miswi». Syndicaal Congres. Uit Ueeraardsbergen. Moderne broodroof'. NIEUWJAARSWENSCH. Partijganooten en bijzonderlijk mijne lezers Tan Vooruit, geluk en volhar ding in den strijd gewenscht. André Van der Meirsch. De lerdoodveroordeeling van Durand, de schrijver der kolenwerkers van Le Havre, heeft de beschaafde wereld in beroering ge bracht. Ecner/.ijds van wege de kapitalistische klasse en hu«.ne knechten met eene verheu gende voldoening Anderzijds van wege de werker-de klasse met eene ontroering van ver- onlwaard'gi» g. Wat gebeurde er le Le Havre fie kolenlossers dezer stad waren in staking. Een onderkruiper met raam üongé is in éen gevecht met dror kene personen geslagen, dat zijne dood voor gevolg had, een gevecht waaraan Durand geen deel nam Du-ar d die éen voorbeeldig, oppassend en braaf werkman is. wordt b-schuldigd de oor zaak le zijn van dit gevecht, dooreererede uitgesproken in de vergadering der stakers. Van al de vechters was niet een enkele op de bedoelde vergadering aanwezig geweest en konden daar evenmin door Durand tot moord op Dongé aangezet zijn. Dubbelzinnige verachtelijke kerels Het werklieden blad der katholieke vak bonden, De Vrije Werker, van den II De cember, schrijft hierover het volgende De socialistische bond die de werkstaking bevolen hadkwam bijeen. De aanvoerder Durand sprak eene geweldige, ophitsende redevoering uitten gevolge van de welke den bond besloot Dongc te vermoorden De Vrije Werker zegt hier iets waarva.i het ni- is weet, hij vertelt eene grove leugen, 'tis eene beschuldiging zonder hiervan ernstige bewijzen te geven. Wij noemen dat eene op rechte schandalige taal. te meer, omdat zulks komt uit een blad dat door werklieden betaald wo dten gesticht om de beiangen der zelf de le verdedigen Dat smeerig bladje gaat aldus voort Het gerecht ontdekte de plichtigen. Verle den week verschenen zij voor het Assisenhof, te Rouaanmaarzij werden alleen niet ver volgd Durandhet kopstuk van den bond zat met hen op het bankje Nog wat vpider zegt het vuilblikje En 't zijn de aanleiders, de kopstukken die men eerst en meest verantwoordelijk stelt, en niet zonder reden. Hitsten zij het volk min op in hunne vergaderingen en gazetten zulke schelmstukken zouden niet bedreven worden Met bladje Iaat hier duidelijk zijne tevre denheid kennen, over deze schandelijke ter- doodv» roordeeliog. Al de socialistische Vak bondleiders met Durand naar het schavot Ziedaar het gewenschte van die verachterde en gemeene Ploeters Werkbroeders en Zusters, Velen van U waren reeds gedwongen stiijd te voeren om loonaftrokken le beletten, kleine loons of andere verbeteringen te bekomen, in deze strijden hadt Gij dikwijls te kampen met •le onderkruipers. Welnu, hebben de leiders onzer vakbonden de stakers in de vergaderiogen tegen de onder kruipers opgehitst tot moord Met blad der kristene vakbonden schrijft zulke gemeene leugens Wat door onze vakbonden wel gedaan wordt, is trachten de onderkruipers voor de zaak der in strijd zijnde werklieden te winnen, eveneens de stakers aanzettende, de uitdagende houding der onderkruipers die soms met moordtuigen gewapend waren niet te beantwoorden, dus het verkeerde van wat het k'islene bladje senrijft Wat wij wel begrijpen is dat voor de dom pers over de ondeik'uipers niet zou mogen geschreven worden, die meestal luiaards van gisteren en dror.kaards zijn, en een schooneo strijd komen bedervan. Door dp orderkiuipers te schandvlekken, hebben wij hier le Aalst zooals op vele a. dere plaatsen, de moed in de dompers hunne schoe nen doen zinken, om ook de ondeikruipei te spelen, dat m>shaagt aan die moedige strijd - brekers. De houding van het bladje der kristene vak (?jbonden voorzegt ons wat wij /an hen nog mogen verwachten. De werklieden zijn verwittigd Dat in al de steden protest opgaat tegen de schandalige te'doodveroordeeling van Durand door het inrichten van meetingen en betoogin gen, om aldus den braven oppassenden werk man Durand uit de handen zijner beulen te halen, eri te beletten, dat een onschuldige zijn leven op het schavot omgebracht wordt. Werklieden van Aalst, komt allen naar de protest-meeting op Zondag den 8 Januari, om n uren, in het lokaal Maud aar. Ha;.d. Zondag en Maandag, deD 25 en 26 Decem ber II. bad hot Congres plaats te Brussel, der vakbonden aangesloten bij de Sy ndicale Com missie. Er waren 215 afgevaardigden, alsook een frar-sche en een bulgaarsche aanwezig De vakbonden van Aalst hadden i en de Sigaren makers van Ge^raardsbergen 3 afgevaardigden naar dit belangrijk Congres gestuurd Uit de b°spreking der verschillende punten die behandeld zijn, is op le maken, dat onze vakbonden steeds streven naar de samentrek king der werkerskrachten, om aldus het hoofd te bieden aan het vereetigd patronaat, dat er op uit is, de werklieden aan hunne grillen te doen onderwerpen, met hunne lage loonen en slechte werkvoorwaarden. Hel is te hopen, dat de werklieden van alle vakken, de vingerwijzing van bet Congres goed zullen volger. 1 De bestaande vakbondeD, nog niet aan gesloten bij hunne beroeps-centrale er spoedig zullen toe overgaan, om aldus bunnen huidi- gen toestand te versterken. 