Het Beknopt Kamerverslag De Werkstaking in hei Viscosefabriek. ALLERHEILIGEN. dat door de zorgen der Socialistische Partij uitgegeven wordt aan 5 centiemen per week, is geheel en al hetzelfde als dit wat door de katholieke regeering zelf wordt afgeleverd. Dat dit zijn bijval moet vergrooten is zeker. Immers wanneer men voor 5 cen tiemen per week minstens 3 kamerversla gen heeft, dan moet men, gezien het ge mak van betalen en den goedaoopen prijs, een overgrooten bijval behalen. 't Was toch de katholieke partij, die oordeelde dat het volk, vooral het wer kende volk zich te gemakkelijk en te goed koop het beknopt kamerverslag kon aan schaffen, den prijs ervan verhoogde tot vier franken per jaar. De Socialistische partij oordeelde er anders over en hadden de katholieken schrik, dat het werkende volk zou gewe ten hebben, wie er zich met zijne belan gen bezig houdt, wij socialisten hebben er zooveel te meer belang bij, dat alle werk lieden weten wat er in het parlement ge schiedt en hierom doet de arme socialisti sche partij, dat wat de rijke katholieke regeering niet kan, 't is te zeggen, het be knopt Officieel Kamerverslag uitge ven aan 5 centiemen per week. De winter staat voor de deur, de avon den worden lang en wie zal er zijne lange avonden niet heel ernstig willen verspe len met het Beknopt Kamerverslag te lezen Wie .het wenscht te ontvangen wende zich tot de verkoopers van Vooruit, of tot gezel Nichels in 't lokaal Hand aan Hand Aalst heeft reeds ióoo lezers abönnen- ten op het Beknopt Kamerverslag, en dit getal kon heel gemakkelijk verdubbelen, wanneer het volk begreep, hoe nuttig en noodig het is, dat het wete wat er in het Parlement gebeurd, waar de wetten ge maakt worden, waaraan wij belgen o.ns hebben te onderwerpen. Het gedurig zoeken naar onderkruipers, van wege het bestuur van het fabriek, het aanbieden van hooger loonen zelfs aan on derkruipers, dit zijn van die middeltjes die ons doen veronderstellen dat de Heeren trachten, moedeloosheid onder de werk lieden te brengen, en bij middel van on derkruipers dus de werkstaking te doen mislukken. Den rol van onderkruiper wordt in Aalst geschandvlekt als een der slechtste en vuil ste daden en er worden dan ook in onze stad zoovele slechterikken niet gevonden, die den boterham van vrouw en kinderen uit den mond gaan nemen, om aan de rijke kapitalisten een dienst te bewijzen. Doch onze bezorgdheid om de onder kruipers weg te houden en alle wettelijke middelen te gebruiken om te lukken, heeft van den beginne af niet gefaald en dank de werking van onze vrienden, zijn er dan ook verschilligen weg gebleven. Doch het grootste getal komt van den buiten. Op dezen hebben wij weinig in vloed en dezen die er invloed op hebben, bleven werkeloos. 't Is dit wat ons deedt besluiten een be zoek te brengen aan den Heer onderpastoor van Lede en Hofstade en woensdag achter middag, trokken wij op ons doel af. v Wij meenen dat een onderpastoor op eene gemeente veel invloed heeft, gezien zijn ambt dat hij bekleedt en het onbe- f'.r 11 ï-i ertrouwen d it hij bezit-Van wege zijn..; parochianenen wij meenen ook, dat wanneer zij den naam willen mede te hel pen tot beternis in het lot der werklieden, zij ook tot daden moeten overgaan, en wij konden maar niet begrijpen, hoe weken en weken reeds een aantal onderkruipers van die gemeenten kwamen afgezakt en hun getal in plaats van te verminderen,veeleer vermeerderde, en nogthans den onder pastoor van Hofstade die aan 't hoofd staat van de Christelijke vakvereeniging kon hiervan niet onwetend zijn. Wij stapten den woensdag namiddag óp, en ongelukkiglijk den Heer onder pastoor was naar Gent. Wij zegden aan de meid, morgen vroeg om 8 1/2 ure terug te keeren, en kondigden aan wie wij waren Nichels den schrijver der Socia listische Vakvereeniging van Aalst en een werkstaker van 't Visccseiabriek. Dan togen wij naar Lede, waar wij met den Onderpastoor Cromphaut spraken, die geheel goed met ons gedacht instemde en ons beloofde van 's anderendaags reeds in werking te treden. Zelfs voegde hij erbij, dat hij bij toeval, drie mannen van Wan- zele, in eene herberg, toen hij op ronde was voor St-Pieterspenning had ontmoet, die zegden naar de Viscose te zullen gaan werken, en die hij dit had afgeraden. Ons bezoek en onze ontvangst was hier heel vriendelijk en wij gelooven waarach tig dat dien Heer ingenomen is met den strijd der Viscosebewerkers, en ook zal werken om de onderkruipers van Lede, hun slecht werk te doen staken Donderdag morgend spraken wij met den Onderpastoor van Hofstade in tegen woordigheid van den voorzitter van hun syndikaat en dezen na ons gehoord te hebben, hoe den Heer Onderpastoor van Lede ons zal helpen, beloofde hem