EEN EN ANDER. plaats heeft met de Heeren van 't Viscose- fabriek.de afgevaardigden der werklieden en den Scheidsraad, uwe afgevaardigden met de onze die punten te verdedigen. Met achting. (Get) NICHELS Alfrb». 't Is toch wonder Die dompers hou den nu om zoo te zeggen, een tijd lang den zot met het Onpartijdig Comiteit, zij blijven weg zonder iets te zeggen. M. de Bethune belooft ons een brief over hunne afscheiding wij wachten er tot heden nog op, eene groote onbeleefdheid van zij nen 't wege in hunnen Textielbewer ker schreven ze, dat ze geen deel meer namen aan 't Onpartijdig Comiteit, daar na komen ze nog eens, om dan opnieuw weg te blijven zonder taal of teeken te laten En nu op den oogenblik, dat er enkel nog JA of NEEN te antwoorden is, of wij ons bij het Scheidsgerecht aansluiten, iets wat door AL de partijen in de Kamer reeds aangenomen was, nu komen ze voor stellen een gemengd Comiteit te stichten, bestaande enkel uit werklieden van het Viscosefabriek zelf. Vroeger was het Van Schuylenbergh, Pieters, De Grève. Moyersoen, de Bethune met werklieden van 't fabriek, en nu in eens werpen ze hen allen zelf over boord. Als dat nu ernstige syndikaten zijn Nu het Scheidsgerecht is aanvaard ge worden door de Heeren van 't fabriek en de verschillige syndikaten, en 't is nu te hopen dat het Scheidsgerecht eene spoe dige beslissing neme, en de gegrondheid der eischen van de werklieden niet ont kende. Het einde der staking is dus heel nabij, want werklieden en patroons moeten zich aan diens uitspraak onderwerpen Het Christen Syndikaat cclfs van in het Parlement geschandvlekt. Wij willen aanhalen, wat Al. Rens in volle Kamer zegde, over den bluf van 't Chiisten Syndikaat getrokken uit 't Beknopt Kamer verslag. Luister M. Rens. Ik wijs nog op een ander feit, pas gisteren voorgevallen en dat op zon derlinge wijze de geestesgesteldheid van de katholieke partij kenschetst, in hare betrek kingen mpt de werklieden. Be bestuurders uwer groote fabriek te Aalst genaamd Filature et Filterics Réunies die nagenoeg 2000 werklieden telt, stelden er eene bewonderenswaardige daad zonder er toe door iemand te zijn aanzocht, vermeerder den zij de loonen met 10 en 15 t. h. Dit nieuws was nog niet officieel ter kennis van de belanghebbenden gebracht, toen reeds som mige onderpastoors der omstreken in de kerk de werklieden wijs maakten dat zij de beko men verhooging aan hunne bemiddeling had den te danken. En het katholiek syndikaat strooit te Aalst een omzendbrief rond, waarin het zich roemt die verbooging te hebben bekomen. De patroons hebben hiertegen onmiddelijk doen protesteeren. Zulke lappen krijgen van in het Parlement zelf, dat is erg, maar wel verdiend. Het kenschetst de ernstigheid dier svncHka- ten. M. Tonnelier administrateur van het Viscosefabriek heeft zich in de Kamer veroor looft, te zeggen, dat het valsch is, dat zij een oproep gedaan hebben tot vreemde metaal bewerkers, na dat zij verklaard hebbeD, niet AL de metaalbewerkers te kunnen terug nemen. Onzen vriend Anseele die heeft M Tonnelier dan de kaarten getoond, en hij heeft zich nog gepermiteerd te zeggen, dat men de Viscose een valstrik spande. Welnu, De Vrijë Werker, van verleden week, spreekt ook in dien zin, dus een bewijs dat zij opnieuw aan T knoeien waren met de I heeren, doch wij zullen De Vrijë Werker en M. Tonnelier die, die leugen vertelde, eens hun geheugen wat opklaren. Is Al. Tonnelier bedrogen g-worden door zijn bestuurder, dit is niet onze schuld, maar de zaak moet worden klaar gesponnen. Ziehier het feit Den Donderdag dat het akkoord gesloten is geworden in het huis van Al Rom. Moyersoen, lusschen den heer Directeur en de werklieden van het Christen Syndikaat, dien zelfden avond heeft den Directeur verklaard, dat zij metaalbewerkers te veel hadden, en dien zelf den avond tusschen 6 en 7 uren zijn de drie kaarten aan die metaalbewerkers van den vreemde gezonden geworden om hun den Zaterdag daarop volgende te komen aanbie den, en zij zijn aanvaard geworden om den Dinsdag daarna te komen werken, dag dat de mannen van het Christen Syndikaat ook moes ten beginnen. Wie durft er de echtheid van die kaarten betwisten Gij toch niet Van Schuylenbergh die ze in handen hebt gehad en ze nagezien hebt Tonnelier Wel als Tonnelier een eerlijk man is, dan is hij bedrogen door anderen en aan hem te zien of hij den speelbal wil zijn van bedriegers. Wij liegen zegt De Vrijë Werker, dat zij zinnens zijn geweest hunne leden hunnen trok te verminderen Zou De Vrijë Werker ons niet willen zeegen, waarom het besluit in hunne federatie dan is genomen, dat zij hunne leden nog veertien dagen als werkstakers gin gen aanzien en dan als werkeloozen Een werkeloozen trekt minder