2 Dat de nog onvereenigde werkman of vrouw niet langer meer als prooi hunner ver- etmiede bazen blijven, en zich onverwijl bij hunnen vakbond zullen aansluiten. 3. Dat er in iedere stad en gemeente door de werklieden krachtig zal geprotesteerd wor den, door meetingen en betoogingen tegen de schandalige terdoodveroordeeling van Durand. FI LOUTER IE De spiegelvechters gerokte en ongerokte zijn waarlijk onbetaalbaar in hunne schijn heilige handelwijze. Ir. hunnen Vrije Werker handelen zij nog eens over de groote doos van Byl. Het is volgens hen gevaarlijk ran Lessen en Deux Acres te spreken. Zij kunnen er gemak kelijk iets op antwoorden, beweren zij, maar doen zulks niet omdat het gevaarlijk is voor den werkenden stand 't Schijnt toch dat die jongens erg bijzich'ig zijn, en zulks kan wel komen door het lezen van veel latijn bij het kaarslicht want zij ant woorden alleenlijk op onze beweringen voor wat Lessen en Deux Acres aangaat en schijnen in ons artikel onze derde bewering niet gevonden te hebben Filouterie... Ziedaar de ware bena ming die hunne handelwijze verdient. Daarom en voor de laatste maal ja of neen, werd er 35 centiemen te Lessen bij M. B. Mertens be taald Ja of neen, werd er 35 centiemen gedurende de werkstaking Byl, te Deux-Acres betaald Ja of neen, werd er 35 centiemen gedurende de werkstaking Byl, bij M. Cyiiel De Launoit betaald Allo, discipels der waarheid, 'tis de laatste maal dat wij zulks vragen, zorgt toch dat de openbaie opinie u de absolutie niet moet geven voor eene moedwillige leugen. Spreekt niet van.... in 't huis van een gehangene. Lezen wij De Viije Werker, dan heet het dat wij broodroovers zijn. Immeis een onzer heeft het groot gelijk gehad, de welwillende burgers in ons bladje te bed..nken, voor hun steun. Maar daarnevens heeft onze gezel, en ook met veel gelijk, onze werklieden attent gemaakt op wat zij misschien zelf niet genoeg hadden opge merkt de liberale of katholieke lokalen waren voor de werkstakende leizigers gesloten. Daar om, is onze ze: een farceur, immers de winkels der katholieken waren open oin op crediet te geven Dat is nu 't argument, en omdat onze kame raad nu ten volle zijne plicht doet door tot de wei kers te zeggen dat zij in hunne eigene inrich tingen moeten koopen, heet het bioodioovende dank, de kus van Judas, eoz. Onze coöperatief moet het nog eens bekoopen. Het is zij die de schuld is dat onze kleine bur- geikens geei.e affairen meer doen. Wij zouden hier met welsprekende cijfers kunnen op ant woorden, maar wij willen ze behouden tot oen geschikter ooger.blik. Gij zijt zelf ellendige fatceurs, pennelikkers van De Vrije Werker. Wat, gij durft u schaam teloos oprechte werkersverdedigers noemen en gij schrijft in den trant zooals hij vooikomt in uw nummer vau iS December Wie betaalt u, volgens uwe bawcriog Het werkvolk maar houdt u dan met hunne belan gen bezig, of is het soms hun belang niet dat zij in hunne coöperatief zooveel mogelijk koopen Antwoord Als het hun belang is van hij afzon- dei lijke burgeis te koopen, waarom heeft dan uwe partij, dij s.ceds Oj. hare gevoelens tegen over den werkenden stand stoeft, ons voorbeeld gevolgd, en ten alle kan* coöperatieven gesticht Maar neen, voor u en uwe confraters is. er geene kwestie van zuivere taktiek. Gij MOET tusscben twee waters zwemmen immers gij hebt twee lastgevers. Gij hebt eenerzijds de u nog vertrouwende sukkelaars en anderzijds de u opjassende groote jannen die er alle belang bij hebben, de werkende stand schriften voor te brengen, waar noch peper noch zout in steekt. Ha, de werklieden mogen niet luisteren naar de bedoelde socialistische schrijver, broodroover der kleine burgers. Zeg 'ne keer, edele persridders, wat denkt gij van een meestergast, leider in de anti-socia listische vakbeweging, van zijne plaats gebruik makend om zijne ondergeschikten TE VER PLICHTEN ten zijnent te komen, naar een ge heime winkel. Wilt gij weten wat WIJ er van denken Dat is drijdubbele broodrooverij en bedrie- geiij. Eenerzijds trekt hij de werklieden weg van die burgers bij wie gij ze aanzet te gaan koopen, anderzijds bedriegt hij den staat door de belas tingbetaling te ontduiken, en tertio, hij brood rooft de vrijzinnige werklieden die weigeren bij hem te koopen, door hun allerlei moeilijkheden op het werk te berokkenen. Dat is moderne broodroof waarvan wij toe komende week een tweede staal zullen geven. P. 1>E Mey. Benoeming. Als Schrijver van onzen Phosphoorbewerkers- bond komt gezel B. Van de Caisye benoemd te worden. Wij hopen dat die benoeming de goedkeuring van eenieder zal wegdragen, alsook van in gezel Van de Catsye een goede werker te meer te vin den. In La Grammontoise. De staking op 10 December uitgebroken nam einde, zooals wij meldden op i3en. Ongelukkig lijk schijnt Ch. Hoebeke het voorbeeld van de< heeren Byl te willen volgen. Hij had beloofd de groote doos van kant te zetten, doch reeds op 22" kwam hij wederom met de groote doos voor den dag. Daardoor is eene nieuwe werkstaking uitgebroken, en het is waarlijk amusant daar over het slimmeke van op de Markt te hooren.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2