i1e Jaar. X° 8. Prijs per nummer 2 centiemen. 19 Februari 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. GRÖOTE MEETING POLITIEKEN VROUWENBOND. Zoo doen het de fabrikanten. ANNONCEN Rechterlijke i Ir. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijis herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFBED FTICHEES, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden ir. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten Belgik Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. voor de Vervlaamschlng der Gentsche Hoogeschool te Aalst. HEDEN ZONDAG, om 3 uren namiddag, in de Bovenzaal vaD het Stadhuis. SPREKERS MM. Ed.VanDieren. advokaat uit Leuven. H. Plancquaert, advokaat uit Gent Vlamingen, allen op post. VERGADERINGEN. Textielbond. Katoenbewerkers en We vers, HEDEN ZONDAG 19 FEBRUARI, om 3 uren, Verplichtende Vergadering, op boet van 10 centi'men. Het dagorde dezer vergadering is zeer be langrijk, beuevens de zeer gewichtige punten die zullen behandeld worden over de stakingen der Spoelders- en Bobijnmakers, in 'l"fabriek Sticbelmans, te Nioove, dat voor de mannen en vrouwen van hel fabriek BorremariS, van zeer groot belang is Mannen en vrouwen, komt dus allen naar deze vergadering. HET BESTUUR. ZANGKRING. Woensdag '22 dezer, om 8 1/2 ure 's avonds. Repetitie voor het nieuwe koor De Jacht x>, voor al de leden. Niet een lid mag ontbreken Mannen op post. De vrouwen die zich na de voordracht van gezellin He'ène Hardyns van Gent, hebben laten inschrijven, worden verwittigd, dat het HEDEN ZONDAG, algemeene vergadering is, in 'l lokaal Hand aan Hand cn dat ooze jonge Gentsche vriendin opnieuw zal aanwezig zijn, en ods ook nogmaals-op eene puike toe spraak zal vergasten. De vriendinnen hadden beloofd, dal zij hun getal, op de eerstkomende vergadering zouden verdubbeld hebben, door elk een nieuw lid mede te brengen. Wij vragen hun, 't gegevene woord gestand te houden, en te zorgen, dal er heden een aan tal nieuwe vriendinnen de vergadering zouden bijwonen. Als de vrouwen maar willen, kunnen zij, dat is algemeen gekend. Vrouwen op post, is dus het ordewoord. 3D IB T i~F-3T~)T-3 TST der dinsdagronde worden bij deze bericht, dat onzen bode Bocqué, verleden dinsdag door ziekte belet was, zijo ronde te doen. Wij weten niet hoe dikwijls wij de werklieden reeds hebben doen inzien het getal keeren is enorm hoe een drachtig de patroons altijd zijn, wanneer het hunne eigene belangen geldt, en welk ongelijk de werklieden hebben, eerst en vooral door zich niet te vereenigen in hun nen vakbond en tweedens wanneer zij dan nog de noodzakelijkheid der vereeniging begrijpen, door zich niet te vereenigen in één vakbond. De patroons doen het anders. Deze kijken naar geen godsdienst, zij weten dat zij als fabrikanten belangen hebben te verdedigen en zij gaan broederlijk samen al zijn zij Christenen, Joden, Protestan ten of Vrijdenkers, wanneer het er maar op aankomt, de werklieden onder den hiel te houden Zulks hebben zij meermalen getoond in uitsluitingen of iock-outs en zulks too- nen zij nu eene andere maal in Ronse, waar het op het punt staat, AL de werk lieden te lock-outeeren, al de werklieden de straat op te wei pen. Thans deelen de bladen mede, dat er in Ronse eene uitsluiting op handen is. Er is eene werkstaking in het fabriek van M. Ferrant te Ronse en wij lezen hierover het volgende in het socialistisch weekblad De Verbroedering dier stad Zooals men weet is de staking hier uitgebroken voor een artikel Satins met 17 schachten, 5700 draden en 24 scheuten. De patroons steunen zich op het 9 flauw argument dat het algemeen tarief 9 der patroons niets zegt over het betalen 