Woorden van M. Petrus Daens. l)e Werksfaking }n |iet Viscosefabriek (e Aalst. Werklieden, gij die nog geen deel maakt onzer vereeniging, hebt gij reeds wel overwogen, in welk groot gevaar dat gij U bevindt Zegt niet, voor mij is het niet noodig van vereenigd te zijn. Zie in de 2 laatste jaren hebben wij 3 groote stakingen gehad, die meer dan 3 maanden duurden. Dit bewijst dat alle werklieden, mannen, vrouwen, jongelingen en meisjes, gelijk tot welk vak zij behooren, moeten deel maken van hunne vereeniging. Wacht niet langer, treedt zonder dralen in uwen vakbond, want vroeger dan gij denkt, kunt gij tot werkstaking uwen toe vlucht moeten nemen, otwel door uwen patroon tot gedwongen staker gedoemd worden. Gedenkt de talrijke en lange stakingen die wij in Aalst doorworstelen. Vereenigt u Vereenigt u Een goede partijgenoot neemt het als een plicht, leden te winnen voor onze vakbonden en coöperatie, ook om lezers te winnen voor onze bladen, die de werk lieden ten allen tijde verdedigen Dat is 't Onze rouwst et is verboden omdat hij is te grootsch, te indrukwekkend. Uit heb ik deze week opgemaakt uit het ge sprek dat ik had met den heer Burgemeester. Wanneer ik hem vroeg op een anderen datum onzen rouwstoet te mogen houden, dan zegde hij mij niet aan te dringen, want dat het Schepencollege eenparig tegen die betoo ging was Dus geen recht voor de Socialisten om hunne dooden in groep te herdenken, want al wie dien groep in zulke deftige houding zag, kon niet denken dat dit socialisten waren, want dit is eene soort menschen, die heel anders afgeschilderd wordt door dompers en geestelijkheid. Als de socialisten zich deftig houden mogen zij niet buiten komen moesten zij ondanks dit verbod het toch doen, dan zijn het ruzie zoekers, opstandelingen, revolutionnairs en wat weet ik al. Wat is ons Schep-ncollege een hoop be krompen mannen Heeft men ooit al geweten, dat men in het een of ander land een officier die overgeloopen is, aan het hoofd van een leger plaatst of als onderhandelaar zou af vaardigen Welk een land zou in zulk een officier vertrouwen stellen En nogthans bij de dompers is het zoo Een overgeloopen en staat aan 't hoofd der katholieke vakvereenigingen, en heeft de belangen van zoovele huisgezinnen in handen. Wie kan in zulk een man vertrouwen stellen Juister hebben wij nooit een verrader hooren afschilderen. Ziehier het werkcor.lrakt door de katho lieken aangenomen en waaraan zij verleden Dinsdag het werk meenden te hernemen. Dank onze krachtdadigheid is dit niet gebeurd. WERKKONTRAKT De ondergetcekende verklaart kennis geno men te hebben van het werkhuisreglement en verbindt zich, als goed en eerlijk werkman, in dezes voorwaarden zijn werk af te leveren, mits de betaling van een loon, bepaald in den hierbij gevoegden tarief. Ik neem de stellige verbintenis aan niet in werkstaking te gaan, zonder eens verwittiging twee maand op voorhand. Buiten gevallen van werkstaking, behoudt hij het recht den arbeid te verlaten, volgens de voorschriften van het werkhuisreglement. In acht riemende wat voorgaat, zal hem eene loonsverhooging toegestaan worden van 5 0/0 op zijn wekelijksch loon, en als waar borg voor de uitvoering van bovengemelde overeenkomst, zal deze loonsverhooging dooi de maatschappij behouden worden gedurende de vijf-en-twintig eerste weken. Deze afgehouden gelden zullen hem alge heel teruggegeven worden als hij de fabriek verlaat, zelfs als hij doorgezonden wordt. Nochtans, indien hij het werk verlaat of deelneemt aan eene geheele of gedeeltelijke werkstaking, zonder persoonlijk hel bestuur twee maand op voorhand te verwittigen, ver liest hij het waarborggeld, dat onwederroepe- lijk toekomt aan de maatschappij. Wordt beschouwd als gedeeltelijke werksta king de werkschorsing zonder verwittiging van het tiende der werklieden binnen de 14 dagen. Buiten het geval van heirkracht (force ma jeure) en dit van gedeeltelijke werkstaking in den schoot der fabriek, verbindt de maat schappij zich hare werkhuizen niet tijdelijk te sluiten zonder hare werklieden eene maand op voorhand te verwittigen op pene van hun 't bedrag van eene week loon te moeten beta len. De werklieden bekomen dus deze der Spinnerij, Bains, Soude, Suifuratie en Kelder eenen werkdag van 10 uren terwijl er hun 11 uren worden betaald. (1) De meisjes deozelfden werktijd en 10 1/2 uren betaald De Wasscherij. de Koer en de Onderhouds dienst 10 1/2 uren werk, 11 uren betaald. Voor AL de werklieden is daarbij nog eenen LOONOPSLAG van 5 per honderd. Daar er reeds vroeger betere gezondheids- voorwaarden waren toegestaan, bekomen de werklieden dus de zegepraal op geheel de lijn. Ziehier de verbeteringen aan dit contract en werkvoorwaarden die wij hen hebben voorge steld en die verleden Woensdag de heeren