9e Jaar. N° 48 Prijs per nummer 2 centiemen. 28 November <909. VERGADERING. Oorlog en Werkstaking. De Werkstaking in het Viscosefabriek. Hoe is 't in de Viscose fr v "r: Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED 2MICHIELS, Maanstraat, 18, AALST. Maandag 29 November, om 4 uren namiddag, pgem. Vergadering voor de Espadrillenmakeis. Zondag toekomende, 5 December, ver- adering voor de Samenwerking Hand an Hand, om 3 uren namiddag. Dagorde De Levensverzekering. Op deze vergadering zullen 4 zakuur werken afgelot worden, onder de aanwe- ige leden. Dus allen op post Verschrikkelijk woord waarvoor iedereen eeft, omdat men weet wat al rampen en lende het mede brengt? Rijken en armen, inders en grijsaards, niemand of hij weet het evolg van het land waar oorlog geleverd rordt. Men vernietigt de merschen bij dui- enden, juist zooals er in een slachthuis ge leurd met het vee men vernielt, verbrandt les wat lot het vijandige kamp behoort, men srkracht de vrouwen, en onteert er wat vroe- r eerbaar was. En wat is de reden dat men moordt Waar oor vechten die twee landen Soms voor de ril van een koning. En wie wint er in een orlog Deze die gelijk heeft, 0 neen De erksle, de rijkste en deze die de beste moord- ïigen hebben. Alhoewel men ziel, daler ïeerdan eers ten strijde getrokken wordt, in en naam van God of van den eenen of ande- m heiligen, doch is het nooit gebleken dat sn invloed van devotie sterker was, dan het oordtuig of oppermacht. Onzin dus mag men zeggen. De oorlog is er iet noodi.g, zou er niet mogen zijn, om reden at dezen die wint, niet kan bewijzen dat hij lijk heeft, maar het gevolg is van de macht aarover hij beschikt. Is de werkstaking iets anders Laat ons sns zonder" vooroordeel redenreren, zonder artij te trekken voor den eenen of anderen. Hoe en waarvoor breken de werkstakingen t? Niet voor de grillen van een oppergezag roals een oorlog, maar voor honderd andere den. Het loon is op tien gevallen negen niet ,,lemd, wanneer er een coi flikt ontstaat, ach zijn er een aar tal andere reden, die de erklieden verplichten in staking te gaan, mdat zij geen anderen uitweg vinden. De tyrannie op het fabriek van sommige eesterknechten, het willekeurig boeten, het et betalen van buitengewoon werk, het ver- aarloozen van gezondheidsmaatregelen, enz. )z. En wanneer nu om eene van die reden ne werkstaking uitbreekt, zooals deze die ij beleven in de Viscossfabriek, met onge- ier vijf honderd werklieden, dan is het ge- lgdaarvan, largs den kant. van den patroon, rnieling en verlies aan materiaal. Stilstand n voortbrengen is verlies aan kapitaal bij werklieden is de schade min aanzienlijk, tch niet minder gevoelig, want moest men nnen zien de verborgen armoede zooals ik reeds ontdekt heb, hewel zij is verschrikke lijk En niemand zou mij kunnen bewijzen, dat er eenig voordeel zal zijn, noch voor den patroon, noch voor de werklieden, die niet te verwezenllijken was zonder de werkstaking, doch niet in de tegenwoordige maatschappij, die toelaat, dat den sterken den zwakken doet buigen en verplettert Hier mag men ook zeggen, is de wet niet volmaakt. De vrijheid laten om te bewijzen wie de sterkste is, zonder te zoeken naar de middelen om te bewijzen wie er gelijk heeft, is misdadig en slecht. En dat men niet zegge, dal dit onmogelijk is, en dat van vrege de werklieden niet al veel pogingen zijn aangewend om werkstakingen te vermijden, daar zijn menigvuldige bewij zen van. Maar telkenmale zagen wij dit schip breuk lijden, uitgenomen enkele uitzonderin gen, en in afwachting dat de wet doeltreffende scheidsraden instelt voor werkstakingen te voorkomen, zooals er scheidsraden zouden moeten bestaan om oorlogen onmogelijk te maken, eischen de werklieden die raden in gevoerd te zien in hel fabriek zelf, beslaande uil heeren en werklieden, en waren zij niet totsch herinnerden zij ben, dat het leven van een werker zooveel waard is als dit van hen zelf, zij zouden er reeds bestaan, en negen op tien keererr ware een geschil