i1e Jaar. N° 6. Prijs per nummer 1 centiemen.5 Februari Ii I Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Strijden in Vlaanderen. GROOTE MEETING TOONEELVERTOONING Herdenking der Russische Revolutie. ANNONCEN Rechterlijke i fr. pei regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke weck óór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFR3B NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten Belgis Een jaar - 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelcn. VERGADERINGEN. Voerlieden. Heden Zondag om i uren, bestuuriilling, waar de besluiten van hel Laa- j delijk Congres der Voerlieden rallen bespro ken worden Fabriekwerkers Woensdag om 8 uren, bestuurzitting Zondag toekomende, H2 Februari, om 10 uren 's morgens, verplichtende vergadering voor de leden, op boet van Hl centiemen. Deze week is er een manifest verspreidt in gansch Vlaamsch Belgie, zoo ook in onze stad. waarin gesproken wordt over de stakingen en uitsluitingen in velschil lende steden en dorpen van Vlaamsch Belgie waar ruim 2000 werklieden door getroffen zijn. Zoo komt er ook Ingelmunster in voor, eene gemeente waar al de werklieden der verschillende fabrieken uitgesloten zijn, door hunne bazen. Zeggen wij spoedig dat in deze plaats onze vakbonden vóór de uitsluiting zonder invloed waren en meest al de werklieden katholieke lieden zijn, zooals hunne patroons De werklieden van Ingelmunster moes ten braaf zijn, voor een hongerloon van 12 fr. in de week werken en omdat zij eene kleine verbetering wenschten, wor den deze ongelukkige werklieden de straat opgegooid en met den honger ge straft, door hunne katholieke bazen die den ken en gelooven als zij 't Is eene dure en beproefde les voor al de katholieke werklieden, die nog hoep ten in de goedhartigheid der katholieke fabriekanten. Het manifest geeft ons eveneens een be sluit, genomen door de fabrikanten, dat door de burgerbladen is medegedeeld en luidt alsvolgt Eene zeer talrijke bijgewoonde vergade ring van patroons is te Gent gehouden, ten einde eene tegenverdediging in te richten, tegen den steeds toenemenden aangroei van de werkerssyndikaten, welke stakin gen in 't leven roepen in de nijverheids gestichten der Vlaanderen, het gezag der patroons doen miskennen en aanslagen plegen tegen de vrijheid van arbeid. Er is besloten, in de twee Vlaamsche provinciën, patronale verdedigingssyndi- katen te stichten, in een algemeenen bord onder het hooge behecrschap van het syndi- kaat der Gentsche weef]abrikanten. De nieuwe inriebtirg zal denzelfden grondslag hebben als de machtige. Duit- sche nationale textielbond die door het inrichten van lock onts of uitsluitingen reeds bewijzen gegeven heeft van zijne groo'.c macht. Wij roepen de aandacht van al de werklieden op dit besluit door de patroons van Vlaanderen genomen. De arbeiders (sters) mogen er zich aan verwachten, dat wij op een gegeven oogenblik voor de uit voering van dit brutaal bazenbesluit zul len gesteld worden. De duizendc vlaamsche fabriekwerkers (textiel) in iedere stad te gelijk op straat werpen, dat is het plan der bazen. De uit sluiting wordt aldus door de bazen aller kleur en godsdienst, als het brutaalste onderdrukkingsmiddel tegen de werklie den gehuldigd. Wat zeggen onze blauwe en gele vak bonden hiervan, zij die den klassestrijd loochenen en steeds van verzoening spre ken Wij ook willen niet den ruwen strijd maar dat willen de patroons wel Gaan de katholieke en liberale vak bondleiders hun ongelijk nu bekennen, met de werklieden te verdeelen, terwijl de kristene en niet kristene patroons goed t'akkoord zijn om hunne geloof- en denk- genooten aan den honger prijs te geven, door de uitvoering van hun plan, met de uitsluiting van duizenden katholieke en liberale evenals de socialistische werklie den Jaren en jaren voorzegden wij reeds aan de werklieden, de grootsche uitslui ting van 100 en i5o duizend textiel-mijn- metaal- en andere werklieden, die