Sle Jaar. N° 11. Prijs per nummer 2 centiemen. 12 Maart 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen. De Commune van Parijs. IN DE KAMER. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle brietwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Morgen Maandag, om 5 uren namiddag, ver- i gadering voor het Bestuur der Vrouwen Propa t gandacluh. Bediendenbond Morgen Maandag, om 6 uren, algemeene vergadering voor den Be- j diendenbond in Hand aan Hand. op boet van 1 frank. Dagorde Het blad Recht en Viijheid. Dinsdag avond, om 8 uren, voor het Tooneel en Symphonic. Den zelfden dag, om 8 uren, voor het Bestuur van den Textielbond Donderdag, om 8 uren, Midden-comiteit. Fabriekwerkersbond. Vrijdag om 8 ure, bestuurvergadering. Vrijdag, om 8 1/2 ure, Coöperatie. Zaterdag, om 9 uren, repetitie voor 't Muziek. Zondag 19 Maart, om 7 uren 's avonds, Voor dracht met lichtbeelden, over de Commune van Parijs. Spreker Aimé Boogaerts, hoofdopsteller van Vooruit. Ingangsprijs 10 centiemen. BOUWWERKERS. Zondag 19 Maart, om 10 uren, Algemeene Vergadering Wijkclubs. Al de besturen der verschil- lige wijkclubs vergaderen Zondag den 19 Maart, om 3 uren, elk in zijn lokaal. Dagorde Voorbereiding der algemeene ver gadering van de wijkclubs, die zullen plaats hebben, op Zondag 26 Maart, om 3 uren namid dag, met het dagorde Het verspreiden van het blad Recht en Vrij heid en de coöperatie Hand aan Hand. De bestuurleden en anderen op post. Zaterdag 18 Maart, is het veertig jaar geleden, dat te Parijs de Commune werd uitgeroepen. Als men de burgersbladen mocht ge- looven, dan waren de communards, de grootste moordenaars, de grootste bandie ten, de grootste brandstichters Wat hier van waar is De burgerij zal nooit voor iets achter uit deinzen, wanneer zij, maar elk pogen van vrijmaking der werkende klas, in een slecht daglicht kan stellen. Frankrijk was door eenige misdadigers met Duitschland in een oorlog gewikkeld geworden. Het eene verraad na net andere werd gepleegd de eene schurkenstreek na de andere greep plaats de regeering verzuimde alles wat haar plicht was te doen Sedan werd op eene schandelijke wijze overgegeven de soldaten van Frankrijk dreef men op eene ellendige manier in den dood men had bewerkt dat de Duit- sche troepen op Parijs aftrokken om zich van de hoofdstad meester te maken. Door dit alles verloor het Parijsche volk zijn geduld. Dit volk zag, hoe het door de mannen die aan 't hoofd stonden was verraden en het wierpop 18 Maart het juk van zijne schouders en riep de Commune uit, dat is het volk van Parijs wilde zelfstandig leven, het wilde zich zelf regeeren. Maar dat beteekent niet, dat Parijs zich wilde afscheiden van 't overige des lands neen, Parijs wilde in bond genootschap met andere steden des lands leven het wilde DIT afschaffen wat van den zelfden oogenblik kon afgeschaft worden, DIT hervormen dat onmiddelijk kon hervormd worden het wilde de baan opgaan van den vooruitgang en de be spottelijke en verachterlijke hinderpalen wegruimen, welke men op zijne baan had geworpen. Wat is die Commune van Parijs sinds 40 jaai gelasterd geworden Hoe zijn hare helden, hare martelaren vergruisd Wat bergen van leugens zijn er niet over de Commune en hare verdedigers gestort geworden Maar dit moet ons niet verwonderen. Al wat slaat is en zich uit de slavernij opheffen wil, wordt door de lakeien der bezittende klasse bevuild, terug in 't stof gedrukt waaruit het wilde omhoog komen. Wij zegden hooger, dat volgens de burgersbladen, de communards, moorde naars, bandieten, brandstichters zijn. Maar geene feiten van vernieling, brand stichting of diefstal kon men de Commu nards ten laste leggen, want niets van dit alles werd door hen begaan Alles