i i EEN EN ANDER. Voor de stakende Viscosebewerkers. en vrouwen, die reeds zoo lang strijd roeren, in de mate van het mogelijke te helpen. Dat men overdenke wat het is, zoo een lan gen strijd voeren met zulk gering inkomen, nu voornamelijk dat de winter voor de deur staat, en er zooveel noodig is in de werkers- gezinnen. Wie zou het op zich durven nemen, dat dank aan zijne gierigheid, om een kluitje te geven, een staker te vergeefs naar een stuk brood vraagt en door gebrek aan brandstof te zijnen huize, met vrouw en kinderen moet zitten te bibberen van koude. Dat kunnen de heeren van het Viscosefabriek willen, maar de werklieden niet, daarom alle gierigheid voor de stakers op zijde geschoven toegepast desnoods op u zelve, door besparin gen te doen om de stakers in hunnen strijd te steunen. De strijd wordt moetélijker de stakers wilt men uitputten, de armoede vergroolen door de large duur van den strijd. De ondersteu ning van eiken persoon moet ook verdubbelen 't is het beste antwoord dat aan de Heeren van het Viscosefabriek kan gegeven worden. Dat eenieder zijn plicht begrijpe, door elke week zijn penning te storten. Voor de reizende groep H. FLIPS. DINSDAG heeft de interpellatie over de werkstaking van 't Viscosefabriek in de Kamer plaats. Toekomende week, zullen wij er breedvoering over handelen. Geen geld. Toen den strijd in de Viscose was uitgebroken, dan schreef Van Schuvlènbergh dat wij den strijd hadden willen tegenhouden omdat wij geen geld hadden, aldus onrechtstreeks tegen de heeren zeggende geeft niet toe, de socialisten kunnen het toch niet lang uithouden. t te» zij Opgepast dusna 5 December tellen de gekochte souchen niet meer. Na het eindigen van het kaartspel lieeft er ook huil een kosteloozen Tombola plaats, voor al dezen die deelgenomen hebben aan het kaartspel, en ook voor dezen die niet kunnen kaarten, maar een souchje hebben gekocht en zich hebben laten opschrijven in De Roode Leeuw, tijdens den duur der eerste ronde. In dezen Tombola zullen schoone prijzen te winnen zijn. ;nd ere liel vei loei tori rs 1 I di ver nge icia op idis II lei dei onsi ko jt.1 91* m tl 't Is verleden Zondag eene scheone lutte geweest op de Houtmarkt, want het is lang geleden dat er zoo een hevigen en hardnekkigen strijd is geleverd met den dikken bal. Is me dat een Ve«g, Pierken Deze week liep men in de stad met plakbrieven en strooibiiefjes, waarin de dompers beweerden dat den opslag die in de Filature et Filteries Réunies gegeven is, hun werk is. Moge- men Zal er nog gelot worden. lijk neen Het is deze week reeds ge stemd in de Kamer en naar alle waar schijnlijkheid zal het nieuwe stelsel nog dit jaar in voege komen. Met het remplaipement is het ook ge daan, want de afschaffing er van is deze week gestemd met 100 stemmen tegen 58 stemmen en drie onthoudingen, dus met eene overgroote meerderheid. Dit maakt dat de rijke zonen nu ook den ransel zullen mogen dragen en bene vens' de zonen der arme werkmenschen ook mogen verblijven in de kazerne. Met een stapje seffens gaan wij langs om meer naar de rechtvaardigheid en dit ondanks de hevige tegenkamping van Overdracht 16076.65 fr. Gezongen door Petrus Meert bij de weduwe Coroand 0,83. Bocqué Domien 0,50. Gezon gen De Vereenigde Vrienden door Th. Was- teels, bij den gewezen domper 1.25. Ken lied door' Leonie in Le Petit Bleu 0,50. De maat- sohappij van Steenhaut aan 't hof geeft 1,23. Bus Woensdag 11,81Omdat er een konijn in een andermans pot is gevonden 0,20. Door Bockstael bij den Vetten 0,67 Omdat zij er geen ruzie zouden overmaken 0,30. Van ver- 'schitlige zetten van een vertelselken 0,80. Gezonden