Weekblad vook het Arrondissement Aalst. 0e Wetgevende kiezingen van 1912 i1e Jaar. N° 16. Prijs per nutnraer '2 cenliemeii. 16 April 1911. Vergaderingen. AN N ON C EN Rechterlijko i fr. per regel. Reklaasen ao centiemen per regel Annoncen dikwijls herhaald io com. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning noe- ten elke v.cek vóór Woensdag avond om 8 ure, Ingezonden werden. REDAKTIE EN* ADMINISTRATIE ALFBED FTICKELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden rr. 0,40 f> 0,75 Een jaar i,5o Suiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle posibitr<relen. Ziekenbond MoysonHeden Zondag om 3 uren namiddag, is het Algemeene vergadtiing, op boet van 10 centiemen. Dagorde Onze Wettelijke herkenning. De Kinderverzekerin-g. Eerste Mei. Algemeene Bestuurzitting Don derdag aanstaande, om 8 uren 's avonds, worden al de Bestuurleden verwacht in Hand aan Hand Er moet gehandeld worden over de fe? sten voor Eeiste Mei. Bijzonder de Besturen der wijkclubs worden verwacht. Mannen op post. Over de Kamer kiezingen van igi2 ingediend bij het kon gr es der Arbeiderspartij van 16 en 17 April 1911. In zake. van kiezingstaktiek liet de Bel gische Arbeiderspartij nimmer 11a de onaf hankelijkheid der a rr 011 di ssem entsled er a 1 ies te erkennen. Eenc klassepartij van diepe maatschappelijke herschepping zijnde aan ziet zij de politieke actie als eene der be langrijke wijzen liarer bedrijvigheid, want zij wil de openbare machten veroveren om de evolutie voor te bereiden welke voor de volkomen vrijmaking van het proletariaat noodzakelijk 'is. Doen, binnen ae palen van baar onmiddellijk toepasselijk programma, liet zij de gewestelijke groepen immer de zorg en do verantwoordelijkheid over de kiezingsstrijden in zekere bepaalde voor waarden te voeren, alsmede verbonden met andere partijen te sluiten of niet. Daags voor iedere raadpleging van bet land, beeft bet kongres voor taak de tegen woordige gegevens van bet politiek vraag stuk te bepalen met uit dcu toestand zekere algemeene bestuurregels te trekken, waar van de Federaties in het vervolg voor plicht zullen hebben rekening te houden. Eene eerste vaststelling dringt zich op onze wetgeving laat de Arbeiderspartij de gansehe vrijheid niet toe bare bondingen te kiezen. Met bet Zuiver Algemeen Stemrechten de volledige Evenredige Vertegenwoordiging zou de kwestie niet eens hoeven besproken te worden. De Partij zou in alle omschrijvingen gansch alleen tegen alle hare vijanden te velde trekken. Maar bet meervoudig Stemrecht en de willekeurige verdeeling der kiesarrondisse- menien bevoordeeligen op schandalige wijze de klerikale partij, en bet zou belachelijk zijn die partij, door vijandschap voor eene overeenstemming te gebaren, in België liet eeuwig bezit van bet bewind te verzekeren. Wat er van zij, wij meenen dat de alge meene stemming der Partij, nu en voor de kamerkiezingen van 1912, meer en meer gunstig is voor den strijd zonder verbonden. Het is niet dat de werkende klas de geva ren miskent welke bet behoud der katho lieke regeoring voor baar en voor het land daarstolt Meer verscheidend en verwisse lend dan ooit in zijne politiek, wordt dat goeverncment meer om meer aanvallend in zijn strijd togen de huidige beschaving en de nieuwe schoolwet dat hot komt voor te stellen zal het gevaar dat liet land loopt aan den blindsten klaar toonen. Men zal alle krachten der opposit ie moe ten vereenigen 0111 aan die ontwerpen te weerstaan. Op dit oogpunt kan de volstrekte onaf hankelijkheid van elk der groote partijen van de linkerzijde alleen de medewerking verzekeren van alle lieden welke tot de vrij making van bet belgische volk verlangen bij te dragen, met den afval te benuttigen die de verbondslijsten onvermijdelijk nasle pen door liet feit, dergenen die bet zich niet kunnen getroosten afstand te doen van hunne bijzondere meeningen. Maar, 11a de ondervindingen der laatste jaren, is de lieerschende wil der arbeiders klasse, te vermijden dat er door eene te lang in praktijk gestelde verbondspolitiek eene duchtige verwarring in den geest der arbei ders zou ontstaan tusschen hunne klasse- partij en naburige onder demokratisch oog punt zeker goedgezinde partijen, maar wier maatschappelijke oplossingen do geheelo vrijmaking van bet proletariaat niet, zullen verzekeren. 