Uit Geeraardsbergen. In De Itoode Leeuw Van een Katholieken Werkman, Moderne Broodroof. Om dil te bewijzen, kunneo met gar.6che hoopen feiten voorgebracht worden, dat ons toont, hoe de bazen bestendig zoeken om hunne winsten te vergrooten ten koste der werklieden. In de fabrieken en werkhuizen worden de weiklieden opgezweept, zooals de paaiden iu de koers Verandering aan 'l werk brengt meestal verzwaring mede voor de arbeiders, he vrouwen- verva» gen de mannen en de kin deren op hunne beurt de vrouwen aan het machieo. Dit alles om loonsbesparicgen tc doen Kortom men handelt in de fabrirken en werkhuizen met de werklieden, zooals de kat met de muis. Zouden de katholieke en liberale werkers bladen dit durven loochenen Dal die oomenschelijke handelwijze, de werklieden hunne gemoederen soms io op stand br\ngf, is zulks te verWOn(jeren 9 Geenszins, de verduldigstc scbaapkens (werk lieden) kunnen in menige .gevallen hunne ver- ontwaaidiging niet bedwingen, door de tergen de uilhongeringsméthode der patroons, waar van zij de slachtoffers zijn Als bewijs hiervan In talrijke plaatsen van ons land wo dl er weder op dit oogenblik door de werklieden strijd gevoerd In ons Vlaan deren' zijn op dit oogenblik niet min dan 1 l stakingen Hieronder bevinden zich gemeen ten, waar de socialisten, in een woord, zonder invloed zijn. en kunnen bijgevolg de oorzaak niet zijn dezer stakingen. Nog meer Te Ingelmunster en Eecloo moe ten de wevers voor wat loonopslag in staking- gaan. die slechts 1*2 fr. per week verdienen in de stede;» zijn de wevers hiervoor bijna het dubbel betaald Is dat niet eöne schande Dit verzet der weveis die met hunne vrou wen en kinderen al werkende zich niet willen laten kreveren, is door de patroons (liberalen ei. katholieken) beantwoordt m« t den lock-out (uilsluiting) in al de fabrieken dezer gemeen ten uil te roepen Dit brutaal uithongeraars middel wordt op de katholieke en liberale werklieden toegepast door de bazen, die een kristen en politiek geloof genoten. Heeren katholieken en liberale schrijvers is dit klassenstrijd dal door de bazen gevoerd wordt Wat denkt u van die palrooos die al dus met huone werklieden handelen Zegt ors, waarom de werklieden moeten verdeeld zijn io 3 a i verschalende deelen, en de bazen zoo broederlijk overeenkomen, als het dienen moet om de werklieden uit te buiten en hun verzet met dei honger te giraffen. Ja, gele en blauwe farceurs met uwe wer kers liefde, wat zult gij doen om uwe katholieke en liberale werk- en strijdgezellen te helpen in den lastigen kamp die zij tegen katholieke en liberale patroons te voeren heb ben Waar blijven de artikels in uwe bladen en waar blijven de protesten om de werklieden te verdedigen tegen de gele en blauwe uithonge raars Dit alles moogt en zult gij niet doen, om reden, dat eij in de eerste plaats de knechten zijt der grooten, waarooder deze patroons, die de liberale en katholieke werklieden in het midden van den winter op de hongerkuur stellen. Het gebeurde van heden zal het zijne bij brengen om de oogen der werklieden te ope nen en klaar te maken, dat de werklieden zicb samen moeten vereenigen zooals de bazen, die een onverbiddelijke strijd voeren tegen de werklieden. Dal is de klassenstrijd wordt heden Zordag avond de tweede ronde van den prijskamp met de kaart gesloten. Dat degene die nog moeten spelen dus oppas sen. BET BESTUUR. Wij ontvangen het volgende schrijven Heeren van Vooruit