sr de on /o ilei aer :-du en ot 4 llig sda il inn D sta ige uli zijn voor de gekende en geheime vijanden der werklieden die trots alles de overwinnaars zijn van den afgeloopen veldslag. Vrienden, de vrede is geteekend, doch ïierom het wapen in't veld niet geworpen, ntegendeel, zooals bij 't eindigen van iederen veldslag, de officieren de reden hunner over winning of nederlaag onderzoeken, en met eens den zwakken en sterken kant van hun eger nagaan, om aldus den zwakken kantte versterken waarop zij verliezen moesten on dergaan, dat dient ook door ons gedaan te worden, willen wij in de toekomstige strijden dat de werklieden nog zullen te leveren heb- >en, de overwinnaars zijn Wat moeten wij doen Ten eerste onderzoeken was onze getal sterkte groot genoeg, goed georganiseerd, on derworpen aan de discipline Ten tweede, was ons arsenaal voorzien van alles wat wij noodig hebben in den strijd Ten derde, was ons leger wel gevoed om den strijd met goed gevolg te kunnen volhouden Ziedaar drie vragen die wij ons dienen te stellen Welnu, kameraden, ik moet het rechtuit bekennen, aan die 3 noodzakelijke behoeften hadden wij te kort. Uns leger moet versterken, de werklieden van Aalst moeten zich beter en sterker veree nigen. Hierom dient eenieder mede te helpen om nieuwe rekruten in ons georganiseerd werkersleger in te lijven. Dat elk zijn plicht begrijpe door een nieuw lid bij te brengen voor de vereeniging. Wij moeten ook trachten, wanneer er nog strijden moeten uitbreken, dat wij goed en al zijdig gewapend zijn, om den vijand te klop pen door de medehulp van al de werklieden, die alle noodige inlichtingen aan het bestuur hunner vereeniging moeten verschaffen, en altoos op post zijn als men opgeroepen wordt. Waren onze mannen en vrouwen goed ge voed Ongelukkiglijk neen Dank eener zijds aan de schuld der werklieden die zich niet hadden vereenigd of door lang wachten in den vakbond te treden Tijd genoeg hebben dezen zwaar moeten bekoo- pen. Anderzijds dient er gezorgd te worden, dat de vakbonden over sterke en wel voor ziene weerstandskassen beschikken, die den steun aan de stakers verzekert. Hieraan was er ook gebrek en èr dienen in de eerste plaats maatregelen genomen te worden. Dit kan men door de wekeiijksche bijdrage te verhoogen Wie de nederlaag niet wil, moet zich voorbereiden, lid worden van zijnen vak bond en eene flinke bijdrage storten. Te dien prijze staan er voor de werklieden nog scboone dagen te wachten, die de opoffering tien ja honderdmaal zal vergoeden en hel werkersleven min pijnlijk zal maken. Op dus 1 Allen aan 't werk. Leve de Socia listische vakbonden H. F. 't Schijnt dat de katholieken niet tevreden zijn I Kosteloos Hooger Onderwijs voor het Volk. Wij bekomen van af de eerste week Voor de stakende Viscosebewerkers. Overdracht 21391.53 fr. AALST. Be inschrijvingslijstenVan der Speeten en Comand 9,82. De Smedt en Luyckx 6,44. Welleman en Thienpont 6,84. Gezongen door J. Nichels bij C Parewijck 0,50. Pauwels en Lammertijn 17,20. Plas en Deshommes 11,86. Van Vaerenberg en Wauters 2.90, Bus zaterdag rorde 9,89. Ghysens en Van den Broeck 12,55 Van Han- denhove10,73. Ceuppens en Coppens14,09. Wouters en Vinck 13,41. De Schrijver 14,49. Roelandt en Van Belle 16,35. Lauwereys en Verbestel 25,76. De Sadeleeren Verhuist 3,70 Van Vaerenberg en Van der Meersch 11,60. Rondgehaald door Jean Herkenrath op het werkhuis van Mijnheer Barras in Brussel. Guillaume Van Durme 0,20. Eugène Cambier' 0,25. J. B. Luyckx 0,25. Ch. ltogge 0,50. IG aa ge pe it i. IG ;en laa laa zi aai 1U 20 Ja, vriend lezer, de katholieken schijnen niet voldaan, want in het Onpartijdig Comiteit wierd er opgewoipen eens feest te