van 't fabriek zijn voorgelegd geworden, in over eenstemming met de vier verscbillige vakver eenigingen 1Wij zouden een algemeenen opslag eischen van 10 0/0, om reden, dal de patroon reeds dien opslag heeft toegestaan bij vroe ger voorgesteld contract Mijnheer heeft die 10 0/0 toegestaan, omdat hij hierdoor alle plotselinge werkstakingen wil vermijden, en hij op dit punt voldoening bekomt, ge zien den opzeg van twee maanden. Mijnheer wil eene waarborg gelijk aan hel kapitaal vertegenwoordigd door de 5 0/0 op slag gedurende 25 weken wij willen dat dit kapitaal behouden blijve en hierom zou den opslag van 10 0/0 als waarborg gegeven wor den, gedurende de drie eerste maanden. Wij moeten bezonder aandringen op dien opslag, omdat M. bet bewijs heeft gegeven, dien opslag te kunnen toestaan en vooral, omdat gezien de moeiëliikheid verbon den, om later nog opslag te verkrijgen, "want al de werklieden doen teekenen om de heeren te verwittigen, dat zij wenschen opslag te be komen of grieven te doen verdwijnen, is eene zeer groote moeiëlijkheid. 2. Gedurende de twee maanden van opzeg, die zou gebeuren bij middel van brief of brieven, waarop de werklieden zouden teeke- r.en die verlangen in staking te gaan, zou Mijnheer de verbintenis nemen, niemand van dezen weg te zenden. 3. De patroon verbindt zich ook geen verandering onder oogpunt van loon of werl voorwaarden te brengen in het fabriek, zondi de werklieden twee maanden op voorban verwittigd te hebben. 4. Wij houden ook ten stelligste aan de bijgevoegde mannen der spinnerij, aangezie deze kunnen betaald worden met die som uur die Mijnheer meer aan de werkliede willen toekennen heeft, zoodoende zouden werklieden des middags 2 uren rust kunne genieten. 5. Al de weiklieden, zoowel stokers machinisten, als de metaalbewerkers die 't fabriek werkten, bij het uitbreken der sta king zullen gezamenllijk het werk hernemen en indien zulks onmogelijk blijkt, het wer onder elkander verdeelen. 6 ln al de andere fabrieken bestaat kostelooze geneesdienst en geneesmiddelei voor de werklieden, hier in dit fabriek is he zeer noodig en moet ook ingevoerd worden. 7. Vooral het overwerk drie uren voor twei betalen. Al deze verbeteringen zijn eenparig aange nomen door de vier verschillige "akvereeni gingen, en Woensdag zijn de afgevaardigdei der werklieden met de Heeren gaan onderhal delen. Hierop geven de heeren het volgende toe 1De opslag van 5 0/0 zal op 1 Januar 1911 op 10 0/0 gebracht worden. 2. Het overwerk zal betaald worden 3 uren voor 2. 3. M. verbindt zich indien hij wenscht ver anderingen te brengen aan 't loon en werk voorwaarden, ook zijn werkvolk twee maan den op voorhand te verwittigen. 4. De kwestie van kostelooze geneesdienst zullen de heeren onderzoeken. M. wil van geene vermeerdering van per soneel in de spinnerij weten, ondanks dit hem 1 iets meer kost, volgens hem door de werklie den is bewezen. M. wil ook het recht voorbehouden wanneer hij werklieden afdankt, na de eerste maant van hun opzeg, deze te mogen vervangen door vreemde Dit ware M het middel in de hand geven onderkruipers te zoeken en 't werk aan te lee- ren, alvorens de staking kan uitbreken. Dus in andere woorden, een opstand in dit fabriek voor meer loon eri betere werkvoor waarden, ware totaal onmogelijk geworden, want de werklieden zouden reeds vervangen zijn vóór den dag dat de werkstaking zou uit gebroken zijn. M wil malgré, bongré, niet toegeven op de kwestie, van de stokers, machinisten en metaal bewerkers D onderkruipers zijn de braafste menscben voor de heeren De metaalbewerkers, de stokers en de ma- chinisten, zijn mannen van moed en zelfopoffe ring voor de stakers, en het ware eene lafheid van wege hen, indien er één van die menschen moest op het slagveld blijven. Dit zal niet, want op die punten wordt er geen duim breed geweken, daarmede zijn al de stakers en de leden van 'l, Comiteit t'akkoord Donderdag avond om 9 uren a. u. b. komt er een brief toe van de Heeren van 't Viscose fabriek. waarin zij ons zeegen dat zij hun houden aan betgeen zij reeds hebben toegege ven, en zoo zij niet tegen Vrijdag middag een antwoord badden, dat de werklieden hunne voorstellen aannemen, dat zij bf-t fabriek zou den sluiten voor onbepaalden tijd. Dit is echt russisch zegde M. Daens in de vergadering van 't Comiteit en 't is waar ook. 15 Uien tijd geven die heeren om een vast en bepaald antwoord te hebben Wat toupet de bn vri de bei zal wa hei bij de M de int m< de te ga we lot rit aft de taa ke gi' he da he dc de en ge ka lat ve Zo aa on av eir pli aa 8 vr m: ku uil 6 g'i m sil Bt ee da m fa aa h te (1) Deze mannen zullen nu eene halve uur minder wer ken met den dag, maar des nachts eene halve uur meer. Wi

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2