Prijs per nummer 2 centiemen. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Op voor 't Algemeen Stemrecht. 1 SPREKENDE CIJFERS. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Awnnncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke weck vóór Woensdag avond om 8 ure, Ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, i8, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar 0,75 i,5o Buiten Belgis Een jaar «4,1 Men abonneert zich op alle postbureelcn. Het is dus op 15 Oogst aanstaande dat de Landelijke Betooging, ten voordeele van het Zuiver Algemeen Stemrecht zal plaats hebben, te Brussel. Die betooging wordt ingericht door de zorgen der Socialistische Partij en onnoo- dig het te zeggen, dat zij dan ook grootsch, indrukwekkend zal wezen. En waarom zou zij het niet zijn Is er wei ooit iets schandaliger kunnen uitgedacht worden, dan het stemrecht der vier eerloosheden Ee»; brave eerlijke werkman, geelt men één stemmeken, terwijl de rijken (al zit zijn verstand soms in een sigarendoosje) over drie en vier stemmen zal beschikken, alleenlijk omdat hij het genot mag sma ken, lui en vadsig te leven op den arbeid en het zweet van dezen die maar één stem hebben. De geestelijkheid die nu niets nuttig voort brengt, die door den Staat worden onderhouden, die dus leven, dank de las- tenbetalers, die beschikken ook over vier stemmen En het werkende volk, de nuttige arbei dende klas, die alles voort brengt, de scheppers van AL het goede en het schoone, zij hebben met moeite een stem briefje Kan het onrechtvaardiger De werkende klas is dus erg miskend op gebied van stemrecht, en het is dan ook maar billijk, dat het zijne stem late hooren tegen die wreede miskenning Daarbij als het waar is, wat de Grond wet zegt, dat alle belgen gelijk zijn voor de wetwaarom moet den eenen dan over vier en den anderen maar over êéne stem beschikken Het is gemakkelijk om begrijpen, dat het meervoudig stemrecht ingevoerd is geworden, alleenlijk om den wil van het werkende volk onder den hiel te houden, zooals het nu dagelijks kan bestatigd worden. De wetten die gemaakt worden ten voordeele van het werkende volk zijn raar en als er toch zulke komen, dan zijn zij maar half en half, zooals de taarten van Halle, en dan nog alleenlijk onder den drang der Socialistische Volksvertegen woordigers die gedurig en onophoudend de eischen van 't volk in 't parlement ver dedigen. Had iederen meerderjarigen belg maar eéne stem, de werkende klas was de meer derheid, zij was de macht in de wetge vende Kamers. Het verplichtend onderwijs zou inge voerd worden, ons volk zou geleerd zijn, terwijl het nu dom en onwetend is. Ons belastingstelsel zou herzien wor den, want de vertegenwoordigers der -rijken, der kapitalisten, hebben er tot heden voor gezorgd, dat de meeste belas tingen drukken op het verbruik, op het voedsel, op de kleeding van het volk. De klimmende belasting zou weldra tot wet gemaakt worden en de rijken zouden de geldschieters zijn van den Staat, want de klimmende belasting beteekent hoe meer men heeft, hoe meer men ook zou moeten betalen, hetgeen overigens maar strikt rechtvaardig is. Er kwam ook weldra eene betere pen sioenwet. want nü is deze wet oogenver blinding Als men geheel zijn leven hard ge zwoegd en zich heeft krom gewerkt, een groot deel van zijn loon als belastingen aan den Staat heeft mogen betalen, dan nog moet ge gespaard hebben, om eenige centen daags pensioen te genieten, terwijl hooge ambteraars, geestelijken en mili tairen die gansch hun leven rijkelijk heb ben geleefd, hooge traktementen hebben getrokken, dan in den ouden dag, soms nog in den bloei van hun leven, ook groote pensioenen toegekend worden. Tot heden zijn de wetten gemaakt door de vertegenwoordigers der rijke menschën en het spreekt van zelfs, dat deze dan ook voor hunne klas