Welk blad lezen Welke vakvereeniging werkt het beste. JVlen verspeelt miljoenen voorde koninklijke familie, voor de bisschoppen de hooge foncti- onnarissen die niets voorlbrengen, genieten groote salarissen en zijn rijkelijk gepeosion- neerd. Men' weigert maatregelen te nemen, om de nijverheidscrisissen te verzachten men laat de werklieden van stad en dorp uitbuiten en werken voor hongerloonen, en als zij den ouderdom van 65 jaren kunnen bereiken geeft men hun een pensioen van 18 centiemen daags. Waren wij maar spoedig van zoo een gou vernemen! verlost Er zijn nog menschen die meenen, dat het voldoende is vereenigd te zijn, om het even in de welke. Wij hebben er zelfs reeds hooren zeg gen zs betalen elders toch ook. Ha, vrienden, indien eene vakvereni ging niets anders te doen had, dan te be talen, dan ware hei werk heel gemakkelijk en den rol heel klein. Maar eene vakvereeniging heelt ook nog wat anders te doen, vriend lezer, en aan die werkingen is het, dat men de ernstig heid ervan moet kunnen bestatigen. Eene werkstaking heeft kar s van luk ken, wanneer er eensgezindheid onder de werklieden heerscht, wanneer de stakers mogen rekenen op de solidariteit van 't volk, en wanneer er geene onderkrui pers opdagen. Welnu bij de Viscosebewerkers is er eensgezindheid onder de stakers de sta kers hebben de solidariteit van 't volk, maar er dagen onderkruipers op. Welnu, in dit geval is het aan de leden der vakvereenigingen te werken, alle wet telijke middelen te beoroeven en in te spannen om de onderkruipers weg te hou den, want al zijn het meestal luiaards en niet-deugers, die enkel werken als hunne broeders in strijd zijn om beternis, al zijn het enkel mannen die weinig of niets goeds voortbrengen, toch doen zij menigmaal den schrik onder de stakers ontstaan, en ontmoediging in de rangen der stakers brengen. Welnu, het aantal onderkruipers dat door de werking van da Socialistische vakvereeniging is weggebleven is reeds groot, maar ongelukkiglijk zijn er nog anderen die naar ons niet willen luiste ren en die hun slecht en vuii werk blijven voortzetten. Welnu, wij vragen hier aan de andere vakvereenigingen wat zij zooal hebben ge daan, om de onderkruipers weg te hou den Het zijn nu boeren van Lede en Hof- stade die zich tot dit gemeen werk leenen en die naar ons niet willen luisteren. Welnu, de geestelijkheid heeft nogthans invloed op die menschen. De geestelijk heid die blind 'geloofd wordt, die nog 't volle vertrouwen bij de buitenbevolking geniet, zij, ja zij, kan die menschen hun ongelijk doen inzien, zij kan er in lukken hen weg te houden En wat doet die geestelijkheid? Ha, z is zeer rap bij de hand wanneer het er op aankomt een huisbezoek te brengen, aan de werklieden hunner gemeente dié zich bij de socialisten hebben laten veree nigen, om hen er af te houden en hen te doen inschrijven bij de dompers. Ten tijde van kiezingen loopen zij van huis tot huis, om de kiezers die soms tot eene andere partij zouden willen overhel len, te bewegen en hen toch te doen dop pen voor de kalotten. 1 Hiervoor hebben zij tijd, dat doen zij met rever. Maar dat ze ons nu eens komen i zeggen, wat zij gedaan heeft, hoeveel zij er al gesproken heeft en hoeveel zij er ai doen te huis blijven heeft Dit getal zal met eene groote O kunnen geschreven worden, omdat de dompers hunne vak vereenigingen enkel bestaan om verdeeld heid te zaaien onder de werklieden en hunne macht te doen breken. Wat geeft het hun dat de werklieden een goed dagloon winnen Hoe meer armoede, hoe meer het wer kende volte van hen zal afhangen, want wie niet danst zooals zij schuifelen, zal ook geen brood als ondersteuning krijgen. Wat geeft het hun dat een werkman vele uren per dag moet werken Hoe langer den werkdag hoe min tijd om zich te ontwikkelenen hoe dommer een werkman is, hoe gemakkelijker om uit te buiten. En te Hofslade wierd er hierover door de klaarziende leden der dompersvereeni- ging, uitleg aan hunne voormannen ge vraagd en ze stonden zoo stom als vis- schen. Zij kunnen op niemand wijzen, die zij den rol van onderkruiper zouden afgeleerd hebben, zijlaten de staking gaan, kijken er niet naar om, omdat ook de hoofden der katholieken kapitalisten zijn, geld- barons waaraan zij te gehoorzamen heb ben Bij de liberalen bestaat er ook eene vakvereeniging, 't is een werkeloozen- fonds, maar als 't staking is, dan zullen ze toch ook maar betalen en 't is alles. En de liberale cheffen en de katholieke cheffen, al die rijke menschen, schimpen en lasteren op de werklieden en het groot ste getal ziet of hoort dit niet, of schijnt het toch niet te willen weten. Maar aan alles komt een einde, want zooals ze reeds te Hofstade tekening be ginnen