Uit Geeraardsbergen. Voor ons Strijdfonds. Al wat wij nu vragen, is, dat dien korte lings niet meer te lang zou duren, en dat den opslag ten minste, met te belachelijk zal zijn. la alle geval de stadswerklieden leven nu toch op hoop Wij zullen hier toch nog op terugkeeren. In de Gaz De stokers, die een dag loon winnen van 3,50 fr. minimum, waarvoor zij drie ovens moeten oppassen, ontvangen een supplement van 25 centiemen per dag' voor iederen oven die ze boven de drie onder- houdeu. Die reenschen werken er 12 uren daags, dus een zeer gering loon voor zulk afmattend werk. Daarenboven durft men hen nog gebie den, van op den koer mede te helpen Bet boeten stelsel begint er erg in voege te komen, en wel zoodanig dat men niet aarzelt boeten toe te passen van 50 centiemen en zelfs van I frank, dus in strijd met de wet, aangezien de boet alsdan meer dan het vijfde van 't dagloon bedraagt. Alle «juinzaines worden de stokers maar 13 i <iageu loon betaald. Ze werken eene week met den dag en eene met de nacht. Wanneer zij de week van den nacht eindigen, dat is om 6 uren des Zondags morgends, dan be ginnen ze opnieuw te werken des Maandags morgens om 6 uren. Z'hebben dus eene rust genoten van 24 uren, en zulks wordt aanzien als een rustdag. Mij dunkt dat wanneer een rustdag kan in aanmerking komen, er ten min ste 36 uren tijdverloop moet zijn, tusschen bet eindigen en 't beginnen. Zoo is het in alle fa brieken en ook voorzieo in de reglementen van het spoorwegpersoneel. Kusnen de heeren van de gaz er niet toe beskuiten, de stokers die nu die rust voor geen rustdag kunnen aannemen, dien dag te vergoeden Kunnen zij ook niet beve len dat er zulke schromelijke hooge boeten worden gegeven Mij dunkt dat zulks gemakkelijk kan, voor eene compagnie die het geld met schuppen schept. Pensioenen. Een onzer klerikale weekbladen traebt onze klerikale regeering wit te wasschen aangaande de pensioenen of klaar der gezegd de werkerspensioenen. Hunne tegenstrevers lachen met de negen eenten daags, zoo beweert De Vaandrig en vaststellend dat er in 1901, 169,658 gepen- sioeneerde en in 1910 reeds 213,000 die 't rond sommeken van 14 miljoen oprapen, merkt hij op, dat er waarlijk niet mede te lachen valt. Welnu ja, er valt niet te lachen, want bij zulke schromelijke rechtsmiskenning past geen lachen. Hoe een arme duivel die gansch zijn leven heeft geslaafd vooreen karig loon, hij die dikwijls honger heeft moeten lijden om zijn karig loon tegenover de schrapzucht der patroons te verdedigen, hij die door zijn arbeid anderen fortuin liet vergaren, wordt in zijn oude dag gepaaid raet 65 fr. per jaar, terwijl rijke goelcvers, die ganscb bun leven genoeg wonnen om voor hun oude dag te zor gen cadeautjes krijgen van 10, 13 ja 16,000 fr. pecsioen, terwijl sabelslepers ondanks hunne vroegere vette solde van 6 tol 8000 fr. pensioen trekken lla, neen er valt Diet te lachen met 14 mil joen, maar toch is het niet gepermitteerd van 14 miljoen voorde werkende klas te bestem men, terwijl er nog 16,517,494 fr. gevonden wordl om nichtjes en kozijntjes te pensioeoee- ren Neen, sacrebleu met de 14 miljoen mag men niet lachen, maar men moet het schanda lig vinden dat er maar 14 miljoen voor ons afmag, terwijl voor de budjetteo van gendar merie, oorlog, justieie en eerediensten