Nieuwe slachtoffers. NIEUWE WERKGESCHILLEN. NIN00F3CHE BEVOLKING I Het Bestuur van den Twijndersbond, lijk gesteld voor de slechte werkvoorwaarden en kleine loonen te Ninove. De dompers Zij alleen zijn de ware verde digers der arbeidersbelangen, aan wie de Ninoof- sche werkers veel te danken hebben Past op, valt er niet mede 1 Doch hoe gebeurde zulks Luistert Bij Van den Haute De Clerck, pantoffelfabri kant, waren de werklieden allen in verzet geko men, tegen het lieve-kinderstelsel dat in het werkhuis heerscht. Gezien bijna al de werklie den bij de katholieken vereenigd waren, wps de Bond gedwongen er tusschen te komen en dit had voor gevolg, dat deze katholieke fabrikanten 12 hunner werklieden de straat opwier pen Door de bi utale wegzending der twaalf pan toffelmakers zijn al de werklieden van dat werk huis samen gekomen en besloten het werk niet meer te hervatten, zoolang de 12 weggezonden werklieden moesten buiten blijven. O die eensgezindheid Hunne eigene leden die gestemd hadden voor den strijd, zijn 24 uren na de stemming terug aan 't werk gegaan, waaronder de Voorzitter van de katholieke vakbond. Dit had voor gevolg dat er, in plaats van 12 pantoffelmakers,21 slachtoffers vielen Men ziet dat de dompershelden kloeke strij ders zijn Wat felle klepels, hé Een 7tal weken geleden deed zich een nieuw geschil voor, bij de katholieke garenfabrikant De Clcrck, met 4 spoelders. Deze jongens hadden zeer te klagen op een soort garen, waar zij slechts een frank en centiemen konden mede verdienen (men ziet Ki de fabrieken waar de wetklieden bij de dom pers vereenigd zijn, dat er groote loonen gewon nen worden Zij zijn hierover gaan klagen bij deze katholieke fabrikant. De werklieden bekwamen niet de minste vol doening en verlieten het werk. De meester dezer ■werkplaats, die schrijver was van het katholiek syndicaat (zooals men ons verzekerde) komt en zonder zich er mede te bekommeren, leerde hij het werk aan 4 anderen, waardoor drij zijner medeleden op de straat moesten blijven loopen De handelwijze in de hierhooger gemelde ge vallen vermeld, van de leden der katholieke vakbonden te Ninove,heeft zich natuurlijk doen gevoelen, door het vertrouwen die bij de werk lieden verdwijnt in de bonden wiens leden en bestuurders op dergelijke manier handelen. Men zal wel begrijpen, dat de dompers van deze gebeurtenis zeer weinig spreken en ze trachten in den doofpot te duwen. Dat denken .zij best te kunnen met onze leden uit te schelden voor verkochten en kruipers der fabrikanten Ge ziet, niet slecht gevonden hé In de laatste maand daden zich ook werk- geschillen voor bij de Firma Stichelmans eerst met de spoelders, daarna met de bobijnen- •maaksters. Onze Bond heeft zich de zaak dezer werklie den ter harte genomen al deze werklieden zijn getuige van wat wij voor hun gedaan hebben. Talrijke vergaderingen hebben wij met de spoelders gehouden, zoo ook met de bobijnen- maaksters. Voor de eerste was er in't begin een goede uitslag die ieder bevredigde voor de tweede bekwamen wij niet alleen de afschaffing der boe ten, maar daarbij nog een loonopslag yan 5 tot 15 per honderd. Zouden de dompers durven loochenen, dat in onze vergadering de vragen opgesteld zijn, op zulke wijze dat Mijnheer Stichelmans zelf moest bekennen, dat hij niets kon bewijzen om per yaids te doen weiken, alsook de vraag om den loonopslag Omdat wij ons weik opsomden in een mani fest en aan de bevolking lieten kennen, en daar- neven plaatsten wat er in die twee geschillen door de dompers (stoeffeis) gedaan is, worden wij aangevallen door die kerels Wij blageeren niet, zooals de dompers doen, maar toonen aan wat er door onze bond gedaan is voor de werklieden dat zijn feiten en deze kunnen door den eerste den beste chef van de katholieke bond niet weggepraat worden, met eene vlaag scheldwoorden naar ons hoofd te slingeren. Nog enkele weken geleden waren onze leden verkochten. Nu dat Flips zijne medehulp aan de Ninoolsche werkers heeft verleend, die zij hem vroegen, wordt Flips het mikpunt hunner