HEDEN ZONDAG om 4 1/2 ure namiddag, terugkomst der Groep stakers na 10 dagen op reis. Samenkomst in Hand aan Hand om 3 f/2 ure, om dan met 't muziek aan 't hoofd naar de statie te gaan. u i l 1 10 October §909. Prijs per nummer 2 centiemen 9e J: 41 Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen. Lil De terugkomst van de karavaan uit -'t Walenland. De Redding der kleine Burgerij en Ambachtslieden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ^ALZFIRZeED 3MICHELS, Maanstraal, 18, AALST. iek Het is dus heden Zondag dat onze taravaan in Aalst terugkeert, na 40 dagen gereisd te hebben in het Walenland. Wat was het doel edel en de werkingen praktisch Inderdaad in alle dorpen, in alle steden jaan verkonden, waarom zij in strijd zijn, iet volk gaan inlichten over hun lijden en strijden, over de koppigheid der heeren abrikanten, over hunne rechtvaardige eischen en de onmenschelijkheid der pa troons, dit doel is edel, is schoon. En de uitslagen Wel goede opbrengst, goede ontvangsten, steun en hulp voor de talrijke getroffene gezinnen, levensbehoef ten om den strijd tot het einde te kunnen volhouden. Door het reizen van onze stakers, is er overal over den strijd gesproken, over de lage loonen en lange werkuren die nog bestaan in Arm-Vlaanderen en niet het minst in Aalst, en dit heeft de oogen ge opend van de ontelbare werklieden, die aog niet genoeg begrijpen, welke macht r in de vakvereenigingen ligt besloten, velk nut en voordeel er zit, in het bestaan, n het groeien en bloeien der Socialistische coöperatieven. Ha, vrienden, wij kunnen het niet ge- noeg herhalen, zonder de coöperatieven, waren er zulke reizen niet mogelijk, want daar zijn wij gevoed en gelogeerd gewor den. En wanneer die reizen dan niet mogelijk waren, dan ook kwam er geen onderstand binnen, want van kaarten verkoop in den vreemde was er geen spraak en het stem men van subsidiën ging ook veel moeiëlij- ker. Ha, in ons blad van Zondag doet onzen vriend B. zulk een schoonen en goeden oproep tot de onvereenigden om in hun nen vakbond te treden. Wij wenschten wei dat zijn oproep goed beantwoord wierd en dit in het belang der werklieden zelf. Ha, kameraden, wij zijn in de Vlaande ren geweest, zelfs tot in Roubaix in het Walenland bij onze waalsche broeders en wij hebben bestatigd, dat de waalsche vrienden beter het vereenigingsleven be grijpen, dan de vlaamsche. En wie zal het durven tegenspreken, als de walen het beter hebben dan de Vlamin gen, als zij hoogere loonen winnen voor minder uren werk, dat dit dank is aan hunne machtige syndikaten, aan hunne goed gevulde kassen Wij hebben met genoegen vastgesteld, dat de waalsche vereenigingen duizende en duizende franken in kas hebben, dank hunne hooge bijdragen, en weest er van overtuigd vriend lezer, dat de patroons twee maal denken, wanneer zij tegenover goed gevulde kassen der vereenigingen staan. Goed gesyndikeerd zijn, hooge bijdra gen betalen is eene eerste vereischte voor een vooruitziende werkman. Maar dit is niet voldoende, vrienden. Hij moet daarbij ook nog een cooperateur zijn, een trouwen verbruiker in de coöpe ratie, niet alleenlijk van brood, maar ver bruiker van al wat men noodig heeft en in zijne samenwerking kan vinden. Wanneer wij nu zulke overtuigende voorbeelden hebben tot wat eene coope ratie dient en tot welke solidaire daden zij overgaat, kan er dan nog een werkman gevonden worden, die zijne plichten op dit gebied niet zou begrijpen Neen, vrienden, het ware zijne eigene lotsverbetering met voeten treden, want bij al die daden van solidariteit van wege de cooperatiën, komt er dan nog den goe den koop, verzekerd gewicht en eerste kwaliteit van waren. Ha, begrepen alle werklieden hun plicht op gebied van coöperatie en vakvereeni- ging, tot welke reuzenwerken zouden wij niet in staat zijn Opent dus de oogen, gij vrienden, die ons leest en soms nog onvereenigd en geenen cooperateur zijt, talmt niet langer en begrijpt uwen plicht als menscheen vooral als werkman. Weet dat ge met uwe belangen regel recht tegenover deze der kapitalisten, der burgerij staat, en gij deze den rug moet keeren, waarvan ge reeds zoolang te ver geefs hulp en redding hebt verwacht. N. B. Toekomende week spreken wij u over het nut der pers, en welke bla den ge moet lezen en steunen Zondag 11. had in het lokaal Land- bouw-Comice Keizerlijke Plaats, eene Voordracht plaats, met het onderwerp 1. De kleine Burgerij in de toekomst. 2. De kracht der Vereeniging. Deze twee punten wierden behandeld door M. Emiel Van Haver, Ondervoorzit ter van den Onpartijdigen Bond van han delaars en neringdoeners der stad St- Nikolaas. De uitnoodigingsbrief aan alle nering doeners en ambachtslieden der stad ge zonden, is maar slecht beantwoord, want slechts een 85 tal waren aanwezig. Zeggen wij terloops dat de Burgers van Aalst bij ondervinding weten, wat nerings- bond beteekent 11 M. Van Haver ziet er een knappe rede naar uit, als hij alleen mag spreken zon- ANNONCEN Rechterlijke i Ir. per regel. Reklairen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. Ongeteekende brieven woiden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenIr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. I# COÖPERATIE. Heden Zondag om 2 ure, ïlgemeene vergadering voor mannelijke en vrouwelijke leden. Gezel Meulebrouck zal er eene Voordracht ge ven over de levensverzekering. Onder de aanwezige leden zullen 3 schoone zakuurwerken verlot worden. ZIEKENBOND MOYSON. Zondag toe- :omende 17 October, om 3 ure stipt, drijmaan- elijksche verplichtende vergadering voor de rouwelijke leden, op boet van 10 centiemen. jut "-rsl ien va IN DE ROODE LEEUW zullen dezen win ter schoone prijzen afgespeeld worden met de kaart. Partijgepooten, laat u inschrijven. Na den prijskamp, kostelooze Tombola, waar- r. prachtige voorwerpen te winnen zijn. Cj

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1