niet min dan 96,056,226,75 fr voorzien is. P. Een nieuwe abonné T Schijnt wel dat De Vaandrig een trouwe lezer is ge worden van Vooruit Haai fijn weet hij te vertellen, wat Vooruit over de Commune schreef, de liberale fabri kanten vragend wat zij over zulke meeningen denken. Waarlijk Vaandrig wij vagen onze poli— viön aan de meeniog van de bezitters aangaan de onze opvattiDg. Maar zeg eens, pastoorke V... heeft Vooruit als de verbodeo vrucht ge rangschikt, doodzonde dus voor u door het blad te lezen... of is't maar doodzonde voor de gaaien, wieDs oogen zouden kunnen open gaan Puren van heden, spiegelt u op de puren van vroeger Pardaf, du zit 't er op. Geeraard krijgt zijn pakje mee, hij krijgt voor zijn vijf centen. In Vooruit spraken wij reeds over de hou ding van Geeraard tegenover Geeraardsber gen vooruit Wij weten ook dat Geeraard het fanatiekste dweeperiblad is van onze stad. Ziehier wat De Vaandrig van het katholieke vlaamscbe volk onder rubriek Vrije Tribuun afkon digt 1dat de mannen van Geeraard pure alleenheerschers zijn 2. dat zij aanpre- keu de helft der bevolking wat compliment voor de anti-klerikalen als pestlijders te vluchten 3. dat zij waarschijnli.k liever een mcnsch zouden laten verdrinken dan hem le redden met de hulp van een audersderkende dau zij 4. dat het valt te betwijfelen of zij met kristenen zin bezield zijn (hm en hua hoofdopsteller paterke Nicodemus dan 5. dat zij politieke verbroddelaars zijn (ho no Attrape champagne f Het woord is aan Geeraard P. 'k Zal hem hebben, als 'k hem zie Ha 1 Alberic De Swarte gij zult er van krij- gen Geeraard wilt het. Hoe gij hebt ge avondmaald met een liberale fabrikant, 't is ook exorbitant't Was toch een echt democra tisch avondmaal ritt waar? Wij hopen dat Geeraard nu vrede zal heb ben, immers wij hebben te veel (min)...achtirg voor onzer, gebuur om hem niet op de minste wenk le voldoeD. Maar a propos, 't is waar, 't een plezier is 'tander waard. Ik zal dus 'ne keer goed onze Alberic onder zijn vijs geven, maar wat gaat gij doen, gij Geeraard, met de katholieke allumettenfabriekant die arm in arm, als twee boezemvrienden met vaar Louis de toe komstige liberale senateur champagne zopen op de tijdelijke neerlaag des werk volks M. Geeraard is... (B)Geestig. Hubm komt zaterdag, zoo schrijft Geeraard. Zonder cp de Kaiottenberg te blijven hangen zal hij naar 't Volkshuis komen om er eene conferentie te geven over 't spuwen. Pardon, Geeraard is mis. Er zijn verscheidene orateurs maar niet in T Volkshuis een beetje lagerden aerste, een afgezette notaris, die zal handelen over hoe men best de menschen stioopt en onder- jarige meisjes bezoedelt de tweede, derde en vierde gerokte orateur zullen handelen over hoe zij 't best arrangeerden om te vluch ten van Mallebrngge, ten einde de gevolgen huDner kinderverprossing te ontgaan en ook hoe en waar en door wie zij in hun Yuil werk werden geholpen. Er zal te. lachen vallen Nagalm der werkstaking bij Byl. Wij zetten onze partijgenooten aan zich allen de brochuur van gezel De Mey aan te schaften, geschreven als antwoord op de grrrroote circulaire van Byl. Iedereen moet op de hoogte en goed op de hoogte z.jo van den waren gang der zakeD. Prijs 0,10 fr. Nog geen antwoord. Wij hadden Dog eers aan ons artisten gevraagd of