In den Gemeenteraad. Wie ziet niet het gevaar. CLEMENT. In de Filature et Teinturerie, Keizerlijke Plaats zwangere vrouw 8 weken voor eo 8 weken na hare bevalling eene schadeloosstelling ontvangt. Daar hebben ze reeds het stemrecht bekomen en van daar hunne macht. In Finland bestaat ook het vrouwen stemrecht en reeds zijn er 23 vrouwen in de Kamer, waar onder i3 socialistische. In Duitschland zijn de vrouwen reeds met 80,000 vereemgd, zij beschikken over een groot blad, dat ook op 80,000 nummers Wordt getrok ken. Overal gaat de vrouwenbeweging goed voor uit en wij belgische vrouwen mogen niet ten achteren blijven. Thans hebben wij reeds in Be'gië het vrou wenstemrecht voor de vverkrechtersraden ver overd, en m 't kort zal de vrouw dus voor de eerste maal, een stembrief mogen - gebruiken. Het is een begin. Strijden wij voorts voor onze algeheele rechten, omdat wij ei ook groot be lang bij hebben, en plukken wij van ons strij den de vruchten niet meer, wij hebben dan toch gewerkt voor onze kinderen, waarvoor wij alles zouden geven, en die wij dan gerust kunnen achter laten, in de overtuiging, dat zij het in hun leven beier zullen hebben dan wij, hunne ouders het hebben gehad. Dat deze puike voordracht vruchtdragend zal wezen, lijdt geen twijfel, want onmiddelijk daarna wierd er overgegaan tot het s'ichten van een bond tot het bekomen der politieke rechten voor de vrouw en van de 70 aanwezige vi ouwen lieten er zich 37 inschrijven. Een mooi begin dus. De dompers hebben daar erg opgeloopen met hunne liefde voor den werkman en zulks naar aanleiding onzer artikels aangaande de betaalde hongerlooneo aan de politieagenten stadsbedieodeu en werklieden Om toch den naam te hebben opsla® te geven, is er iets gedaan voor de politie, maar wat is 't Het minimumloon, of liever het hongerloon waaraan de politieagenten beginnen, is 900 frarkskens gebleven M Moyersoen erkent wel dat het te weinig is. maar toch behoudt hij dit hongerloon. Voor de slecht misdeelden dus niets Vroeger hadden zij na vijf jaren goeden diensteen opslag van 150 franken. Nu zal er bun na drie jaren een opslag toegekend wor den van 75 franken. Zij zullen dus twee jaar 75 franken ontvangeD of samen 150 franken. Wanneer wij vroeger schreven dat de agen ten 50 franken opslag hadden gekregen, het geen één «CDtiem per uur vertegenwoordigde, dan wareo wij er ver boven, want 't is nu enkel 3o franken per jaar De maximum, het hoogste loon, is nu ge bracht van 1 2 op 1400 fraüken. Dus is het de agenten mogelijk tot het loon van 1400 franken te komen. Hier is het iets beter, tenzij men het aantal jaren dienst te hoog stelde, zooals het 't geval is, bij de machinisten aan den Staatsspoorweg. De Ondereommissarissen hebben ieder 100 franken verhoo:,ing en hun maximumloon is van 1700 op 2000 franken gebracht. Wij zijn ook benieuwd om te weten, of dezen, geregeld per jaren dienst recht zullen hebbeD aan een opslag. Vroeger bestond zulks niet, en wij kenneo ondercommissarisssn die meer dan 20 jaren dienst hadden en nog hun nen maximum niet hadden bereikt. fn alle geval voor de politie is er iets ge daan 't is jammer dat men de kleinste niets heeft gegeven, 't Is een bewijs dat onze katholiekegemeentevaders den naam van vader der hongerloonen willen behouden. Voor de sladsbedienden die een loon win nen van 16 1/2 centiemen per uur, is er lot heden nog niets Die zaak moet nog onderzocht worden. M. De Windt heeft hun een minimumloon gevraagd van 25 centiemen per uur en wij bidden hem, zijn voorstel opnieuw te berde