laster lijke aanvailen. De dompers roepen Flips is een leugenaar, een valsche deugenict enz Zoo..., zoo.... Wie werpt ons dat verwijt naar 't hoofd De werklieden van Ninove Neen, deze weten wat er door onze bond en door Flips voor hun gedaan is. Van de daden hunner chefs maken wij de werklieden geen verwijt,die nog in de katholieke bonden versukkeld zijn. De schrijver van dat proper stukje is, zoo het schijnt, P. Van Schuylenbeigh, de man die ter wille van het smeer (niet uit overtuiging) van een kloeken woordvoerder der dacnsistenpartij, op een gegeven ooger.blik met pak en zak naar de dompers overgeloopen is, om chef te worden hunner vakbonden Hebben zulke lieden het recht te spreken van verloochening en valschheid Wij laten het volk daar zelf over oordeelen. Ha Flips zou voor de schoone oogen der dompers moeten zeggen hebben tot de Ninool sche werklieden trekt uw plan, en ze aan hun zelve overlaten 1 Hadden zij altijd moeten wachten naar de dompers, wanneer zouden de geschillen opgelost zijn Wij stellen ons zeer gerust in de woede der dompers de mannen en vi ouwen weten wat ons werk was en wat de cheffen van de katholieke boad voor hun gedaan hebben. Dat is onze vol doening Dat de blageurs der dompers zich op hun gemak houden, ofschoon de waarheid voor hun hard om hooien is, die kwade bui zal wel over gaan. Nu hunne vragen. Zoo, die mannen zijn toch onbeschaamde vlegels, zij loochenen dat aan den doornen boom twee hunner mannen komen zeggen zijn tot de spoeldeis, (den 24 Januari, dag van den eersten werkstilstand) dat P. Van Schuylenbergh hen wachtte in hun lokaal voor te vergaderen, dat al de vereenigden en onvereenigden, (en de laatsten ook) zouden getrokken hebben. Al de spoelders hebben dat gehoord, wij roe pen hun tot getuigen Wat de tweede en derde vraag betreft, dit is ons overgemaakt door de werklirden. waaron der oudv leden van uwen bond die uwe verga dering bijwoonden. Als gij er lust toe gevoelt, zullen wij deze in u%ve tegenwoordigheid bren gen. Het artikel en manifest spreekt ooi: van tucht. Wel jongens toch Zijt gij dan vergeten al de schoone belofien die door u, bij middel van manifesten, aan de Ninoofsche werkers zijn bekend gemaakt Ondanks alles moest het katholiek syndicaat in Ninove sterk worden Hiervoor hadt ge veel geld en verzekerdet gij groote onderstanden aan de ieverige propagandisten van uwen bond die door hun werken soms schade zouden lijden,met nog andere schoone beloften daarbij. Wanneer gij uwe leden aldus verblind hebt, die dachten dat al wat zij deden goed gedaan was, dan heeft de katholieke bond zich over niets te beklagen. Als gij een beestige streek uit steekt waarvan ten slotte de werklieden den dupe n zijn, moogtgij dat voor u houden. Ha Onze leden moeten goede bijdragen beta len in onze bonden, voor de politiek te steunen en overtollige vrijë beambten te betalen Dat moet gij bewijzen allo, uit uw kot daar mede Het tegendeel is daarvan de waarheid. Ziehier Onze bijdragen worden gansch opgeslorpt doQr de strijden die de werklieden te voeren hebben, om te beletten dat de loonen dalen en bij gelegenheid trachten dezelfde te verhoogen. Dat onze bonden overtollige vrije beambten hebben, bewijst met wat nijd, wij door die jan nen aangevallen worden, waarin zij hun zelve Vergeten. Onze Landelijke Textielfederatie wiens leden tal grooteren in macht veel sterker is dah deze der dompers, heeft slechts één vrije beambte De Centrale der Textielbewerkers der dompers hebben er drie 1 Men ziet dat die kristene zielen van de eerste leugen niet geborsten zijn. Als een jesuiet antwoordt Van Schuylenbergh waarom dan in ons reglement s'aat, dat onze leden slechts 6 weken in staking kunnen onder steund worden sis zij langer hunnen trok ont vangen. (En laat er met opzet uit, dat de duur van den trok volgens den toestand kan gewijzigd worden). De man weet, dat er reeds strijden zijn ge weest, die 3, 4, 5 en meer maanden duurden, en onze leden de laatste zooals de eerste week hun recht op onderstand genoten. Van, Schuylenbergh