VERGETEN. 9e Jaar. N° 51. Prijs per nummer *i centiemen. 19 December 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen. ,17 Lokale Revue 0 GI ZOT BERICHT. Bijkomende Wensch. Lein er to Vai ieteri Ed iden 'rien icqui 11 fret REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST, Bouwwerkers. Algemeene verga-, ring heden Zondag ig December, in Hand aan Hand mom 10 uren 's morgens. Coöperatie. Om 3 uren namiddag, Hand aan Hand Algemeene en erplichtende vergadering. rijzen der plaatsen o,5o fr. eno,3ofr. Op de vertooning der Lokale Revue, zal aan de Damen niet toegelaten worden den hoed op te houden. Een kleerkamer zal ter beschikking zijn om de kleeding- stukken in bewaring te geven. Al de kinders betalen vollen ingangs- prijs. Onder de 4 jaar zullen zij streng ge weigerd worden. Verboden in de Zaal te rooken. Van heden af zijn er ook kaar ten te bekomen voor Kerstdag en voor Zo-ndag 26 December. Verleden week hebben wij bij vergetel heid den volgende wensch niet vermeld iets wat nogthans van zeer groot belang is) geuit door den Scheidsraad. Hij luidt als volgt De Raad der Scheidsrechters dringt ten zeerste bij de belang hebbende partijen aan, opdat zij zoohaast mogelijk een raad van ver zoening en scheidsgerecht zouden benoemen, waaraan al de betwistin gen betreffende de arbeidsvoorwaar den en de arbeidsovereenkomst, wel ke in de toekomst zouden kunnen ontstaan, zullen onderworpen wor den Welk een wijzen raad mocht hij dan ook maar gevolgd worden komt er hier aan werkmenschen e* patroons gegeven te worden Inderdaad wat is er beter, doeltreffen der, eerlijker en verstandiger dan een ont staan geschil te laten vereffenen, door mannen niet betrokken in de zaak, dus geene belanghebbenden Waarom moet er telkens oorlog ont staan, wanneer er een geschil oprijst, tus- schen patroon en werkman Oorlog berokkent altijd schade aan dc beide partijen, en hij die overwint lijdt toch nog altijd eene zedelijke nederlaag Inderdaad, verliest een werkman bij werkstaking niet altijd een gedeelte van zijn loon, en is hij dan ook niet een tijd lang, in de armoede gedompeld en hebben vrouw en kinderen met hem niet te lijden? Eu een patroo* die in zijn fabriek of werkhuis een strijd ziet uitbreken, omdat hij zich koppig toonende, niet wilde toe geven, aan de soms zeer billijke eischen zijner werklieden, verliest dezen ook niet door de uitbreking der staking Zeker, en soms nog het meest, omdat de werklieden strijden op hunne armoede, op hunnen tekort, en dat dezen meermalen niets anders hebben te verliezen dan hunne armoede, terwijl den patroon zijne klan ten verliest, zijne nijverheid ziet verkwij nen, zijn kapitaal onvoortbrengend mag aanschouwen, zijn coffre-iort ziet weenen, en meermalen zijne fortuinen zelf ziet be dreigd. Het is ontegensprekelijk waar, hij die overwint in eene staking verliest ondanks zijne overwinning toch nog, Het geschil in het Viscosefabriek is nu geslecht door een Scheidsraad, die alle macht was toegekend en aan wiens beslis sing beide partijën zich hadden te onder werpen. Waarom bestaan die Scheidsraden niet bestendig in alle fabrieken De Scheidsraad zelf ziet de noodzake lijkheid er van in, en 't is een wensch die zelf door de socialisten reeds lang is geuit geworden. Zien wij niet dat er op dit oogenblik zelf gezocht wordt, raar een Scheidsraad die zou bestaan om in 't vervolg het vech ten, het oorlogen, het moorden op groote schaal te voorkomen en te vermijden Wanneer er een geschil oprijst tusschen Frankrijk en Duitschland, of tusschen andere landen, dan wordt dit geslecht door 't vermoorden van duizenden en duizen den menschen Welnu moest er een Scheidsgerecht be staan, tot wiens samenstelling er goed gewerkt wordt door de Vrede-conferentiën die door afgevaardigden van alle landen wordt