Ingezien de lock-out van Ingelnsunster en hetgeen de gazetten daarover schrijven, heb ik een brief geschreven aan Monseigneur den bisschop, om te weten wat hij er over denkt. Ik geef u ook kennis van dien brief, om te weten wat gij er zelve over peinst. Ik hoop wel dat ge mij dat plezierken zult doen, want wij zijn o ch r1 maar werkmenseïien. Een oprechten goeden dag van Jan PATIENCE wonende op H. Kerst te Gent. Ziehier dat schrijven Monseigneur de Bisschop. Ik ben zoo stout en hardi van mijne pen op te pakken en aan U 'e schrijven. Gij zijt toch dooi Uwen hoogen post onzen herder en vader, en dus onzen raadgever. Ik neb dus volle coofientiq in U. Gij weet, Monseigneur, dat er in Ingelmun ster, een nijverheidshoekjè van West Vlaande ren, cere gedeeltelijke werkstaking was uitge broken onder fabrickwerkeis. L>e staking was beperkt tot een paar fabrieken. De patroons vonden nu niets beter dan met- eens al hunne fabrieken stil te leggen en in 't putje van den winter al de werklieden op straat te jagen, zonder werk en zonder brood. Die christelijke schapen, Monseigneur, staan nu als echte schapen in de zandwoestijn. En hunne arme kleire schaapjes, hoe moeten die lijden en weenen Hst is zoo erg, Monseigneur, dat de katho lieke bladen zelve moeten erkennen dat de han delwijze der patioons hatelijk en slecht is Monseigneur, ik wend mij in vertrouwen tot U, om te weten wat de werklieden in zulk geval moeten doen. Dat is mijn recht en mijn plicht. Het zal toch aan Uwe Hoogwaardigheid niet ontsnappen dat dezelfde toestand zich morgen in Gent en in twintig andere steden kan voor doen. Wat dus te Ingelmunster gebeurt belangt in hooge mate ons allen aan, en de Gentenaars voor alles, in wier stad de werkersbeweging zoo levendig is. Wat moeten wij in voorkomend geval doen, Monseigneur BIDDEN Dat doen wij reeds zoo rechtzin nig als Gij bet kunt wenschen. MANIFESTEEREN Men heeft ons geleerd dat zulks niemendalle baat en socialistenmode is. OPSTAND MAKEN Gij zijt daartegen, Monseigneur, en de socialisten zelve zijn er ook geen gedurige aanbidders van. ONDERHANDELEN Wij willen wel, maar de patroons zijn onhandelbaar. Wat te doen dan, mijn geliefde bisschop, in voorkomend geval Gij zult toch niet zeggen, Monseigneur, dat een wei km an zich in vooi komend geval kan ver- smooren of ophangen 't Ware een uitweg, dat is zeker, maar 't ware eene wreedheid, eene lafheid en van ons stand punt gezien eene doodzonde. Ah, Uwe Hoogwaardigheid heeft zeker nog wel een redmiddelken van achter de boterkuip, moest dat hier gebeuren. Ik was al kontent toen ik vernam dat het katholiek blad La Patrie, van Brugge, een inschrijflijst opende voor onze uitgeslotenen. Helaas, ik moet met spijt en verdriet vaststel len dat die lijst al dikke 975 frank heeft opge bracht. Dat is nog geen dubbelen frank per slacht offer. Gij zult met mij bekennen, Monseigneur, dat het een al te mager beestje is om daar vette soep van te koken. Gij zult met mij verontwaardigd zijn, als Gij overweegt, dat de provincie West-Vlaanderen de kathöliekste provincie is van Belgis, en Belgiö het kathöliekste land van Europa. En dat brengt dikke 975 irank op. De socialisten zullen lachen met die partij van christelijke broederschap. Zij zullen zeggen en terecht, volgens mij Katholieke Werklieden, Wat hebt gij te hopen in dat katholicisme 't Zijn katholieke patroons die u de straat op wierpen 't Is een katholiek gouvernement dat ver waarloosde fabiieksiadcn te stichten. 