te vragen, zoo ook zal het wel te Aalst gebeurenzoo bij de dompers als bij de blauwen, en zoo ook zal het niet lang meer duren of de oogen der werklieden zullen opengaan, om eenen machtigen bond te vormen, daar waar de werking nuttig en ernstig is, en dit is bij de socialisten Het is voornamentlijk ten tijde van werk stakingen, dat de werklieden hunne vrienden en vijanden leeren kennen. Zoolang alles rustig is, zoolang er geene geschillen ontstaan tusschen werk man en patroon- zoolang ook, is het moge lijk voor dezen die in werkelijkheid reacti- onnair zijn gezind, een schijn van demo cratie aan te nemen. Doch zoodra is er een conflikt uitge broken, of het zwemmen tusschen water en wind is uit en hunne opinie moet op het voorplan komen, want zwijgen is om zoo te zeggen onmogelijk. Dat kunnen wij ook, nu met de staking in het Viscosefabriek eens te meer besta tigen. De liberale Volksgazet van Aalst heeft den schijn democratisch te willen zijn, en dus de werklieden te willen dienen. Meermalen zwijgt dit blad over de uit- gebrokene stakingen, en doet het dan geen goed, het doet toch geen kwaad ook. Maar deze maal, heeft dit blad er zich eens willen mede moeien, want het schijnt dat de hoofden der liberale partij, veel actiën van dit fabriek bezitten. Dus hoe grooter de winsten, hoe hooger den uitte- keeren intrest en hierom moesten de be langen der werklieden in den hoek wor den ged'üweh, want hoe meerde werklieden winnen, hoe min de actionnairs kunnen uitbetaald worden'. De Volksgazet heeft van den beginne zich tegen de werkstaking verklaard, haalde malen het verlies der heeren oogen gespiegeld, maar nooit van de gezondheid der werklieden een woord rept, van de kleine dagloonen gezwe ais een graf, van den te langen werk niet gewaagd. De cheffen dei liberalen steken het r onder stoeien of banken, (zij die zoo gaa met den naam van werkmansvriend w den bestempeld) dat zij de werkstakers keuren en hen in 't ongelijk stellen. Er zijn er ook anderen, die het g< meenen, en van daar ook komt het, door ons aandringen en op onze opm kingen, er toch reeds een artikel is op nomen geworden, die over dit zei onderwerp geheel en al in tegenstrijd met al de voorgaande. En zoo konden de werklieden in een hetzelfde blad lezen, een artikel tee hun. en een artikel.voor hun Schoonere hutsepot kan men niet wi schen. Bij de katholieken is het juist het zelfc doch dezen zijn wat rijker en ook vv slimmer, en zoo komt het, dat men bij dompers bladen aantreft om de belang* der heeren kapitalisten te verdedigen daarnevens er ook zijn, voor deze d werklieden. Zoo komt het, dat beide categorie tevreden worden gesteld, en als het er o aankomt, dan ook zal men die kapitali ten en werklieden bladen samen te veld zien trekken, zelfs om de ergste vijande van de werkende klas te doen verkiezen mannen in den genre van Woeste Het is voorzeker heel moeielijk twei heeren dienen, maar moeten handelen ei werken ten voordeele van 't kapitaal ei arbeid, dat is totaal onmogelijk. Welnu, bij liberalen en katholieken i zulks het geval en hierom is het onbezon nen mannen en bladen te steunen, die nie correct en ook niet onafhankelijk zijn. Een werkman moet kunnen rekenen oj den steun van zijn blad een werkmaii moet zijne verdediging kunnen steller tegenover de kapitalisten bende en hieron t is het zoo dwaas, bladen te lezen en t^ koopen, die niet recht door zee kunnen o: mogen gaan. In alle werkstakingen, in alle loonge schillen zijn het de socialistische bladen die wagen wijd open staan, om de grieven der werklieden te verdedigen, om de zaak van 't werkende volk te pleiten. Is het dan noodig erg aan te dringen, orn de werklieden te doen begrijpen, dat het hunnen plicht is, de socialistische bla den te lezen Wij denken neen Al wie een dagblad leest, moet zich Vooruit aanschaffen, het vlaamsch werklieden blad van België, dat altijd aan de zijde staat der verdruk ten én miskenden, een blad dat dagelijks j opkomt voor de rechten en de belangen van den minderen man Alle andere bladen van kant gezet, want iemand steunen om u te kunnen bevech ten is eene overgroote stommeteit, die heden nog begaan wordt, door vele niet- denkende arbeiuers Al wie een weekblad leest moet ons blad Recht en Vrijheid lezen, moet het steunen en doen groeien- en bloeien. Het is te klein, wij beschikken over te weinig plaats om het aantrekkelijker te maken, om nog meer en beter proza te kunnen opnemen in 't belang van 't werkende volk. Elk dus zijn plicht begrepen, elk een lezer bij gewonnen, en weldra verdringen wij die andere menigvuldige prullenblaad-* jes, die aan den band liggen der rijke menschen. 16 S 1 5 il

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2