geslecht zonder staking, hetgeen dan 0 k minder offer zou kosten langs beide kanten. D. B i De ondervraging over die staking die verle den Dinsdag moest plaats hebben in de Kamer is niet kuunen gehouden worder, daar de ondervraging over Anlwerpen's belangen le lang beeft geduurd. M. Daens heeft bij het eindigen der zitting goed aangedrongen, opdat zij nu toch Dinsdag toekomende zou gebeuren en er gansch de zitting zou aan gewijd worden, want dien strijd duurt nu reeds 15 weken en de belan- geu van 450 werklieden staan hier op het spel. De gezellen Lampens, Anseeie en Dembion, alsook xM. De Sadeleer bebben ,MDaens goed gesteund en M Tonnelier, den administrateur van dit fabriek was als een engelschen haan, en zegde dat de verantwoordelijkheid van deze staking valt op dezen die er de politiek heb ben in gebracht I I Politiek in deze slaking gebracht Ha M Tonnelier, M. Daens heeft het u zeer goed opgemerkt, dat er hier van geene politick sprake is, daar de vier partijen samen werken om den strijd lot eene goede oplossing te brengen. Maar wij kunnen denken, waarop M. Tonnelier zich zal steunen, om de Kamer wel den schijn te geven, dat er politiek in 't spel is, en ik ben bijna zeker, dal hij zal steunen jj de kalholi ke werklieden die ongetwijfeld het groot gevaar niet hadden ingezien, dat hun dreigde, met het voorstel der Heeren fabrikanten te aanvaarden. Dat is de schuld van de leiders der katho lieke vakvereenigingen, die hunne leden er op de hoogte niet hebben van gezel, en de voor stellen der Heeren bebben verbloemd in plaats van ze in hunne ware gedaante te stellen. En 't is van zoodra wij in openbare verga deringen, de feilen aar T publiek en aan de stakers hebben blootgelegd, dat deze begre pen hebben, dat zulks niet kon of mocht aan vaard worden en na dat er een algemeen pro test is opgegaan in de slad, dat de katholieken geaarzeld hebben, hun besluit ten uitvoer te brengen. En de aarzeling der katholieken is in vast heid overgegaan, van den oogenblik dat wij hen hebben bewezen, dat de Heeren van '1 Viscosefabriek met slechte inzichten waren bezield, aangezien zij beweerden, dat zij metaalbewerkers te veel hadden, en zelfs nadat de katholieken de overeenkomst hadden gesloten, de heeren nieuwe metaalbewerkers hebben aangenomen, wiens kaarten wij in ons bezit hebben. En 't is na die beslatigingen, dat de katho lieken zijn beginnen mede te werken, en deel hebben gemaakt van een Onpartijdig Cemiteit tot stand gebracht om de werkstakers te hel pen en waarvan de vier verschillige politieke parlijën deetmaken. Uw rond de pot draaien zal niet pakken, zulle heer Tonnelier, want onze kamerleden zijn zeer goed op de hoogte van den strijd der Viscosebewerkers en de voorvallen die er zich hebben voorgedaan. Gansch het land en zelfs den vreemde zal van in de Kamer kunnen hooren, hoe mensch- lievend gij allen handelt tegenover uwe arme Viscosebewerkers, die hunne gezondheid en hun leven offeren, om uwe geldkast te vullen. Tot Dinsdag, want dan wordt uw bolleken gewasschen, in 't aanzien van het ganscbe land. A. N N. B. Dit artikel was geschre ven, toen wij vernamen, dat de ondervraging plaats greep op Vrijdag 26 dezer. Ha, wij dachten dat er eer.e onderhandeling ging plaats grijpen. Ziehier het geval. De vrouw van een onzer stakers had met den Heer Directeur van het Viscosefabriek gespro ken, en had haar gezegd dat er geene slachtoffers onder de metaalbewer kers zouden gemaakt worden en dat de plaats der werklieden die hun op zeg zouden doen door geene vreem delingen zullen vervangen worden Het zijn de twee feilen waarop wij stuiten en wij schreven dan ook onmiddelijk een brief aan den Heer Directeur, hem de bevestiging van zijne verklaring vragende. Hierdoor kwam het zoover, dat er eene on- 1 d^rhandeling moest plaa'.s hebben met eene ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen ea grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België 4,0c Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1