wat de burgersbladen daarover zeggen, is niets anders dan leugen, om alzoo de nage dachtenis dier edele menschen te bevlek ken. De branden die Parijs tijdens de Com mune verwoest hebben, ontstonden door de kogels der Duitsche troepen en die van Versailles, aangevoerd door regeerders van Frankrijk, die bij het uitroepen der Commune in allerijl de hoofdstad waren ontvlucht, bewust als zij waren van de vele misdaden die zij op hun geweten hadden. Dertig duizend Parijzenaars zijn door schurken die Frankrijk aan den rand des afgronds hadden gebracht, vermoord ge worden veertig duizend werden geban nen en in de gevangenissen geworpen de honderde millioenen franken die zich in de Nationale Bank bevonden, bleven on aangeroerd en de Commune vaardigde een besluit uit dat allen die zouden be trapt worden op heeterdaad van diefstal, onmiddelijk de doodstraf zouden onuer- gaan. Zijn dit werken van barbaren, van die ven, van moordenaars Ja, de Communards hebben de Colonne Vendóme omgehaald Maar wat beteckenis had dit feit De Colonne Vendóme was gegoten uit de door Napoleon I veroverde kanonnen, in de veldslagen die hij gevoerd had. Deze Colonne prijkte daar als een zege- teeken der barbaarschheid op de bescha ving. De mannen der Commune wilden dit niet dulden en zij haalden ze om. De Commune verklaarde daardoor, dat zij afbrak met een geheel verleden waarin de valsche roem en de overwinningen van het geweld geheerscht hadden, het was het vonnis over den oorlog en de verove ring uitgesproken het was het oordeel van het volk en van de toekomst over dien alleenbeerscher, die van de omwente ling van het volkenrecht, de slavernij van Frankrijk en van Europa had gemaakt. Wij zien met eerbied op naar de man nen die in 1871 voor de vrijheid hun leven gaven Dat de Commune in haar edel pogen niet lukte, lag hieraan, dat de volken nog niet opgewassen waren om in vrijheid te leven Laat ons hopen, dat wanneer eene nieuwe poging zal gewaagd worden, om zich vrij te maken, deze beter zal lukken, en de volken van gansch Europa zich zul len vereenigen om een einde aan alle tyrannie te stellen. Over de Commune hare werking en haar doel zal er toekomende Zondag 19 Maart, om 7 uren *s avonds, in het lokaal Hand aan Hand EENE VOORDRACHT gehouden worden met Lichtbeelden, door gezel Aimé Eoogaerts, Hoofdopsteller van het dagblad Vooruit. Deze Voordracht is ingericht door de Socialistische Jonge Wacht van Aalst. Wij durven hopen, dat onze partij- genooten er zullen aan houden, deze puike Voordracht bij te wonen, eerstens om de waarheid over de Commune van Parijs te vernemen, tweedens, om hulde te brengen aan de helden der Commune, die zoo lasterlijk door de burgersbladen worden belogen, beschimpt en Despot, en derdens, om uwen steun te geven aan de Socialistische Jonge Wacht, want door de Voordracht bij te wonenen 10 centiemen ingang te betalen, helpt ge de Jonge Wacht in hare propaganda. Dat het lokaal dus Zondag aanstaande, te klein weze. Gezel Hnbin spuwt den katholiek Wauwermans in 't gelaat. De heer Wauwermans beleedigde in de Kamer (gebruik makende van de parlemen taire onschendbaarheid) eene vrouw, die kloosterzuster is geweest, en na het gees telijk kleed te hebben afgelegd, als onder wijzeres op haren post is gebleven. Hij liet uitschijnen dat die gewezen non, het kloosterkleed had afgelegdOMDAT DE GELOFTE VAN KUISCHHEID HAARTE ZWAAR VIEL. Dit deedt de oppositie in woede losbar sten en men snauwde den vrouwenbelee- diger Wauwermans toe jesuiet, walge lijke Jesuiet Maar den heer Wauwermans bewust van zijne begane lafheid, durfde zich niet verdedigen en ten slotte ging gezel Hubin er raar toe en spuwde hem in 't gezicht.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1