9e Jaar. N° 43. Prijs per nummer 2 centiemen. 24 October 1909. Openbare Voordracht. De moord in Spanje op Ferrer. Weekblad vook het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ■A.XjDFIRJBID nichbls, Maanstraat, 18, AALST. Dagorde 1° De moord op Ferrer. 2° De Vrijdenkers Organisatie. De gansche wereld door gaat er een krach tig protest op, tegen de moord door het Spaan sche gouvernement gepleegd op den vrijden- kenden man en opvoeder Ferrer. In ons Parlement is er verleden Dinsdag ♦ver gesproken er» is er krachtdadig gepro testeerd van wege de socialisten en liberalen, en de moordenaars der Spaansche regeering zijn ferm over den hekel gehaald. Om onze lezers te laten oordeelen hoe ge wettigd de protesten tegen deze gepleegde moord zijn, laten vrij hieronder een deel van de redevoering vo'gen, uitgesproken door onzen vriend Anseele, in de meeting gehou den in Ons Huis, Gent, op Dinsdag 19 Octo ber 11. Redevoering van gezel Anseele. Eerst geeft hij verslag over de ondervraging door gezel Furiiémonl 's namiddags in de Ka mer gedaan, over de houding onzer regeeiing tegenover hetspaansch gouvernement, dal zich aan den moord op Ferrer heeft plichtig ge maakt. Ofschoon de katholieken langs alle middels hebben getracht de interpellatie te beletten, hebben onze manrieu alles gezegd, wat moest gezegd worden, en zij zagen dan ook af van de onmiddebjke ondervraging. Daarmee hebben de socialisten van de eerste gelegenheid gebruik gemaakt om van af de nationale tribuun, in bet aangezicht van de geheele natie, al hun verontwaardiging uit te spreken en krachtig te protesteerea. Spreken wij nu over Ferrer. Toen de moord op Ferrer gepleegd was, heeft de geheele beschaafde wereld gerild En waarom Omdat de wijze waarop zijn proces gevoerd werd in strijd was met alle regels en wetten van de beschaafde maatschappij. Wie was Ferrer Een opvoedkundige, een beslist vrijdenker, metbreede sociale gedachten, die door propa ganda, het stichten van scholen en het ver spreiden van boeken, Spanje wilde onttrekken aan de klerikale regeering, aan het milita risme. Hij meende dat het verachterd Spanje in eene communistische maatschappij kon her schapen worden, zonder door een hoog ont wikkeld kapitalisme te komen. Hij was dus niet een man van ons. Zijne opvatting over de ontwikkeling der maat schappij, hield hem ver van ons verwijderd. En toch zijn wij hier om te protesteeren legen den moord op hem gepleegd en tech is de sociaal-democratie over de geheele wereld -als de ziel der protestbeweging tegen den moord op Ftrrer. Dit bewijst dat de socialisten de kampioenen zijn vau het Rechten de verdedigers van alle slachtoffers der ongerechtigheid. Het is omdat zij goed begrijpen dat aan ene ontslaving te denken valt, als niet de groote vrijheden aan de volkeren zijn verze- cerd, de vrijheid van vereeniging, de vrijheid van vergadering, de vrijheid der pers, de vrijheid van te denken, de vrije denkwijze. Wil onze strijd gelukken, dan moeten al deze vrijheden in de volle breedte genietbaar en verzekerd zijn Ferrer was een hardnekkig strijder voor de vrijheid van denkwijze Daarom is het dat hij bij de burgerwereld zooveel sympathie heeft verwekt Doch dat wij schier de drijfkracht zijn van gansch de protestbeweging die opgaat tegen den moord op Ferrer, dat strekt het socialisme ter eere. Was Ferrer plichtig Neen Gij weet dat hij werd veroordeeld als heb ber de deelgenomen aan de staking en het op roer te Barctlor a. Zijn proces heeft plaats, en op welke wijze? In 't geheim Getuigen worden er niet gehoord. De getuigenissan ten laste worden niet monde lings gedaan, maar zijn geschreven. Welnu, het minste recht dal men aan een beschuldigde in elk beschaafd land toekent, al was hij de wreedste moordenaar, dat is het recht van de getuigenissen die hem beschuldi gen te mogen hooren van aangezicht tegen over aangezicht te slaan met zijn beschuldiger. In Spanje, in hel proces Ferrer, is dal niet gebeurd Door die daad alleen stelt de