bijgewoond de oorlogen zouden verdwijnen, het moorden op groote schaal was uit, er wierden duizenden en duizen den menschenlevens gespaard en op den hoop toe, het militarisme dat tot het ver leden dan zou behooren, zou ook zooveel milliarden niet meer verslinden, milliarden die zoo nuttig zouden kunnen gebruikt worden voor de werkende klasse zelf. Maar wel ingezien bestaan er geene scheidsraden, voor de meeste gevallen Zijn de Koophandelsrechtbanken iets anders dan Scheidsgerechten En als er getwist wordt in het een of ander spel, daagt er dan geen Scheidsge recht op Waarom bestaat zulks niet in alle fabrieken en werkhuizen Den wensch van de Heeren Scheids rechters, die het geschil nu hebben be slecht, dringt zich op, en wij wenschenuit den grond van ons hart, dat hij dan ook weldra spoedig verwezentlijkt worde, zelfs niet alleen in het Viscosefabriek maar in alle andere fabrieken. Den hieronoerstaanden brief is door de zorgen onzer vereeniging verzonden Aalst, den 14 December igog. Aan de Heer en Bestuurders van het (abriek «La Viscose te Aalst. Mijnheeren, Bij het Besluit dat de Heeren Scheids rechters hebben genomen, in het geschil dat er was ontstaan tusschen de Heeren van 't fabriek en de werklieden, is er eene aanhanging gevoegd, als titel dragende BIJKOMENDE WENSCH en luidende als volgt De Raad van Scheidsrechters dringt ten zeerste hij de belanghebbende par- tijën aan, opdat zij zoohaast mogelijk een raad van verzoening en Scheids- gerecht zouden benoemen, waaraan al de betwistingen betreffende de arbeids- voorwaarden en de arbeidsovereenkomst welke in de toekomst zouden kunnen d ontstaan, zullen onderworpen worden. In naam der Socialistische vakvereeni- ging die niets beter dan den vrede be tracht, vragen wij u, aan dien wensch ge volg te willen geven, daar niemand de werkstakingen kan wenschen en wij van oordeel zijn, dat alle geschillen die later zich nog zouden kunnen voordoen, door een verzoening of Scheidsraad kunnen opgelost worden. Wij zouden hieromtrent uw gedacht willen kennen, Mijnheeren, en bidden U tevens onze beleefde groeten te willen aan vaarden. Met de meeste achting. (Get.) NICHELS Alfred, Schrijver der Socialistische Vakvereenigingen. i8. tij. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per repel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen werden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,4c 0,75 i,5o Buiten België 4.00 Men abonneert zich op alle postbureelen. ESPADRILLEN MAKERS. Morgen laandag, om 4 uren namiddag, is het zeer noo ig dat al de espadrillenmakers op post wezen, lij den Heer Jan DE WOLF, Varkensmaikt, im den uitslag te vernemen der eerste onder- ïsver- ussel, 9857 de erde Jen. 15.37 iandeling met de bazen. 39,5z 53,^2 ;r,52 f3,02 16.23 >'.73 appij Ziehier de vragen die aan de bazen bij mid- lel van circulaire zijn gesteld geworden. 1. Zou het niet mogelijk zijn, nog met dees seizoen, enen regelmatigen werkdag in te voeren 2. Zou UEd, geen grondig onderzoek willen doen, ten inde het stichten eener onderlinge werkloozenkas aan te angen 3. Kan er b. v. geen middel gezocht worden, om het huiswerk af te schaffen Die mannen zijn zoowel bloot- esteld aan werkongevallen, dan de werklieden, werk- aam op uwen winkel. 'erte- olks- eek ibaut -éon, fred, fik matd stre 7 'erk olks- iiard van De tuis 7t de- Jean. e en- uur,. .alst. hsm STAD AALST. Lokaal Hand aan Hand, Saskaai, 12. )p Zondag 19, Kerstdag 25 en Zondag 26 December 1909 dror August Meert, ifuziek toegepast door Kaiel Van der Meiisch. Tooneelschikking van A. Van der Meirsch. Medewerking der Symphoriie, den Kindergroep Hand aan Hand en 5o uitvoerders. Eers'e bedrijf, aan de Statie. Tweede bedrijf, op de Kat. Begin om 6 uren stipt 's avonds.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1