Uit Geeraardsbergen. Moderne Broodroof. Aan Geeraard Aan de Samenwerkers. Algemeen Nederlands Verbond. Voor de Stakers van Turnhout. Voor ons Strijdfonds. Ons schrijvpo van verlëden week heeft op hef gemaakt, schijnt het. Ia 't klerikaal Syrdi- kaal kraam heeft men zich beijvert bet te ont leden om tcch te zien of niets vervolgbaar was. Loochenen konden zij niet, vervolgen even- riiin, toch moest er dan een plan gevonden worden om in schijn iets te weerleggen en het plan is gevonden. Bedoeld persoon is zelfs geen lid vaq den katholieken bond Zij die hem kenneD, weten wat dit argu ment te beleekenen heeft en bijgevolg ook aan wat zij zieh moeten houden. Beden willen wij over een andere brood- •rooverij spreken. Wij hebben voor ons een circulairké 'liggen, geteekend Namens het Midden-Comiteit der Christene Vakvereenigingen en H. Schclstraetebestuurder. I>tt circulairké doet een oproep tot de bur gerij om steun. Wij willen hier den inhoud van bedoeld circulairké niet bespreken, wij doen zulks in een volgend artikel. Waarover wij heden willen bandelen is over het feit dat sr aan bedoeld circulairké een talon was, bevestigd of beter gezegd een inschrijvingsbewijs Be endergeteekende verplicht zich weke- lijksch, te beginnen vaa 12 November 1910, eene wekelijksche ondersteuning te betalen vau 20 cira., 50 dm., 1 fr2 fr 5 fr. 10 fr., 20 fr., zoolang de werkstaking van Mijnheer L. Byl zal duren. (llandteeken) Let wel op, vrienden lezers, bedoelde cir culaire is niet in het openbaar uitgedeeld Volgens eene vooraf opgestelde lijst is het schrijven onder gesloten omslag besteld aan zekere handelaars, neringdoeners onzer stad en 'hier begint nu de vuile rol of de kus van Judas (styl Vrije Werker). Inderdaad, de brieven zijn besteld volgens eene voorafgemaakte lijst die van bij de uit- deeling eene zoogenaamde zwarte lijst wordt Bij het binnenzenden van het inschrij vingsbewijs j) wordt de naam van den onder - teekenaar zorgvuldig gepointeerd. Wee Mijn heer of Madame X, Y of Z als zij niet, als ge dweeë lammetjes 't pastoorsbiljet invullen en spoedig terugzenden. Wee Mijnheer of Ma dame M. of N. als zij volgens pastoersmeeoing te weinig inschrijven. ■Bij-het laatste gëval zal A. Schelstraete, be stuurder of directeur der Christene Vakver eenigingen met zijne zalvende stem, de weinig afschietende wel aan 't versland bren gen dat zij meer moeten gerea tot méerdere glorie Gods en tot zekerder onttrekking aan het a vernielende Socialismus In het eerste geval zal de positie verande ren, de zalvende man zal zich herscheppen in een getergde heprscher die met ijzeren hand zijne geloovigen en zelfs ongeloovigen wilt be- heerscheo. De zwarte lijst zal rondgaan bij ge heel den fanatieken rommel der katholieke bende en Mijnheer en Madame X, Y, Z, om dat zij niet medehelpen, tegen hunne overtui ging in hel socialisme te bestrijden, zullen ge- boycotteerd worden zooals de katholieke han delaars geboycot teer d worden die soms van de socialisten werk aanvaarden. De Vrije Werker sprak van broodroof, van Judaskus en nog meer Denkt hij zich vol doende beantwoord Neen Welnu wij heb ben nog andere bewijzen te leveren van katholiek fanatisme en broodroovenj van ge rokte kiesd ravers. Zeker, wij zeggen tot onze partijgenooten, koopt eerst en vooral in uwe coöperatie, maar wij zeggen het openlijk, zonder veinzerij, zonder jesuietentrukken te gebruiken om iemand schijnheilig weg te kort te doen wij verachten de handelwiize van degene die door huniiê pösïtie gérbépën, biritèn hét politiek leven te levën, er z'ch hals ovèr kop in storten en ia hun fanat'S.nè bereid zijn om den eer lijkste en deftigste werker of burger'tegen te werken van het eo'genblik af dal hij zich niet goedschiks het juk laat welgevallen, dat de waardige discipels van-Loyola hem willen op zetten. V. De Met. Phosphoorbewerkers. Heden om 3 uur, maandelijkscbe vergade ring, op boete van b,10 fr. Alleman op post. Namens het Bestuur VAN DE CASSYE. Aan De Vaandrig Volgend schrijven is aan M. J. Pieraert ge stuurd In uw blad van 25 December spraakt gij over de staking in La Grammontoise uit gebroken, tegenspraak vragend voor het geval dat de zaak niet was, zooals zij in genoemd blad weid voorgesteld. In uw blad van I Januari wordt gemeld,dat men geene tegenspraak ontving en bijgevo g dat men de bevolking liet oördeelen, vrij Laat mij toe mijne verontwaardiging uit te drukken over het feit dat u geeue tegenspraak werd gezonden. De zaak zooals ze in uw blad werd voorge steld, kan door geen enkele ernstige vakbond goedgekeurd worden. De beide bonden (socialist en katholiek) hebben de slaking wel goedgekeurd. Er moeten dus andere redens bestaan. Het verwondert mij nu