onmiddelijk te schrijven om hem te over tuigen, dat hij alleen als geestelijken zien niet leent om het werk van onderkruipers weg te houden, te beginnen, want voegde dien Heer erbij wij hebben ook hoogere overheid. Hier ook was onze samenkomst heel minzaam en wij rekenen er ten stelligste op, zoo deze Heeren ons goed willen hel pen, het getal onderkruipers in't Viscose fabriek spoedig op niet zal smelten, het geen overigens reeds lang zou moeten zijn gebeurd Donderdag namiddag, zijn wij ook te Schoonaarde geweest, maar hier was de Heer Onderpastoor niet te.huis. En hier in Aalst zelf,- kunnen er zoowel langs liberale, als langs katholieke zijde nog verscheidene onderkruipers worden weg gehouden. Maar, men doet er zoo bitter weinig voor. Het is niet voldoende, bij eene werk staking uwe betrokkene leden te betalen en inschrijvingsjijsten te openen om er aan te kunnen voldoen wanneer er niets wordt gedaan om o lerkiuipers weg te houden, is het winnen eener werkstaking onmogelijk, en >'aa orn moet inen de middels gebruiken die men ter hand heeft. De Heeren van 't Vr cosefabriek wanen zich sterk met hum-- onderkruipers, al hoewel zij wekelij' 's 'veel geld uitgeven, voor slecht en onvoldoende werk zij re kenen op de ontmoediging der werksta kers waarin zij niet zullen lukken, maar toch moeten wij trachten de onderkrui pers weg te houden, om nog meer de eensgezindheid van het werkende volk te kunnen stellen tegen het verbond der kapitalisten. Heden Zondag geven wij meeting te Lede, bij Louis De Gcndt, over den strijd der Viscosebewerkers er 'crcTerkruiperij. Sprekers M. Pw.vs WAhs e'h Alfrf.d Nichels. - Doodendag waarop wij jaarlijks zu een mooiën en indrukwekkenden stoet koi den houden, om onze dierbare afgesto vene vrienden en partijgenooten waard te herdenken. Welnu vrienden, verleden jaar krege wij verbod, van wege onze fanatieke bui gemeester, onzen stoet op 1 November t houden, onder voorwendsel dat de Chris tene democraten bij de onthulling van he gedenkteeken van Priester Daens, schad hadden veroorzaakt die ze niet wilden be talen. Eerst en vooral is het dom voor onz burgervaders, eene partij te willen ver antwoordelijk stellen, voor daden begaan door anderen. De Socialistische partij heeft nog niet de minste schade berokkend hare man nen gedragen zich deftig en eerbiediger stipt de gegeven bevelen en onderrichtin gen en het is den burgemeester Gheeraerdts zelf, die ons dit persoonlijk meermalen heeft verklaard. Waarom ons dan verbieden als partij, onze afgestorvene vrienden te herdenken Welnu luistert, wat den heer Burge meester ons schrijft, als ar.twoord op een brief die wij aan 't Stedelijk Bestuur ge zonden hadden, de toelating vragende, op Allerheiligen naar 't kerkhof te mogen gaan, zooals vroegere jaren. Aalst, den 19 October 1909 MIJNHEER, Nu is Is November niet meer den dag En wij die meenden dat ie November den dag was van Allerheiligen waarop de be volking van Aalst hare dooden herdenkt. Wordt Gheeraerdts misschien een afgod en gaat hij terug bij de geuzen, waarbij hij vroeger behoorde Het kerkhof is niet de plaats Als men zijne dooden wil herdenken, dan moet men zeker toch naar den Osbroek niet gaan Wij meenden dat men zijne dooden herdenkt daar waar zij ter ruste zijn ge legd. Ge ziet hoe dom de argumentatie is van het verbod van den heer Burgemees ter. Iets is zeker de stoet der socialisten was op ic November të groot, te deftig, te indrukwekkend Ahvie dien stoet zag, vroeg zich at,'of dit wel de socialisten waren die door de katholieke pers en de geestelijkheid zou leelijk worden geschil derd, en zulke, stoet verwierf eer voor de socialistische partij, en dat mag niet. Van daar het verbod, het stom en dom verbod van onzen Burgemeester. Moest men de dompers eens op den zelfden voet behandelen, daar waar de socialisten meerderheid zijn Moest men er eens hunne processiën verbieden, op grond dat het.niet de dag en dé geschikte plaats is? Ze zouden kermen en schreeuwen en nogthans het spreekwoord ware hier heel wel tóepasreljp- 't druipt van in uwen neus in bv*ërr ;n^acl. Als gevolg van den brief gericht (ot het Collegie van Burgemeester en Schepenen, moet ik UEd. laten weten dat den dag van 1 November en de plaa's van het kerkhof niet geschikt wezende om openbare betoogingen in te richten en optochten die door den volkstoeloop op het kerkhof aan leiding kunnen geven tot wanordelijkheden, ik wel besloten ben, het verbod te behouden ver leden jaar voor het eerst uitgevaardigd. Aanvaard, Mijnheer, de verzekering mijner ware achting. De Burgemeester, Get. M. L. GHEERAERDTS Aan Mijnheer A. Nichels, Schrijver der Socia listische Partij, Afdeeling Aalst.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2