dan een staker, dus was wel 't gedacht den trok te verminderen niet waar? Als ge 't nu niet hebt gedaan, hewel dan is 't dank aan ons, die verklaarden dat wij uwe leden niet zouden laten Inopen uit armoe de en wij hen hunnen trok voluit zouden be talen in dit geval. Daaraan badt ge u niet verwacht en dit heeft u doen schrikken. Uwe leden mogen ons dankbaar zijn, op tijd te zijn tusschen gekomen. De Vrijë Werker schrijft Indien al de stakers dagelijks dik gefrakt en warm gedooffeld, met een sigaar in den mond ('t mag nog een pijpken Appelterre zijn langs de straal mochten wandelen, ze zouden nog zooveel koeragie hebben als Nichels en Flips. Z'en zouden zelfs naar geen boks vragen Maar als Armoê taroef is en Ellende baas, en Honger en Koude Huismeesters, dan is 'teen ander paar mou- wen. Dal denken sommige vetzakken niet In andere woorden wil dit zeggen, Nicbels en Flips houden de werkstaking in zwang en zij lijden niet. Men moet ellendeling zijn, om zulke lafheid te durven schrijven Was het niet Nichels, die de werklieden aanraadde het werk niet te slakenop deD koer van 't fabriek zelf den dag dat zij toch in staking zijn gegaan Heeft De Vrijë Werker dan niet geschreven dat wij de werkstaking wilden tegen houden, omdat wij geen geld in kas hadden Maar nu als de staking is uitgebroken, zelfs tegen onzen wil, nu willen wij ook bet moge lijke doen, om de staking niet te doen misluk ken en zooveel voordeden mogelijk te beha len, niet io ons belang, maar in 't belang de K werklieden zelf, en wij willen of kunnen he niet aanraden, zich over te geven, met koord aan den hals, zooals Van Schuylenberg en corsoorten heeft willen doen en zelfs ge daan. Maar zeg eens, Van Schuylenbergh, welki armoede hebt gij geleden Wij hebben u tij dens de staking heel dikwijls gezien, met eeni fijne sigaar in den mond en lek-mij-lippeke doen aan een goed bocksken. Neen, kameraad, bij u dalen de actiën nie als hetslakirg is, waDt dan is er middel veli manifesten te drukken, die eerst en voora goed worden betaald en dan opgenomen wor den in De Vri.ë Werker, een biadje dat peper duur kost herinnert u ons onderzoek ovei den prijs van Recht en Vrijheid en De Vrijs Werker wat min weik levert dus bij u is 't tijdens de staking veel vetter, en komen de stukken goed binnen Van Schuylenbergh heeft reeds al het druk werk binnen gepalmd van al de Christens vereenigingen en geen enkelen drukker heefl nog iels van al dit werk, dat zij vroeger had den. Neen Van Schuylenbergh, ge zijt van in het vuil kotje in de Zonnestraal reeds terecht ge komen op de Keizerlijke Plaats, in 't groot huis van den Heer De Pauw, en dat proeft dat ge ze duimt bij de dompers, 't Is immers enkel uw doel niet waar In de Roode Leeuw gaat het kaartspel voort ten voordeele der Viscosebewerkers. Op gepast, want lieden Zondag eindigt de eerste ronde en daarna zijn de gekochte souchen niet meer geldig. Hier speelt men naar 10 schoone gewatteer de bedspreien. Dus zeer schoone prijzen. Wie geen souchen heeft kan medespelen met 15 centiemen te betalen. to m w zij P' er VI ze lo< kl ra do en mi ali hi en ge »g ie Onze reizende stakers zijn verleden Dinsdag avond toegekomen, na eene reis van 19 dagen, en dit gedurende het slechte sei zoen 't Was dus meer dan verdieLd, dat die mannen triomfantelijk wierden ingehaald en voor zoo iets zijn onze moedige muzikanten nooit in 'l zoeken. 't Was slecht weder, den loer was kort, maar de toespraken gehouden in 't lokaal Hand aan Hand waren goed en leerzaam. Rocqué, Flips en Nichels hebben het woord gevoerd en zijn warm toegejuicht geworden. 't Was een goeden avond en er wierd goed ve gedanst en gesprongen op de terugkomst on zer vrienden en bunnen goeden ontvangst, die een 2500 franken beliep ve i\ ae' .ei Overlijden. Verleden Zaterdag, is een onzer oudste medeleder, de genaamde Franck Henri, overleden in den ouderdom van 71 jaren. Henri was sinds jaren lid van zijne vakver- eeniging en zeer getrouw. Van af zijne kinds heid hij was enkel 7 jaren toen hij reeds op het fabriek der heeren Cumort werkte was hij ingelijfd in het groote werkersleger, en nooit is hij veranderd van fabriek. Enkele jarer geleden is bij gedecoreerd geworden om 50 jaren op één fabriek te hebben gewerkt, en sedert één jaar genoot bjj een pensioen van de Filature et Filteries Réum'es van één frank per dag. Henriken was niet geleerd, maar toch be greep hij dat zijn plaats was in hetSocialistiscb leger, en die plaats heeft hij trouwvol gedu rende zijnen levensloop vervuld. Wij bieden zijne familie, onze deelneming in hunnen rouw aan. Henriken, rust in vrede le :e< if lit ei ie te tr( sc !ii ie Vi o V( VI Bel zei W£ K

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2