te brtugeD, zijn vraag is met overdreven en ze moeten ze stemmen. Wat wij schandalig heeten is dat onze stad huisbazen durven beweren, dat den concierge van 't Landhuis 900 franken per jaar wint, terwijl hij er maar y5o fr heeft. Ze voelen schaamte over hunne hongerloo nen en ze trachten ze dan nog door leugens te behouden. Heeren liberalen, zoudt ge dit aan M. Moyersoen met eens opmerken En middelerwijl zijn de werkmenschen weer eens opgelaten Hunne hongerlooDen blijven bestaan en binnen enkele maanden zullen ze opnieuw hemel en aarde beloven, om de stem te vangen van die menschen, die ze reeds zoolang hebben uitgebuit Te Ingelmunster zijn al de fabrieken gesloten. Katholieke en libeiale fabrikanten hebben daar gemeene. zaak gemaakt om de werklieden eens uit te hongeren. Wat ze durfden daar wat opslag vragen Ze duitden wat beternis in hun ellendigen toe stand eischen, die stoute werklieden, en omdat zuiks in één fabriek bet geval was, daarom sloten AL de andere fabrikanten ook de hunne. Er heerscht daar dus eene volledige gedwon- gene werkeloosheid, zooals desiijds het'geval is geweest in Verviers. Moet het gezegd worden, dat het grootste getal werklieden er onvereenigd zijn In rustige tij den denken die menschen daar met aan, dan hebben ze de veareeniging niet noodig. 't Is im mers geld weg geworpen Hoe erg boeten die menschen thars hunne onverschilligheid niet En wat nu te Ingelmunster gebeurd, zou zulks niet kunnen overwaaiën naar Aalst Neen Past op viienden, op politiek gebied staan de fabri kanten vijandig tegenover elkander. Zulks is ook hier het geval maar wanneer het hunnen zak betreft, dan zijn het twee handjes op één buikje, en maken de fabrikanten gemeene zaak. De fabrikanten zijn zoo dom niet als de werk lieden de eerste zij» broederlijk vereenigd en zorgen er voor dat ook hunne politieke vrienden er zouden inlukken, werklieden bonden te stich ten. om hen van de ware af te houden, en aldus hunne macht te knakken. De werklieden ongelukkiglijk genoeg luisteren er naar, en zij loopen in de strikken hun gespan nen. Te Ingelmunster zijn zoowel de christene als liberale werklieden de straat opgeworpen, en dit met overeenstemming van liberale en christene patroons. Hier in Aalst is zulks niet onmogelijk, want tijdens de werkstaking in de Filature et Teintu- terie, Keizei lijkeplaats, was het M. Odilon Van der Schueren, die ons dreigde met lock-out. Wie dus zulk gevaar gedeeltelijk wil afweren, moet onmiddelijk zich laten vereenigen, en zulks bij de socialisten, waar zij op hunne echte plaats zijn. De schrijver van de kristene pantoffelmakers- bond mist den moed de onnauwkeurigheden, in c De Vrije Werker van den x Januari vermeld, te herstellen. Waarom heeft Clement mij in het aangezicht niet durven zeggen wat hij nu schrijft Ik zal kort op het breed geschrijf van Clement antwoorden. Ik zegde aan Clement dat er GEEN akkoord bestond tusschen de werklieden van De Beul dit bewijst de overgrootc meerderheid der werk lieden die den moed misten om bij De Beul te gaan reklameeren tegen den nieuwen tarief. Dit hebt ge aan mij niet geloechend, niet waar Cle ment Dat de vereenigden een loonaftrok of nadeel ige werkvoorwaardes moeten aannemen door de schuld der onvereenigden, die zich alles laten welgevallen, en dat er hiertegen meer zou moe ten gewerkt worden om het schandelijk gedrag dezer «nvereenigde werklieden te openbaren, daar hebt ge met mij wel in toegestemd, niet waar Clement Dat de werklieden herhaaldelijk hebben aan gedrongen voor het openbaar