag der oefeningen der spaarkas voor het jaar 1908 maakt ons bekend blz. 66 dat het getal verze kerden op3i December 1908 35,56i bedroeg na acht jaren oefening. Gelief het getal verzekerden van La Prévoyance Sociale te vergelijken na 18 maanden oefening 4 trimester 1907 5947 1 1908 13790 2 1908 20186 3 1908 23406 4 1908 2gg5o 1 1909 38983 2 J9°9 43899 Dus overdrijft ons getal verzekerden, na 18 maanden oefening dit der spaarkas van meer dan 8000 aangeslotenen. Wij trekken er geenen hoogmoed noch besluit uit, wij bestatigen alleenlijk dat ondanks de baatzuchtige beleedigingen van de agenten der maatschappijen aan dewelke wij de meeste onzer nieuwe verzekerden ontnemen, onze maat schappij meer en meer het vertrouwen der wer kende klas wint. Wij denken geen woord uitleg te moeten ge ven aangaande de verdeeling der winsten welke volgens onze standregelen gedaan wordt. Zoo wij een deel aan de dagbladen gegeven hebben, dan vertegenwoordigt dit deel het tiende niet der aankondigingen en reklaam onzer gun sten gema-kt. Nooit zouden wij het gedacht gevat hebben in La Sambre uitleg te vragen over de uitga ven der kristene syndikaten. maatschappijen van ouderlingen bijstand, samenwerkende maat schappijen of antialcoholieke groepen, die noch tans belangrijke subsidiën verkrijgen van de openbare machten, 'tis te zeggen, geld van al de belastingbetalers, katholieke of geene. Wij verwachten dus van uwe medewerking de nederlegging van het wetsontwerp der alge- meene verzekering door den Staat van ongeval len, leven en al hare gesteldheden vee- brand verzekering enz., dat gij de balans en tarieven der tegenstrevende maatschappijen van La Piévoyance Sociale zult nauwkeurig onder zoeken, om de uitbating bekend te maken waar van hunne klanten slachtoffers zijn. Wat ons, La Prévoyance Sociale aangaat, wij zijn wel van gedacht onze oefeningen uit te breiden en gij moogt nieuwe artikels bereiden want binnen 't kort zullen wij ook de Brand verzekering aangeworven hebben. Wij hebben reeds honderden agenten vrij gesteld en wij zul len erin gelukken nog andere van het juk der bazen te verlossen, met hen toe te laten hun. brood te verdienen in de inrichtingen der Werk liedenpartij. Wat de socialistische partij aangaat, wanneer zij over hulpmiddelen beschikt door de werklie den zelf ter harer beschikking gesteld, dan is het heel natuurlijk want wij gelooven immers in Marx, dat de vrijmaking der werkers het werk der werkers zelf is Wij zouden dit recht op antwoord kunnen uit breiden tot de palen ons door de wet toegestaan, doch wij stellen ons tevreden met deze weinige uitleggingen welke aan uwe lezers zullen bewij zen, hoezeer zij ongelijk zouden hebben, de overdrevenheden ie gelooven in uw nummer van 3i Juli aangehaald, en waarvan het eenige doel is de uitbreiding onzer maatschappij te bescha digen. Wij dringen aan opdat dit antwoord op het eerste bladzijde van La Sambre verschijne en in dezelfde drukletters als den aanval, ons alle recht voorbehoudende tot het onderzoek der zedelijke en stoffelijke schade ons door uw kwaadwillig artikel aangedaan. VOOR DEN BEHEERRAAD De Voorzitter, De Afgevaardigde-Beheerder, De Schrijver, Jean Henderickx. G. Maes.'

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1