Briefwisseling. De uitsluiting der 600 Garenwerkers te Ninove. Werkersbelangen. Een en ander. paganda- en ook inrichtingspoging te doen, want liet zijn vooral de vooruitgangen van onze organisaties die onze tegenstrevers verplichten van vooruit te gaan. Met dat doel stellen wij de volgende be sluiten aan het kongres voor 1. Alle openbare vergaderingen die met hei oog op de betooging van 15 Augusti door de Arbeiderspartij zullen worden inge richt, zullen deze drie punten aan hare dag orde dragen a) de syndikale organisatie, b) de weerstand tegen de schoolwet, c) het algemeen stemrecht 2. De Gewestelijke Federaties worden uit- genoodigd zich t'akkoord op de datums te stellen om - propagandadagen in te rich ten met het doel de betooging voor te berei den. Daarenboven stellen onze vrienden der socialistische Jonge Wacht van Gent voor dat het bestuur van de beweging aan het Bureel van den Algemeenen Raad worde toevertrouwd en dat er voor dit jaar eene boventallige bijdrage van 10 centiemen door elk aangesloten lid bij de Partij worde be taald, om het Bureel de tot dat doel noodige gelden te verschaften. EMIEL VANDERVELDE. De volgende briefis aan De Dender» bode gezonden geworden 28 Maart 1911. Mijnheer de Uitgever van het blad De Denderbodc 3iKorte Zontstraat, te Aalst. Mijnheer, Men deelt ons in uw nummer mede van Zondag 19 Maart 11. bevattende het artikel Socialisten aan 't werk waarin gij het Volkshuis, Samenwerkende wer kersmaatschappij van Brussel, aanvalt. Ziehier mijn antwoord Gij zegt dat de aandeelhebbers, de dikke koppen 202,000 fr. verwezenlijkt profijt getrokken hebben. Ik moet u eerst en vooral doen opmer ken dat de samenwerkende werkersmaat schappij, het Volkshuis, geen aandeelheb bers telt maar wel samenwerkers die allen bijdragen om den voorspoed van het werk te verzekeren. Zij hebben ieder een nomi naal aandeel van 10 fr. dat geen dividen den opbrengt. Het zijn werklieden, loonarbeiders, dus lieden welke van hunnen arbeid moeten leven. Is dit het geval voor de aandeelhebbers der kapitalistische maatschappijen, Mijn heer de Uitgever Hoeveel zijn er die niet eens weten waar de zetel is van de exploitatie die hun nochtans zooveel goud bijbrengt Dit zijn dividenden welke zij niet aan eigen werk te danken hebben, niet waar Wat heeft hierover paus Leo XIII ge zegd Doch in het Volkshuis worden de pro fijten eerlijk gewonnen, en dit door het rechtstreekser) werk der samenwerkers. Zij koopen de producten, noodig tot hun persoonlijk of huiselijk verbruik in gemeenschap, en daar zij zich hiervoor tot de rechtstreeksche bron wenden, komen hun die produkten niet alleenlijk beter koop, alhoewel van beter kwaliteit zijnde, maar laten daarbij nog eene rest over, juist die welke door de tusschenpersonen wordt opgestreken wanneer de verbruikers afzonderlijk koopen. Die rest komt dus van rechtswege de samenwerkers toe, vermits zij het zijn die haar hebben voortgebracht. Zie nu hier een onrechtvaardigheid die gij haddet moeten aanklagen buiten hun profijten als samenwerkers trekken de leden van het personeel neg 2 1/2 0/0 meer dan de andere samenwerkers, die noch tans ook werklieden zijn zooals zij. Zij hebben hun aandeel getrokken plus 2 1/2 0/0 bij hei eerste half jaar 1910, even als de 54 voorgaande half jaren Wat nu de 34,171,86 fr. aangaat, die, zooals gij het zegt zouden gediend heb ben om de sprekers te betalen of om dom heden te vertellen in de socialistische bla den, ziehier hoe die post verdeeld wordt Onderricht en opvoeding der samenwerkers 2,185,95 Socialistische pers 465,00 Aansluiting en ondersteuning der werkersgroepen I9>°35>°5 Ondersteuning aan de samen werkers 2,146,5$ Propagande voor de maat schappij, drukwerken tn kalen ders io.328,3o Totaal 34,171,86 Sommen welke door de samenwerkers zelf gestemd worden. Gelieve, Mijnheer de Uitgever, dit ant woord in uw EERSTKOMEND NUM MER in te lasschen od DEZELFDE BLADZIJDE EN DEZELFDE plaats als bedoeld artikel, en dit tot inlichting voor uwe lezers. ALZOO ZULLEN ZIJ KUNNEN OORDEELEN Beleefde groetenissen. Voor het Volkshuis De Afgevaardigde-Bestuurder A. Octors. Gezien de menigvuldige pogingen van het Schepen-College om het ongelukkig geschil bij de firma Stichelmar.s op te lossen, vruclUcloos zi|r« gebleven om de Heeren te bewegen hun gegeven woord te houden, hadden onze leden aangenomen om bemiddelaars in de