Einde der uitsluiting bij de Firma Sticheimans te Ninove. Wat de spoelders wilden. Wat zij bekomen. Het goedgekeurde stuk van overeenkomst, Woensdag namiddag, ten 5 uren, is door de spoelders bij eenparigheid aange nomen, op de hieronderstaande voorwaar den het werk te hervatten. De inzet der uitsluiting die juist 6 weken duurde, was ie Verzet tegen het persoon lijk boekje en werk 2e verzet tegen het onregelmatig werken, waardoor de eene spoelders 6 dagen en de andere slechts 4 en 4 1/2 dagen per week werken, wat ge lijk stond met een min loon voor de laat ste van 4, 5 en 6 fr per week 3e dat de spoelders tot het loon wilden komen wat hun toegezegd was van 3,25 fr. per dag, in voorgaande onderhandelingen. Wij achten het noodig te bewijzen, wat de spoelders in 't oog hadden bij den aan vang der uitsluiting, om de lezers te iaten oordeelen, wat er voor de spoelders beko men is De onderstaande verklaring somt dit punt voor punt op, en is in vierdubbel waarvan eene aan de firma, eene aan het College van Burgemeester en Schepenen van Ninove, eene aan de Socialistische Landelijke Textielfederatie en eene aan het Verbond der Kristene Textielbewer kers. Ninove den 4 April. Als gevolg der onderhandeling die plaats had den 4 April 1911. 's voormid dags, tusschen de Heeren Stichelmans, fabrikanten ter stede, eenerztjds,en hunne werklieden vertegenwoordigd door Ferd. De Vleeschouwer en Jozef Standaert, voor de kristene vak'vereer.iging met Alf. Pieters, vertegenwoordiger hunner fede ratie, genaamd Centraal Verbond der Kristene Textielbewerkers van Pelgië, en Petrus Geerts en Emiel Van der Taelen, voor de Socialistische VakvereeDiging met Henri Flips, vertegenwoordiger hun ner federatie, genaamd Landelijke Socialistische Textielfederatie, alsmede den Heer Dokter Behn, namens het Col lege van Burgemeester en Schepenen der stad Ninove, is het volgende besloten en door ondergeteekenden voor echt ver klaard. 1. De boekjes komen in voege, blijven uitsluitelijk ter beschikking van de Heeren Stichelmans en komen nooit in de handen der werklieden p de werkzalen. Ze zullen voor de te doene inschrijvingen mogen be rusten bij den werkafgever in zijn bureel en onder zijne verantwoordelijkheid Die boekjes zullen geene aanleiding geven tot schadelijk werkverlet voor de spoelders 2. De ploegen worden gesplitst, Vlas- spoelders werken alleen, katoenspoelders werken alleen. Bij werkgebrek in eene ploeg zal de firma de overtallige werkers, hetzij op den koer, hetzij op den bleek of elders werkstellig maken, tot wanneer er weêr meer werk zal zijn- Steeds zullen die werkers vóór alle andere terug als spoelders in de ploeg ge steld worden. De firma zegt ook te zullen zorgen, indien de werkregeling het toe laat en voor zooveel het mogelijk is, wer kers van eene ploeg van vlas in 't katoen te zetten, en omgekeerd, om alzoo de een zijdige werkeloosheid te voorkomen, als het geval zich zou voordoen. (Het kantjes garen alsook het breikatoen, zal bij het vlas gerekend worden). De fijne nummers, van 70 tot 130 enz. vlas kantjes garen, zullen herzien en zoo noodig zal het loon- tarief er van verbeterd worden. Voor de ploeg katcen komt er een man bij, gelast met het weghalen der tuiten, dit in ver goeding voor het verlet dat de spoelders ondergaan door het plakken der etiketten op de tuiten. Het verplaatsen van het vlas in het katoen en omgekeerd, willen de Heeren als een MIDDEL, niet als S TEL- SEL. 3. De werklieden, voor wat hun werk en loon betreft, werken in de oude voor waarden. Dit wil zeggen, zij zullen vrij hun geld (gewonnen loon) in ploeg en vrije lijk onder hun verdeelen Op den molen voor het breikatoen zul len van stonden aan groote tuiten in plaats van kleine gebezigd worden, dit in het voordeel van de werkers. Volgens de Hee ren verklaren zal deze verandering toela ten een loon van 3,25 fr. prrdag te win nen. 4 Het geld gewonnen in eene ploeg door een of meer verplaatstenkomt ten goede in de ploeg,die tijdelijk en door die enkelen was verlaten,om door werkgebrek in tene ploeg, eene andere aan te vullen. Ook het geld gewonnen in daghuur op den bleek of elders, door mannen die tij delijk uit de ploeg doorwerken, zal voorts in ploeg mogen gebracht worden, en deze mannen deeien in en met de ploeg, het gezamenlijk gewonnen weekloon 5. De Heeren Stichelmans verklaren dat het nooit hun inzicht was, het per soonlijk stukwerk voor de spoelders in te voeren. Enkel was het de controol over de hoeveelheid en de hoedanigheid van het afgelegd werk, wat ze in 't oog hadden bij het invoeren der persoonlijke boekjes. Zij verklaren ook dat het in hun belang is, bij werkgebrek in dc eene of andere categorie, de overtallige werkers elders werkstellig te maken, omdat zij (evenals alle andere fabrikanten) in zulke aangele genheden zoeken, hun goed personeel te behouden. Eveneens verklaren zij. dat hunne spoelders zich goed van hunne taak kwij ten (in 't algemeen) De Heeren hadden ook nooit het inzicht oude werkers (spoel ders) weg te zetten, zij zouden nog liever en eerder, als het werk hun door de jaren te zwaar zou worden, een pensioentje toe kennen 'Geen enkele der in het geschil betrok ken, noch dezen die van de onderhande lingen (delegatie's deelmaakten) zullen om hun handelen of optreden op eeniger wijze nu of later verontrust worden. 