door Flips Henri verza melde gelden op de reis 5oo,oo fr. Het vuileken van Piot heeft den eersten prijs gewonnen voor de werkstakers en was eeteekend geworden met het geld der volgende personen Nichels Frans,Van Mulders Alfons, iiosman, Piot Petrus, Piot Vatery, Janssens Frans, Philips Petrus, Michiels Frans, Van der Niepen Louis, Gits Philemon, Keppens Petrus 20,00. Van Speeckaert 0,50 Een lied door A. De Blaese bij 11 De Neef 0,85. Door Schutyzer Ge- Woeste, den werkende volk. eeuwigen vijand van het j bij De Neef 1,00 Spinnerij Jelie's 6,50 zongen door Péken Titten bij Verbraekel t ,00. Nog van het kaartspel 18,15. Hem boerend-u» De Neef Arthur 0,60 Omdftt Frans zijne rood-1 kooien maakt vrouw kautsp 0..10 .v>.' va 1 0,75 Bus Donderdag 8,08. Wie weet is zulks de oorzaak niet dat den stiijd zoolang duurt. Thans houden wij den stiijd reeds veertien weken vol, en de dompeis die met spijt bestati- gen, dat wij hem nog kunnen volhouden, heb ben hem reeds eens opgegeven, omdat er geen zout in 't baksken is, want den onderpastoor van Hofstade heeft reeds in dien zin, tot zijne men- schen gr sproken. Welnu, moest het gebeuren dat de dompers hem bij gebrek aan geld moeten opgeven, dan nzi zeggen wij tot hunne leden, komt bij ons •wij zullen u betalen, liever dan u als onderkiuipers naar 't fabriek te laten leiden. De kas is nog niet ledig. Pier jongen, wat zegt ge daarvan ipe o ICaartspel. De kampstrijd ingericht in De Koode Leeuw ten voordeele der werksta kers lukt wonderwel. Immers, men speelt er naar 10 schoone gewat teerde bedspreien, en den inzet is enkel i5 cen tiemen, die dan nog geheel en al dienen om de moedige strijders van 't Viscosefabriek te hel pen overwinnen. Wij verwittigen al dezen die in 't bezit zijn van een kaartje, dat zij hiermede mogenkomen spelen des Zondags van af 9 tot 12 uren 's mor gens ea van 2 uie namiddag tot 10 ure 'b avonds. Ook des Zaterdags en 's Maandags van 5 tot 10 uren 's avonds. De eerste ronde eindigt op Maandag 5 Decem ber. Degenen die nu geen souche van het kaartspel gekocht hebben, mogen niet te min medespelen; men hoeft enkel 15 centiemen te betalen. veil' Verhoeven, Aalst, is met zijne partij den overwinnaar geweest, en alhoewel Moens van Herdersem, eene zeer goede partij was, is hij door de Aalstenaars geklopt, doch er was maar een vijftien verschil. Verhoeven, 8 spelen 44 vijftienen. Moens, 7 spelen 43 vijftienen. De opbrengst voor de stakers was 133,71 fr. Zoo gaat het aangename met het nuttige ge paard. Wij kunnen niet nalaten al de spelers te be danken en vooral die mannen van den buiten om het hunne te hebben bijgedragen om een schoonen stuiver ten voordeele der stakers te doen ontvangen. Terwijl wij op de genegenheid van de buiten lieden mogen wijzen, moeten wij ook melden, dat M. Vernimmen, den chef van de kaatsers- maatschappij uit de Pontstraat, die ons acht dagen geleden het gerief leende om het kaats spel te kunnen afleggen, het ons nu weigerde Waarom deedt hij zulks Wist hij de eerste maal misschien niet, dat de opbrengst diende om de stakers te steunen Zou hij misschien liever hebben, dat de win sten opgesmuld worden Gelukkiglijk hebben de heeren van het kaats spel van de Koolmarkt zich zoo bekrompen niet getoond en ons onmiddelijk het noodige be zorgd Moesten wij nu eens tegenover de bekrompen heid van M. Vernimmen, den boycot stellen, en de werkmenschen aanraden telkenmale zijne maatschappij een kampstrijd geeft, er niet henen te gaan of wel zich achter de banken te plaatsen, zeg M. Vernimmen, zijt ge niet over tuigd dat er na de kaatsspelen een souper min der zou zjn Doe zulks in 't