1 JUl Flli Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. Ij U rt t De Nieuwe Schoolwet i\> Jaai\ X° 15. Prijs per nummer 2 centiemen. 9 April 1911. m ijst' fi Vergaderingen. en de Vrijheid van den Huisvader. Het Pensioen van 1 frank daags voor do Mijnwerkers. Zoudag is het Paschen. ri r£d ss ANNONCEN Rechterlijke i :r. per repel. Reklair.cn no cenfieroen per repel Ani.or.cep dikwijls herhaald io teut per repel. Andere acaoncen wordea oppenomea met akkoord Alle brietwissclmpen of strijdpeanmp moe ten elke v/eek *óór Woensdag avond om 8 ure. ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE -JSTICHELS, Maanstraal, 18, AALST. Ongcteekv-ndc briever. worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 0,73 i,5o Een iaar Buiten Belgis Een jaar 4.0o Men abonneert zich op alle postbureelen. Wijkclub Bollcweg. Heden Zondag, algemeens vcigadering bij Van ivaekel Prosper, om 3 uren namiddag. Wijkclub Ouden-Dendermondschensteen- g. Heden Zondag, algemeene verga dering bij Van den Bossche Constant, om 3 uren namiddag liediendenbond Morgen Maancag, om 6 uren. algemeene vergadering. Openbare Kostelooze Voordracht. Woensdag, 12 April, te 8 uur 's avonds. Bovenzaal van Graaf Egmont Groate Markt DE ONGEVALLENWET door den Heer Reimond De Schacpdryver, Advokaat. De klerikalon beweren, dat de nieuwe schoolwet die zulk lievig en gerechtvaar digd verzet in 'f land ontmoet van wege de oppositie partijen de schoolbons voorziet, om de vrijheid van den huisvader te verze keren, voor wat betreft, de keus der school. Wij zeggen, dat de klerikalen de vrijheid van 'den huisvader inroepen, om zooveel te gemakkelijker hun waar doel te bereiken dat is de plundering der Staatskas, in 't voordeel der machtige en rijke kloosters, door 'i invoeren van die schoolbons. Inderdaad, die vrijheid van den werkman bestaat zoodanig weinig in ons land, dat de katholieken, samen niet, socialisten en libe ralen, wanneer liet stuk stemrecht aan den arbeider is gegeven geworden, het geheim der stemming in de wei hebben geschreven. Wanneer er te stemmen valt, <ian gaat den kiezer stemmen, en in 't kiesgangsken is hij volkomen alleen, stemt met kiesbrie- ven volkomen gelijk aan de anderen, zoo dal, hij in werkelijkheid vrij beschikt over zijne stem. Zoo wil liet de wet. Maar de katholieken en ook wel een groot gedeelte der kapitalisten in 't algemeen, beminnen zoodanig die lieve vrijheid, dat zij hunne ondergeschikten, dezen die van lien afhangen, die land van lien in pacht hebben, die hun huis bewonen, die hij hen werken, en geen voldoende vertrou wen in hunne politieke denkwijze hebben, ze wel zullen weten op te leggen, hoe zij moeten stemmen, 't zij nevens den naam van een suppléant om desnoods te kunnen con troleeren, of zij den wil van hun lieer heb ben volbracht. Zulke wijzen van stemmen, worden dan no«r het meest toegepast in gemeentekiezin- o-en, waarin er toch zoovele manieren be staan om geldige stemmen uil te brengen. Wanneer er nu zooveel gedaan wordt om de vrijheid van den kiezer-werkman re ont nemen, wat zal er dan niet gedaan worden van wege de katholieke patroons, van wege de geestelijkheid om den schoolbon yah 't kind te bemachtigen, die lien jaarlijks middelmatig genomen, 33 franken in de rijke, machtige en nooit verzadigde kas der kloosters zal doen vloeien De vrijheid van den huisvader bestaat enkel op papier, in werkelijkheid is zij nul. Hebben wij in Aalst niet verplicht geweest de katholieke patroons door "t gerecht, te doen veroordeel en,- omdat zij hunne werk lieden dwongen hun eetwaren te koopen, daar waar zij wilden En ondanks die veroordeeling bestaat zulks hedendaags nog. Zien wij niet, dal de werklieden hunne vrijheid moeten opofferen, om werk te kri.j- gen in onze stad, dat zij te^en wil en dank deel moeten maken van den katholieken werkmanskring en andere bonden, waar den werkman versmacht, onder de klauwen van die vrijheidsminnendo klerikalen En als er werklieden zijn, die in hun bin nenste wraak over dit alles gevoelen, en toch hunne overtuiging van vroeger trouw zijn gebleven, en ondanks alles lid blijven van den Socialistischen vakbond, dan ge beurt liet meermalen, ten tijde van crisis, dat zij uil schrik voor hun werk, .voor de bete 'broods, zich niet durven aanmelden in 'i Stedelijk W'erkeloozenfonds, en aldus hunnen onderstand opofferen. Leve de vrijheid roepen de klerikalen en middelerwijl 'wringen zij die lieve vrijheid, den nek om. Ja de vrijheid is de lievelinge der dompers wanneer zij kan dienst doen, om met volle grepen in do Staatskas ie mogen grijpen, om liet volk te verarmen, onwetend te houden en de kloosters, paters