Luisterrijke Vertooning Einde der Werkstaking 9e Jaar. N° 50. Prijs per nummer 2 centiemen. 12 December 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. STAD AALST. ZONDAG 12 DECEMBER 1909 Lokale Revue 0 GI ZOT BERICHT. in het Viscose fabriek. Scheidsrechterlijk# overeenkomst REDAKTI EN ADMINISTRATIE .AJLIFIa 33 3STIOHELS, M.._uiscraat, 18, AALST. Feestzaal HAND AAN HAND Saskaai. om 5 uren stipt, Men zal opvoeren WROETERS, Volksdrama in 3 bedrijven. Gezel Jules ELAUT in zijn kluchtig reper torium KWADE MIE, Blijspel met zang in 1 bedrijf. Ingangsprijs 5o en 3o centiemen. STAD AALST. Lokaal Hand aan Hand, Saskaai, 12. Op Zondag 19, Kerstdag 25 en Zondag 26 December 1909 Onze Aalstersche Volksrefreinen, aanschouwelijk voorgesteld. Prijzen der plaatsen o,5o fr. enc,3ofr. s avonds. Op de vertooning der Lokale Revue, zal aan de Damen niet toegelaten worden den hoed op te houden. Een kleerkamer zal ter beschikking zijn om de kleeding- stukken in bewaring te geven. Begin om 6 uren stipt Uitslag van den Scheidsraad. - Vol ledige voldoening voor de werklieden Dinsdag avond rond 9 1/2 uren ontvingen wij de hiero-nderstaande stukken MINISTERIE Brussel, den 7 December 1909. Den Heer NIC,HELS, Schrijver v-a a het Syndikaat der socialisti sche werklieden van de Textielnijverheid te Aalst. Mijnheer, Ik heb de eer u hieibij eene uitvaardiging sturen van de beslissing den 6 dezer geno men door den Baad van scheidsrechters, welke werd aangesteld om het geschil te vereffenen dat het sluiten van het werkhuis La Viscose te Hofslade-Aaist teweeg gebracht. Bij die uit- vaaidiging is een vlaamsche vertaling van het uitvoeibaar gedeelte van de beslissing ge voegd. Aanvaard, Mijnbeer, de verzekering mijner onderscheidene acblirg. De Minister, HUBERT. Wij Edmond Nerincx, Ondervoorzitter van de Kamer der Volksvertegenwoordigers Hector Denis, Volksvertegenwoordiger Jan Dubois, Algemeeie Bestuurder van het Arbeidsambt, aangeduide scheidsrechters om iet geschil te vereffenaa die de sluiting van iet fabriek La Viscose te Hofstade-Aaist voor gevolg had. Wij zijn vereertigd in het Ministerie van Werk-en Nijverheid, Zaterdag December om 10 1/2 ure 's morgens, onder voorzitterschap van den heer Nerincx bijge staan door den heer Malvaut, Bestuurder van iet Arbeidsambt, gelast met het vervullen van het ambt van Schrijver. M. de Minister van Nijverheid en Arbeid had uitgenoodigd om voor den Scheidsraad te verschijnen 1. De afgevaardigden der maatschappij. 2. De afgevaardigdsn der vier betrokkene vereenigingen, te weten Afliet Socialistisch syndikaat der Textiel nijverheid te Aalst. b) De katholieke Yakvereeniging der Textiel nijverheid te Aalst. c) De maatschappij Liberale Werkmans kring te Aalst. d) Het Syndikaat der Chiistene democraten te Aalst. Waren aanwezig Voor de maatschappij HH. Reinemuod en Neelemans, opvolgenl- lijk bestuurder-voorzitter en bestuurder-afge vaardigde Voor de werklieden a) HB. Ghysbrecht en Nichels, afgevaar digden van het Socialistisch syndikaat. b) M. Roeland, afgevaardigde van het katholiek syndikaat. c) HH. Armé en Selon, afgevaardigden van het liberaal syndikaat. d) M. Daens, afgavaardigde van het syndi kaat der Christene demaaraten. Het let aandtué&fide, de werklieden-afge vaardigden het eerst te hooren, deedt de Scheidsraad de HH Armé, Daens, Ghysbrecht, Nichels, Roeland en Selon binnen treden. Op de vraag van den Voorzitter of de afge vaardigden wensohten elk afzonderlijk of ge- zamentbjk gehoord te werden, waren zij een parig om het tweede ta verkiezen. Op eene nieuwe vraag van den Heer Voor zitter, verklaarden de werklieden-afgevaardig den zich bereid zich te explikeeren in tegen woordigheid der afgevaardigden