vervolg niet meer, want de werklieden zouden het aardig kunnen opnemen, TÓètrtlC hcoron C«mor.t an_ Van LangonKove een dier briefjes lazen, waren zij zoo veront- wasrdigd, over zooveel leugens, dat zij onmid delijk aan hunne meesters bevel gaven, in hunne weikplaatsen te protesteeren tegen dit manifest. Wel wel Pierken jongen, er is niet weinig gegekscheerd en gelachen op uwe kap Uwe leden zelf waren niet weinig uit hun lood ge slagen en die menschen zelf voelden schaamte over de slechtheid van hunne leiders Maar er is iets niet te begrijpen, en dit is, dat de katholieke vakvereenigingen, die zoo veel invloed hebben bij de fabrikanten, dat zij eerst en vooral beginnen bij fabrikanten die niet hunne politieke vrienden zijn. Waarom beginnen zij niet met de daghuren te doen verhoogen bij de heeren Van Gyseghem, De Naeyer, Moens, de Cocquéau, in 't tabak- fabriek bij B01 reman bij De Vidts in de Mo lenstraat. enz. al katholieke heeren en waar er nog zulke kleine loonen worden gewonnen in evenredigheid met de loonen van andere fabrieken. Daar waar zij iets zouden kunnen doen, daar laten zij hunne werklieden voor zeer lage loonen werken. Welke comedianten slrij- M.Van Hoeck geeft voor de Viscosebewerkers te helpen overwinnen 2,00. Nog van 't kaartspel Roode Leeuw 12,i5. Nog van 't kaartspel 3,co. Bus zaterdag ronde 9,68. Eenige spoelsters van Borremans 2,o5. Gezongen bij Van Yperzeele door een onbekende 0,91. Eenige spinners en draadjesmakers van de Keizerlijkeplaats, gever» met 7 menschen, omdat de anderen hun plicht zouden begrijpen 2,55. Na de vergadering 5,19. Van eenige vrienden Tragel 2,3» .Gezongen door Colette Pauwels bij de blaas 0,91. Felix De Coninck o,3o. Kaatsspel 133,71. Rondgehaald met Stillebaut zijn konijn o,8o. Van de bedienden van Hand aan Hand 9,25. De concurrenten van Laure geven elk iets, omdat er nog meer zouden ko men 0,80. Omdat Lowieken zijnen Adieu gaf en 's anderendaags veel vroeger kwam 0,20. Omdat zijn concurrent zijne kleederen gade sloeg 0,10. Door Vergeylen in de Roode Leeuw 1,62. Ge zongen onbekend 0,87. Op 't kaatsspel wedding Facquin en Gits 0,40. Van Poelvoorde Aalst- Mijlbeke 0,50. Aug. Verleyzen, Erembodegem o,25. Omdat de Juryleden gaarne nog eens zou den mogen beslissen 2,3o. Een vriend van Bom- beeck 0,25. Een lied door een onbekenden 0,66. Een lied bij Katjes Jozef, door den leelijkstsn van de stad 0,95. Gezongen door Van Cauwenbergh bij Van Gyseghem Hippolyte i,o5. Door Langen Sus bij denzelfden 1,00. Door Benoit Verleyzen bij den zelfden 0,53. Omdat Felix soldaat is 0,10 Om dat zijn liefste veel verdriet heeft o.10. Maarzij is er toch gerust in 0,10, en hij zal'haar niet verlaten 0,10. Omdat de meisjes uit de haspels dat doen, doet er Felix nog 0,10 bij. Een lied door Meert J«dp bij Van der gist i,6o. De boer legt er bij 0,40. Gezongen door Gustaaf Blommaert bij Vertongen, Gazometer- straat 0,62. Door Van de Velde gezongen en door Ganzeman rondgehaald bij den zelfden 0,57. Bij Jozef Petit op het huwelijk van De Neef 1,30. Rondgehaald door Vergeylen in het lokaal van het kaatsspel 1,10. Voor het leeneo van enkele banken geeft de cinema r,5o. Alfred Nichels 1,00. Het lied van Sch.... door De Ryck 1,69. Omdat Coen drie roozen wierp 1 bij vos Doeken o,35. Gezongen door een werk staker J. V. I>. S. bij Bierbuik 1,31. Een hulp kreet door den zelfden bij den zelfden 1,10. Het lied van Woeste door de vos Plas bij Bieibuik i,63. Door Evariste van St. Job bij de Kenne Bierbuik 1,00. Een cent vinden en De Neef doet er nog bij 0,12. Bus Maandag en Dinsdag 21,24. bij

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3