liegt hier dus met opzet om zijne vijanden te bekampen De middelen hoe vuil en walgelijk zij ook zijn, aiies is goed bij die lieden. En zulke mannen willen anderen voor leugenaars doen doorgaan. Heeren en Damen, hoed af voor dien charmanten kerel Ja,het katholiek syndicaat van Nieuweikerken heeft slechts 6 wéken vollen onderstand aan' de stakende wevers van Marchant geschon ken. Van Schuylenbergh tracht dit te verdraaien en te loochenen hiervan zijn al de werklieden getuige die in de stakrng Marchant betrokken waren. De leden van het katholiek syndicaat hebben zulks noch onder stoelen of banken gestoken Wij begrijpen wel dat Petruske hiermede in nauwe schoentjes zit, te meer daar hij gaat bla- geeren bij ons geeft men veel en dc socialisten betalen slechts 6 weken. Men moet maar durven Immers op een dozijntje leugens min of meer komt hat met aan, als het maai voor lokaas kan dienen om onwetende werklieden te vangen 1 't Schiint dat het Van Schuylenbergh niet bevalt omdat wij het gebeurde, dat twee jaren vei loopen is, nog niet vergeten 2ijn /,;jt gerust Pierken, er zijn nog andere gevallen, wij zullen er ten gepasten tijde gebruik van maken om u met uw neus in uw eigene vuiligheid te duwen. Van Schuylenbeigh liegt nogmaals als hij zegt dat wij ons manifest uitgaven om de werkers in den strijd te verdeelen, en vraagt er bij of ons dit door de patroons opgestoken is Ons manifest is verspreid op Zondag den 19 Februari, den dag dat er nog niet het minste zich vertoonde om eene uitsluiting uit te breken. Het tegendeel is waar,dat de dompers dit gedaan hebben en nog voortgaan met op ons te schelden in hunne bladen. Als de werkers van Ninove verdeeld en tegen elkander opgejaagd worden, is dat bij ons niet, noch even min door Flips. Wij hebben aan de spoelders gevraagd of wij op onze vergaderingen alreeds een woord gezegd hebbm om de spoeldeis tegen elkaodei op te jagen, of tegen de katholieke werklieden De spoelders antwooidden allen Neen en voegden er bij da' er op al de vergaderingen die wij gehouden hebben, bijna iedere maal, katho lieke leden van 't klisten syndicaat aanwezig waren Hebt ge 't vast, Petrus de verdccler Er is wat nieuw. De socialisten die door de patioons opgestoken worden hoe zij moeten werken 't is zoo dwaas dat wij er op antwoor den de vuilpot wilt anderen zwart maken. Gezien de aanhoudende laster door de cheffen der katholieke bonden op ons verspreidt, ant woorden wij die lieden, om hunnen vuigen laster aan het volk klaar te toonen. De dompers roepen de socialisten, willen de werklieden verdeelen, dat zou de wensen zijn van die lieden, juist daarom roepen wij de werk lieden toe Mannen en vrouwen, zijt eendrachtig in den strijd, uwe verdeeldheid zou de sterkte der heeren fabrikanten zijn. De rangen dicht samen gesloten, ondanks de gekende en ongekende vijanden der werklieden, dat zal het beste antwoord zijn die de werklieden aan de dompers, de twistzoekets, de vuige en gemeene lasteraars kunnen geven. LOKAAL DE REDDING. Voor de uitgeslotene Garenwerkers van Ninove. Artikel 310 gezongen door Dom. Heyvaert bij Frans Van Biezen 1,00. Ph. Sp. 0 25. F. Gh. 0,25. I). B. 0,25. Gezongen door J. Pauwels bij G. Wellekens 1,05 Caudron A. 1,00. Spinners en draadjesmakers van het fabriek Jelie 4,30. F. V. d. M. 0,50. Bedienden Hand aan Hand 2 weken 4,00. H. F. 0,50. Pol Bombeeck 2 weken 0,60. Nard 2 weken 0,60. Gezongen bij L. Strickx en rondgehaald door de schee ven 0,66. Het lied Woeste en Cie,gezongen door Claesseas bij C. Comand 1,08. Omdat Neeleken sterk gevlogen was o,3o.Viscosebewerkers,de nachtploeg en een i5tal mannes van de dagploeg 16,61. Bravo, viscosebewerkers. voor uw schoon voorbeeld hoogstens 5o mannen geven 16,61 fr., 't is nagenoeg 35 centiemen per man.Die mannen bewijze» niet vergeten te zijn wat de Ninoofsche werkers reeds in den strijd voer de Aalstenaars gedaan hebben.Dat eenieder dit schoon voorbeeld volge en een uur Icon afsta zooals de viscosebewerkers gedaan hebben.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3