van de patroons indien dezse t'accoord waren. Den Heer Secretaris gelast zijnde dit aan de HH. Reinemund en Neelemans over te bren gen verkozen dezeri, gehoord te worden niet in tegenwoordigheid der werklieden-afgevaardig- rien, ten einde nultelooze discusiën te vermij den, maar dat zij zich hieraan zouden gedra gen volgens het besluit van den Scheidsraad. Ten gevolge dit is er overgegaan geworden tot de ondervraging der werklieden-afgevaar digden, in eene volgorde volgens gemeen overeenkomst. De vertegenwoordigers der vier syndikaten hebben opvolgenthjk hun gedacht gezegd, nopens de twee punten die te lj«-slissen waren, te weten I. Het besluur der fabriek, na de alge- meene uitroeping der werkstaking en het ver trek der werklieden, genaamd metaalbewer kers heeft eenige uieuwe warklieden aange nomen. Zij bevondt zich hierdoor op den oogenblik der sluiting van het fabriek, aan 't hoofd van een zestigtal werklieden, welke zij verlangt uit erkentelijkheid voor hunne ge trouwheid en verworvene rechten, aan 't wetk te roepen, bij het hernemen van 't weik Mogen deze werklieden aanvaard worden, ja of neen II De opzeg van twee maanden voor zien in geval er eene nieuwe werkstaking wordt aangegaan, is aangenomen door de werklieden Er is ook aangenomen in gemeen accoord, dat gedurende de eerste der twee maanden, geen eikel werkman zal afgedankt worden, ten gevolge van dien opzeg. Gedu rende de tweede maand, zou het bestuur het recht hebben geheel of gedeeltelijk zijn perso neel af te danken, door aan eiken weggezon den werkman, eene schadevergoeding te beta len, gelijkend aan eene week loon. Ten andere eischt zij het recht, dezen die weggezonden zim te vervangen, zorder dat de blijvende werklieden de plicht zouden heb ben, de remplacanlen het werk aan te leeren Mogen de weggezondene werklieden aldus weggezonden vervangen worden,-ja of neen 1 Wat het tweede, punt betreft, hebben de af gevaardigden gevraagd dat het zou geweigerd worden de afgedankte werklieden te vervan gen gedurende de tweede maand dan heb ben zij lang aargedrongen op eene door hun gestelde vraag en luidend 1) dat de afge dankte werklieden om te rnogen vervangen worden door anderen, het reebtzouden heb ben onmiddeiijk het werk te staken zonder het verlies te ondergaan van eene week loon als schadeloosstelling en zonder iets te verliezen van hunne gestelde waarborg 2} dat de andere werklieden die ook hunnen opzeg van twee maanden zouden gedaan hebben toege laten zouden worden, te staken in de zelfde voorwaarden als de weggezondene werklieden. Wanneer de ondervraging der werklieden afgevaardigden was geëindigd, vroeg den den Heer Voorzitter dat ze zich ter beschik king van de Scheidsrechters zouden houden in de wachtzaal voor het geval dat het tegenspre- kelijk debat mocht worden noodig geacht. De HH. Reinemund en Neelemans binnen geleid na het vertrek der werklieden-afgevaar digden lieten het gedacht kennen van het be stuur der maatschappij en antwoordden op de verscbillige vragen die hen wierd^n gesteld. De partijen niet t'akkoord zijnde op eene j daadzaak (point de fail bevool M. de Voor- ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. ReUaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen, en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar ir. 0,40 0,75 15o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. •door August Meert. Muziek toegepast door Karei Van der Meiisch. Tooneelschikking van A. Van der Meiisch. Medewerking der Symphonie, den Kindergroep Hand aar. Hand en 5o uitvoerders. Eersie bedrijf, aan de Statie. Tweede bediijf; op de Kat. VAN NiJVBRHKIB EN ArBEIB.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1