en nonnen schatten ie. laten vergaren. DE VRIJHEID VAN DEN HUISVADER. Maar in Aalst, bestaat de vrijheid van den huisvader op gebied van keus der school, om zoo te zeggen niet. Sedert 30 jaar heb M: in onze stad, geene enkele gemeenteschool weren 'hij bouwen, alhoewel de bevolking sedert dien lijd is verdubbeld. Maar integendeel zijn deaaime- nomene, de kloosterscholen als paddestoelen j uit den grond gerezen en zelfs is ons katholiek gemeentebestuur zoover gegaan, verbod te geven, dat de kinderen van den overkant van den Dender uit Mijlbeke niet meer mogen aangenomen worden, in de gemeentescholen die staan langs den ande ren oever des Donders. Beschikte de bevolking uit Mijlbeke nu over gemeentescholen, waar er tenminste oen onderwijs kon gegeven worden, gelijk aan dit der andere gemeentescholen (meisjes en jongens) dan ware zulks nog zoo erg nier. Doch de menschen uit Mijlbeke hebben zulk een wrok t egen die scholen, omdat zij niet. zijn ingericht zooals liet behoort, dat zij zich verplicht gevoelen hunne kinderen naar de aangenomone kloosterscholen te sturen. Een paar jaren geleden, had liet gemeente- bestuur reeds grond aangekocht 0111 aan den Ouden-Dendermondschenstecnweg eene ge meenteschool te houwen, en liet. lieeft den grond afgestaan aan den heer Pastoor-' Deken, die. er eene kloosterschool heeft, ge bouwd Jaarlijks is er ovorproduktie van kinderen in de gemeentescholen, (der School- en Vrij heidstraat» en men zendi de kinderen weg, met: ER IS GEEN PLAATS. Geene gemeentescholen worden gebouwd, geene klassen verdubbeld, maar alles doet men 0111 do gemeentescholen te ontvolken, in 'i voordeel dei* aangenomene klooster scholen En dan komt men ons praten van de vrij heid van den huisvader Wat de katholieken in 't oog hebben, is dit de vernietiging van het officieel onder wijs, do verknoeïng van den geest onzer kin deren en de plundering der Staatskas, want de nieuwe Schoolwel Waarborgt een inko men voor de kloosters van 20 a 21 millioen per jaar. Daartegen zal elk opstaan, want ook de Christelijke Onderwijzers verheffen er reeds hunne stem tegen. Deze zien klaar in het spel. Dat het werkende volk dan ook zijne oogen opene, want die 20 a 21 millioen kun nen beter besteed worden, dan aan de kloos ters te geven, waar niets uitgaat dan den rook. A. NICHELS. Het zal dus eene afgedane zaak zijn. De So cialisten er. enkele katholieke vertegenwoordi gers hebben na lang aandringen, eindelijk den minister kannen bewegen, dat bij voor de mijnwerkers een pensioen van 1 frank daags geeft. Werklieden van Vlaanderen, wat zegt ge hiervan De mijnwerkers hebben in 't walenland er voor gezorgd, dat zij van bij bet ontvangen van hun stuk stemrecht, een aantal Socialisti sche Kamerleden kozen en ook van't zelfde jaar wierd er door de socialisten, dus door dt; gekozenen der mijnwerkers een wetsontwerp ter Kamer neergelegd, waarin voor de mijn werkers eer. pensioen wierd grëischt van 600 franken per jaar. De katholieken vijandig aan een degelijk pensioen voor de werklieden, hebben er voor gezorgd, dat dit wetsontwerp 17 jaar lang ver doken bleef in de kartons eindelijk, door het onophoudend aandringen, is het toch te voorschijn gehaald, en nu staat het op het pw.t, dat eindelijk de mijnwerkers een pen sioen van 360 franken per jaar zullen genieten. En de vlaamsche arbeiders Wel die, hebben katholieken gekozen, die gaven hunne stem aan rijke mer.schen, eu daar het den rol met is, vau rijke menschen de be langen der arbeiders ter harte te nemen, zco hebben zij altijd voor hun eigetl^ezorgd. Dank dus aan die christelijke brave beeren, die gin der in 't parlement het hooge woord voeren, hebben de vlaamsche arbeiders eeD pensioen van 9 centen daags, terwijl daarentegen, de mijnwerkers, dank die verdoemde socialisten, nu een pensioen zullen hebben van 36o fran ken per jaar of i frank per dag Begnjpt ge vlaamsche arbeiders Weest braaf, lijdt armoede, lijdt ellende en gebrek zonder morren, hiernamaals moogt ge toch rijstpap met zilvereö lepels eten Kiest voor de dompers en zij zorgen voor de groote, voor de rijker. Kiest voor de socialisten en uw toestand verbetert en er komt een de gelijk pensioen. Zooals het gewoonlijk gaat, worden er dien dag vele bezoeken afgelegd, en wat doet men anders dan de bezoekers iets te drinken aan bieden. Daarom is het geraadzaam zich het fleschjes bier vao Hand aan Hand aarj ie schaffen, bet is uiterst lekker, bovendien ge zond en daarbij goedkoop Het kost enkel, 5 centiemen het fleschje. Alle bestellingen worden door de brood voerders aanvaard en t'huis besteld.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1