spaansche re geering, door hare barbaarsche justicie, zich buiten de beschaafde maatschappij. Wat zeggen de beschuldigingen Zeggen zij dat Ferrer gezien is geweest op de straten, bij de plundering Geven zij een feit, een ern stig feit op, gestaafd en bewezen Neen Geen enkel fei-t kan men hem onloo chenbaar ten laste leggen. Hij is veroordeeld op geschreven getuigenissen van te hooren zeggen of van personen die nu gevlucht zijn. Ik ga een uittreksel voorlezen uit de pleidooi van den advokaat van Ferrer. De advokaat zegde Gedurende het verhoor hebben alle vij anden van Ferrer gesproken alle naam- looze beschuldigingen, die in zijn nadeel zouden kunnen zijn, werden bij elkaar ge sleept men heeft een groot aantal verkla ringen verzamelt! van overheden,die weinig of niets van de zaak afweten, en men heeft alle personen verbannen, die ons over het leven en streven van Ferrer konden inlich ten bovendien heeft men uiij die bewijzen, die ik verlangde toen ik de aanklacht gele zen had, geweigerd. Ik heb het verhoor der getuigen, die ge hoord wilden worden, niet kunren doorzet ten, omdat de wettelijke termijn voor hen verstreken was. Alle reaktionnaire elementen, verbonden met de konservatieven, die zich grootspra kig de lieden van de orde noemen, maar wellicht eit eeoisme de Juli-gebeurlenissen veroorzaakt hebben, willen de lafhartigheid dier daden verbergen door een strenge straf- campagne tegen hun tegenstanders. Deze campagne is hoofdzakelijk gericht tegen den persoon van Ferrer uit haat en uit vrees voor het onderwijs, dat hij de ar beidersklasse gegeven heeft, uil vrees, her haal ik nogmaals, dat door ontwikkeling, de ellendigen zouden kunnen komen tot op stand om zich een den iwensch onwaardig juk af te schudden Verder wees de advokaat erop dat al de feiten ter beschuldiging in het vonnis tegen Ferrer over 2 jaar (bij den aanslag op Alfons XIII) uitgebracht, weder ten zijnen laste wer den opgehaald, terwijl van de overweging zij ner vrijspraak over 2 jaar, niet het minste ge wag werd gemaakt. De advokaat protesteerde er tegen dat hij slechts over 24 uren mocht beschikken om hel dossier van 600 bladzijden te bestuderen. Ferrer was te Barcelona niet. Er is bewezen dat Ferrer gedurende den opstand te Barcelona met was. We hebben reeds de aanhaling van een leider der staking Doch de katholieke pers zelve duift niet bewe ren dat Ferrer er wel was zij gevoelt dal zij in 't nauw raakt en moet toegeven dal Ferrer vervolgd en veroordeeld werd voor zijne Ferrer doodgeschoten omdat hij vrijdenker was. De katholieke pers haalt een brief aan van den bisschop Coadjutor van Borcelona, die zegt het volgende Al had Ferrer misschien niet direkt deel genomen aan de ongeregeldheden van juli, toch verdiende hij gestraft te worden omdat bij de hoofden der arbeiders op hol had gebracht en door zijn propaganda het ontstaan der onlusten bevorderd had. Daaruit blijkt dat Ferrer veroordeeld werd niet voor zijne daden, maar voor zijne mee ning, zijne denkwijze, en aatde schoten gelost waren op de denkbeelden. Dit is heel het middeleeuwsch gruwel, waar tegen de moderne wereld opkomt. De klerikale Slaat heeft zich gesteld tegen over de Vrije Gedachte, de vrijheid zijne denkwijze uit te drukken. De klerikale Staat mag dus over de leveDs niet meer beschikken. Hij is een gevaar voor de orde. En 't is daartegen dat de wereld in weer stand komt, zoo algemeen en onverzoenlijk. ANNONCEN Rechterlijke i £r. per régel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. 0,40 6 0,7? Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Heden Zondag, om 4 ure namiddag, in het .okaal Hand aan Hand Spreker Gezel A. Fogaerts uit Gent. Alle Vrijzinnige arbeiders en Burgers, worden uitgc- noodigd de Voordracht te komen bijwonen. Een leider dezer staking heef' in l'Huma- nité verklaard, dal Ferrer noch reehtstreeks noch onrechtstreeks aan de staking heeft deel genomen. DKNKWIJZB. (TOUCicHINCE*).

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1