i' 9e Jaar. N° 45. Prijs per nummer "2 centiemen. 7 November 1'1/09. Allen naar de Houtmarkt Vergaderingen. Be Meeting van verleden Zaterdag EEN EN ANDER. KINA FOUASSIN Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Heden Zondag om i 1/2 ure namiddag, grijpt er op de Houtmarkt een Balspel ilaats, tusschen de vermaarde partijen van Joseph De Moor en Aimé Verhoeven. De opbrengst van 't plaatsgeld is geheel en al ten voordeele der stakers De tanfare Hand aan Hand luistert het spel op. Het ordewoord weze dus Heden namiddag allen naar de Hout markt. HUN VERRAAD was te groot. Met èen handvolmannen, zonder te kijken naar de andere overgroote meerderheid der stakers en staaksters, een strijd opgeven, is een groot verraad dat niet weg te cijferen valt. Met enkele mannen, aannemen dat de metaalbewerkers geslachtofferd werden, die voor hun, zoowel als voor onze man nen het werk uit solidariteitsgevoel had- ZIEKENBON D MOYSON. Heden Zondag 7 November, om 3 ure namid dag, algemeene en verplichtende vergade ring op boet van 0,10 fr. in 't lokaal Hand aarTHand. Belangrijk dagorde. KATOENBEWERKERS. Alge meene vergadering op Zaterdag i3 No vember, om 8 ure 's avonds, in 't lokaal Hand aan Hand, op boet van 0,10 fr. Niemand mag ontbreken. •lijn ui li t hij Mejuffer Wellekens in de Molenstraat, was buitengewoon wel gelukt. Die overgroote zaal was tot barstens toe gevuld, de koer en herbergzaal was prop- pensvol en zelfs stond het volk tot op de straat. Drie uren heeft het volk zoo dicht op eengepakt naar de sprekers geluisterd, wiens reden meermalen op toejuichingen zijn onthaald geworden. De katholieken nitgenoodigd om hunne p.nsrajhandelwijze te komen rechtvaardigen, waren daar niet. Zij roepen liever hunne gedwongene slaven bijeen, bij middei van algemeene vergaderingen, daar zijn zij alleen, daar kunnen zij lasteren en hun trachten wit te wasscnen zooveel moge lijk immers, dezen die de zaak kennen worden niet toegelaten. Die dompers wroeten liever in 't duis ter. Uilen schuwen het licht. Welk verschil Bij ons alles open baar, bij hen alles in 't geheim In alle geval, onze wel gelukte alge- imeene protestmeeting van verleden Zater dag, de zeven wijkmeetingen van Zondag, die allen veel volk hadden gelokt, hebben het hunne bijgedragen, om de dompers op hun genomen besluit te doen terugko men, en zij zijn niet gaan werken verleden Dinsdag, zooals zij het de heeren van 't Viscosefabriek hadden beloofd. Daaraan ziet men, wat de openbare opinie vermag en kan. den gestaakt, zonder zelfs die metaalbe werkers te spreken, was een dubbel ver raad. Een manilest uitgeven, zooals de dom pers gedaan hebben, waarin zij verklaren dat den strijd gedaan is, zonder te weten of de overgroote meerderheid denken zoo als zij, is weer eens verraad, en is eene overgroote slechtheid, want het is tot de werkeloozen en tot de boeren zeggen stroomt naar 't Viscosefabriek, ge zijt geen onderkruipers meer. Met de patroons onderhandelen en hen zeggen, dat er van wege de socialistische werklieden geene slachtoffers mogen ge maakt worden, is hen laten hooren, dat de socialisten met hen takkoord zijn, of toch ten minste dat de socialisten de voorwaar den, die de dompers hebben aangenomen, ook zullen aannemen. EN M. MOYERSOEN DAN Wel hij als Schepenen van de stad, en die op het Schepencollege reeds eens de afgevaardigden der stakers van katho lieken en socialisten met de heeren van 't fabriek had vereenigd, hij die zich uit laat, als zou hij zooveel medelijden heb ben met die familiën-stakers, hij had nu ook voor plicht wanneer hij voorstellen kreeg van wege 't fabriek, die zelfde afge vaardigden samen te roepen, hun de voor stellen voor oogen te leggen en hen te laten beslissen in hunne groepen. Maar neen, hij hield zitting met het be stuur der dompers alleen, hij liet de voor stellen alleen kennen aan hen, en de overgroote meerderheid der stakers mocht zich bepalen, met achter de hielen der dompers te loopen M. Moyersoen heeft hier een rol als politieker willen vervullen, en hij mocht hier enkel opgetreden hebben, als Schepe nen, als hoofd der stad, niet in 't belang van het klein groepje katholieken, maar in 't belang van al de stakers. En dan verschiet M Romain, dat hij de pluimkens mist, die hij er dacht mede te verdienen Het was verraad, den strijd opgeven met zoo een onbeduidend getal stakers, als den strijd zoo schoon stond en als 't fabriek van onderkruipers was gezuiverd, en dan nog met zulke geringe voordeelen. Neen, neen de dompers zijn geen ver raders Altijd in 't duister Alles in het donker Het geel briefje door de catholieken deze week uitgegeven, is eene overgroote leugen zegt M. Petrus Daens, en in 't belang der staking zelf, stelt hij zijn antwoord uit, tot later. 't Schijnt dat het Donderdag bij de dompers op ons hoofd heeft gedonderd maar 't was alleenlijk voor hunne leden, dezen die aangevallen wierden mochten er niet zijn om hun te verdedigen M. de Bethune die zich hcoger acht, als zich tot zulk een rol te verlagen, was er niet. Zoo is 't heden hetzelfde Een gewezen socialist komt spreken in de patronagie op Schaarbeek. Enkel hunne leden mogen binnen Hoe bewust zijn zulke mannen van den slechten rol die ze vervullen. Alles is in 't geniep, alles in het donker De militaire kwestie. In de Ka mer van Volksvertegenwoordigers be spreekt men dit gewichtig vraagstuk. Onze mannen houden zich sterk, wetende dat het oogenblik nog niet gekomen is om de gewapende natie door te voeren, waar door ieder jongman, rijk en arm, voor een korten tijd het kazerneleven zouden moeten slijten, en verders zich ten huize zouden oefenen, om in geval van nood al te samen naar de grenzen te trekken en de vijandelijke legers te verbieden, onze bodem tot hun vechtplein te kiezen, wat eene groote ramp zou zijn voor ons land moest zulks plaats grijpen. De socialisten zullen het voorstel ver kiezen dat de diensttijd het korst maken zal, en de krijgslasten zal verminderen, waardoor dit geld zou kunnen benuttigd worden, om de pensioenen der ouderlin gen te verhoogen en nog andere goede wetten in te voeren. De katholieken zijn zeer verdeeld en liegen volop in ruzie. In de Kamerzitting van Donderdag heeft er zulke erge woor denwisseling plaats gehad, tusschen de Heeren Woeste en den eersten Minister Schollaert, dat zij naar elkander met de vuisten dreigden. Dit tooneel hebben wij nog nooit in de Kamer tusschen de katho lieke vrienden kunnen aanschouwen. Zij gevoelen hun waggelend kraam onder de voeten wegzinken, hierdoor die woelige ruzie in het klerikale kamp die elkander verwijten de schuld te zijn van hunnen toekomenden val. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. EN ADMINISTRATIE ID NICHELS, hstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 o./S i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. aai jpen Aalst Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1