Üle Jaar. X° 10. Prijs per nummer '2 centiemen. 5 Maart 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen. De Vakbeweging eu hare tegenstanders. Voor do Lantaarn-aanstekers. R ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alie briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over - werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten BelgiE Een jaar 4>°° Men abonneert zich op alle postbureelen. Za.terda.ff, om 8 uren 's avonds, Voordracht door gezel Van Vorst, met het onderwerp Mijn afscheid van de Floomsche Kerh. Ingangprijs ÏO centiemen Textielbond. Dinsdag aanstaande, om 8 uren, bestuurzitting. Ziekenbond Moyson. Woensdag om 81/2 uren, bestuurzitting. Donderdag. Algemeene bestuurzitting in Hand aan Hand Ook de besturen der wijk- clubben worden opgeroepen. Dagorde Vek grooting van ons weekblad:Recht en Vrijheid en zijne verspreiding Wij doen een beroep op al onze bestuurleden deze zitting bij te wonen, want zij is zeer be- langiijk. Dus allen op post, om 8 1/2 uren. Coöperatie. Vrijdag om 8 1/2 uren, be stuurzitting. De daadwerkelijk en doelbewust optre dende vakbeweging heeft talrijke tegen standers, die haar met verschillende wapens en middelen bestrijden. Als de vakbeweging nog in de kinder schoenen stond, werd zij door hare tegen standers onderschat. Men geloofde alge meen dat zij een verschijnsel van voorbij- gaanden aard was oi door het toestaan van enkele verbeteringen in de arbeidstoestan den, nog rapper zou verdwijnen als zij gekomen was. Somtijds bezielden hare bestrijders zich met de ijdele hoop, haar in den aanvang den kop te kunnen indruk ken. Al deze schoone voorspellingen en vooruitzichten zijn door het ontwikke lingsproces van het kapitalisme in duigen gevallen. Eene voorbijgaande verschijning kan de vakbeweging, door het toestaan van eenige tegemoetkomingen, niet zijn. De oorzaken van het ontstaan der moderne vakbeweging,zijn te danken aan de industrieële ontwikkeling der nijverheden, aan de samentrekking der kapitalen, kortom aan het wezen en zijn van het kapitalisme zelf. Het levensonderhoud wordt duurder in verhouding van het onderhoud des levens zijn de loonen niet omhoog ge- gaan. De eenvoudige vaststelling dezer naakte waarheid, wordt den leiders der vakbewe ging als eene grief aangerekend, en hij die de waarheid zegt over het leven der arbeiders wordt als een ophitser door de brave burgerij aangewezen zonder dat de burgerij in staat is de ellende waarin de arbeidende klas gedompeld is uit de wereld te helpen. Het is niet te ontkennen dat de levens middelen in prijs stijgen, het is niet te ontkennen dat het leven duurder wordt, het is verder ook niet te loochenen dat de arbeiders gedwongen zijn zelfs ongezonde en slechte levensmiddelen te nuttigen in de plaats van goede levensmiddelen. En waar de arbeiders eindelijk inzien dat diep ingrijpende verbetering hunner toestand in de heerlijke door god gewilde samenleving, door de kapitalistische ont wikkeling en uitbuiting verijdeld wordt, dan is het, het welbegrepen eigen belang dat de arbeiders dwingt den strijd aan te gaan tegen de bestaande wijze van voortbrengst en verdeeling. De burgerklas, de klas die leeft ten keste van hen die arbeiden, neemt het de arbeiders hoogst kwalijk, dat zij het dur ven wagen front te maken tegen de uit buiting Fabriek-, mijn- of grondbezitters, han delaars in waren of in geld, tot zelfs het ouderwetsche type eens huisjesmelkers als de nieuwerwfctsche grondspeculant, allen ja allen, of zij zich jood of christen, katholiek of liberaal noemen, zijn het er roerend over eens, dat de vakbeweging moet vernietigd wuiden. De zich vroom en godvruchtig voor doende fabrikanten en grondbezitters heb ben met duivelachtige sluwheid een deel der bevolking