vieren, ALLEN gezamentlijk, en de dompers schrijven ons hier om een brief,waarin zij zeggen dat zij reeds heb ben gefeest en nogmaals zullen feesten wanneer AL de werklieden aan 't werk zullen zijn. Welke aardige kerels toch 1 z'Hadden van af 28 October reeds aangeno men het werk te hernemen met enkele voordee- len, doch AL de onderkruipeis bleven binnen, een deel der metaalbewerkers evenals stokers en machinisten, die reeds vervangen waren, bleven op het slagveld dus het getal slachtoffers zou zeer groot zijn geweest, want in hunne overeen komst was Mijnheer vrij die onderkruipers AL LEN te behouden. Wij bewerken, dank het hevig protest der Aal- stersche bevolking, dat ze in zulke voorwaarden het werk niet hernemen wij komen samen, een Onpartijdig Comiteit wordt gesticht en daar zijn de dompers met ons 't akkoord, bij hetgeen hun reeds was toegestaan de volgende eischen erbij te stellen 1. Opslag van 5 ojo op 10 te brengen, daar M. vroeger reeds 10 had willen geven. 2. Dat de opzeg van 't werk, in plaats van door eiken werkman AFZONDERLIJK te moeten gedaan worden, COLLECTIEF (ge zamentlijk) zou moeten gebeuren. 3. Dat M. gedurende de tweede maand van opzeg, de werklieden mag afdanken, mits eene vergoeding van eene week loon, maar dat hij hen niet mag vervangen door onderkruipeis. 4. Dat M wanneer hij wenscht verandering te brengen aan loon of werkvoorwaarden, hij de werkmenschen ook twee maand op voorhand moet verwittigen. 5. Dat er in de Spinnerijzaal 12 mannen zou den bij geplaatst worden, om de werklieden 's middags twee uren rustte kunnen geven. 6. Dat er geene slachtoffers zouden gemaakt woiden, noch onder de viscosebewerkers, noch onder de stokers, machinisten en metaalbewer kers, die enkel uit solidariteitsgevoel hebben gestaakt. 7. Dat al het overwerk 3 voor twee zou be taald worden. 8. Dat er een geneesdienst in 't fabriek zou ingericht worden, zooals in alle andere fabrie ken. De dompers erkennen dus met ons, dat de toegevingen van M. te gering waren en wij trek ken dus opnieuw ten strijde om die opgesomde verbeteringen te veroveren. Tot inleiding van de reeks lessen die Tak Aalst van het Alg. Ned. Verbond gedurende dezen Winter laat geven, zullen er door den heer Dr. Ad. Mielé van Gent, 3 Volksvoor drachten worden gehouden in de zaal van het La i iuwcomice Keizerlijke Plaats, op Dinsdag- 14 December te 8 uur 's avonds AANSCHOUWELIJKE LES De strijd tegen de Tering. Op Dinsdag 21 December te 8 uur, OVER GEZONDHEIDSLEER BIJ DE WERKLIEDEN (met Lichtbeelden). Dinsdag 28 December te 8 uur HOE EEN WERK VAN BIJSTAND MOET WOR DEN IV GERICHT. Gezien de hoedanigheid van den spreker wordt oo een talrijke opkomst gerekend. - 1. Dat den opslag van 5 ojo op 10 wordt ge bracht, van af 1 Januari 1911. 2. Dat den opzeg van 't werk, in geval men wenscht in staking te gaan,COLLECTIEF mag gebeuien. 3. Dat M. ook de werklieden twee maand op voorhand zal verwittigen, wanneer hij verande ringen wenscht te brengen aan loon of werkvoor waarden. 4. Dat het overwerk 3 voor 2 zal betaald wor den. En de kwestie van geneesdienst zal hij welwil- lend onderzoeken, maar M.wil niet toegeven op 1.Dat hij de afgedankte werklieden gedurende de tweede maand niet mag vervangen door on derkruipers. 2. Op de 12 mannen meer in de spinnerij. 