zich in het verleden in Engeland, Duitschland. enz voorgedaan hebben Zulks zal zich onvermijdelijk ook in ons landeken voor doen. Vele werklieden geloofden ons dan niet, dat gebeurde wel in andere landen, doch voor België was zulks onmogelijk, dat zou hier nooit gebeuren. Ofschoon wij slechts enkele jaren ach ter den rug hebben, dreigen de vlaamsche bazen reeds de voetstappen der Duitsche patroons te volgen. Dit bewijst dat de Belgische patroons niet beter zijn dan de Duitsche of de Engelsche, en desnoods alles zullen aanwenden om de werklieden onder den hiel te houden. Werklieden, de bazen bereiden hun strijdplan, zij willen den oorlog om de werklieden te verpletteren, om een systeem in te voeren van kleine loonen en slechte werkvoorwaarden. Wat gaan wij doen? Met onze armen gevouwen dit alles toe zien en aan de werkende klasse de bloe digste slag laten toedienen In dit geval zouden wij geene menschen maar lafaards zijn, en dat willen wij niet. Laten wij ons te weer stellen, sluiten wij ons krachtig samen in de vakbonden, door de macht van ons getal, zullen wij als veistandige arbeiders (sters) in den strijd den zegen behalen. op Zaterdag 11 Februari tQll,om 8 uren stiptin 't lokaal Hand aan Hand Dagorde He Hoon strijden in Vlaanderen. op Zondag 13 Februari 1911t om 5 1\3 uren stipt s avonds, in het lokaal Hand aan Hand Hoopt kaarten aan 0,30 fr. Versckillige bijdragen tot toekomende week verschoven, door overlast van copij. Vervolg en slot der redevoering van gezel Balthazar. Fen piiestei Gapone had eene kristelijke arbeidersvereniging gesticht en besloten eene petitie waarin de grieven en de eischen van het volk vermeld waren, aan den keizer te overhan digen. De dag waaiop dit zou plaats grijpen was de 22 Januari. De week voor dien heuglijken dag liep Gapone, die heden algemeen als een verrader aanzien wordt, gansch St-Petersburg en den omtrek af, het volk aanzettende in massa dien dag op te komen. Toen al het volk bijeen was, en geknield in de sneeuw stortte om zijne smeekbede op te zeggen, werd de massa door soldalen omsin geld, die onbarmhaitig in den hoop schotenen Kapten. Zoo behandelde Vadertje zijne kinde- ren».Gan?chde week liet hij den opstand broeiön, den priester mocht vrijelijk het volk oproepen in openbare meeting met schriften enz. en dan pleegde vadertje laffeloos verraad op het volk en het weerlooze grijsaards, vi ouwen en kinderen ongenadiglijk dooden. Van dien dag af was vadertje een beul geworden. Nu breekt er stakirg op staking uit, slechts uit weerbarstigheid. De burgerij en het proleta riaat eischen eenstemmig een Doema. Op het eiifÜe van Februari werd eene com missie beroemd, waarvan de leden door het volk te kiezen waren, cn die den toestand moesten onderzoeken. De Sociaal democraten stellen hunne kandidaten voor en maken er ge- biuik van om hunne gedachten meer en meer te doen indringen bij het volk. Ondanks het verbod werd 1 Mei toch gevierd en dit maakte eenige slachtoffers. In Juli had er in de haven van Odessa een opstoot plaats die veel ophef maakte. Een matroos van de Oostenkin had verklaard dat de koolsoep ongenietbaar was Die euvel daad moest gestraft worden en de matroos werd terechtgesteld. Daarop brak er onder de andere eenen opstand los. Zij namen het lijk van hun nen ongeiukkigen makker en stelden het, met eene affiche op de borst op de kaai ten toon. De gansche werkersbevolkirg van Odessa defi leerde voor het lijk, luide wraakkreten slaken de. In Augustus werd op voorstel van den keizer eene Doema opgeioepen waarvan de meerder heid nochtans reaciionnair was. dus geene ver betering ii. den toestand. De studenten verwek ken opstootjes, met het doel de hoogescholen, die na 22 Januari gcslbten waren weder te doen openen. In Oktober, betert den toestand. Na eene al- gemsene stakn g doet den Czaar stellige belof ten, en den stiijd houdt op voor twee maanden,

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1