Het Vergunningsrecht Volgenden brief EEN EN ANDER. Bij de Bouwwerkers. Verleden Dinsdag en acht dagen moest er gestemd worden over het amendement AUGU- STYNS en medeleden, over de afschaffing van het vergunningsrecht. Dé katholieken stelden de voorafgaande kwestie, het is te zeggen, legen de afschaffing van het vergunningsrecht. l)e voorafgaande kwestie wierd aangeno men met 73 stemmen tegen 66. Hebben met de linkerzijde gestemd De katholieken Maenhout, Hoyois, Boval en Duquesne. is door het Onpartijdig Comiteit aan de Heeren bestuurders der Viscose gezonden. Aalst, den 21 December 1909. GEACHTE HEEREN, Wij zijn van oordeel ons lot U te moeten wenden, om uwe lusschenkomst to vragen ten einde de uitspraak van den scheidsraad te doen uitvoeren zooals het behoort, door uwe bestuurders. Meermalen hebben de werklieden hunne ontevredenheid laten kennen aan de bestuur ders, doch zonder een goed gevolg is er over deze feiten geklaagd i. Schlosser Pierre, electricien, afge- dankt tijdens de werkstaking, om reden van gebrek aan werk Zijne plaats is nu ingenomen dsor 2 werklieden die in dienst getreden zijn tijdens de werkstaking. 2 Barbara Oosterliukx, heeft gedu rende een jaar en half als meesteres haar werk met. de meeste nauwgezetheid uitge voerd. Nu is zij vervangen door JufferMeert die in 't werk gekomen is op den 11 October, {zij moet dus volgens de scheidsrechterlijke uitspraak buiten blijven) dit onder voorwend sel dat Oosteriinkx de fransche taal niet machtig is (Wat zij gedurende 6 maanden heeft aangeleerd) Er dient nu ook nog bijge voegd te worden dat er heden in die werk- i plaats een chef is die goed de beide talen machtig is, wat vroeger het geval niet was. 3- Carael Frans, chef der metaalbewer kers, heefi ook zijn opzeg gehad tijdeus de ^'éïksiaking De heeren Bestuurders zegden dat Carael terug aan het werk zou komen zoo haast er een chef noodig was. Nu wordt dit werk gedaan door Dierickx die tijdens de werkstaking in dienst is getreden. Zulks is -reeds aan de heeren Bestuurders opgemerkt, wat zij herkenden, doch veranderen niets on danks hunne verklaringen 8 dagen vroeger gedaan. 4. Lammertin Jan, cbef gateaux vroe ger, is ook nog altijd buiten zijn weik. De Heeren Bestuurders verklaren, dat hij terug zal aangenomen worden, doch niet meer om zijn gew.qon werk te doen. dit ondanks zijne plaats pipt, ingepomen is. 5. De Vos, vader en zoon, beiden lood gieters zijn in dienst getreden deti 20 October dus moeten deze ook buiten het fabriek blij ven volgens de uitspraak van den scheidsraad). )eze verrichten allerhande werk ook van metaalbewerkers waarvan er op dit oogenblik nog een 8ta! buiten blijven, (vroe ger waren er 2 loodgieters, nu vier). 6. Tijdens de staking is er een metaalbe werker in 't werk gesteld als chef der spinnerij, onbekwaam om het werk uit te voeren, zooals iet behoort. 7. Wij vragen eveneens om zonder moei lijkheden aan de werklieden te berokkenen, voor overwerk en zondagwerk aan de werk lieden 3 uren voor 2 uren te betalen, zooals er overeengekomen is. 8. Het volgende staat in het contract niet vermeld Indien de Maatschappij ver anderingen wenscht te doen aan loo- nen en werkwijzen, zal zij de werk lieden hiervan 2 maanden op voor hand verwittigen. Wij denken dat zulks bij vergissing in het contract niet voorkomt. Heeren, de feiten hierhooger vermeld zou den wij nog kunnen vermenigvuldigen, om aan te toonen dat er niet gehandeld wordt vol gens de inzichten van den scheidsraad. Dus verre van menschlievende gevoelens waarop de scheidsrechters van beide zijden rekenden. Wij hopen dus op uwe spoedige tusschenkomst om in den zin van de scheidsrechterlijke uit spraak te doen handelen. Om de gegronde klachten der werklieden te stelpen, die nu met de grootste verontwaardiging de handelwijze der Heeren Bestuurders bespreken. Heeren, rekenende op uwe welwillende tusschenkomst, danken wij U op voorhand. NAMENS HET ONPARTIJDIG COMITEIT Geteekend J. De BlieckPetr. Daens Alfr. Niche Is. Wanneer wij nu moeten bestatigen hoe partijdig en met welke vooringenomenheid de Heeren Directeuren Ingenieur te werk gaan, ondanks zij zich nu nog te houden hebben, aan de besluiten van den Scheidsraad waaraan zij ferm hunne botten schijnen te va- £ren dan geeft dit ons een voorsmaak, hoe hunne handelwijze zou geweest zijn, wanneer het volk moest binnen gaan, met de over eenkomst der dompers, wanneer zij vrijspe hadden te haudelen naar goeddunken, zonder beroep te kunnen doen op Scheidsrechters en op hunne genomen besluiten. 