te zien, dat de katholieke bond het schrijven van een katho liek blad onopgemerkt laat voorbijgaan, te meer, daar dit schrijven van aard is, om de openbare meening tegen de werkstakers te brengen. Ik hoop dat u mijn schrijven in uw blad zult willen afkondigen en er u voor dankend, groet ik u. P. De Met. Prijskamp met kaarten Heden Zondag van 5 uren te beginnen, wordt de laatste ronde gespeeld. Zij die aanbleven moeten dus tegenwoordig zijn, daar de prijzen afgaan. Cinéma Pathé. Voor heden om 3 uren, dagvertooning, en om 7 uren, groote avondvertooniog Gewone prijzen 0,30 en 0,50 fr. Puik programma. Goed verwarmde zaal. Volgend schrijven is aan de gebroeders Van Nieuwenbave gestuurd Ik heb de eer in al uwe laatste nummers persoonlijk aangevallen te worden. Opvolgentlijk ben ik den heer Pol De Mey, «x farceur.. opstoker 'n ellendelingvlegel<r on- noozelaar in uw laatste nummer van Zondag 1 Januari Gij zult dit schrijven in uw blad van 8 Ja nuari opnemen, gezien mijn recht op antwoord, mij door de wet toegekend. Ik wil mij niet bezighouden, met uw ge- meene leugens en laster te weerleggen, immers gij zegdel mij zelf dat het politiek is. Ik schrijf u alleen om u te doen opmerken, dat gij tot hiertoe, ondanks al uw gebabbel, bitter weinig schreeft over de staking zelf. Keurt gij die af Keurt gij ze goed Ant woord r:u eens klaar. Gij schijnt ze af te keuren, en wat ons verwonderd, dat is dat gij tot hiertoe geen enkele opmerking ontvingt van wege de katholieke bond die nogthans de staking GOEDKEURT. Beleefd verzoek wel eens den moed te heb ben kenbaar te maken, in wiens naam gij schrijft,en zoöfaét !in ;ü>V pérsocfnBjkè 'h'aafnis, vragen wij u, ons kenbaar te maken, van waar Wet hetnelsbrfeed verschil komt in het schrijven van <r De Vrije Werker orgaan der katho lieke pörtij van A'afst ën de Gee'rahrd onzer stad (uw blad). Beleefde groeten. "P. 'D. M. De léden dér S. tv. M. De Veibroedering, worden bericht dat de Zesmaandelijksche ver gadering der lëdVü op 15 cDzër, om 3 uur plaats hééft, 'bp -boet van '0,25 fr. voo. af wezige. Dé lëdeh Vorden dringend -verzocht hunne lidboekjes aan de bodens m.^de te geven, als ook ze terug te vragen, daa r,iemand zal toe gelaten worden zonder zijn lidboekje Men houde ook goed rekening dat de deel betaald wordt Op 16 Januari, van 8 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur, voor de nummers 1 tol 250. Op 17 Jacuari, van 8'tot 12 uur en van 2 tot 8 uur, voor de nummers 250 tot 500 Op 18 Januari, van 8 tot L2 uur en van 2 tot 8 uur voorde volgende nummers Niemand zal zijn deel betaald worden dan op den dag daartoe gesteld. Niemand kan zijn deel van de kolen ontvan gen, dan op vertoon zijner actie HET BESTUUR De onderstem ing is verschoven tbt de toeko mende week. TAK AALST. Openbare Voordrachten warden kosteloos in gericht op het STADHUIS (Militiezaal). De eeiste heeft plaats morgen Maandag g Ja- nuaii, om 8 uren 's avonds.Zij gaat gepaard met lichtbeelden. De heer René Verdeyën, leeraar ttan het Koninklijk Atheneum, te Oostende, zal handelen over de Engelsche Universiteitslad Oxford. Overdracht 142,49 fr. Pol, Jan en Nard 0,90. N. A 1,00. Ge zongen deor E. Vau Nufrul, bij Van Uenter- ghem 0 44- Zij hebben alle beiden naar den kattendiner geweest 0,20. Voor dessert hadden zij eene portie per.skens om onder weg op te smullen o,20Doch hierover waren beulen niet zeer te vreden, met die verdeftide kommesmaak 0/20. Dat hun 2 dagen ongesteld maakte 0,20. Wat beiden doen besluiten heeft in 't vervolg katten- diner en penskensdessert daar te laten 0,20. Dit maakte alle jechtgeharte rr-enschen te vreden 0,20. Een groep 'viscosebéwerkeis 9,45. Be dienden Hand aan Hand 2,25. H. F. 0,25. F. V. d. M. o,5o. Peeken gaat ieder dag 1 uur buiten 0,10. Celina heeft dat niet gaarne 0,10. Ward kan zijn dienst niet 0,10. V. V. d. M. 0,25. Ph. Sp. o,25. D B. 0,25. Een viscose- b'ewerker Grand o 5o. Een groep viscosebewer- kets -10,70. Eedicnden Hand aan Hand 2,25. V. V. d. M. o,25. Ph. Sp. o,25. D. B. c-,25. Bij Servaas was er zaad in 't baksken, hij heeft voor Kamiel gezorgd 0.15. Siantje heeft zulke ruige moustache dat Peeken er beschaamd om is o.i5. Een groep viscosebewerkers 9,06. Gezongen door J. Nichels en rondgehaald door Van Mul ders, in't lang hemd 0,70. K. I. a. v 0,25. Een viscosebewerker o,5o. F. V. d. M. o,5o. Bedien den Hand aan Hand 2,25. H. F. o,25. Ontvangen deze week 44,70 fr. Ontvangsten vorige vreken 208,04. Bedienden Hand aan Hand i,5o. Bedienden Reode Leeuw 1,30. A. V. d. M. o,5o. Bedien den Hand aan Hand 1,50. Bedienden Hand aan Hand i,5o. Bedienden Roode Leeuw 1,20. Ontvangen deze week fr. 7,5o.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3