DE WERKEL00ZEN. 12 Februari 1911 Prijs per nummer 2 centiemen. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het Internationaal Socialistisch Bureel te Brussel Aan de leden der Vakbonden ANNONCEN Rechterlijke i <r. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke weck vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOHBLS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar t,5o Buiten Belgis Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. VERGADERINGEN Fabriekwerkers. Vellen-, Maïs-, Siroop- en Caoutchoucbewerkers, heden Zon dag 12 Februari, om 10 uren 's morgens, verplichtende vergadering op boet van 10 cen tiemen. Gladslijpers. Heden Zondag om 3 uren, verplichtende vergadering, op boet van 10 centiemen. Zangkring. Woensdag aanstaande, om 8 1/2 ure, herhaling voor al de leden. Uitdeeling van het nieuw koor De Jacht. Op post HET BESTUUR Ziekenbond Moyson. Woensdag aanstaande, bestuurzittmg om 8 1/2 ure. Textielbewerkers Katoenbewer kers en Wevers, Zondag toekomende den 19 Februari, om 3 uren, verplichtende vergade ring, op boet van 10 centiemen. Wij roepen de aandacht der leden, dal zij die wenschen bestuurlid te worden, zich vóór de vergadering moeten aangeven aan het bureel. Politieke Vrouwenbond. Zondag toekomende 19 Februari, om 3 uren namid dag, aigeraeeue vergadering in Uand aan Haod. Gezellin Helene Hardyos, de knappe Gent- sclte spreekster zal aanwezig zijn. Samenstelling van 'i Bestuur. 't Is winter. Buiten is het vinnig koud. De sneeuw valt neder in dikke vlokken... In de schamele woonst eens werkers zit eene van ontbering ziekelijke moeder bij de wieg haars kind. Geen licht, vuur noch brood in huis... Zij murmelt Wat zal van ons geworden als vader geen werk of eten vindt Weenend zoent ze haar lieveling op het bleeke wangje. En d'arme kleine kreunt en steekt de handjes uit, als biddende om voed sel. Helaas En zij Slaapt, lieve, vader zal brood aanbrengen Bij groepjes slenteren de werkeloozen, bleek en mager, bibberend van kou langs de straat, bedelend om werk. Overal worden ze van de hand gewezen en hoonend werpt men hun toe Weg van hier, er is geen werk Eo zoo ga it hel voort van huis lot huis. Een slukjp btood als 't u belieft, voor mijne arme familie Smeekt de weikeloozon. En onroeedoogend klinkt het antwoord Wij heb ben uiets te geven, werkt luiaard Teleurgesteld, met gekropt gemoed, gepij nigd door den honger, keeren zij huiswaarts, waar droeve ellende hun wacht... Nog zit de arme moeder bij de wieg haars lievelings, verlangend tuurt ze door het vensier, den lang verwachte echtgenoot ver beiden. Stappen naderen Eindelijk is hij daar Zij loopt hem tegemoet, maar deinst achteruit, het diep bedrotfd gelaat, haars rcht- genools bemerkende. Ontmoedigd laat hij zich op een gebroken stoel neêrzijgen. wijl bij in tranen iubarst. Verder kan hij niet. Men hoort niets meer dan weenen en zuchten Builen sneeuwt het voort. Killiger woid het in de schamele wooDst. Doodsche stilte heerschte er. Ellendige maatschappij, wanneer zal de wrekende arm des proletariërs uw slangen kop verbrijzelen, vraatzuchtig en laf als gij zijt, de nuttigste wezens der aarde latende van honger omkomen. O reddend syndika- lisme, wanneer zult gij alom den vredescepter zwaaien.levens het werkende volk beschermen tegen den vampyr, h< t kapitalisme geeft de volgende cijfers in '1 licht aangaande de socialistische stemmen in de jongste ver kiezingen in de verschillige landen uitge bracht Duitschland 3,250.000 Frankrijk 1,100,000 Oostenrijk 1,000,000 Vereenigde Stalen (N.A). 600,000 Engeland 500,000 België 500,000 Italië 339,000 Finland 337,00Q Zwitserland 100,000 Denemarken 99 000 Noorwegen 90,000 Holland 82,000 Zweden 75,000 Totaal 8,072,000 Van Rusland en Australië hebben wij geen cijfers. In Spanje kreeg Pablo Iglesias, de oude revolutionaire kampvechter, in Madrid alleen 40.000. Hij is. gelijk men weet, het eenige socialistisch lid der Spaansche Kamer. In Servië werden bij de laatste verkiezing 30,«>00 socialistische stemm°o geteld. Bulcarië bracht er 3000 uit. Argentinië, de Zuid-Amerikaansche repu bliek, waar onze partijgenooten met ontzet tende moeilijkbeden in de propaganda te wor stelen h.-bben, leverde 5000 stemmen op Wij weten, dat in Japan, in Roema» ie en in vele andere lan.d» n jorge, krachtige socia- iislische bewegingen beslaan. Buitendien is bet kiesrecht in vele landen i door allerlei beperkingen verre van algemeen J te zijn zooals in Italië, Holland, Spanje, En geland, België enz. Nemen wij alDs bijeen dan mag het aantal mannelijke volwassen socialisten over heel de wereld zonder overdiijveu op 10 miljoen ge schat worden. Rekent men daarbij rog d'- vrouwen, die nagenoeg overal van het kiesn cht zijn uitge sloten, en de mannen, die èf om hun leeftijd óf om ledenen van maatschappelijke armoe het kiesrecht moeten ontberen, dan kan men het gezamentlijk aantal socialisten in beschaafd# landen der wereld stellen op vijf-en-twin tig miljoen. Interessant zijn ook dc aantallen der stem men waarover wij beschikken in de onder scheiden parlementen Finland 84 van de'200 42 per 100 Zweden 36 165 21 Denema-ken 24 114 21 België 34 166 20,5 Luxemburg 10 48 20 Oostenrijk 88 516 17 Frankrijk 76 594 13 Duitschland 45 397 11,3 Noorwegen 11 123 9 Italië 44 508 8.6 Holland 7 100 7 Engeland 50 670 6 Zwitserland 7 170 5 Servië 1 160 0,62 Spanje 1 404 0,25 Finland staat dus ver vooruit aan de spits. Tot voor kort stond Denemarken op de tweede plaats Het werd echter door Zweden overvleugeld, waar onlangs twee zeer knappe liberale afgevaardigden Lindhagen en Axel Palmslierna, bij de socialistische fraktie zich aansloten Uit dit beknopt overzicht zult gij kunnen opmaken partijgenooten van arm Vlaanderen, dat de roode internationale eene reuzenmacht wordt, waartegen onze vijanden boe talrijk ook, zich den kop zullen te pletter loopen. Schenkt dus een onbeperkt vertrouwen in de Sociaal demokratie die uwe hoop, uw ver langen niet zal teleur stellen. Op dan voor het socialisme dat vrijheid be schaving en vrede moet baren. Ten strijde tegen het kapitalisme, dat dood, haat en verderf zaait onder de volkeren. drukken wij op het hart, wanneer zij denken recht te hebben van te klagen over hun werk, zij zich tot het secretariaat der vakbonden moeten wenden, die iederen dag open is in het lokaal Hand aan Hand, alsook 's avonds tol 9 uren. In 't belang der leden is helzeer noodig, dat al de bestaande grieveD bij den Secretaris I kenbaar gemaakt worden, aldus kan hivr legen ingewerkt worden. Dat eenieder dus zrn plicht begrijpe

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1