't Ware eene echte ramp geweest voor de werkmeuschen en dit wisten de dompers hee goed. Die schfjnheiligaaids Wij willen ook de aandacht der Heeren roepen op het feit dat den chef der spin nerijzaal reeds de werklieden bevolen heeft, dat zij maandag toekomende aan de oude molens het werk zullen moeten ver richten met 6 mannen iets wat voor de staking door 12 wierd verricht. Dit zijn zaken, van aard om nieuwe moeië- lijkheden te berokkenen en wij roepen de aan dacht der Heeren er op, want dit is veran dering brengen aan de werkwijze, iets wat 2 maand op voorhand door de Heeren moet ver wittigd worden Den brief die wij verleden week in ons )lad afgekondigd hebben, en waarin wij naar oonopslag vroegen, was ook gezonden aan de heeren bestuurders van 't fabriek Roos- Geerinckx-De Naeyer, Tragel. Dit omdat er ons verschillige werklieden van dit fabriek zijn komen vinden, om ons te zeggen dat wij hun vergeten hadden. Wij hadden hun niet vergelen, want hun nen brief is ook verzonden van 18 December. Verleden jaar is er eene beweging cp touw gezet door de verschillige vakbonden onzer stad, ten einde eene grootere toelage te bekomen van wege de stad voor het Werke- loozenfonds. Al de gemeenteraadsleden zijn alsdan door afgevaardigden der Vakbonden bezocht ge worden, om hun den toestand bloot te leegen en te wijzen over de geringe bijlage. Het meerendeel der gemeenteraadsleden verklaarden zich niet vijandig aan onze voor stellen en er bestond dan ook hoop op eene grootere toelage, want 1000 franken is toch te gering. Wij herinneren ons nog de verklaring van M. de Bethune verleden jaar gedaan in den gemeenteraad, die zegde, dal hij toe komend jaar tegen de begrooting zal stemmen, indien er voor het Werkeloozenfonds op de begrooting niet 1000 fr meer wierd ingeschre ven. Er schijnt weinig rekening gehouden te worden van de bedreiging van M de Bethune want de bpgrooting voor 1910 is opgemaakt en er is nog altijd maar 1000 fr. ingeschreven voor het Werkeloozenfonds. Wij zullen eens zien of M. de Bethune zijn woord zal houden en nu morgen Maandag tegen de begrooting stemmen. Voor de Viscosebewerkers. Al dezen die reeds werken en nog niet werken worden opgeroepen in Algemeene verga dering, op heden Zaterdag morgend 2ö December, om 10 uren voormiddag in Hand aan Hand Niemand mag ontbreken daar de werkwijze moet besproken worden. De Werklieden van 't fabriek Torley w orden om de zelfde uur en dag uilgenoodigd, om kennis te geven van het antwoord en het terzelfdertijd te bespreken ons door de heeren gezonden op onzen brief, waarin wij loonsop- slag vroegen Ook dezen allen op post. Het is kenmerkend dat de katholieke en liberale bladen niets schrijven, over de menigvuldige schandalen door Leopold II §e- pleegd. Als het de grooten betreft, zwijgt de kapi talistische pers, en dan zelfs nijpt de kerk hare oogen toe. Leopold II heeft jaren en jaren op zijn Bebelsch geleefd, volgens de dompers het zoo gaarne schrijven, en nu reppen zij daar geen woordje van. 't Is proper. Laat ons toe, uwe aandacht te vestigen op «en belangrijk punt, die u zou kunnen ont snapt zijn Ons fabriek van Aalst, enkel werkende voor 't buitenland en de minste verhooging van ver koopprijs, dat het algemeen verbruik niet zou bevallen, dreigt ons bestellingen te doen verlie zen, welke wij noodig hebben tot het behoud van ons volle werk. Wij trachten bijzonderlijk aan ons personeel een bestendig en regelmatig werk te geven en wij getroosten ons de grootste uitgaven voor verbeteringen en nieuwe inrichtingen in het leve", te roepen, ten einde onzen huidigen toe- Stand in de landen van groot verbruik te be houden, hetgeen wij enkel kunnen behouden met het volledig accoord onzer werklieden. Wij hebben vertrouwen in uwe oprechtheid en goede inzichten om ons te helpen op dezen weg en wij bidden u, Mijnheer, de verzekering onzer onderscheidene groetenissen te aanvaar den. Fabrique de Tresses et Lacets Tor'iey, Société Anonyme. Handteeken onleesbaar. 35 centiemen is. De dienders 20 en 22 1/1 cen tiemen per uur, wat volgens den tarief a5 cen tiemen moet zijn. Gezel De Brouwer, Secretaris der Landelijke Federatie heeft op zijne beurt de kleine loonen besproken en de hulp der federatie toegezegd, om de gevraagde loonsverhooging te bekomen. OPROEP Met algemeene stemmen is er aangenomen, Donderdag avond, om 4 1/2 ure, eene openbare vergadering te hou den, in het lokaal Hand aan Hand. Werklieden van het bouwvak, metsers, dien ders, plakkers, helpers, timmerlieden, enz. komt allen naar dezen oproep, 't geldt uwe belangen. Dc vergadering van Zondag was zeer goed bij gewoond. De toestand der Bouwwerkers is er besproken. Gedurende 2 uren luisterden onze mannen met de meeste aandacht naar de uiteenzetting der voorstellen door het Bestuur gedaan, om loons verhooging die voor de werklieden van het bouw vak zal gevraagd worden. De vragen om loonsverhooging zijn meer dan gerechtvaardigd. Vele metsers werken nog voor 27 1/2, 30 en 32 1/2 per uur, terwijl den tarief

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3