zij eene openbare en tegensprekelijke meeting aan vaarden, 't zij ia hun kalteahol in hunnen Spiegel of <r Werkmanskring Tol hiertoe blijft snorken het consigne. De vaste verkooper. Als vaste ver- kooper is gezel Ch -Louis Wye aangesteld. De vrienden die vergeten worden, doen onmiddellijk inken bij Gezel De Mey. Phcsphoorbewerkers geeft acht. Zondag toekomende (9 April] driemaandelijk- sche vergaderiDg om 3 uur stipt op boete van 0,25 fr Belangrijke dagorde. Openbare Meeting. Woensdag toe komende, wederom meeting in het Volkshuis. De Sprekers Ferdinand Hardyns en Millio worden van de statie gehaald- Vergadering om 7 1/2 ure op de markt. De opkomst moet minstens zoo sterk als ver leden Woensdag zijn. AALST. Voor de uitgestotene Garenwerkers van Ninove. Verkochte liedjes aan de fabrieken 170,15. Bedienden Hand aan Hanu 2,00 Niciiels Kosa o,a5 Drie mannen van 't fabriek Torley. tot voorbeeld aan anderen o,3o. Eenige viscosebe- werkers 2,61. V. d. Velde o'20. V. d. Brempt 0,20. Rimbaut o,25. Matthys 0,25. Dierickx o.3o. bpaens o,3o. Van Painel 0,30. Rondge- haald bij Jozef Keire.broek voor de uitgeslotei e garenwerkers, die moeten boeten omdat zij wat meer brood vragen vo >r hunne kinderen 0,75. Ontvangen bij de weduwe Oosteriiock van F. S eenhout o,5o. Gezongen door P. Steenhcu-t bij E. Con hals, Boiluutstraat 0.83. Op den souper bij Jozet P tit, vergeet men de strijders van Ninove niet r,5o. Gezongen door J. Nichels l»ij Van Essche o,35 Idem door Wellekens bij Van Biezen 0,35. Idem door E. Gits bij Bom- bteck 1,00. F«lix Katjes wilde zingen, doch Neleken was beter gevlogen zonder te zingen 1.43. Neleken was goed gevlogen 0,57. Gezon gen door J. Liebrecht en De Nul den baas on bekend 1,10. Het lied De Toekomst, gezongen door L. bij A. De Ridder 1,28 Gezongen door L. Luyckx bij F. Luyckx 1,08. Gezongen door M. Vertongen bij F. Janssens 0,94. Omdat de Vos bij Net<e geweest is, doet Petter er bij 0,26. Omdat dc Vos den onnoozele uithangt doet Joannes er bij 0,20. Gezongen door Frans Meulebroeck bij Janssens 1,00. Frans doet er nog bij 0,10. Omdat hij er nog zou zin gen Auguste Roelandt c,5o. C. C. o.z5. A. N. j,oo Gits Philemon geett omdat Jefken uit de Zou'straat op d'hoogte niet is o,5o En omdat grijzen Adolf aan de statie geen liedje wilde koopen nog 0,10. Pol Bombeeck o,3o. Lammertin Jean ©,5o. De Coninck Felix 0,20. Gezongen door den Brigadier bij Hector .Luycx op de bestuurvergadenng 2.44. Door Philemon Matthieu bij denzelfden 3,04. Door een onbekende bij denzelfden 2,50. Gezongen door Gustaaf Van Cauter bij Cesar Veldeman 1.34. Van twee Jonge Wachten D S. 0,25 en G. A. 0,15. Drij pandoors gespeeld door Henri Troch bij Petrus Nichels o 5o. Omdat onzen kameraad een ei heeft opgeëten met schelp cn al 1,31. Gezongen door den krommen bij Adolf Vinck o,53. Een lied door L. Rimbaut bij den zelfden o,55. Zonder naam maar niet zonder hart 0,50. Van onze Marianne o,5o. Spinners en draadjesmakers van de Filature du Canal 4,5o. Bij Van Cauter Emmanuel na een lied door Van der Eecken 2,60. Door De Veylder Louis bij Jan De Neve l,oo. Een gedeelte van de ondersteuning is door overlast tot toekomende weck verschoven. Ontvangsten vorige weken 254,00. Bedienden Hand aan Hand i,3o.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3