't! Zijn katholieken die alles te-samen gy5 fr. kunaen bijeenbrengen om 500 werklieden en hunne famihön ie helpen. 't Zijn katholieke bisschoppen die zwijgen, gij zijt dus verlaren van God, ue wet en 't kapita lisme. En dan, Monseigneur, zal iedei van ons zeg gen, 't is de waarheid, wij zijn verlaien van iedereen, en wij begingen de domheid van onze socialistische broers en zusters te verlaten, die met ons dezelfde belangen hadden op de wereld, als werklieden. O wee over ons Erbarming voor ons 1 Ziedaar, Monseigneur, wat mij op het hart lag en wat ik mijn plicht achtte U te schrijven en U oin raad te vragen. Ik heb kopij van mijnen brief naar 't blad Vooruit gezonden, omdat ik wilde weien wie er de waie en beste oplossing had. Van het antwoord van Uwe Hoogwaardigheid zal mijne verdei e houding afhangen, zonder dat er rets zal veranderen aan mijne, godsdienstige overtuiging, die voortaan ©nathauKehjk zal zijn van mijne houding in Sociale kwesties. Aanvaaid, Monseigneur, de neuenge groeten van een ïechtzinnige geloovige. Jam PATIENCE, wever. ONS ANTWOORD. Koit en goed Jan, gij hebt gelijk, ten volle gelijk spijtig dat gij niet vroeger klaar gezien hebt. Enfin, beter laat dan nooit Wat ons redmiddel betreft, wij kennen niets anders dan de vereemging aller werkers onder dezeltde vlag om hunnen aagelijkschen strijd te voeren en langzaam mur zeker meester te worden over de voortbrengstmiddelen en de wetgeving door het gansche volk. Er is geen ander redmiddel, en uwe bisschop en al zijne confiaters kennen er geen ander. Doet hen onze complimenten. F. H. Vooruit van 13-1-11. Met eene ware razernij bebbeB de klerikale permeknechten zich op mijn voorgaard artikel geworpen. Liegt, liegt maar op, er blijft steeds iets van over, ziedaar wat voor de kadodders het wachtwoord is. In hun bladje van 8 Januari hebben dan ook de krabbelaars van De Vrije Werker de gemeenste, krapuleuze laster uit gekraamd nochtans wel zorg dragende dat.al- hoewel verstaanbaar,bun schrijven erg dubbel zinnig bleef om,volgens loffelijke gewoonte, de verantwoordelijkheid ervan te ontduiken. In onze voorgaande artikels hadden wij het dus over eene circulaire, geteekend a Namens het Middencomiteit der christene vakvereeni- gingen, Schelstraete, BESTUURDER. Wij kennen reeds bestuurders van zang- of muziekmaatschappijen,van fabrieken of werk huizen, maar het is iets, voor ons, splinter nieuw, te vernemen dat er ook werkersveree- nigingen en dan nog christene, zijn met aan 't hoofd een DIRECTEUR Wij dachteo, een schrijver, voorzitter of bestuurlid dat men dat wel kon vinden, maar de gekruinde heer H. Schelstraete leert ods nu nog dat wij zot waren te denken dat in eene werkersvereeoigins de algemeene vergadering directeur moet zi|o. Alle scherts terzijde gelaten, verklaren wij rechtuit dat de bedoelde ons genoegen deed, immers hij toonde zoo in eens de raakte waar heid door de jannen uit De Spiegel steeds geloochend. Er is werkstaking op handen Mijnheer de bestuurder wat denkt gij ervan Zijt ver draagzaam, antwoordt hij Er is een werker, zonder reden, midden in de winter op straat gejaagd Directeur wat gaat gij doen Zijt lijdzaam, antwoordt hij, immers lijdzaam, de beleedigingen of miskenning ondergaaD, m aangedaan, dat is de Victorie Wordt eene belangrijke beweging op touw gezet halt gij eenvoudige bestuurleden,

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2