3. Op de slachtoffers, want de onderkruipers aanziet hij ais getrouwe mannen en zegt hij ik zou eene lafheid begaan met hen door te zenden. Op het tweede punt, 12 mannen meer in de spinnerij, wierd er in 't Onpartijdig Comiteit ook toegegeven, daar M. dreigde het fabriek te slui- terndit ten teeken van verzoening op aandringen van M. de Bethune. Maar voor de twee voornaamste punten het recht van werkstaking, dus de afgedankte werk lieden niet mogen vervangen, en de kwestie van slachtoffers, wierd er voortgestreden en M. sluit hel fabriek. Dank de ondervraging in de Kamer komt er een Scheidsraad tot stand, en dezen beslist zijn geheel besluit kondigen wij in dit zelfde blad af dat 1. M. de werklieden die hij gedurende de tweede maand afdankt, NIET MAG VERVAN GEN, en ingeval hij het toch doet, dien werk man het recht heeft onmiddelijk te staken en M. verplicht is, hem daarenboven eene week loon te betalen als schadevergoeding, plus zijn garanti die hij als waarborg in de fabriek heeft gesteld en ook dat AL de andere werklieden, die hun opzeg hebben gedaan, in dit geval, zich mogen soli dair verklaren met hun makkers, ook het werk plotseling mogen staken, en ook recht hebben op eene week loon als schadevergoeding, boven hunne gestelde waarborg. Als dat geene gevoelige overwinning ls, dan kennen wij er geene. 2. In de kwestie van slachtoffers, wordt er geslagen en gezalfd. Den Scheidsraad bant in eens, de onderkrui pers buiter. het fabriek, AL dezen die aan vaard zijn geworden tusschen 8 October en 8 November, dag der sluiting van 't fabriek. Een groot deel der onderkruipers die dus de plaats der stakers zou ingenomen hebben, met de overeenkomst der dompers, zijn weg. De Scheidsraad zegt ook dat er van de over blijvende onderkruipers maar mogen aangeno men worden in evenredigheid van hun getal en dit der stakers. Dus mogelijk 1 onderkruiper op 20 stakers en dat M. verplicht is van zijn volk aan te nemen in de volgorde die de menschen zijn komen werken, dus ook geene kwestie van lieve kinderen te maken,en om dit te verzekeren stelt de Scheidsraad den heer Fabri, werktoe- zichter te Gent,aan als toezichter, om dit besluit eerlijk ten uitvoer te doen brengen. En vergeet nu niet, heden vrijdag wanneer ik schrijf zijn reeds al de stokers en machini sten aan 't werk, mannen die met de overeen komst der dompers slachtoffer waren, alsook een deel der metaalbewerkers en dat er maandag op nieuw vier metaalbewerkers beginnen. Als er op zoo een prachtigen uitslag, na zoo een heldenstrijd niet mag geferst worden, dan begrijpen we er niemendalle van. Maar neen,wel ingezien,de katholieken mogen niet feesten, zij moeten dien schoonen triomf trachten te verduiken om des te beter hunne verraderij van vroeger te kunnen weg stoppen. Ja, zij mochten feesten wanneer zij hunne leden doen stemmen hadden het werk te her nemen, zij konden dan feesten op de geringe voordeelen die zij bekomen hadden, maar zij konden dan ook feesten op het recht van werk staking dat voor eeuwig weg gemoffeld was in het viscosefabriek, zij konden dan feesten op die moedige en brave stokers en machinisten die als slachtoffers vielen en op de slachtoffers onder de metaalbewerkers, allen man .en die vielen om uit solidariteitsgevoel voor hunne broeders van 't viscosefabriek het werk ge staakt te hebben, zonder te rekenen de slacht offers onder de Viscosebewerkers zelf, d;e moesten buiten blijven, daar er velen hunne plaats was ingenomen door onderkruipers. Maar wat scheelde hun dit alles Hunne mannen waren in dit geval toch allen net eerst binnen, ze moesten toch iets cadeau hebben voor hunne verradersstreek die ze zouden heb ben gepleegd, zonder het hevig verzet der Aal- stersche bevolking en waarvoor wij haar hier opentlijk onzen innigen dank betuigen. Dit alles hebben wij verleden Donderdag klaar en duidelijk geexplikeerd op de meeting bij Mej. Wellekens, en de talrijke aanwezigen zijn dus reeds goed op de hoogte, om desnoods de dompers hunnen bek te snoeren. A Nichels.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3