Uit Geeraard sbergen. Dertigduizend franken Hoe is 't mogelijk Aaugename en leerdame lectuur. Alg. Nederlands Verbond. Een en ander. LEEXÏXGEX VAX GELD Voor de Stakers. Voor ons Strijdfonds. Woensdag werd dus einefelijk de dringende zaak De Mey Hoebeke Byl-Campen voor de rechtbank van Audenaarde geroepen. Wat uitleg is coodig Byl-Caroperi werd in eenige circulairen de waarheid en de open bare meening onder den neus gewreven aeht zich beleedigd, beradeeligd en eischt 25,000 frarken (zegge rijf en twiulig duizend fr.) aan Hoebeke, drukker, omdat vijf dezer beleedi- gende circulairen volgens Bvl niet getee- kend waren, éischt ook 5,000 fr. (zegge vijf duizend fr aan De Mey Pol, schrijver der zesde beleedigencTe circulaire. De rechtbank deelt het gedacht niet van Byl-Campen en vindt AL de circulairen van ons syndikaat voLdoende geteekend. Aug Hof beke, drukker, wjrdt buiten zaak gezet en do gevraagde dertig duizend franken vallen op Dé Mey of de lijfsdwang van J8 maanden. Byl-Campen is bijgestaan door de Meesters D'Holander en Verbrugf en, (was Meester Byl, zoon van Louis Byl-Campen niet capable genoeg of achtte bij de zaak beneden zijne waardigheid De Mey is bijgestaan door Gezel Soudan en Meester De Wetter. M Verbruggen tracht aan te toonen, dat Dé Mey niet uit het belang van zijnen bond handelde, maar wel uit eigeD belang, uit ge kwetste eigenliefde, omdat Byl met De Mey niet wilde handelen en wel sprak met gezel Nichels van Aalst. Mr Verhruggen wilt absoluut De Mey doen aanzien als ciet teu aauzier. gehandeld te heb ben uit een ander dan eigen belang, uit per soonlijke wraakneming, Mr Soudan doet eerst en vooral opmer ken, dal de eerste der vervolgde circulairen verschenen is vóór dat Gezel Niehels op aan dringen van Gezel De Mey aan Byl een onder houd had gevraagd Geene persoonlijke wraak neming is in het spel, maar wel eene opwel ling van verontwaardiging. Mr Soudan verhaalt de twee werkstakingen in het fabriek van Byl Hij toont aan hoe juist gericht de handelwijze van het socialistisch syndikaat was en hoe de openbare opinie oor deelde. Neen, De Mey handelde niet uit ge kwetste eigenliefde. Ik ken hem persoonlijk, zegt M Soudan. Zegt mij dat hij oploopend, hevig is, dat hij in zijn hevigheid soms te ver gaat en wij zijn 't accoord, Uit persoonlijke opinie handelde hij nooit. "Hij is joDg en werkzaam, doet te veel uit ver trouwen in zijne beginselen, en ik evenals elk die hem kent acht in hem den werker, zijn rondborstig karakter. Onverschillig met wie,is hij joviaal, zoolang men recht gaat. Byl-Campen vraagt lijfsdwang en schade loosstelling Zijn die vervolgde circulairen waarlijk eerroovend Neen zegt M. Soudan, want waren zij het, dan zou Byl-Campen niet traciiten vóór de burgerlijke rechtbank te ver krijgen wat de correctioaeele rechtbank hem zou weigeren. De Mey is niet strafbaar, en deelt de recht bank mijne meening niet, dan kan De Mey hoogstens tot de kosten verwezen worden. Zoo sluit M. Soudan. Het openbaar ministerie zal zijn advies doen kennen op 8 Februari. nog verder te loopen, om zich een gemaakt of ongemaakt puik kostuum aan te schaffen Gaat naar de Kerkstraat. 8, bij P Blanckaert- Gornelis. alwaar er ook te verkrijgen zijn, parapluies, hoeden, klakken, alles aan prijzen buiten alle concurrentie. AALST. Onze lezers vaD Recht en Vrijheid zullen heden de eerste aflevering ontvangen van de werken Jacob De Schooier en Arbeid Het zijn twee prachtige sociale werken, die in 't bezit zouden moeten zijn van alle ar beiders De afleveringen kosten enkel 5 centiemen. Wij verzoeken onze lezers en lezeressen dié boekjes goed te lezer, zij zullen ondervinden welke mooié werken het zijn. Het zijn dus twee boekweiken tegelijk die uitgegeven worden, waarvan elke week éene aflevering van ieder bot k zal verschijnen. De lezers zijn niet verplicht alle twee de boekwerken sameo te nemen zij kunnen zich abonneeren, ofwel op Jacob de Schooier, ofwel op Arbeid alléén, en ook op alle bei den te zamen. Iedere lezer ontvangt dus heden de eerste aflevering van die béide werken toekomende Zondag moeten zij dus die boekjes terug gé ven indien zij ze niet wenschen voorts te nemen zij betalen 10 centiemen indien zij de boekjes behouden en zich laten inschrijven om ze wekelijks te nernen. Hel zijn zeer goedkoope boekwerken die zij zich op deze manier kunnen aanschaffen