7. Het zoogenaamd slecht werk als kaartje, kleuren, mat en tapijten garen, hiervoor verklaren de Heeren, de tarief van 't stukwerk, zoodanig te zullen wijzi gen, dat de werklieden bij normale arbeid op eenen normalen arbeidsdag,zullen win nen van 3.25 fr. a 3,3o, even als zij in het ander werk kunnen verdienen, (zij aan vaarden zelfs niet de aftrok of tariefver mindering van 5 0/0 op het loon van het goed werk, dat voor het zoogenaamd slecht werk zou moeten betaald worden, in den zin zooals het voorkomt in de voor stellen der werklieden, aan de Heeren Stichelmans gedaan, in brief van den i5 Maart 1911. S. Voor 't geval er uit deze getroffen beslissingen en besluiten mochten in de naaste toekomst, enkele verschilpunten oprijzen tusschen de werkers en de patroons, verklaren de hier ondergetee kenden eenparig, door eene nieuwe onder handeling de zaak of zaken te willen ordenen. Bijgevoegde verklaringen der Heeren. De firma bij monde der Heeren A. en L. Stichelmans verklaren, dat zij wel be lang hebben het werk te verdeelen, gezien er voor het overwerk 15 0/0 loonsverhoo- ging door de firma aan de werklieden be taald wordt Namens de Christene Vakver eeuigitig der Twijniers van Ninove Jozef Standaert, Ferdinand De Vleeschouwer. Namens de Landelijke Socialistische Textiel- federatie van Belgis H. Flips. Namens het Centraal Verbond der Christene Textielbewerkers van België Alf ons Pieters. Namens de Socialistische Vakvereeniging der T wijn ders van Ninove Geerts Petrus, E. Van der Taelen. Namens het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Ninove D: Behn. TOEVOEGSEL DOOR DE HEEREN GEDAAN. ieIn geval van werkgebrek,'t zij in 't vlas of in 't katoen (hetgeen zich wel is waar sedert jaren niet meer heeft voorge daan), zouden de werklieden die daar door zouden verletten, of wel op 't katoen of op 't vlas. voor zooveel er molens vrij zijn, of in afwachting, voor zooveel de gang der zaken het toelaat, op ander werk.gezet worden. Immers daar heb ben wij zelv^n het grootste belang bij om onze bekwame en oppassende werklieden niet te misnoegen of zoodoende te verlie- zen, ofschoon wij diensaangaando geene hoegenaamde verbintenis nemen, daar wij j heel natuurlijk de regeling en het bestuur van het werk naar goeddunken de nood- I wendigheid. ten beste mogelijk, zeiven schikken 2e '1 Is te zeggen dat het loon door elke groep gezamentltjk gewonnen, onder de werklieden dier groep onderling ver deeld en aan elke werkman afzonderlijk zA uitbetaald worden. De berekening zal geschieden door den meester of werk gever, bijgestaan door een afgevaardigde der groep door de werklieden zei ven aan gesteld. N. 1 zegt uitdrukkelijk dat de boekjes al leen dienen voor den Controol der Heeren en zal geene aanleiding kunnen geven zoo als de werklieden vreesden, dat er twist zal komen door liet persoonlijk werk, dat zou toegelaten hebben, dat de eene spoelder 5 fr. per week meer dan zijn anderen werk- makkcr zou verdiend hebben, die het zoo gezegd slecht garen moest maken. N. 2 zegtde ploegen blijven, eene voor 't vlas en eene voor 't katoen. Echter voegt het er bij, dat door de fima het mogelijke zal gedaan worden, om het werkverlet te voorkomen en desnoods bij werkgebrek in de spoelders, werk buiten hunne werk plaats te verschaffen, iets waardoor de spoelders geene loonsverliezen zullen on dergaan, gezien hun loon in den pot van hunne ploeg gelegd wordt. Ook dat eene tariefverhoogino- aan da fijne garen nummers (kantjes) zal gegeven worden, waardoor de spoelders in dat werk 3,25 fr. per dag zullen winnen, tevens dat er een man de tuiten der spoelders zal weg halen, waardoor zij bestendig aan hun werk kunnen blijven, wat vooraeelig voor dc spoelders zal zijn. i N. 3 zegt, dat de spoelders met hun loon j doen wax zij willen, dat een man der ploeg liet afgelegd werk en loonen der spoelders van iedere ploeg gewonnen, zullen control- ieeren. Ook dat voor den breikatoen groote tuiten zullen gebezigd worden, waardoor de spoel der nu in dat werk 3,25 fr. per dag zal kun nen winnen. N. A en 4 bis zegt uitdrukkelijk, wat ook in N. 2 voorkomt, dat de werklieden die tij delijk uit do ploeg zijn, hun loon in den pot van hunne ploeg brengen en hierdoor geen loonsverlies ondergaan. IS. 5 zegt, dat de Hoeren Stichelmans nooit het persoonlijk werk wildon invoeren, hiervan hebben de spoelders dus niet te vreezen, zoo ook verklaren de Heeren dat, zij liet werkgebrek zooveel mogelijk zullen

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2