van zich afhankelijk ge maakt die hun, in hunnen strijd tegen de vakbeweging ter hulpe staan. Maar ook zij, die als hulptroepen van de kapitalisten de strijdende arbeiders in den rug aanvallen, worden zelf uitgebuit. Dat het grootste deel dtr bevolking, loonarbeiders zoowel als afhankelijke middenstanders, door de kapitalisten uitgebuit wordt, heeft nog kort geieden de Amerikaansche millionair G. Fels, op zeer karakteristieke wijze erkend. Hij zegde Groot-kapitalisten en industrie-eigenaars zijn rooversen hunne milliocnen zijn oneer lijk verover de winst. In eenen tijd als heden, onder de tegenwoordige samenleving,kun nen wij niet rijk worden, als wij het volk niet bestelen. Elk van ons, millionairs heeft dat gedaan. Ik ben begonnen mijn geweten te onderzoeken en ik geef daarom mijnen roofbuit ik noem het, wat het is om het aan te wenden tot bestrijding van het vervloekte systeem, wat het rooven mogelijk gemaakt heeft. Ik geloof niet aan het nut der weldadigheidsinstellingen, het zijn inrichtingen voor volksverar ming De meening van het strijdende prole tariaat, dat de wortel van het kwaad waaronder het lijdt, niet door liefdadige instellingen kan uitgeroeid worden,wordt bevestigd door een man die het weten kan. Ook zij die met christelijkheid de mo derne arbeidersbeweging trachten te bre ken, zullen ervaren dat hun streven wel remmend kan werken, doch nooit voor gevolg hebben kan de vakbeweging neer te smakken. Uitstekend hebben het anders de uitbui ters verstaan om door christelijk bedrog de arbeiders te misleiden. Zij die zich vol gelingen noemen van den Nazarener Christus de mensch van wien geschre ven wordt dat hij de handelaars uit den tempel verjoeg, deze prediken op bevel van de uitbuiters en handelaars, de ont kenning der klassentegenstanden bevelen het zwoegende volk geduldiglijk en lijd zaamheid als hoogste deugd aan, en staan aan het hoofd der christelijke vakbewe ging om de armoede der massa te besten digen. Toch mogen de tegenstanders der vak beweging ondernemen wat zij willen, mo gen zij van het eene onbruikbare middel naar het andere grijpen, de vooruitgang tegen houden kunnen zij niet, en de vak beweging gaat ondanks alle hinderpalen die men haar in den weg legt, vooruit. Het optreden der tegenstanders heeft zelfs voor gevolg, dat de vereenigde ar beiders met dubbelen ijver werken om hunne vakbonden groot te maken, het spoort hun aan om de oogen der arbei ders te openen, die het noodzakelijke en het schoone van onzen strijd nog niet begrepen hebben. En hoe meer de uitbui ters in hunnen rooftocht door regetringen, rechtbanken, militairen, kerken en be- driegelijke weldadigheidsinstellingen ge steund worden, hoe uitgebreider zal het agitatieveld voor het proletariaat worden. De rangen der proletarische klassen- strijders dikken aan, tot dat de strijd voor de bevrijding der menschheid gestreuen is. C M. I De Heer Louis de Bethune, sshrijft ons het volgende Aalst, den 27 Februari 1911. Mijnheer Alfred Nichels, Ik heb uwe beide brieven ontvangen en aan de maatschappij geschreven, betrekke- lijk uwe vraag. Zoohaast ik een antwoord zal hebben ont- vangen, zal ik u berichten. Aanvaard, Mijnheer, mijne beste groete- nissen. Get. L. de Bethune. Wat wij onze lezers kunnen melden is, dat er toch reeds eenen is, die werkt aan 1 fr. terwijl de andere aanstekers 1,25 fr. winnen. Het is eene slechte daad voor dezen werk man, die aldus zijne vrienden onderkruipt, en mede helpt om hel reeds zoo lage loon nog te doen veriagen, maar hel is nog eene veel slechtere daad voor de rijke naamlooze maat schappij, die het karig loon dezer arme werk lieden nog wil inkriinpeo, om hare reeds zoo schromelijke winsten nog te verhoogen.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1