maken der veran derde werkwijze en op mijne aanvraag, of ge de zaak onderzocht hadt, hebt ge wel NEEN geant woord. Is het niet zoo Clement Zeg eens, beste maatje, waarom schrijft gij nu dat gij de verklaringen van uw bestuurlid h«o- ger schat dan wat ik u zegde Nochtans in ons gesprek hebt ge daar niets weten op te antwoor den, een l ewijs dat ge mijne verklaringen wel voor de juistste naaait, want mannen die in het aangezicht niet durven zeggen wat zij denken of weten, zijn karakterlozen, ofwel zijn dat lieden die weinig hoffelijk handelen zulken behooren tot dezen die hunne vijanden laiïelijk in den rug aanvallen. Wel zeker, beste Clement, spring ik op de eerste vraag niet in het harnas, voor mannen die ons ïederen dag met de vuilste en verachtelijkste middelen trachten te bevuilen. Zeg eens, wat zoudt gij doen indien men beden uwen porte- monnaie ontroofde-en u daaibij nog eene goede rammeling toediende zoudt gij morgen reeds bereid zijn deze personen te omhelzen en de voe ten te likken Wat de reden is waarom uwen bond niets geschreven heeft over de verandering der urieven hebt ge mij klaar gezegd 't was uit schrik dat de vereenigden dan eerst het slachtoffer zouden kunnen vallen hebben, daar er werklieden te veel zouden geweest zijn met de invoering der machienen in het werkhuis De Beul Dat is een proper systeem dat de kristene vak bond volgtals al de veieenigde werklieden op hun werk mogen blijven,hebben de bazen, bij de invoering van nieuwe tarieven, van de kristene vakbonden geen tegenstand te vreezen 't Is de zwakte boven de sterkte der werklie den stellen de werkeloosheid en kleine tarieven in de hand werken voor het geluk der pantoffelmaksrs Ongehoord Een kolenvoerder was Zondag nacht niet kunnen opkomen, door de hevige tandpijn. Toen hij naar zijn weik kwam, wierd hij van werk veranderd hij wierd in 't maga zijn gezet en z?g hierdoor zijn loon verminderen van 2,80 fr. tot 2 fr. per dag. IN DE CARDERIE had er een jongen pijn in 't hoofd. Hij wierd naar 't magazijn verplaatst en terwijl zijn vroeger loon 1,90 fr. was, is het nu nog 1,5o fr. per dag. Ge ziet dat het daar een modelfabriek is, en vooral een fabriek waar ge niet moogt ziek wor den of ge wordt van werk veranderd en uw loon wordt verminderd. 't Is een ware schande. DE MINUTENDIEFTE is er weer in gang. Wij hebben er meermalen reeds op gerekla- meerd en toch begint men telkenmale opnieuw. Daar wil het uurwerk der fabriek maar niet goed marcheeren, maar vergeet niet dat het uurwerk nooit in 't nadeel is van de Heeren Bij het ingaan van 't fabriek zal het uurwerk voren geloopen zijn, aldus fluit het vóór de juiste uur. Bij het eindigen is het reeds met een aantal minuten verachterd, zoodat de daghuur werkers dagelijks een aantal minuten voor den drol hebben te tobben! Is de werkdag nog niet lang genoeg, heeren liberalen, voor het lage loon dat uwe werklieden er winnen, dat ge hen dagelijks nog voor een aantal minuten moet bestelen. EN HET DRINKWATER Hierop roepen wij de aandacht der gezondheidscommissie, want het water dat de werkmenschen er te drinken hebben is niet van aard om hunne gezondheid te bewaren. En nu dat men gevaar loopt met ziek te wor den, zijn dagloon te zien verlagen, nu zou hot water bijzonder goed moeten zijn. Het gelijkt veeleer spoeling, en daar moeten onvermijdelijk ziekten uit voortspruiten. Dat de gezondheidscommissie zich eens een staal water er van aanschafte, en ze zulle» ondervinden, dat wij waarheid spreken.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2