hebben gezorgd. Wil het werkende volk daar verandering aan brengen, dan moet het ook eensge zind opstaan, en eensgezind zijne rechten eischen en zulks kan het 't best, door de verovering van 't Zuiver Algemeen Stem recht, den sleutel van alle democratische hervormingen. Houden wij ons dus gereed. leveren wij, opdat de Landelijke Betooging ten voordeele van 't Z. A. S. op 15 Oogst te Brussel goed lukke. Sparen wij hierom wekelijks eenige cen ten, om de reis te kunnen mede maken, want dank aan het A. S. hangt de lotsverbetering van boer en werkman af. Onze kreet weze dus Leve het Zuiver Algemeen Stemrecht Zondag II. was het vergadering der Textiel bewerkers, waar de Schrijver vtrslag gaf over den geldelijkeo gar.g der vereenigmg voor 'l jaar 1910. Uit dit belangrijk verslag namen wij enkele cijfers die ons aantoonen, dat deze Bond eeoe ware macht bezit. Ileze cijfers dienen door al de leden en lezeis gekend te zijn, te meer, daar onze vakbonden in den laatslen tijd op de domste en schandelijkste wijze, door onze tegenstrevers ailer kleuren aangevallen wor den. Voor verschillende ondersteuningen aan de leden, is er gedurende het jaar 1010 uit betaald 7930,47 fr. Er zijn 10 processen geweest, waarin 20 leden betiokken waren voor artikel 310. Dit kostte 378,g5 fr. Er blijft een overschot van 10402,16 fr. Van dit overschot is er gestort voor de 11 eerste maanden vaD't jaar 1910 in de Weer- slaodskïs 6682.45 fr. en 225o,oo fr. afge kort op de schuld die den Bond maakte voor de stakingen in de F. F. R. in 't jaar 1907 en der Viscose in 't jaar 19('9 Gezel V V. S. bracht in naam der control- leurs verslag uit, en zégde, dat zij al de boe ken en rekemngeo hadden nagezien en alles juist bevonden hebben. Hij zegde den schrij ver te moeten bedanken voor de goede orde zijner boekhouding. Het verslag van den Schrijver en der Con- troileurs wierd deor de leden warm toege juicht ANDERE CIJFERS. Nu wij toen spreken over het verslag van o:.zen Texlielbood, is betook goed om weten voor de werklieden, de cijfers te kennen die voorkomen in de verslagen der bonden onzer vi|ariden. Ofschoon eenieder vrij is, zijne soep te koken gelijk hij ze eten wilt. willen wij het toch onder de oogen der arbeiders brengeo, omdat hieruit vele en goede lessm geput kunnen worden. Wij willen spreken over het verslag van den liberalen bond, de voorstaanders van de kleine bijdragen. Hun verslag voor het dienstjaar 1910 sluit met een overschot van 3o8,8o fr. zegg^ drie honderd acht franken tachtig centiemen Om tot deze schoone uitslag te komen, zoo als hunnen Voorzitter zegde, komt er in de ontvangsten voor 529.08 fr va» omhalin gen, bals en giften, waaronder deze vao den heer Van der Schueren van 50 fr. Wanneer wij die 529,08 fr. aftrekken, (iets waar men niet altijd op te tellen heeft en afhangt van hel toeval) zou de liberale bond voir het jaar 1910, 220,28 fr.'te kort gehad hebben Het jaar 1910 was een stil jaar, men heeft niets aan werkstakingen te ondersteunen ge had Wat zou het zijn, in een jaar van bewe ging en de werklieden moesten strijden legen de bazen om loonaftrokken te beletten of hun loon te verhoogen Wat ëchetsend is, is dat ook de Heer Van der Schueren, Beheerder der Filature et Teinturerie, op de Vesten, 5o franken geeft iu den vakbond drr liberalen Gaat deze Heer nu eene kas voeden om tegen hem zelf te strijden, als op het fabriek werklieden door gezonden worden, loonaftrokken gepleegd en slechte weikvoorwaarden aan de werklieden opgedrongen worden, zooals het nu dikwijls gebeurd Maar juist dat zal de liberalen bond nipt doen of de st.uu is weg J Ziet ge klaar in dat spel, werklieden in gansch het verslag vindt men geene uiliaven, voor het verspreiden va'ft schriften waar de werkersvragen in verdedigd worden.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1