zaak te brengen, zooals het gebeurde in den grooten strijd der garenwerkers te Aalst. Biertoe hadden wij onzen vriend Anseele gevraagd, om hieraan zijne medehulp te ver- leenen. Heizelfde was door den Heer Schepe nen Bebo gedaan, wat door Anseele bereid willig is aangenomen. Dinsdag II. heeft onze vriend met de spoel- ders meer dan 1 1/2 ure gesproken, om aldus op de hoogte te zijn van wat de Heeren en de werklieden willen, om zijne opgelegde taak met vrucht te kunnen vervullen. In eene samenkomst den zelfden naorgend met de katholieken gehouden, hebben wij ons voorstel tot goedkeuring van al de spoelders onderworpen. De katholieken die ook een voorstel deden, hebben het hunne teruggetrok ken en het onze van bemiddelaars aangeno men. Een brief met voorstel is aan het Schepen- Cellege gezonden em aan de Heeren Stichelmans over te maken. De verantwoordelijkheid. De Textielbewerker (blad der kristene vak bonden] van den 5 Maart had geschreven, dat wij de meeste leden onder de spoelders teldeo, en wij daarom alleen de verantwoordelijkheid dragen. In de samenkomst van Dinsdag met al de spoelders heeft Flips aan de kristenen ge vraagd, om een duidelijk antwoord te beko men, of de katholieke vakbond JA of NEEN voor zijne daden verantwoordelijk was Pieters antwoordde in 'l lang en trachtte het schrijven van De Textielbewerker te verscèoo- nen. Bij gaf in het begin aan zijne eigene vrienden een stamp van den ezel, nel te doen uitschijnen, dat hij voor hunne vroegere daden niet kon instaan. Op onze opmerkingen en hel ongerijmde van zijne woorden en daden wijzende, zegde Pieters ten slotte, voor dat alles wel de verant woordelijkheid te dragen, zoodat hunne vroe gere beweringen in hun blad vervallen. De Voorwacht, dat katholiek blad, is op de zelfde zitting door Pieters met de'toestemmiog hunner leden af gekeurd. Op onze opmerkingen aangaande het schrij ven van De oorwacht. over de uitsluiting, luidt het antwoord van Pieteis Wij kunnen niet verantwoordelijk zijn voor wat het blad De Voorwacht schrijft. Wij hebben aan den opstel geene medewerkers, integendeel mag ik zeggen dat de beste ver standhouding tusschen hel katholiek blad en onzen bond niet bestaat Dus de houding van De Voorwacht in deze uilsluiting wordt door de kristene werk lieden afgekeurd Wij bedankten Pieters voor deze verklarin gen en beloofden het in onze bladen te zullen afkondigen. De Bouwwerkers In algemeene vergadering van den 19 Maart hebben deze krachtdadig geprotesteerd tegen de schandalige kleine loonen die aan de metsers, dienders en grondwerkers in dienst van ons gemeentebestuur betaald worden. In den strijd verleden jaar door de Bouw werkers gevoerd, is er door de heeren Aan- i.emeis van Bouwwerken aangenomen, een loon te betalen van 37 a 38 centiemen aan de metseis, 27 a 28 centiemen aan de dienders, de grondwerkers ziju meest al 30 centiemen per uur betaald Nu betaalt de stad aan zijne werken 35 cen tiemen aan de metsers, 22 f/2 centiemen aan de dieuders en 16 1/2 centiemen aan de grond werkers of 3 tot 13 1/2 centiemen per uur mioder dan de patroons. 't Is eene schande Nog erge feiten. In de zelfde ver gadering is er ter kennis gebracht, dat er bur gers zijn die in hunne aan te besteden bouw werken, de veorwaarden plaatsen, dat de met sers zouden betaald worden aan de oude loo nen, 't is le zeggen aan 35 centiemen voor de metsers en 25 centiemen voor de dienders. Zoo meD ons verzekert zijn er bazen die in die voorwaarden niet konden mede doen, eo de werken moesten laten voor de bazen die kleine loonen betalen Zoo het schijnt zijn het echte volks ge zinde manoen die aan dat werk mede doen om de loonen der werklieden te doen verla gen. Aan de werken van M D. B. in de Dom- pelslraat wordt er aan den diender hoogstens 26 centiemen betaald. De baas die dat werk uitvoert heeft als metsers dan nog alleen eigen volk. De man wordt eindelijk be schaamd M. Moyersoen heeft aan M. C. De Kegel laten weten, dat hij zinnens is, de loonen der stadswerklieden heel kortelings te verhoogen. Wij die reeds zoolang en zoo dikwijls aan M. Moyersoen hebben geschreven over de lage loonen, wij zijn hens geei antwoord waard Enfin, wij beklagen ons hierover niet te zeer, maar stellen ons tevreden, dat ods laDg aan dringen, nu loeh eindelijk eeo goeden uitslag zal bekomen.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2