't ls op deze manier dat de kwestie zich op praktische wijze voorstelt, desterneer daar de groote theorische beperkingen van weleer van bun belang hebben verloren en niet meer lieel van stand zijn. Wanneer bet yolk de eerste maal voor de kiesbusscn word geroepen, betoonden zich in den schoot der werkende klas t wee groot e stroomingen, gunstig of vijandig, voor de verbonden. Voor twintig jaar vertegenwoordigde de Klerikale Partij bijna uitsluiteiijk den grondeigendom, de Liberale Partij de nij verheid en finantiewereld, de Socialistische Partij de arbeiders en eenige intellect ucc- len. In de gewesten waar de arbeiders zich tegenover de groot nijverheid bevinden zijn zij tot elk verbond vijandig. De liberale ba zen schijnen bun zeifs somtijds als zijnde een recbtstrcekscber zinnebeeld der kapita listische uitbuiting. Die meening wordt in 't algemeen door de ongeletterde en niet-georgamseerdewerkers van den buiten geduld en wiens verknech- ting zoo groot is dat. zij zich nauwelijks reke ning geven van bot juk welk de kastoelhce- ren op ben doen wegen. In de gewesten waar de nijverheidsont- wikkeling zwak is of welke door den groo- ten klerikalcn en reactionairen grondeigen dom beheerscht zijn, maakt deze voor de arbeiders en zelfs voor kleine burgers bet dringendste en bet onmiddelijkste gevaar uit. Men stelt er machtige mêeningsstroo- mingen vast die 0111 zoo te zeggen aan de socialistische en aan de liberale partijen bet verbond tegen den gemeenen vijand opdrin gen. Aangezien deze tegenstrijdige oogpunten welke aan verschillende ekonomisehe en maal schappelijke toestanden beantwoorden, werd de onafhankelijkheid der groepen en federaties immer door de kongressen der Arbeiderspartij behouden. De ekonomisehe toestand veranderde in dezen zin dat de klerikalcn, door een erva ren taktiek alsmede om bun kapitalen moei te doen opbrengen, meer en meer in de finantie en in de nijverheid drongen en mengden alzoo alle vormen der arbeiders- uitbuiting te samen. De liberale partij, wier behoudgezindste leden de klerikale partij gingen vervoc^m, heeft eene strekking om meer en meer demo kratisch te worden tot de wisselvalligheden der politiek baar terug tot. bet, bewind zul len leiden. Die veranderingen zijn niet voldoende om de taktiek der Arbeiderspartij ie doen ver anderen mei aan de Federaties 't volstrekt verbod op te leggen van kartels' te sluiflen. Maar deze mogen slechts eene uitzondering uitmaken de volle strijd zonder verbond moet den algemeenen regel wezen. Overigens, de gevaren van liet kartel zijn des te minder te duchten dat de arbeiders- inrichting meer ontwikkeld is. Er bestaat eenen vorm van kartel die de bezwaren tot het minimum verkleint. Het is het stelsel namelijk fee Hoei-Borgworm in praktijk ge steld en dat men naastelkanclerplaatsing (juxtaposition)-noemt. Het heeft in die ar rondissementen de beste uitslagen gegeven. In bet arrondissement Nijvel was de proefneming zoo beslissend niet voor het geen den goeden uitslag der socialistische kandidatuur betreft maar de bijzonderlijk© voorwaarden dier kiozing laten ons toe) de uitslagen ervan aan te. zien als noch in den eenen noch in den anderen zin beslissend zijnde. I11 politieke verbonden worden soms ook door omzichtigheden van midden bepaald. Het vraagstuk toont zicli niet onder hetzelf de uil zicht aan de arbeidersklas van 1 wee, onder ekonomisch oogpunt even ontwikkel de streken maar waarvan de eene zich beter dan de andere van de godsdienstige voor- oordeelen wist te verlossen. liet is in dat geval merkwaardig dat de tweede meer ge negen zal zijn van alleen testrijden terwijl de eerste zich tot een verbond met de libe ralen zal aangetrokken gevoelen. De arbeidersklas van een arrondissement kan ook door de juiste opvatting van bare kracht en de zorg van bare onafhankelijk heid besluiten van alleen te strijden van een anderen kant zal zij in de gewesten waar zij zwak is de zelfde taktiek aanne men uit reden dat bare zwakheid haar de vrees zal ingeven dat zij door een verbond zou kunnen werden verslonden. Eindelijk, de kiezingsuitslagon welke men gerechtigd is te verwachten, zullen nood- wendiglijk ook invloed uitoefenen op de partijen die voor verbonden vatbaar zijn. Indien bet kartel de verovering van éeu twijfeligen zetel verzekeren moet, dan zal bot zich onvermijdelijk, zelfs aan degenen die er uit princiep vijanden van zijn, opdrin- gen. BESLUIT Motie aan het kongres voor te stellen. Het Kongros der belgische Arbeiders partij, vergaderd t.e Brussel, op lü-17 April 1911, voor hetgeen de taktiek voor de wei- gevende kiezingen van 1912 betreft. De vorige besluiten behoudende, verklaart de volstrekte onafhankelijkheid der Arron dissement sfederaties voor betgeen de kie- zingsverbonden betreft. Spoort de federaties aan slechts verbon den te sluiten in de arrondissementen waar bet kartel van aard is een twijfeligen zei el aan de oppositie te doen winnen, en beveelt in dat geval bet slelsel van naastelkander- plaatsing (juxtaposition) aan, in praktijk 1* stellen, hetwelk de onafhankelijkheid dei- Partij en de propaganda van baar volledig programma op de volledigste wijze verze kert. VerslaggeversLeon Furnémont. Georges Habin.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1