9 der schachten in de geweefsels satins,dit 9 komt volgens ons gedacht door het feit, dat dit artikel heel weinig met mouchen wordt geweven en men bij het maken van het tarief aan dit punt niet heeft ge- dacht. Het artikel aangestipt in het tarief zegt niet, dat de schachten moeten be- taald, maar het zegt ook niet, dat zij 9 NIET moeten betaald worden. Er zal zeker toch geen patroon ge- 9 vonden worden, die zou durven bewe- ren, dat met veel schachten weven, 9 geene mceiëlijkheid en vermindering van voortbrengst medebrengt voor de we- vers. Dus het is klaar er wordt een onvoor zien artikel voorgebracht, waarin de werklieden hun gewoon dagloon niet kunnen winnen en M. Ferrant weigert hierom eene vergoeding En de andere fabrikanten sluiten zich aan bij hun confrater en in hunne alge meene vergadering besluiten zij, de hoo rnen van M. Ferrant in andere weverijen te Ronse te doen afweven aan dezelfde voorwaarden en zoo de werklieden niet willen, hunne fabrieken te sluiten op 23 Februari, dus morgen Ronse is eene stad van 22,000 inwoners er zijn 12000 arbeiders en men schat dat de uitsluiting 8000 werklieden zal tref fen Huivert ge nog niet werklieden, bij de gedachte, dat men uwe weikbroedeis en zusters eene zoo vreeselijke hongerkuur gaat doen ondergaan Hoe wreed zijn toch de patroons Hoe schandalig durven ze toch handelen met de werklieden, zonder wien, er niets zou bestaan Omdat er een aantal wevers hun loon verdedigen, omdat de andere wevers hunne broeders niet willen onderkruipen, en aldus medehelpen om hun eigen loon te vrijwaren, daarom nemen de patroons het stukje brood uit den mond der onschuldige vrouwen en der ontelbare kleintjes Weest maar gerust, werklieden, in Ronse zoo min als elders, zullen de patroons geen onderscheid maken tus- scher. christene en niet geloovige werk lieden. allen zonder onderscheid van denkwijze, zuilen de straat opgeworpen indien de patroons hun zoo wreed besluit doordrijven en het proletariaat van Ronse zal uitgehongerd worden, omdat het zou stout is zijn loon te durven verde digen en het niet laf genoeg is, zich tot den rol' ,van onderkruiper te willen lee- neq. Als er ten tijde van stakingen onder kruipers optreden, dan is de politie daar, dan zijn de gendarmen niet te zoeken, dan houdt het leger zich in gereedheid, om die onderkruipers te beschermen, want de gewapende macht moet optreden in 't voordeel der heeren fabrikanten. En nu als het werkende volk, dat wil I' werken, zal de straat zijn opgegooid, en het dus niet zal mogen werken, nu zal dit zelfde machtbetoon opnieuw ten dienste staan om die uithongeraars te beschermen en de werklieden die door verontwaardi ging, of door nood gedreven een stap zulleu miszetten, kennis te laten maken met het gevang. Hier mag de vrijheid van denkarbeid miskend worden, hier mag opentlijk aan- slag gepleegd worden op de vrijheid van den arbeid, dien aanslag wordt gepleegd door fabrikanten en artikel 310, dat streng en wreed artikel voor de werklieden, is eene doode letter als het de patroons be treft WerkbroedersWerkzusters, Ge ziet, de patroons deinzen voor niets terug. Zij mogen van hunne macht, van hunnen rijkdom misbruik maken, toch is de wet ten hunnen voordeele, zij staan om zoo te zeggen boven de wet. En toch moeten zij bukken voor den wil van het proletariaat, wanneer dit wil, wanneer het bewust is van zijne waarde en macht. Ongelukkiglijk is het werkvolk nog verdeeld, het is nog niet genoegzaam vereenigd. Wat zal er van die menschen van Ronse geworden, die nog niet hebben ge luisterd naar de menigvuldige oproepen en waarschuwingen om zich te verceni-

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1