en al dus gemakkelijk aan eene kleine bibliotheek geraken, die toch zoo noodzakelijk is, in de werkersgezin Dén. Er zijn toch Dog zoovele werklieden die de verderfelijke en onwaarschijnlijke romans in huis nemeD. Dat zij zich liever degelijke lec tuur aanschaffen, waarmede zij hun geest zul len ontwikkelen, terwijl ze met die andere draken bun geest verstompen. Wij verwachten dus een goed onthaal. TAK AALST. Maandag 30 Januari,om 8 uren slipt 's avonds, grijpt de vierde Voordracht plaats op het Stad huis (Militieaaal). Zij gaat gepaard met lichtbeel den. De heer M. Brants, leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Brussel, zal handelen over Sage en Satyre Clement haalt armzalige middels aan, in het artikel met kwade en verachtelijke in zichten in De Vrije Werker verschenen, nopens onze IedeD, die zouden gewerkt heb ben om hunnen voorzitter werkeloos te stellen en te houden. Wij laten Clement in zijn rol. De werklie den zijn verwittigd wat zij van de ki istene vakbonden te verwachten hebben. markt te koopén docr dé có operatie, en sfrf/d voeren om loon naar arbeid te krijgen. Ongehoord. Wanneer we met hon derd man zakken drageD, hebben wij 'nen heélen dag roödig om een schip te lossen met liraan. Van dal graan moet brood gebakken wo-den. De vooruitgang komt, een machién lost het schip op een halven dag met de hulp van' 5 man Daarom zullen er vijf-en-uegentig man van dat brood dal moet gebakken wor den, niet mogen mee eten. Dat zijn zaken die moeten veranderd worden. Één fijne sigaar Karl Marxwaseen hartstochtelijk rooker. Toen hij in Engeland verbleef was hij niet zelden op zoek t aar la- bakwinkels waar men goedkoope sigaren vér- kocht,omdat hij geen duie sigaren kon betalen. Vrienden, die wisten wat slechte tabak hij rookte, besloten op een bezoek hem eens beet te hebben. Gebruik makende van een korte afwezigheid van Marx, begonnen allen fijne sigaren te roo- ken en legden eene slechte sigaar op tafel voor Marx De geniale geleerde, in het vertrek te rugtredend, snoof met wellust en sprak den lof dezer goedruiker.de tabakstokken Hij liet zich dan ook niet pramen om zijn havanna aan te steken. Met waar genot trok hij, her haalde malen den fijnen smaak pi ijzend vaD den goedkoopenstinkstok. Of zijne vrienden leute hadden Zeggen wij erbij dat ook Karl Marx de jolig heid niet smaadde. Aalst Voorwaarts. Deze afdeeling van den Onpartijdigen Neringsbottd onzer stad, heefteen schrijven gericht aan de Socia listische Partij, ons verzoekende een afge vaardigde voor dit Comiteit te willen benoe men. Aao dit verzoek is voldaan en 't is gezel Alfons Cornand die door't Midden- Comiteit is aangewezen om ons te vertegen woordigen. Leeningen van geld, voor het bouwen van VVoonhuize-n en op Hypotheek Geldplaatsing door obligation. Geldplaatsing voor derde personen op Hypotheek. Verzekeringen tegen Brand en op Leven. Voor inlichtingen wende mén zich tot Petrus Nichels, Keizerlijke Plaats. Hoofdagentschap van Aalst en Omstreken. Het Bestuur van het liberale Wer- keloozenfonds gevoelt geen lust om met ons over de vakbonden en hunne bijdragen te debatteeren, ofschoon zij ons beloofd hadden op dat gebied eene goede les te kunnen geven. De druiven zijn te groen voorde liberalen, doch wij laten de blauwe helden niet los en komen hierop terug. Belangenbegrip. Wanneer werk lieden iets koopen. gaan zij naar den winkel die hun het voordeeligsl schijnt. Dat dien heer zijne koopwaar heeft laten fabrikeereD aan een hongerloon, daar wordt niet aan gedacht. De arbeider heeft te weinig geld om een cent te veel te geven en biedt zelf nog af zoo hij kan daardoor drukt hij de loonen zijner medear beiders naar omlaag en ook het zijne natuur lijk. Het beste middel om aan dien toestand te verhelpen is rechtstreeks de waren op de Van den Brempt 0,20. Van Paemel 0.30. Malthys 0.30. Dierickx 0,30. Spaens 0,30. Gezongen door Néélen bij Camiel Cornand 1,50. F. V. d. M. 1,00. Pol. Jan en Nard 0,90. Een groep vjscose- bewerkers 9,35. Sp. Ph. 0,25 Fer. Ch. 0,25 D. B. 0,25. Jefken was in de Geldhofstraat zoo onnoozel 0,40. Van twee viscosebewerkers J. K. enJ. M. 0,50. Gezongen door Matthiem bij L. Strickx 0,52. Nardus heeft de majo riteit 0,10. dntvangen deze week 16,42 fr. Ontvangsten vorige weker. 218,40. Bedienden Rooden Leeuw 1,20.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3